door de werklieden gewelddadigheden legen graanhandelaren gepleegd te Antequerra hebben zij, gelijk onlangs in Calalonie, fabrieken in brand gesto ken, om de werktuigen te vernielen. In de provincie Hnelva, le Malaga en elders heeft de bevolking de goederen van rijke grondbezitters, in Estrama- dura bezitlingen des Staats onderling verdeeld. Te Seville zijn de tooncclen van oproer niet herhaald geworden. ITALIË, ROME, 4 October. De Regering heeft bepaald, dat de muntbiljetten van 5 en van 10 scudi, de eenige nog gangbare, op zigt tegen geld zullen ingewisseld worden, en dat hiertoe twee malen in elke week gelegenheid zal worden gegeven zoolang er nog biljetten van dat bedrag in omloop zullen zijn. De Bank zal insge lijks, naar verzekerd wordt, beginnen bare biljetten tegen baar geld in te wisselen. De aankondiging dezer maatregelen beeft reeds eene aanmerkelijke rijzing te weeg gebragt in de werkelijke waarde van het papiergeld, die van de nominale waarde bijkans niet langer verschilt. Men kan ligtelijk bere kenen, dat hier aldra het papier in alle geldzaken eindelijk door klinkende munt zal vervangen worden. De Regering heeft nog eenen maatregel genomen, die met de beginselen van een goed beheer van 's rijks inkomsten strookt: het heeft het monopolie van het zout en den tabak, hetwelk sedert vele jaren aan bet bankiersbuis Torlonia verpacht was, weder aan zich getrokken, zoodat ook deze bron van inkomsten voortaan onmiddellijk onder de zorg der Regering staat. De per soon welke die onderneming voor den Prins Torlonia bestuurde en zoo winstgevend maakte, is door de Piegering in dienst gehouden met al het hem ondergeschikt personeel. De winst der pachters van dit middel wordt op 1,200,000 of 1,500,000 fr. in een jaar geraamd; deze som zal, naar men hoopt, voorlaan eene bate voor de Romeinsche schatkist zijn. I'RIJISSEX. BERLIJN, 14 October. De Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en hunne dochter, zijn van hel slot Muskau alhier op Sanssouci aangekomen. Alhier is aangekomen de Aartsbisschop van Posendie zich naar Rome begeeft om er de Bisschoppen-vergadering bij te wonen. Men verzekertdat hij vóór zijn vertrek door den Koning zal worden ontvangen. Alhier heeft men het plan opgevatom een logement voor vronwelijkfe dienstboden te stichten, dat dienen moet om meisjes, die buiten dienst ge raakt zijn, onder toezigt van diaconessen zoo lang te herbergen en bezig te houden, tot zij weder eene andere dienst bekomen hebben. De Köln. Z. geeft in het voornitzigt van den grooten Europeschen oorlog de strijdkrachten op van de verschillende rijken, die reeds in den oorlog gewikkeld zijn en die in de 2de linie komen. Na die magt bij Rusland te hebben gebragt op 1,154,000 man en 2250 stokkenmet 18G schepen en 9000 stukken, en voor Turkye, Frankrijk en Engeland op 1,601,880 man, stellig 2500 stukkenmet 859 schepen en 30,007 stukkengeeft het de gezamentlijke Duitsche magt voor 1,398,400 met 2572 stukken op, en zegt, dat uit deze opgaven, uit een statisliesch geschrift genomen, blijkt, hoezeer een toetreden van Duitschland de schaal geheel zou doen overhellen, en den vrede zou kunnen afdwingen, waar die door alle mogelijke vredelievende mid delen niet kon verkregen worden. Op het einde van 1853 telde deze Staat eene bevolking van 17,057,904 zielen. Tc Keulen zijn valschc thalers en valschc stukken van 10 groschen zilver in omloop. Sedert den aanvang van dit jaar zijn door Keulen reeds ongeveer 40,000 landverhuizers doorgekomen, van welke zich 16,500 te Antwerpen, 2200 te Havre en de overigendeels te Bremen en Hamburg en ook in de Nederlan den ingescheept hebben. De Basilisk was gisteren te Dantzig voor de reede, komende van het eiland Nargenalwaar die bodem de vloot had verlatenwelke den 11de» naar Kiel zou stevenen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 14 October. De Fransche Gezant alhier heeft aan Graaf Buol eene nota van zijne Re gering overhandigd, houdende o. a. verklaring, dat de AVestersche mogend heden vast besloten zijnden oorlog tegen Rusland met kracht door te zetten. Van 10 Sept. tot 12 Oct. zijn alhier reeds 693 cholera-gevallen aangegeven. Onze Gezant bij den II. Stoel, Graaf Moritz Eslcrhazy, die in de afge- loopene week zijn huwelijk met de Prinses Anna Labkowitz te Praag vierde, zal eerstdaags naar zijn post vertrekken. Het is thans ook zekerdat onze Gezant te Athene, Baron Leykam, teruggeroepen en vervangen zal worden door den Consul-Generaal te Genua, den Heer v. A\rcckbecker, bekend uit de Smyrnasche quaestie. Den 2dcn is van Praag een volledig veldhospitaal naar Gallicie vertrok ken. Volgens bevel van hoogerhand moest dit ten spoedigste geschieden; binnen 24 uren moest het zamengesteld en op weg zijn. Uit Krakau schrijft mendat aldaar onafgebroken 4000 man aan de versterkingswerken der stad arbeiden. Ook Przemysl wordt versterkt. In September jl. werden op den Taunus-spoorweg circa 20,000 perso nen meer vervoerd, dan in dezelfde maand des vorigen jaars. Uit Triest wordt medegedeeld, dat ten gevolge van de thans bestaande telegrafische verbinding tusschcn die stad en Czernowitz, berigten uil Odessa binnen den lijd van 48 uren aldaar worden ontvangen, DENERARKEN. KOPENHAGEN, 14 October. Ilet Folksthing (Tweede Kamer, of Kamer der Afgevaardigden) heeft met 80 tegen 6 stemmen definitief aangenomen het voorstel van den IIcerTutein, tot benoeming eener Commissie, aan welke zal worden opgedragen het onder zoek, of er aanleiding bestaat om de Ministers in slaat van beschuldiging te stellen, ter zake van de afkondiging der besluiten van Julij jl., betreffende de grondwet-aangelegenheid. De berigten uit de Oostzee melden, dat Sir Charles Napier zich nog steeds in de nabijheid van Sweaborg ophoudt. Den 7dcn werd in de golf van Riga geen Engelsch schip meer bespeurd verscheidene handelschepen waren die haven uit- en ingezeild, en de handel hoopte, dat de verwijdering der kruisers nog vóór de aanstaande sluiting'der scheepvaart hem zou veroorlovenzich in verbinding te stellen met de na burige havens. Te Sweaborg bevriest het zeewater reeds op de kust, over 14 dagett verwacht men ijs te Kronstadt. UIISL AN D. Bij eene Keizerl. ukase van den 14deu October, zijn, uit aanmerking van de tegenwoordige omstandigheden, de gouvernementen Charkow, Pultawa, Kiew en de aan Oostenrijk grenzende districten in staat van beleg verklaard. Volgens brieven uit Petersburg van den 7dcn dezer aan de Ind. Beige is de spoorweg van hier op Moscou overstelpt van allerlei krijgsbehoeften en afdeelingen soldaten voor een aldaar te verzamelen reserve leger. Van alle kanten vloeijen giften toe van vereenigingen van den adel en den handel en van bijzondere personen voor den oorlogvoor de gekwetsten eu de weduwen en weczen der gesneuveldenterwijl de Grootvorst Troonopvolger die aan 't hoofd der militaire scholen staatdoor den grooten toevloed van jonge lieden de aanneming tot Augustus 1855 heeft moeten l>eperken. In eenige dier inrigtingen zijn Katholieke Priesters geroepen om onderwijs in de godsdienst te geveniets dat nog al opmerking verdient. Volgens een berigt den 15den le AVcenen ontvangen, is Generaal Osten- Sacken aan hel hoofd van 40,000 man Russen de Krim binnengerukt en naar Sebastopol gemarcheerd. Ook is uit Petersburg gemeld, dat tot op den 9dcn dezer maand door de bondgenooten nog niets legen Sebastopol was ondernomen. Generaal Oslen-Sacken heeft bepaaldelijk het opperbevel der Russische troepen in de Krim op zich genomen. Vorst Menzikoffs taak is alleen Se bastopol te verdedigen. De Aartsbisschop van Chersonesus is te Sebastopol aangekomenom door toespraken en vermaningen den moed der bnrgerij en der bezetting le verhoogen. Al de Russische schependie zich in de haven van Sebastopol bevindenzijn in allerijl ontwapend. Al de kostbare eu brandbare voorwerpen zijn in de kelders geborgen, om voor de bommen be veiligd te zijn. De waarde van hetgeen Sebastopol bevat wordt op 20 millioen M bere kend. Alleen de vestingwerken hebben 7 millioen gekost, en de mond behoeften en het oorlogsmalerieel des legers en der marine hebben eene on- geloofelijke waarde. De voorboden van den winter deden zich den 7<Icn reeds sterk te Peters burg gevoelen en de scheepvaart zou op de Newa welhaast gestremd zijn, Uit Odessa is van den 7dcn October berigt, dat Vorst Menzikoffs regter- vleugel thans te Bakchisarai, de linker te Alushta en het centrum te Sim feropol gevestigd is, alwaar de A'eldheer de versterkingen van Perekop ko mende, wil zamentrekken. Generaal Gortschakoff is te Perekop aangekomen. De afstand van Pere kop tot Sebastopol, wordt op 150 Ned. mijlen of acht dagen marscherens voor het leger geschat. Het verbod van uitvoer van rogge, garsthaver, erwten, meel, gort en aardappelen, uit Polen, is onbepaald verlengd. Volgens de Russische geneeskundige Courant zijn te Petersburg, sedert de verschijning der cholera aldaar tot op 1® Septemberniet minder dan 20,620 gevallen voorgekomen; daarvan Jjn 11,986 personen hersteld en 8,652 overleden. De ontworpen spoorweg-verbinding tusschen Moskau en de Zwarte zee is thans hare vcrwczentlijking nabij. Het plan is reeds goedgekeurd en bekend gemaakt. De weg zal 4 sectien bevattenals van Moskou naar Orelvan Orel naar KarkolF, van Karkoff naar Krementchug en van Krementchug naar Odessa. TURKTE. Den G11®® verwachtte men te Varna 3000 man Egyptische ruiterij; na de landing dier troepen zouden de Egyptische stoombooten onmiddelijk weder vertrekken, om nog 4000 man en artillerie van Alexandrië te halen. Het leger der Bondgenooten in de Krim is thans versterkt met 12,000 man uit Tunis en Egyptegrootendeels uit ruiterij bestaande. Sedert het vertrek der vloot van Varna, zijn 30,000 emmeren drink water van Varna naar de Krim gezonden. Volgens de Fransche Moniteur is het cijfer der dooden en gekwetsten, bij den slag aan de Alma, welke den 24sten25slen en 26sl®n September in de hospitalen van Konstantinopel zijn opgenomen: 1350 Franschen, 2060 Engelschen en 340 Russen. Binnen kort zal men de eerste berigten van den inval van Omer-Pacha in Bessarabië kunnen vernemen. Men schrijft uit AViddin van den 5deD, dat al de Turksche troepen, die in Cost-Bulgarije stonden, langs verschillende wegen naar Schumla oprukten.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3