BUITENLANDSCT1E BERIGTEN. ETCGEEAN©. LONDEN, 14 October. De Koningin is op hare terugreis uit Schotland, gisteren namiddag te New-Caslle aangekomen en met veel geestdrift door de bevolking ontvangen. Zij heeft 100 guinjes voor de behoeftige slagtofFers van den dezer dagen aldaar gewoed hebbenden brand geschonken. In den avond is II. M. te IIull aan gekomen. In de Londensche dagbladen vindt men thans eene redevoering, die door een der leden van het Britschc Kabinet, Lord Granville, Vrijdag jl. in eene der noordelijke landsteden van Engeland gehouden is. Hij verklaarde dat, j hoe langer Rusland den oorlog gaande hield, des te harder vredesvoorwaar- j den aan die Mogendheid zouden moeten worden opgelegd. Het moeijelijke en j gevaarlijke der onderneming tegen Sebastopol erkennende, zeide hij, dat de vermeestering dier vesting volstrekt noodig was om het bestaan van het Turksche rijk te verzekerenen dat de beide Regeringen al het mogelijke gedaan hadden om den goeden uitslag der onderneming minder onzeker te tnaken. Lord Raglan, zeide hij, had 102 stukken geschut van het zwaarste kaliher onder zijn bevelterwijl de Hertog van Wellington eenmaal bij een beslissend treffen slechts zes in de slagorde stellen kon; hoeveel ammunitie j naar het Oosten gezonden was, durfde hij naauwelijks te zeggen, daar het I als een avontuurlijk sprookje zou klinken; het was zoo veel, dat de 120 stukken geschut versleten zouden zijnwanneer zij dat alles zouden ver bruikt hebben. Hij zeide nog, dat hij zijne hoop vooral ook op Frankrijks bijstand bouwde; dat het onmogelijk was, te loffelijk te spreken van de rond borstige en regtschapen handelwijze dier Mogendheid; en dat de verbonden Mogendheden, wanneer Sebastopol vermeeslcrd was, niet rusten, maar hare krachtsinspanning verdubbelen zonden om Rusland tot rede te brengen en een duurzamen vrede aan Europa te schenken. De Verecniging tot ondersteuning van weduwen en weezen en nagelalen behoeftige betrekkingen der naar het tooneel des oorlogs gezonden soldaten heeft reeds eene soin van ruim 80,000 ontvangenwaarvan G5,000 in staatsschuldbrieven is belegd. Uit dit fonds worden nu reeds 3500 moeders en 7000 kinderen onderhouden. Aan het hoofd van deze, op verzoek van II. M. ingestelde Koninklijke Commissie, staat Prins Albert; onder de verdere leden lelt men Ministers, leden der Parlementshuizen en vele andere voorname personen. Het stoomschip Valorous zal binnen weinige dagen naar de Zwarte Zee vertrekken met 200,000 in specie tot betaling der troepen in die oorden. Ook het grootste gedeelte van het 46ste regement, benevens eenige sappenrs en mineurs met duikertoestellcn en eene voltaïsche batterij tot het doen springen der in de haven van Sebastopol gezonken Russische schepenzullen met dit vaartuig naar het tooneel des oorlogs vertrekken. Het Britsche stoomvaartuig Volcano, hetwelk eene drijvende stoomfa- I briek zou kunnen genoemd worden, en naar de Oostzee gezonden was, om de noodzakelijke herstellingen aan de stoomoorlogschepen in die wateren te ver- j rigten, is thans in Engeland teruggekomen; zoodat de terugkeer der geheele j Oostzeevloot op handen schijnt te zijn. In verscheiden onzer zeehavens worden drijvende batterijen vervaardigd, die met zwaar geslagen ijzer zullen worden voorzien en gelijk zullen slaan met schepen van 1300 ton. Er zullen 230 man der Schotsche fuselier-garde naar de Levant vertrekken. De Times aarzelt niet de meening te uiten datmogt de krijg in het volgende jaar worden voortgezet, het beter ware voor Engeland in een oorlog met Pruissen te worden gewikkeld, en aan dien Slaat op zijne kusten de j kracht der Britsche Oostzce-vloot te doen gevoelen, dan hem toe te laten j zijne oneerlijke handelingen en ontwijkende gedragingen van de laatste maan den voort te zetten. Een brief van de vloot in de Oostzee meldt, dat toen het Engelsche j stoomfregat Albanals Parlementair gezondennabij Abo aan den grond ge- raakt was, Russische troepen oogenblikkelijlt werden afgezonden om het te bemagligen, doch bemerkende, dat het de witte vlag voerde, trokken zij weder af. De Glohe meldt, dat 20 Oct. geen brievenmaal uit Engeland naar Indie en China zal worden gezondenzullende eerst 4 Nov. een stoomboot derwaarts vertrekken. Uit Ierland wordt gemelddat de recrutcring aldaar goede vorderingen maakte. Belfast alleen heeft sedert de wervingen 1000 man voor het leger geleverd. De overwinning in de Krim heeft aan de werf-officicren aldaar hunne taak gemakkelijk gemaakt. In de City heeft men berigten uit IIong-Kong, volgens welke de uit voer van nieuwe thee 13,000,000 ffi en die van zijde 2000 balen bedroeg. Canton werd, zooals bekend is, steeds door de opstandelingen berend, en men geloofdedat de stad zich zoude moeten overgeven de geheele omtrek was reeds in de magt der opstandelingen. Onder de passagiers, die den llden met de Washington naar Amerika vertrokken, bevonden zich 1000 zangvogels. Het zijn meestal uitstekend fraaije kanarievogels, die in de verschillende streken van Duitschland bijeen gebragt zijn. Commodore Perry, de Bevelhebber van het Amerikaansch eskader in de Indische en Chinesche zeeën, herigt aan zijn Regering, dat de Japansche havens van Simoda en Ilakocladi in alle opzigten voortreffelijk zijn. De Offi cieren wandelden vrijelijk onder het volk, dat zeer wel gezind scheen. Den 15d<:n Junij zou de commodore met de Keizerlijke Afgevaardigden verschil lende belangen regelen. Daarna zal hij naar Hongkong terugkecren langs Oho Sima, Loo Choo en de havens Ningpo, Toochow en Amoy. IRAHKRUK. PARIJS, 14 October. De Keizer zal binnen weinige dagen het legerkamp in het zuiden gaan in oogenschouw nemen. De Gezant van Turkye heeft eergisteren uit naam van den Sultan aan den Minister van Oorlog, den Maarschalk Vaillant, de Abdul-Mcdjid-Orde overhandigd. Frankrijk telt thans nog 7 Maarschalken, te welen: Prins Jeróme, Reille, Ilarispe, Vaillant, Magnan, Caslellane en Baraguay-d'IIilliers. Men weet, dat de wet van 5 Aug. 1836 hun getal bepaalt op 6 in vredestijd en 12 in tijd van oorlog. Men spreekt er van, dat de weduwe van den Maarschalk deSl. Arnaud een nationaal pensioen van 40,000 fr. zal ontvangen. Omtrent het kamp van het Zuiden behelzen de bladen vele bijzonder heden. Het effectief van al de troepen bedraagt 300 Officieren en 12,785 man. Men verwacht nog talrijke detachementen om de expeditionaire regc- menten te versterken. Weldra zullen er 15,000 man bijeen zijn. Zooals men weet wordt te Toulon alles voorbereidom op nieuw ver sterkingen naar de Krim te zenden. De schepen tot het vervoeren van de troepen bestemd, worden deels genomen van het Oostzee-eskader, deels van dat in de Zwarte zee, deels gehuurd. Men schat de sterkte van het corps, dal zij moeten overvoeren op 5000 man. Ongelukkig zal het nog wel eene maand duren, eer deze expeditie onder zeil kan gaan, eensdeels, omdat al de schepen nog niet te Toulon zijn aangekomen en anderdeels, omdat ook de troepen nog niet gereed zijn. De lijkplegtigheden van den Maarschalk de St. Arnaud zullen met bui tengewonen luister plaats hebben. Het geheele garnizoen der hoofdstad zal daarbij tegenwoordig zijn. De Keizer heeft bepaald, dat eene medaille zal worden geslagen ter herinnering aan de diensten en het verlies van dien Veldheer. Men verzekert, dat een marmeren standbeeld van den Maar schalk in de galerijen van het paleis van Versailles zal opgerigt worden. De werklieden in de voorsleden van Parijs zullen den geheelcn winter door werk hebben, daar de vennootschap van den spoorweg van Straatsburg, luidens hare overeenkomst met de Regering, vóór den 20stcn Augustus 1856 de spoorweglijn van Mulhause naar het station van Nogent, en die van Parijs naar Vincennes en Sb Maur moet gereed hebben. Binnen 2 jaren is meer dan 20 mill. fr. aan deze werken besteed. Het dak van het groote schip van het paleis voor de groote tentoonstel ling prijkte gisteren met eene vlag, ten teekendat men met het glazen dak-bekleedsel van het reusachtige gebouw gereed was. Mejufvrouw Rachel zal haar verblijf alhier tot de maand Julij des vol genden jaars verlengen. Alsdan vertrekt zij naar de Vereenigde Stalen, waar zij eene verbindtenis voor den tijd van 6 maanden heeft aangegaan, waarvoor zij eene som van niet minder dan 1{ millioen francs zal ontvangen. Na ver loop van dien tijd keert zij naar het vaderland terug. Te Lyon is een ontvanger der regterlijke acten, die sedert langer dan 20 jaren wegens zijne eerlijkheid en zuinigheid bekend stond, plotseling ver dwenen niet meer dan 4 centimes in zijne kas achter latende. Met weet nog niet hoe groot het te kort zijner kas is. Naar men uit Zwitserland verneemt, zal de spoorweg van Romanshom naar Wintherthur, reeds in het aanstaande voorjaar voor het publiek geopend worden. Over den Pregclpass wordt thans een rijweg van Schwyz naar Glarus aangelegd. Om aan de talrijke misdrijven en aanslagen op personen, welke aan do Spaansche grenzen plaats hebbeneen einde te makenis onze Regering met het Spaansche Kabinet in onderhandeling getredennopens eene deeling van het dal van Andorre, dat, tot nu toe als republiek geduld, voortaan voor de helft aan Spanje, voor de helft aan het departement Arriège zou behooren. De Gazetta Piemontese van den 1 (Fcn dezer meldt op grond van brie ven uit Florence, dat de ongunstige berigten omtrent den gezondheidstoestand van R.ossini, geheel en al ongegrond zijn; hij geniet den besten welstand. §PAIJE. MADRID, 11 October. Al de Ministers zijn tot leden der Cortes gekozen. Generaal Dulce is tot Inspecteur-Generaal der ruiterij benoemd. De gezondheidstoestand blijft gunstig, doch de toestaud van 's lands financiën baart nog al eenige onrust. Het dagblad El Siglo zegt, dat de Fransche Regering de pogingen, door den Heer Olozaga, Spaansch Gezant te Parijs, aangewend, om Maria Christina een vast verblijf aan te wijzen, goedgunstig heeft opgenomen. Ook schrijft het, dat Maria Christina zich op hare reis niet te Bayonne heeft willen ophouden, hoewel zich daar hare dochters bevondenten einde daar door elke aanraking met de uitgewekenen te ontgaan. Zelfs zou zij den Heer Grimaldi belast hebben, om zich naar Bayonne te begeven en aan de uitge wekenen, namens haar, te verzoeken, haar geen bezoek te brengen te Bagnères. Slechts een enkel persoon was hiervan uitgezonderd, en wel om gewigtige redenenhet was de Heer Ochoaen ook deze heeft geen gebruik willen maken van deze vergunning om de Koningin te bezoeken, uit vrees, dat anderen zijn voorbeeld zouden volgen. Er heerscht hier en daar in Spanje onder de fabriekarbeiders, en ook onder het landvolk, een slechte geest. Te Burgos en Iluesca zijn laatstelijk

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2