LEYDSCHE COURANT. 854. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N°. 12a. U WOEINSDAG, 18 OCTOBER. n Zie tie /'rye der Courant is f\'i in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I5MNENLANDSCHE BEMGTEN. LEYDEN 17 October. Op den 11<lcn dezer bleven alhier in behandeling 27 Choleralijders, bijgeko men tot op heden 20 personen, totaal 47, daarvan hersteld 4overleden 16, in behandeling gebleven 27 personen. In de vorige maand is te Enkhuizen uitgegeven aan Dirk Schouten van beroep tapper aldaar, een gulden, die, door het munt-collegie te Utrecht on derzocht, is gebleken val sell te zijn, als bestaande uit tin, lood en koper, en gegoten in een vorm, vervaardigd naar een echten gulden. [Pol. BI.) LI. Vrijdag werden de granen op de markt te Arnhem tegen lagere prijzen verhandeld. Meer dan 700 mud werden per spoortrein naar Utrecht vervoerd. Diakenen der Ned. Herv. gemeente te Giethoorn in Overijsselhebben met eenparige stemmen besloten niemand te bedeelen, die sterken drank gebruikt. Uit Roswinkel in Drenthe meldt mendat de aardappelen ruim be schot opleveren. Uit Onslwedde in de prov. Groningen schrijft men: Te Horsten verheugt men zich reeds in 't vooruitzigt op eene nieuwe Hervormde kerk met pastorij. Vóór 16 jaren werd daar de eerste hut gebouwd en thans telt deze kolonie zoo vele inwoners, dat de Synode het noodig oordeelde, om er eene Herv. kerk te slichten. In 1849 werd er door het bestuur der gemeente Onstwedde, eene school gebouwd, en thans zijn er 147 schoolpligtige kinderen. De Leeuw. Cour. deelt met zekerheid mede, dat de Ileercn Mr. C. S. Sixma Baron van Heemstra, c. s.dezer dagen aan de Hooge Regering de verlangde verklaring hebben ingezonden, tot aanneming der voorloopige ver gunning voor den aanleg van spoorwegen in de noordoostelijke gedeelten des Rijks, met opening in het plan der door de Regering voorgestelde lijnen, onder voorbehoud echter, dat het gansche groote werk als één plan worde beschouwd, dat bij gedeelten in opvolgende tijdsorde en naar gelang de mo gelijkheid en de omstandigheden (vooral ook met het oog op Hannover's hou ding in het noorden) het toelaten zal worden uitgevoerd. Als eene bijzonderheid mag gemeld worden, dat Jan Oedzes van der Meer, visscher te Suameer, op 27 Sept. jl. in de Roodkerkster Broek nabij Roodkerk visschende, in éénen zet, met een net van ongeveer 80 vademen lengte, 397 zoogenaamde blijen of brasems heeft gevangen, waaronder vele, die meer dan 4 oude ffi zwaar waren, en welke hij door elkander op minstens IJ oude ffi per stuk schatte; zoodat hij in eens ongeveer 600 ffi visch had. PrFr. Cour.) Den 20sten dezer zal de dienst op den Antwerpschen spoorwegin de rigting van Rotterdam, tot Oudenbosch worden geopend; van daar, met eene wel ingerigte diligence-dienst, tot den Moerdijk, en verder, met eene nieuwe stoomboot-dienst, tol Rotterdam, en even zoo van Rotterdam naar Antwerpen. Het alzoo ingerigt vervoer zal plaats hebben met den treindie ten half 8 ure van Antwerpen vertrekt, en met hetwelk de reizigers ten 1 ure te Rotterdam zullen kunnen aankomen. Het vertrek der reizigers uit Rotter dam is bepaald op des ochtends ten half 9 ure, derwijze, dat de reizigers ten half 3 ure des namiddags te Antwerpen kunnen aankomen. De overige treinen zullen tot Oudenbosch doorloopen. De dienst-rcgeling tot Breda blijft onveranderd. - De werkzaamheden voor den spoorweg van Maastricht op Hasselt, heb ben reeds een aanvang genomen. In den nacht van den IS*1011 is te Waalwijk, ten huize van den horo- logiemaker F. Wassen, een stoute diefstal gepleegd. Door het raampje van een zijvertrek is men ingebroken en heeft men zich alzoo een doortogt we ten te banen naar het werkvertrek, waar niet minder dan 38 horologies, waaronder een gouden, ontvreemd werden. 's GRAVENHAGE17 October. - Z. M. heeft tot Notaris benoemd te Alphen, J. IV. P. Kluit, Cand.-Notaris aldaar, en te Warmond, J. de Crane, Cand.-Notaris te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen in- en uit gaande enz. te Schieveld, den Heer J. F. E. Loos, thans Commies te Heusden; en der in- en uitgaande reglen te Hekken, den Heer 11. van Hall, Hoofd commies te Amsterdam. De Minister van Oorlog heeft bij aanschrijving van den 12dcn dezer, den korps-koinmandanten kennelijk gemaakt, dat aan het getal suppletie-troepen, bestemd voor de koloniale dienst, nog 300 manschappen ontbreken. Ten ge volge van dien, zijn de chefs der korpsen dan ook uitgenoodigd, aan de man schappen kennelijk te maken, dat voor hen, nog steeds de gelegenheid bestaat, zich voor het Oost-Indische leger te verbinden. En eindelijk wordt daarbij nog opgemerkt, aan het voorschrevene zoo spoedig mogelijk gevolg te geven, dewijl tegen de invallende vorst het vertrek naar dat gewest, met de grootste moeijelijkheden en bezwaren gepaard gaat. Volgens een berigt van Z. M. Consul te Dantzjg zijn gedurende 1853 in Pruissische havens uit Nederland aangekomen 217 Nederlandsche schepen. Naar Nederland vertrokken 237 en van elders in de Pruissische havens aan gekomen 533 Nederlandsche schepen. Sedert den 6<Ien dezer maand tol en met gisteren, zijn te Scheveningen aangekomen 10 haringschuiten, die gezamenlijk hebben aangehragt 5,990,000 stuks sleurharing. Een dezer visschers was eerst op den 4Jen dezer voor de tweede maal afgevaren. In 'weerwil van de gunstige vangst blijft de markt stijf. Men kan tot dusver niet bemerken, dat men voornemens is bier, even als te Katwijk, gebruik te maken van de verzochte en verkregen vergunning om haring te mogen kaken. De Staats-Courant bevat den volgenden Staat van de opbrengst der Middelenin de negen eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de negen eerste maanden van 1853. 1854. 1853. Directe belastingenƒ14,210,015.29 ƒ14,134,848.78 In- en uitgaande regten, scheepvaart-regten, vuur-, ton- en bakengeld3,510.908.90J 3,820,728.20J. Accijnsenk14,624,566.29 14,646,072.99* Registratie-, zegel-, successieregten enz. 8,627,302.30 7,816.547.65 Itegt van waarborg op de gouden en zil veren werken179,905.97 164,981.75 Posterijen1,117,834.00 1,079,042.75 Loterij275,839.50 275,839.50 Totaal42,546,372.25^ ƒ41,938,061.63 Meerder in 1354 608,310.62j. AMSTERDAM, 16 October. Naar men verneemt, zal de Wel-Ecrw. Heer Meyboom zijne afscheidsrede te Groningen houden op Zondag den 22sten dezer en alhier in zijn ambt be vestigd worden op Zondag den 29sten, in de Nieuwe Kerk, door den Wel-Eerw. Heer de Voogd; zullende de intreerede plaats hebben op Woensdag 1 November. Wij vernemendat de ter dood veroordeelde Johann Heinrich Kemper geen cassatie tegen het arrest van het provinciaal Geregtshof in Noord-Holland aangelcekend heeft, maar zich bereids hij rekwest heeft gewend tot Z. M. den Koning, ter bekoming van gratie. (Amst. C Wij vernemen met genoegen van goederhanddat het smalle spoor van hier tot. Utrecht binnen korten tijd gereed zal zijnde voor dat spoor in Engeland gemaakte rijtuigen zijn reeds hier aangekomen, en zoodra de weg tot Utrecht voltooid is, zal het smalle spoor gebruikt worden. Te Utrecht zal alsdan, tot dat het smalle spoor tot Arnhem gereed is, moeten worden over geladen, hetwelk een kortstondig oponthoud en veel drukte veroorzaken zal. Het reizend publiek der derde klasse vooralzal bij dien keer van zaken veel gewinnen, daar de wagens dier klasse, even als zulks in Engeland en Duitsch- land het geval is, allen behoorlijk van ramen en andere gemakken voorzien zijnzoo dat men dan beter in de wagens der 3dc klasse zal zittendan thans in die der 2de klasse. [IJ- en A.-Bode) UTRECHT, 15 October. Men verneemt, dat de bestuurders der afdeeling Utrecht, van de Ncderl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, de alhier gevestigde maat schappij lot verbetering der woningen voor arbeidenden en minvermogenden., alsmede de Diaconie der Hervormde gemeente, hebben opmerkzaam gemaakt op het wenschelijke, dat onder de voorwaarden van verhuring, ook deze worde opgenomen, dat in de verbeterde of gebouwde huizen geene tapperij mag worden gevestigd; en onder de voorwaarden van aanbesteding, dat bij den arbeid aan die woningen, geen sterke drank mag worden geschonken of gebruikt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1