Ali Effemli, Zaakgelastigde der Verhevene Porte, is van hier vertrok ken om naar Konstanlinopel terug te keeren. Naar men verneemt, zal de stad Keulen ten behoeve van de stecnon brug, die aldaar over den Rijn zal gebouwd worden, cene som van 200,000 daalders moeten bijdragen. Ongeveer 10 schepen, die bij den brand te Memel in groot gevaar wa ren hebben zeilen en want moeten kappen en over boord werpen om niet door de woedende vlammen bereikt te worden. Onder deze bodems is de schooner Charlotte, Kapt. O. Johnson, van Gothenburg, het meest bescha digd. Verscheidene aanzienlijke handelshuizen te Memel hebben hunne bela- lim>en gestaakt. Vele firma's hebben hare kantoren voorloopig aan boord van vaartuigen gevestigd. Een koopman, M. genaamd, wordt verdacht den brand te hebben aangestoken; reeds is een geregtelijk onderzoek tegen hem ingesteld. De brandassnrantie-inaatscbappij te Elberfeld heeft besloten, de bij den zwaren brand te Memel in de ascb gelegde Lutliersclie kerkop bare kosten te laten herbonwen. Sedert den lstcn dezer hebben de Jezuilen hunne missiën in bet Groot hertogdom Posen hervat. OOST E X 58. 1.9 St. WEENEN, 11 October. Men zegt, dat de houding van Oostenrijk, die steeds Rusland meer vijandig wordt, in Pruissen bekommering wekt, en dat het Kabinet van Berlijn dezer dagen nieuwe vertoogen naar Weenen heeft gezonden, om de uitbarsting der vijandelijkheden te beletten. Gaat Oostenrijk werkelijk tot de zijde der wes- tersche Mogendheden over, dan voorzeker zullen Pruissen eri de overige Duit- sche Staten onmogelijk onzijdig kunnen blijven. Een bewijs, hoezeer de volksgeest in Oostenrijk voor den oorlog tegen Rusland gezind is, vindt men in de omstandigheid, dat toen te Weenen de tijding van de hernagtiging van Sebastopol ontvangen werd, die toen nog niet als valsch hekend was, de vreugde niet grooter kon geweest zijn, dan wanneer de Oostenrijkscbe troepen cene luisterrijke zege hadden behaald. De Heer Ernest Andre, een rijk kapitalist van Parijs en als financier met roem bekend, Directeur van het Crédit Mobilieris jl. Donderdag bij Keizer Frans Jozef in bijzonder gehoor ontvangen. Ilij bevindt zich te AVeencn ter zake van de verpachting der Oostenrijksche staats-spoorwegen. Uit Como van 6 dezer wordt gemeld, dal Koning Leopold van zijne zware verkoudheid bijkans genezen wasen dat de Hertog van Brabant aan eene ongesteldheid lijdt van langdnrigen maar niet gevaarlijken aarddie naar men thans hopen mag, aldra geheel zal geweken zijn. Toevallig is, op betzelfde oogenblik dat de Oostenrijkscbe troepen te Galatz binnenrukten (op 25 Sept.) ook de eerste stoomboot onder Oostenrijk scbe vlag van Orsova komende, in deze Walachijsclie haven binnengeloopen. Er waren juist 11 maanden verstreken, sedert de laatste Oostenrijksche stoom boot hare reis aanvaard hadom den Beneden-Donau voor de beide oorlog voerende partijen te ontruimen. RUSLAH B. Uit Petersbnrg wordt van den 12(Icn Oct. gemeld, dat blijkens eene aldaar ontvangen depêche van MenzikofT, dd. G Oct.lot op dien dag door de bondgenooten niets tegen Sebastopol was ondernomen. MenzikofT hield zijne vorige stelling ten noorden der vesting bezet. 10,000 Russen zijn bezig verschansingen op te rigten langs de boorden van den Weichsel. TURKTE. Uit de Krim zijn geen verdere nieuwstijdingen bekend dan de vroegere, dat de werken tot de belegering van Sebastopol den Oct. zoo ver waren gevorderddat den volgenden dag liet bombardement zou worden begonnen. De geheele reserve te Varna was naar de Krim scheep gegaan. Men zegt, dat Prins Andronikoff Schamyl zou hebben verslagen, en Kars op nieuw bedreigd wordt. GRIEKENLAND. Volgens brieven uit Athene van 2 October, waren reeds Franscbe troepen in de voorsteden van Athene gelegerd, en zouden zij den 5d,:n dezer de stad zelve bezetten. De Voorzitter van het Grieksclie Ministerie bad daartegen dringende vertoogen aan de Franscbe en de Engelsche Regering gezonden, en daarin betoogd, dat bedenkelijke moeijelijkhedenhet gevaar ook van botsin gen met de bevolkingvoorgekomen zouden wordenindien de vreemde troepen in den Piraeus blevendoch de maatregel was door de Gezanten van Frankrijk en Engeland en door den Franschen Krijgsbevelhebber doorgezet, als noodzakelijk voor de gezondheid der troepen: en men dacht, dat dezelve, eenmaal ten uitvoer gelegd zijnde, bezwaarlijk teruggenomen zou worden. Eenige van de Ministers wilden de bestaande Wetgevende Kamers eerlang zamengeroepen hebben; andere meenden, dat de onder invloed der Rnssiscb- gezinde partij gekozen Kamers jegens het tegenwoordige Bewind al te vijandig gestemd waren en ontbonden dienden te worden. Twee Franscbe en een Engelscb regement in den Piraeus, hebben vol gens een berigt van den G*16" dezer, bevel ontvangen naar de Krim te ver trekken. Van Malta worden andere troepen verwacht om ben in Grieken land te vervangen. Den 27stcn zullen de Wetgevende Kamers bijeenkomen. TEREENIG DE STATEW. In overeenstemming met voorschriften van den President der Vereenigde Staten, zijn de Gezanten van dien Slaat zamengekoinen om elkander narigten mede te deelen, onderling le raadplegen en verslag aan hunne Regering te doen omtrent den staat der zaken op bet vasteland. De Heer Buchman de Gezant der Vereenigde Staten te Londen, is Zalurdag van daar vertrokken; cn zijne ambtgenooten van Parijs en Madrid, hebben zich reeds bij hem ge voegd. Onder de voornaamste onderwerpendie bij de conferentie in over- weging kunnen komen, behoort de staat der verdragsbepalingen betrekkelijk de veiligheid der Zwarte zee en de scheepvaart op dezelve. In Amerika, ge lijk in Europa, begrijpt men, dat die binnenzee niet langer eeri Russisch rneir mag blijven; en rneri wenscht dat, wanneer er bij het herstel des vredes nieuwe volkcnregtelijke schikkingen moglen gemaakt worden, dc belangen der Vereenigde Staten daarbij niet door gemis eener behoorlijke vertegenwoor diging afbreuk zouden lijden. Het eerste vereischtc is, gelijk van zelf spreekt, dat de Regering der Vereenigde Staten in bet bezit van alle noodige na rigten zij. Het is natuurlijk, dat de aangelegenheid van Cuba dadelijk in overweging komt. De Regering der Vereenigde Stalenbeeft telkens de verzekering ge geven, dat liet zich verzetten zou tegen elke poging, om gewapenderhand van dat eiland bezit te nemen, of om de Spaansche Regering tot cene of andere schikking te dwingen. Spanje mag in staat zijn om Cuba te verdedigen, en vijandelijkheden zouden grootelijks te bejammeren zijn, daar zij verwikkelin gen zouden kunnen medebrengenmaar de gesteldheid der Spaansche schat kist maakt het hoogst waarschijnlijk, dat de aanbiedingen, waarop de Rege ring der Vereenigde Staten openlijk le kennen geeft bedacht te zijn, aan het Madridsche Kabinet niet onwelkom zijn zouden. Het is althans een vermoe den der Noord-Amerikanen dat de Spaansche Regering thans liever eene som van 150 millioen dollars in handen zou willen hebben, dan Cuba in bezit houdenterw ijl de overdragt van Cuba voor de materiële belangen van Frankrijk en Engeland zeer bevorderlijk zou zijndaar zij voor ben een han delsverkeer zou openstellen, hetwelk lot nog toe in de hand van monopolisten is en waarvan door verbodsbepalingen alle anderen uitgesloten zijn. Van 1 Jan. 1854 tot 1 Sept. is uit de haven van San Francisco naar dc Vereenigde Staten voor 35,372,787 doll, aan goud verscheepten eene dergelijke som, die naar China en de Sandwich-eilanden vertrok. Te zamen p. in. 175 millioen Holl. Te Cincinnati hebben ernstige twisten plaats gehad tusschen de Pro testanten en de Duilsche Katholiekenbij welke gelegenheid verscheidene personen gekwetst werden. De gele koorts heerscht te New-Orleans in schrikbarende mate; gemid deld bezwijken in die stad 48 personen daags aan die ziektein het geheel zijn in dc laatste week 530 menschcn in die stad overleden; ook te Savanna en Charleston vallen velen als offers dier plaag. Volgens heriglen uit Texas, was langs de knst van dat land op 18 Sept. een verschrikkelijke storm losgebroken, die 4 dagen bad aangehouden, waar door verscheiden schepen waren vernield en vele menschen bet leven hadden verloren; de stad Matagorda was, op drie huizen na, vernield; de suiker- en katoenoogst was verwoestde schade was nog niet te berekenen. STAP» BER1GTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag den 18dea October 1854, 's namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt om te beschikken over ƒ500, voor deTnrigting der Lakenhal als Cliolera-llospitaal. 2°. Gemeentebegrooting1855. R EN NI SG EYING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, brengen ter kennis der belanghebbenden, dat ingevolge Art. 11 van bet Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad N°. 142), op den 226t™ November aanstaande, 's middags ten twaalf ure, op het Raadhuis eene vergadering van kiesgeregtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de HH. ADR [ANUS CORNELIS LEEMBRUGGEN, CORNELLS DROS, en JOHANNES ANDREAS de FREMERY, die met het einde dezes jaars als Leden der Kamer van Koophandel moeten aftreden, doch ingevolge Art. 7 van bovengemeld besluit, op nieuw benoem baar zijn; dat de lijst der kiesgeregtigden, waartegen bezwaren gedurende de eerstkomende acht dagen hij bet Gemeentebestuur kunnen worden inge leverd ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de inleve ring der stembriefjes op bovengemelden dag geschiedt van twaalf tot twee ure, waarna de bus geledigd wordt cn de stemopneming plaats beeft. En zal deze worden afgekondigd door aanplakking, en aankondiging in de Leydsche Courant. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leiden, 13 October 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leïden doen te we ten, uit naam van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Prov. Zuid- Holland, dat bij resolutie van den Minister van Finantic'n van 12 October 1854, bepaald zijn dc prijzen, bet opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats-Loterij de loten cn gedeelten daarvan, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 224ste Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ74.00. Geheele Lotenƒ28.00. Halve- 37.00. Halve14.00. Vijlde-14.80. Vijfde5.60. Tiende- 7.40. Tiende- 2.80. Twintigste- 3.70. fl Twintigste- 1.40. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, oin zich naar die prijsbepaling te regelen, en deze gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 13 October 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3