de belooningeu uilgeieikl aan de wegens hunne prijsverhandelingen bekroonde Studenten zijnde een loffelijk getuigschrift aan den Heer J. D. Iloinan Can- didaat in de letteren alhier, eene gouden medalje aan den Heer A. Sasse, Cand. in de medicijnen tc Amsterdam, eene zilveren medalje aan den lieer G. Stinstra, Cand. in de letteren en medicijnen alhier, een loffelijk getuig schrift aan den Heer A. F. van WageningenStudent in de medicijnen te Utrecht, en een dergelijk aan den Heer 11. G. Hagen, Student in de theologie te Utrecht. Heden namiddag hielden de Heeren Studenten leden der vereeniging Vindicat at que Polit, den reeds vroeger vermelden gemaskerden optogt. Algemeen werd de pracht en sierlijkheid der costumes geprezen. Met de werkzaamheden aan de gazfabriek is men nu bijkans gereed, en zal het afleveren van gaz nog in deze maand plaats hebben of, zoo dit niet kan geschieden, in het begin der volgende maand. Door onvoorziene omstandigheden is het in werking konten dezer fabriek een paar maanden vertraagd. ZIER1KZEE, 10 October. In eene vergadering van den Gemeenteraad, van gisteren, is besloten de gazverlichting der stad voor rekening der gemeente uit te voeren, en de commissie van fabricage te magtigen, om eene schikking met den ondernemer der tegenwoordige verlichting aan te gaan, en voorts hel noodige onderzoek tc doen, of de gazverlichting met hoop op goeden uilslag alhier kan ingevoerd worden. lïUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËWGELAIVD, LONDEN, 11 October. Lord Burgershaide-de-cainp van Lord Raglan en zoon van Graaf West- moreland, is naar Balmoral vertrokken, ten einde de Koningin en haren ge maal persoonlijk het voorgevallene in de Krim mede te deelen. De Regering heeft naar de verschillende rijkswerven bevel gezonden, om tegen het aanstaande voorjaar 10 groote oorlog-zeilschepen in schroefsche- pen te veranderen, ten einde daarmede de reeds zoo geduchte vloot te ver sterken en den oorlog met des te meer kracht voort te zetten. Een zeer groot aantal flanellen onderkleedingstukken zijn op de stoom boot Prince ingescheept, om naar het leger in de Krirn gezonden te worden. Gelijktijdig zijn verschillende duikers- en telegraaf-toestellen daarmede verzonden. Te Chatham is aanschrijving ontvangen, om alle beschikbare Sappeurs cn mineurs, vooral goede duikers, onverwijld naar het leger in de Krim te zenden. Tegen het aanslaande voorjaar zullen niet minder dan 20 ondiepgaande stoom-kanonneerboolen voor de expeditie in de Oostzee, volledig gereed zijn. Men heeft het voorstel gedaanom aan de Russische krijgsgevangenen die daartoe genegen zijn, de landverhuizing naar Australië toe te staan. De lste Luitenant Royer, van het bij Odessa verongelukte schip Tiger, die met de overigen der bemanning krijgsgevangen gemaakt maar ontslagen is, heeft een verhaal zijner lotgevallen in Rusland in het licht gegeven. De Generaal Sir Gordon Drumond is in 83jarigen ouderdom overleden; gedurende zijne lange militaire loopbaan had hij het beleg voor Nijmegen, de expeditie in Egypte, den oorlog in Noord-Amerikaenz., bijgewoond. De Heer Buchanan heeft, met een der laatst nit Melbourne aangekomene schepeneen klomp goud ontvangenzoo groot als men die hier te lande nou- niet heeft gezien, wegende niet minder dan 338 oneen, en hebbende eene waarde van 1400 Deze zeldzame goudklomp zal hier worden ten toon gesteld. Volgens berigten van de Sandwich-cilanden hadden de in die wateren zwervende Engelsche en Fransche oorlogschepen de Russische vloot niet kun nen aantreffen; men zeide, dat zij naar Petropawlskide hoofdplaats van Kamschalka was gezeild cn daar weerstand zoude bieden geholpen door de vesting, die nog verder was versterkt. Canton verkeert nog steeds in slaat van beleg. De handel heeft aldaar geheel opgehoudener is sedert de laatste berigten geen thee aangevoerd. Ook wordt de stad Thanghae voortdurend door de opstandelingen bezet. FRANii RU St. PARIJS, 12 October. De Keizer heeft alle feesten en receptien uitgesteld tot dat de goede uit slag der onderneming tegen de Krim zeker zou zijn. Ook de reis des Kei zers naar Engeland is voor zoolang verschoven. De Keizer heeft eene som van 200,000 fr. aan Generaal Canrobert ge zonden oni onder de gekwetsten in den slag bij de Alma uit te deelen. Hunne betrekkingen in Frankrijk zuilendoorden Keizer zeiven worden bedacht. Ook heeft de Keizer den uitvoer van aardappelen en moesgroenten verbo den, cn de vrijstelling der scheepvaartregten tot 31 Julij 1855 verlengd. De Moniteur berigt, dat de Regering besloten heeft het lijk van den Maarschalk de Saint Arnaud, op kosten van den staat met grooten luister in het hotel der Invaliden te doen ter aarde bestellen. Uit Marseille wordt van den ll<ten dezer gemelddat de echtgenoot van den Maarschalk de S'. Arnaudde Markies de Trazegnies en de Generaal Yussuff op de Berthollet het stoffelijk overschot des Maarschalks naar Frank rijk begeleid hebben. Al de civile en militaire overheden der stad, alsmede de Bisschop van Marseille (aan het hoofd der geestelijkheid) hebben het lig- chaam bij het aan wal brengeu in ontvangst genomenhet werd met groote praal naar de hoofdkerk overgebragt, waar het tot morgen zal blijven, als wanneer het naar de hoofdstad wordt vervoerd. Het gchcele garnizoen was onder de wapenen. Langs den geheelen weg, welken de optogt nam, ver drong zich eene ontzaggelijke menigte, welke door eerbiedige stilte van hare deelneming getuigde. Niet minder groot was de menigte in de hoofdkerk, waar aan den overledene al de eer is bewezen, welke aan den Opperbevel hebber van het leger in het Oosten verschuldigd is. De maatschappij van het credit inobilier heeft beloofd voor 100 mil- lioen fr. in de nieuwe leening deel te nemen, die onmiddellijk na de lijding van den val van Sebastopol bekend gemaakt zal worden. Men kan zich een denkbeeld vormen van de belangrijkheid van den handel in reukwateren, welke in Frankrijk gedreven wordt, wanneer men verneemt, dat eene der eerste fabrieken van Grusse, departement Var, jaar lijks gebruikt: 5000 Ned. ffi oranjeschillen, 30,000 Ned. ffi acaciabloemen, 27,000 Ned. ffi veldviooltjes, 10,000 Ned. tuberozen, 8000 Ned. ffi nagel bloemen en genoegzaam gelijke hoeveelheid rozemarijn, peperment, lavendel, thyin en andere welriekende bloemen. De Messager de Bayonne meldt, dat Koningin Maria Christina eerst daags naar haar kasteel Malmaison vertrekken zal. W ITSERLANB. Eindelijk is de vriendschappelijke betrekking tusschen het Groothertogdom Baden en Zwitserland hersteld. Al de tot dus ver bestaande beperkingen voor de toelating van Zwitsersche of uit Zwitserland komende handwerkers in het Groothertogdom zijn geheel opgeheven. Het Koningrijk Saksen is lot dus ver de eenige Duitsche staal, waarin die beperkingen nogtjblijven bestaan. Het plan, om in het aanstaande jaar eene Zwitsersche nijverheids-ten toonstelling te Bern te doen plaats hebben, vindt bij het algemeen grooten bijval. SPANJE. MADRID, 9 October. Men heeft thans omstandige en volledige opgaven omtrent den uitslag der verkiezingen te Madrid. Aldaar hebben minder dan 5000 kiezers hunne stem uitgebragt, en meer dan 200 personen stemmen bekomen. De 11 ge kozenen zijn allen of bijna allen voorstanders van de tegenwoordige Rege ring, en wel inzonderheid van dat gedeelte des Kabinets hetwelk, met den Maarschalk Espartero aan het hoofd, meer tot radicale begrippen overhelt; zij hebben 3980 tot 2092 stemmen elk op zich vereenigd. Men dacht te Madrideerst tegen het midden dezer maand den uitslag der verkiezingen in de provinciën te zullen kennen. De verschijning der manifesten van Maria Christina en den Graaf van Montemolin, is voor de rust van Spanje en de bedaring der gemoederen alles behalve bevorderlijk. Het laatstgemelde vooral heeft bij menigeen den inge- sluimerden baat weder opgewekt; er leven nog zeer velen, die voor de zaak vad Don Carlos de wapenen gevoerd hebben; en zijne aanhangers zijn nu niet minder dan voorheen bereid om voor die zaak des noods hun bloed te vergieten. Men spreekt van twee zamenzweringendie dezer dagen ontdekt zou den zijn, eene van republikeinsche strekking, en eene ten gunste van het in Julij jl. gevallen Bewind. Zeker is het dat de aanhangers der Koningin- Moeder hier niet stil zitten. Te Seville hebben ernstige onlusten plaats gehad. De burgerlijke Gou verneur had zijn oom den Advocaat Cortina op de lijst der candidaten laten zeiten. Het leger bezette met bet geschut de hoofdstraten, het volk liep te wapen en van oogenblik lot oogenblik werd het waarschijnlijker, dat men hand gemeen zou worden. De Advocaat is bij de verschillende partijen en vooral bij het volk niet bemind. Hel is op zijn minst zeer onvoorziglig van den Gouverneur van in weerwil der orders die hem eene geheele onzijdigheid in de verkiezingen opleggen, op eene zoo reglstreeksche en onbezonnene wijze, invloed op de kiezers te hebben willen uitoefenen. De Gaceta de Madrid van gisteren behelst een besluit der Koningin, waarbij de gewapende burgerij van Sevilla ontbonden wordt wegens hare deel neming aan aldaar gepleegde wanordelijkheden. De orde is er door de troe pen van hel garnizoen hersteld. Door een besluit is bepaald, dat in Oud-Castilic opnemingen zullen ge daan worden voor het plan eener spoorweglinie, welke dat gewest, met ver mijding van het bergachtig gedeelte, zou moeten doorsnijden. De Regering heeft in de daad eene inoeijelijke taak. Het zit beklemd lussehen de republikeinende Montemolinislende aanhangers van Maria Christina en van hare in Julij jl. uit liet bewind gedreven handlangers, het arbeidsvolk, hetwelk in sommige provinciën nog gewelddadig het gebruik van werktuigen in de fabrieken tegengaat, cri de cholera, die eenige streken teistert en hier en daar de Overheden lot dwaze en gruwzame gezondheids maatregelen noopt. PRITISSEW. BERLIJN, II October. De Regering schijnt thans niet willens te zijn, bij het Dcenrdie Ka binet op eene afschaffing of zelfs vermindering van den Sondtol aan te drin gen. Daar Denemarkenmet opzigt tot de Russisch-Turksche aangelegenhe den, zoo veel het doenlijk is, de Pruissische politiek ondersteunt, acht men het thans niet gepast, dusdanigen eisch alsnu te doen cn met nadruk door te zetten. De Regering heeft, op grond van de verdragen van 1815, bij de Rus sische, klagten ingediend over de belemmeringen, welke de handel aan de Russische grenzen ondervindt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2