5 malen in de week aan de 120 werklieden te geven, die arbeiden aan de redoute, lunetten, kruidhuis, enz., op bet heideveld bij Weisselheden plaats gehad. Deze maaltijd bestaat in soep, waarin bij meerdere ingredien- i ten 8 konijnen gekookt worden, elk zwaar 8 16, waardoor ieder man ffi j vleeseh erlangt. Bij de duurte der levensmiddelen schatten de werklieden deze welwillendheid op prijs. Z. M. de Koning heeft aan de algemeene armen der gemeente Arnhem ƒ600 geschonken. DEVENTER, 9 October. In eene vorige zitting van den Gemeenteraad is de ingang van het Emeri taat der Hoogleeraren Verburg en Bosscha op 1 Oct. bepaald, en zijn de Hoog- lcerarcn Duymaer vau Twist, Cop en van der Willigen, en de Lector Susan op nieuw benoemdheden zijn benoemd tot Hoogleeraar in de Botanie enz. j Dr. Mulder te Utrecht, en tot Adsistent bij het Chemisch Laboratorium de Heer Jacobson alhier. Tot Hoogleeraar in de Oude Letteren enz. zijn door 1 Curatoren aan den Raad voorgedragenAlphahetisch gesteld de Heeren Dr. R. B. Hirschig Cz.Dr. W. A. Hirschig, E. J. Kiehlalle drie te Leyden en Dr. E. Mehler te Brielle. BUITEjVLAiYDSCHE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN, 8 October. De Times neemt het der Koningin en den Ministers, vooral dien van Ma rine, Sir James Grahamzeer kwalijk, dat zij zich in de Hooglanden en elders bevinden. Hij laat zich o. a. aldus uit: »IIet kwetst op deze of gene wijze ons gevoel, om in de eene kolom de lijst op te geven van onze gewonden en dooden, in die bloedige slagen, en in een andere de aankondigingen der court circulardat de Koningin en hare Hovelingen, zich in het hart der Schotsche Hooglanden vermaken, alsof de levens van hare dapperste onderdanen geen oogenblik gevaar liepen." Deze hekeling eindigt aldus: »De Koningin en de hooge Staatslieden van Engeland behoorden voorzeker in tijden als deze te Londen te zijn, en hun deel aan de indrukken van het oogenblik te nemen." Terstond na de verschijning van het bovendoelde artikel van de Times waarin ook de Souverein niet gespaard wordt, maar eene eerbiedige doch ernstige berisping ontvangt, is door het Ministeriele Avondblad, the Globe aangekondigd dat het Hof en al de Bewindslieden binnen eene week of twee alhier zouden terugkomen. Deze stad wordt verlicht door 360,000 gazbekken. Dagelijks worden er 44,433,238 gallons water afgeleverd. Jaarlijks verbrandt Londen 3,000,000 tonnen steenkolen. Bij den brand te New-Castle zijn, volgens officiële opgave, omgekomen j 21 en verwond 54 personen. FRANKRIJK. PARIJS 11 October. Bij een Keizerlijk besluit van den 7dea dezer zijn alle bepalingendie se- j dert den oogst van 1853 gemaakt waren ter bevordering van den invoer van levensmiddelen in Frankrijk, tot den 31sten Julij aanstaande nog van kracht verklaard. In de Ministeriële voordragt, waarop dit besluit genomen is, wordt gezegd, dat de prijs van graan en meel in Frankrijk, niettegenstaande den overvloedigen tarweoogst, hoog blijft, doordat de landbouwers nog te druk met veldarbeid bezig zijn om graan ter markt te brengen, en de langdu- J rige droogte de watei korenmolens doet stilstaan. De Maarschalk de Saint Arnaud werd in het jaar 1801 alhier geboren. Reeds jong trad hij in het leger, en vierde, gelijk de meeste dier jongelingen j die zich gedurende de rustige regering van Lodewijk XVIII in de krijgsdienst j begaven, den vrijen teugel aan vermaken en verstrooijing. Gedurende de re gering van Karei X was hij voor een korten tijd in de lijfwacht van dien Vorst, doch zette zich toen voor eenigen tijd in Engeland neder. Spoedig na de omwenteling van 1830 keerde hij terug in het Fransche leger. Toen was het, terwijl het regement waartoe hij behoorde op het fort de Blaze in be- i zetting lag, dat hij door den Maarschalk Bugeaud, bevelhebber der citadel, j om zijne kunde en werkzaamheid gunstig werd onderscheiden. In 1837 ging hij als Kapitein in het vreemden-legioen naar Algiers; hier onderscheidde hij zich door onverschrokkenheid en kunde. In minder dan 10 jaren doorliep hij verschillende graden tot de waardigheid van Maarschalk toe. Nadat hem in 1849 het Opperbevel der provincie Constantine opgedragen was, overwon hij spoedig dit onmetelijk grondgebied hetwelk door den op stand der talrijke stammen in wanorde was, herstelde den vrede, en won zich de genegenheid en gehechtheid van vele opperhoofden, van welke vroeger zich i niet één had willen onderwerpen. De espeditie, door hem in 1851 legen de i Kabylen ondernomen, was een der roemrijkste ooit door het Fransche leger in Algerie volvoerde veldlogten. Aan het hoofd van een leger van weinig meer dan 6000 man, bemagtigde hij deze gcheele woeste en bergachtige landstreek, in weerwil van den tegenstand der krijgszuchtige stammen. In 1851 keerde hij met den rang van Luit.-Generaal naar Frankrijk terug. Zijn krachtig en zelfstandig karakter bevalen hem bij Louis Napoleontoen President der Republiek, als een der krachtigste werktuigen tot het uitvoeren zijner plannen aan, en in October 1851 vertrouwde de aanslaande Keizer hem den gewigtigen post van Minister van Oorlog toe. In 1852 werd hij tot Maarschalk verheven, spoedig daarna tot Scnateur en Opperstalmeester des Keizers. Hij is twee malen gehuwd geweest. Zijn eerste huwelijk schonk hem eene dochter (gehuwd met den Heer de Puy Ségur) en een' zoon, die soldaat werd, en in een dier veldtogten in Algerie sneuvelde, bij welke zijn vader zich zoo beroemd maakte. De lijding van den dood van St. Arnaud is Zaturdag avond hier bekend geworden. De Keizer was sedert lang daarop voorbereid en de Generaal Can- robert bij zijn vertrek reeds met bepaalde bevelen voor dat geval voorzien. Toen voor eenige dagen de tijding van de verovering van Sebastopolzelfs nog in de regeringskringen geloofd werd, had men reeds het besluit gereed gemaaktwaarhij de Maarschalk tot Hertog van Sebastopol benoemd werd. De officieele rouw van den Moniteur zou niet ernstig gemeend zijn om dat men den Maarschalk steeds als iemand beschouwde, dien men wel zou willen, maar niet wel kon op zijde schuiven, zoodat zijn dood dan ook ei genlijk niet betreurd wordt. De Beriholet is heden te Marseille aangekomen met de stoffelijke over blijfselen van den Maarschalk de Sl. Arnaud, welke nedergezet zijn in het hotel Bcaujeu. Er werden salvo's geschut gelost en de schepen hadden de vlaggen halver mast geheschen. Bij het verlaten van het leger heeft de Maarschalk de troepen vaarwel ge zegd bij eene dagorder, gedagteekend Bckendi, 27 September. De bijna stervende Veldheer drukt daarin het vertrouwen uit, dat de soldalen hem zullen beklagen, want dat het ongeluk, hetwelk hein treft, onmetelijk, wel ligt zonder voorbeeld is. De Generaal Canrobert, aan wien lof wordt toe gezwaaid is bij gesloten brieven reeds vooraf voor dit geval als zijn opvolger aangewezen. Hij zal, zoo besluit de Maarschalk, de overwinning bij de Alma voortzetten, en bet geluk hebben, dat ik voor mij gedroomd had; hij zal u, soldatennaar Sepaslopol geleiden. Aan het 43ste en 14de regiment te Toulon, is bevel gezonden om zich in te schepenmen maakt toebereidselen om nog meer troepen naar het tooneel van den oorlog te zenden, ten einde het zegevierende leger der Bond- genoolen te versterken. Men gelooft, dat de jeugdige Prins Jéröme Napoleon van Baltimore, aide-de-camp van zijn oomPrins Napoleon zal worden. Hij heeft zich be reids te Marseille ingescheept om zich naar de Krim te begeven. De Heer Durand-Brayer, zeeschilder, die wegens den slechten slaat zijner gezondheid genoopt was om in Frankrijk terug te keerenheeft zich op last van den Minister van Marine, heden te Marseille ingescheept, om zich naar de Krim te doen brengen. Gisteren vroeg de Heer Gaston R. de straat Sb Honoré doorgaande, aan een zijner vrienden om een sigaar aan den zijne aan te steken. Terwijl die vriend den sigaar tot dat einde aanblies, vloog er een vonk in het regter- oog van R. die een schreeuw gaf. Het oog is zwaar gekwetst. In eene naburige apotheek binnengegaan, werd Dr. Deschamps gehaald, en deze ver klaarde dat niet alleen het regteroog verloren was, maar dat de ontsteking zich tot het linker uitstrekte en er vrees bestond voor geheele blindheid. Te Vallon (Ardêche) is eene bende van 22 dieven en brandstichters ontdekt. Een der aanvoerders is in een gevecht gedood, dat dien ten gevolge plaats had; zijne vrouw heeft bekentenissen afgelegd, die de justitie op het spoor van de geheele bende zullen brengen. Men heeft opgemerkt, dat in de laatste 3 dagen te Marseille 24 sche pen, geladen met graan, zijn aangekomen. Deze groote aanvoeren zullen nog door groolere gevolgd worden. Ten gevolge hiervan zijn de graanprijzen op verschillende markten dan ook bereids gedaald, onder anderen te Rijssel, Gisors, Sezanne en Orleans. In het zuiden en westen van Frankrijk is de wijnoogst bijna afgeloopen. De opbrengst is wat hoeveelheid betreft van luttel beteekenis; de hoedanig heid wordt echter zeer geprezen. Te Saint-Valerv is een Russisch schip, dat door middel van valsche papieren zijne nationaliteit loochende, in beslag genomen, en, krachtens be schikking van den Minister van Oorlog, voorloopig prijs verklaard. De lading, uit vlas bestaande, bestemd voor een Franschen koopman te Amiens, is aan dezen afgeleverd. SPANJE. MADRID, 7 October. De Regering heeft eene bijzondere commissie benoemd ten einde een onder zoek in te stellen naar de wetten en reglementenbetrekkelijk den landbouw. Het manifest van den Graaf de Montemolin is thans openbaar gemaakt. De Pretendent (zoon van Don Carlos) verklaart daarin onbewimpeld, dat hij niet door burgeroorlog op den troon wil geraken. »Ik wil niet," zegt hij, verheven worden op een bebloed schildik wil dien heeten worstelstijd niet hernieuwen, welke mijn hart als Spanjaard en Christen verscheurt; ik wil geen beroep doen op uwe armen; ik wil uwe overtuiging winnen, ik wil uwe gemoederen veroveren." Hij belooft aan Spanje een constitutionelen regerings vorm en liberale instellingen. Blijkens den ontworpen staat van begrooting voor 1855 zal het leger, behalve de gendarmerie, tellen 45,000 man infanterie, 11,000 man ruiterij, 10,500 man artillerie en 2400 man genie. Een dépêche kondigt aan dat de bezittingen van de oude Koningin onder sequester zijn gesteld. In de belastingen van de maand Augustus 11. is een tekort van meer dan 38,000,000 realen, vergeleken met dezelfde maand van 1853. Die van September, anders de meest opbrengende voor de schatkist, zal dit jaar bijna niets opleveren, uithoofde van de wanorde, die in verschillende provinciën heeft plaats gehad. De Minister van Financiën, M. Collado, is heftig aangevallen, echter is men hem dank verschuldigd, dat hij met is teruggedeinst voor zoo treurig eener. toestand en die zoo geschikt isallen moed te benemen. Niettegenstaande echter al zijne pogingen en zijne onmiskenbare bekwaamheid

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2