De handels-speculalicn tussclien de Belgische harens en de kusten van Peru hebben steeds goede uilkomsten opgeleverd en doen dit nog. Thans nu de schepen zeker zijn cene retourlading te bekomen, nu de producten der beide natiën hekend zijn, is het niet twijfelachtigdat de operation goede vruchten zullen opleveren. De vrees, dat er spoedig gebrek aan guano zoude ontstaan, blijkt onge grond te zijn. De wetenschappelijke commissie door de Regering benoemd, heeft na een uitgebreiden arbeid ontwaard, dat er in de maand October van het vorige jaar, op de Chincha-eilanden voor meer dan 12,300,000 ton guano aanwezig was en dat meer dan 30 jaren noodig zouden zijn, om dien voorraad uit te putten. EIVCELAW». LONDEN, 8 October. De Nederl. Gezant Baron Bentinck, is van zijn uitstap naar Schotland, waar hern een ongeval heeft getroffenaan het bureau der legatie alhier teruggekeerd. Eergisteren heeft er een allerverschrikkelijkste brand te New-Castle plaats gehad, die meer dan 1 millioen schade veroorzaakt heeft, terwijl bovendien meer dan 20 personen het leven hebben verloren, en meer dan 200 min of meer ernstige wonden hebben ontvangen. De brand is uitgebarsten in de wol-fabriek van de Ileeren Wilson en Zoonte Gatesheadop een der oevers der Tyne, 's nachts ten 1 ure. In weerwil van de snelste en krachtdadigste hulp, bereikten de vlammen weldra een entrepot met zwavel en nitrate de soda gevuld, en 7 ton buskruid 't welk plotseling ontplofte, met zulk een verschrikkelijken schok, dat men dien op 7 uren in den omtrek voelde. Het looneel, dat zich toen voordeed, gaat alle beschrijving te boven. Aan beide zijden der rivier zag men niets dan eene zee van vlammen. De zwavel damp in de straten deed de menschen als verstikt op den grond vallen, ter wijl men van alle kanten de inenschen zag vlugten en de ramp zich al meer en meer verspreidde. Extra-treinen vertrokken, ten einde de brandspuitgasten uit de nabijgelegene steden te halen. Eindelijk kwam uit de haven van Shields een groote stoom-bluschrnachine, en 's avonds ten 8 ure waren de vlammen gestuit. Het is voor als nog onmogelijk om het onheil in zijn geheelen omvang op te geven. De Maria kerk is gedeeltelijk vernield. Alle graftomben op het kerkhof zijn verbrijzeld. In de gehcele wijk van Gateshead is geen enkel glasruit overig geblevenhet is of de stad door den vijand verwoest is. Het raadhuis en de meeste openbare gebouwen hebben veel geleden. Vele duizende quarters granen zijn verbrand, alsmede vele schepen op de rivier. Een vloed van gesmolten lood en smeer vloeide langs de kaden. Later, meldt men, zijn de vlammen op nieuw uitgebarsten in eene stoom zagerij te Gateshead. De Gemeenteraden van New-Castle en Gateshead hebben eene commissie benoemd, heiast om de ongelukkigendie zonder wijkplaats zijn, te ondersteunen. De Raad heeft voor C15 ingeleekend. Ook is aan den Minister van Binnenl. Zaken een berigt gezondenmet verzoek om een Commissaris te zenden, die de autoriteiten behulpzaam kan zijn in bet opspo ren der oorzaken van deze verschrikkelijke ramp. Men kent den inhoud nog niet van het ofllciele verslag der Britsche krijgsbevelhebbers over den veldslag bij de Alma; maar het ministeriele Londensche Avondbladde Globeschrijft die overwinning voor het mee- rendeel aan de Britsche troepen toe. Zonder iets te willen afdingen van den moed onzer dappere bondgenooten zegt het genoemde bladis het, zoowel uit de plaatsing der strijdende troepen als uit eene vergelijking van ons verlies met dat der Franschenop te makendat de moeite en het gevaar des slrijds vooral op onze landgenooten neerkwamenen dat nog nooit cene zoo sterke stelling, die door cene zoo geduchte artillerie verdedigd werd, met meer stoutheid aangevallen en vcrmeeslerd is. »A1 onze landgenooten, welke aan de Alma gesneuveld zijn, zullen in 's lands historiebladen vermeld worden. Tot nog toe maakte onze Regering eene naamlijst alleen van de gesneuvelde Officieren openhaar. Thans zullen gelijk onze Minister van Oorlog aangekondigd heeft, ook de namen der ge sneuvelde Onderofficieren en Soldaten bekend gemaakt worden. Zij die op den aristokratischen geest onzer staatsinrigting smalenzullen hierin zekerlijk een demokratisch verschijnsel opmerken. »Ook is aangekondigd dat door een Staatscommissie een fonds uit vrijwil- lige giften bijeengebragt en beheerd zal worden tot ondersteuning van de gezinnen der gesneuvelden. Bijdragen daartoe komen ook reeds uit de afge- legenste deejen des Rijks. In Zmd-Australie en Melbourne verzamelt men daarvoor giften, zonder eene uitnoodiging uit het moederland af te wachten." Ten einde de verliezen aan te vullen, welke het in Turkye dienende leger op verschillende wijze geleden heeft, hebben de manschappen van de hier te lande nog aanwezige corpsen, ook die van de burger-militie, verlof bekomen om dienst te nemen bij het leger in het Oostentegen een hand geld van een guinje. Reeds hebhen verscheidene manschappen zich aange meld, en deze zullen met den meesten spoed vertrekken. Aanst. Dingsdag vertrekt het 46ste reg. infanterie van Windsor naar Woolwichom daar in gescheept te worden naar Turkye. Het 71stc en het 72ste batt. inf., welke eerstdaags uit Canada hier te lande verwacht worden, zullen vooreerst te Canterbury en te Limerick in garnizoen komen. Eergisteren heeft het stoomschip Nile 300 Russische gevangenen uit de Oostzee te Plymouth aan wal gezet, waar eene kazerne voor hen was in ge reedheid gebragt. Eerstdaags wordt nog een gelijk getal verwacht. Eergisteren zijn de prijsgemaakte Russische schepen Dido en de Emilie, beiden van 220 ton, verkocht. Zij bragten 1460 op en hunne ladingen 700 De kosten der uniformen bij het Engelsche leger, zijn aanmerkelijk verminderd. Een huzaren-uniform die 50 (ƒ600) kostte, is verminderd op 15 De artillerie te voet wordt gekleed voor 6 per man, in plaats van 18 en de rijdende artillerie voor 15 in plaats van ^5 Eene ligte kavalerist kostte 19 en kost nu 13 De infanterie-rok is van 15 op 8 gedaalden de zware dragonder-uniform van 25 op 6 Om een bewijs te leverendal Rusland niet zoo zeer tc duchten is als men tot dusver vrij algemeen onderstelde, voert een onzer dagbladen aan, dat Keizer Nicolaas reeds gedurenda 28 achtereenvolgende jaren pogingen in het werk stelt om de Cirkassiers te overwinnen, zonder daarin te kunnen slagen, ofschoon hij jaarlijk eene krijgsmagt van nagenoeg 30,000 man aan dien oorlog opoffert. Men heeft aan de beurs het faillissement bekend gemaakt van Allen en Anderson, zijnde het voornaamste huis alhier in den graanhandel op Amerika. Het is een zeer oud huis en genoot een groot vertrouwen. Het passief wordt op 300,000 a 400,000 geschat. De Glasgow Chronicle deelt mede, dat de telegraafdraad, die Ierland, Liverpool en Glasgow met elkander verbindt, door kwaadwilligheid in de af- geloopen week op den weg van Carlisle naar Penrith, midden door gesne den is. Eene groote vereeriiging lot het doen van nasporingen in Afrika en gelijktijdig tot bekrering van de Afrikaansche stammen tot het Christendom, zal welhaast tot stand koinen; aan het hoofd er van staan namen als die van de Hertogen van Wellington en Manchesterde Graven Darnley en Shaftesbury en meer anderen. Het plan is het volgende: De vereeniging zal in Engeland lieden laten onderwijzen in de natuurkundige wetenschappen en de Oostersche talen, en deze naar Tunis zenden, om aldaar cene school voor de inboorlingen te stichten die daarna als zendelingen, leermeesters en na- tuurvorschers hun eigen werelddeel moeten onderzoeken en beschaven. Daar enboven wil de vereeniging vergunning trachten te verkrijgen, om ontgra vingen op de plaatsen van het oude Ulica cn Carthago te doen waar men groote oudheidkundige schatten hoopt te vinden. FKANHRIJR. PARIJS 8 October. De Keizer heeft niet voor C maanden, zoo als eerst was berigt, maar al léén tot het aanstaande wintersaizoenzijne vertrekken in het hotel Brighton te Bologne gehuurd. Zeer spoedig verwacht men het vertrek van den Keizer en de Keizerin naar Engeland. De Moniteur deelt, op een verslag van den Minister van Oorlog, een besluit des Keizers mede, volgens hetwelk de Muzelmannische Justitie in Al giers ingerigt wordt. De desbetreffende documenten vullen niet minder dan 7 kolommen. Het beginsel, dat in deze organisatie bovendrijft, is dat van de onaf hankelijkheid in burgerlijke zaken, van de Muzelmannische Justitie tegenover de Fransche Justitie, die, in criminele zaken, alleen regtcr blijft over de misdaden, vergrijpen en overtredingen, van welke nationaliteit de beschul digde ook zijn moge. De Fransche regtbanken zullen derhalve voortgaan met kennis te nemen van alle vergrijpen tegen de veiligheid van den Staat, tegen de personen en de eigendommende inlandsche regtbanken blijven van haren kant oordeelen over alle staatsquaestien en over alle burgerlijke geschillen tussclien Mu zelmannen. Het getal jassen met regenkappen voorziendie het Ministerie van Oorlog heeft laten maken voor den togt in Rusland bedraagt 60,000. De meeste zijn reeds naar Konstantinopel verzonden. Den isten dezer zijn te Cherburg aangekomen de laatste manschappen tot het Fransche expeditiekorps in de Oostzee hehoorende; alleen de artillerie en de genie bevinden zich nog op de schepen, die in de golf van Finland gebleven zijn. De groote Trappisten-orde heeft eene landbouwende kolonie voor jeugdige gevangenen gesticht op den grond, die bij hun klooster behoort, bij Mon- tagne (Orne). Reeds bevinden zich aldaar 60 zulke kinderen. Hun aantal zal weldra op 200 gebragt worden. Te oordeelen naar de toebereidselen, die op het kasteel Malmaison ge maakt worden, schijnt Maria Christina dit haar verblijf eerstdaags te zullen betrekken. M. de Lezo, Aartsbisschop van Selcucia, die Maria Christina in hare ballingschap vergezelde, is te Bagnères-de-Bigone, in de hooge Pyreneën, overleden. Het huis der Koningin bepaald zich derhalve nu tot. 2 personen, haren Geneesheer Dr. Pedro Rubio, en haren Geheimschrijver Antonio Rubio. SPANJE. MADRID, 6 October. Den 29stcn Sept. zijn de Koningin en de Koning alhier gekomenom door hunne tegenwoordigheid te midden van de bevolking der hoofdstad, alle verspreide ongunstige geruchten te logenstraffen. Gezeten in eene met zes paarden bespannen kales, zijn zij naar het paleis gereden, van daar langs het Prado op het uur der wandeling teruggekomen en vervolgens naar het Pardo wedergekeerd. Den 10dcn dezer zal de Koningin eene wapenschouwing houden oier de nationale militie. Reeds is de uilslag van eenige verkiezingen voor de aanstaande Cortes bekend. Espartero, Olozaga en Lozano zijn gekozen te Saragossa; Madrid zendt San Miquel, OleaPerales, Fuentcs en Guerreal als Afgevaardigden, en te Catalayud is insgelijks Lozano gekozen, die derhalve zal moeten ver klaren voor welk distrikt hij verlangt op te treden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2