gens dit besluit op 15 voor de gebouwde en 10 voor de ongebouwde eigen- dom men gebragt. Wij vernemen, dat de Gezagvoerder van bet schip de Jonge Albert, Kapt. van der Zee, beden nacht plotseling alhier overleden is. AmstC.) ARNHEM5 October. Eergisteren namiddag is Z. M. op den huize Bronbeek aangekomen verge- j zeld van den fungerenden Chef van het Militair Huis des Rollings, Intendant en verder gevolg, waarna een diner plaats had, waarbij de Meer Staatsraad- Commissaris des Konings en de Heer President van de Commissie van Land bouw tegenwoordig waren. Gisteren werd de Gemeenteraad en de Commissie van Landbouw op bet allerminzaamst door Z. M. ontvangen.. Ten 11 ure beeft Z. M., vergezeld van zijne Militaire Staf, de Laridbouw-Tentoonstelüng bezocht, en na door den President te zijn toegesproken en zich met onderscheidene personen te hebben j; onderhouden, is op Zr. Ms. last de toegang voor bet publiek geopend, terwijl na bel gebruik van een collation Z. M. een geruimen tijd onder de menigte wandelde. Z. M. vertrok toen weder naar zijn buitenverblijf Bronbeek, na vooraf de nieuw aangelegde brug voor den Rijnspoorweg aan het Westervoort- s.che veer in oogenschouw genomen te hebben. Daar heeft Z. M. het, door het Gemeentebestuur hem aangeboden diner gebruikt. Na hel diner hebben al de werklieden met hunne vaandels een algemeenen optogt. gehouden met fakkel licht. Z. M. verscheen op liet balkon voor het Raadhuis. Na dezen optogt begaf Z. M. zich in liet rijtuig, vergezeld van den Burgemeester en den Com missaris des Konings om de illuminatie te zienen werd overal met veel gejuich begroet. BUI TEiXL Ai\ DSC 58 Ê~~iIËK ItiT Ët\ luxe bi u i ia 4 October. Gisteren is de gewone zitting van de Kamer der Afgevaardigden van het Groothertogdom, door Z. K. II. Piins Hendrik der Nederlanden, Stadhouder van Z. M. den Koning-Groothertog, geopend. De Prins sprak eene zeer uit voerige openingsrede uit, welk stuk een programma van werkzaamheden be vat, dat zeer te regt die zitting eene belangrijke en vee! omvattende noemt, zelfs bijaldien slechts de helft afgedaan wordt van al wat de Regering aan de Kamer zal voorleggen. Toen de Prins de vergadering verlaten hadheeft de Kamer zich geconstitueerd. De Heer Th. Pescatore, is met bijna algemeene stemmen lot Voorzitter gekozen. BUGELA NI». LONDEN, 5 October. De grenadiers, de Coldstream gardes en de fuseliers hebben bevel ont vangen zich gereed te houden om naar de Kriin Ie vertrekken. De beide groote oorlogsstoombooten Hannibal en Yalourous, zullen bin nen weinige dagen gereed zijn om naar de Zwarte zee te vertrekken. Een der voornaamste Lotidensche bladen, de Sun, zegt in zijn jongste nommer, van een booggeplaatsten persoon te Parijs een schrijven te hebben ontvangen van dezen inhoud: »Men gaat met het plan, om thans nog cenen aanval op Kronstadt te doen. De Generaal Niel, de Bevelhebber der Fransche geniedie zich in de Oostzee door de leiding der belegering van Bomarsund heeft onderscheiden, heeft persoonlijk aan den Keizer verklaard, dat hij dien aanval thans uitvoerbaar achtte. Dit feit is aan de Brilsche admiraliteit medegedeeld; en ik heb reden om te denken, dat de hereeniging der verspreide Fransche oorlogschepen in de haven van Kiel, welke door den telegraaf wordt aangekondigd, de voorbode is eener onderneming van meer ernsligen aard, dan een aanval op Revaldie eene nutlclooze menschenslag- ting zou zijn." De firma Schlesinger en Ilills te Northflccl heeft aangenomen om binnen een jaar 35 miilioen scherpe patronen te leveren. 500 mannen, vrouwen en kinderen worden met dit werk bezig gehouden. Hetzelfde buis heeft een le vering van 52,000 bommen aangenomen. Nog omtrent een twaalftal Officieren van het verongelukte oorlogschip Tiger bevinden zich in gevangenschap nabij Moskou. De Czaar weigert hen uit te wisselen voor Russen, die in de Oostzee zijn gevangen genomen. Zij zullen alleenlijk tegen gevangen Russen in de Zwarte zee mogen worden uit gewisseld. De hier te houden Krijgsraad wegens het vergaan van dat schip kan dus niet voor de terugkomst dier Officieren plaats hebben. Eene zekere Mrs. Wilson, uit Belfast, die voor eenige dagen alhier is i gestorven, heeft aan hare geboortestad 30,000 M geschonken, met het doel om die aan te wenden ten behoeve van arme weduwen boven de 60 jaar. Het Amerikaansche schroefstooinfregat Jacintodat voor eenige dagen uit Southampton naar de Oostzee is vertrokken om het verwachte bombarde ment van Reval bij te wonenis met zware schade teruggekeerd. Het is niet onaardig te welen, dal een Ptussisc.h regiment, dat in En geland in gevangenschap verkeert, aan de Regering meer kost dan een Britsch. De Czaar zoude dus zeer wijs doen, zegt een der bladen, om bevel te geven aan een paar legercorpsen om zich over te geventen einde onze financiën j een gevoeligen slag toe te brengen. Het Huis Edward Oliver, te Liverpool, heeft zijne betalingen geschorst. Het passief wordt op 700,000 geschat, het actief, voornamelijk in schepen bestaande, op 1 miilioen. FRAlVRRIJft. PARIJS 5 October. Volgens de Echo Agricole worden alhier jaarlijks verbruikt 130 miilioen eijeren, in de provinciën 3300 miilioen; uitgevoerd worden er 128 miilioen; zoodat in het geheel in Frankrijk jaarlijks verhandeld worden 3658 mill, eijeren. De Constitulionnel bcrigt, dut te Cherbourg thans eene drijvende bat terij gebouwd wordt, die 16 stukken geschut van 50-ponds kaliber en eene stoouischroef ter voortstuwing zal voeren, en in het aanstaande voorjaar tot het beschieten der Russische vestingen in de Oostzee zal dienen. De Algemeene Raad van het departement du Nord heeft de Regering verzocht, het verstoken van graan ter bereiding van alcohol gelijk te stellen met den uitvoer, en aan hetzelfde regt te onderwerpen. Er is sprake van het herstel der orde van Malta de Grootmeester zou te Jeruzalem resideren en deze kleiue staat zou onder bescherming van alle Europesche Vorsten staan. §PAXJE. MADRID, 2 October. Onderscheidene voorname kapitalisten alhier, hebben zich den 28sten Sept. op het Ministerie van Financiën vereenigdzoo men zegt ten einde het volle beslag te geven aan de leening van 96 miilioen realen, waarmede reeds in de afgeloopen maand een begin is gemaakt en waarvan tot nu toe sleehls de helft is gestort. Men zou nu ook de tweede helft storten, om in de uit gaven van de volgende maand te voorzien. Er hebben zeer ernstige onlusten te Malaga Logrono en Jaeri plaats gehad. Er is eene repuhlikeinsche zameuzwering ontdekt, Men klaagt over de geweldige stremming in alle verkeer, door de qua rantaine-maatregelen die men overal tegen verspreiding der cholera neemt, en waardoor het middel gevaarlijker zou worden dan de kwaal zelve. I»aiTI§SE]V. BERLIJN, 4 October. Gisteren avond is de Koning, van Muskau, alwaar hij een bezoek heeft gebragt aan Prins Frederik der Nederlanden, alhier teruggekomen. Prins Friedrieh Wilhelm Nicolaas Albert en Prinses Alexandrina van Pruissenzoon en dochter van Prins Albert van Pruissen en Prinses Marianne der Nederlanden, zijn naar Muskau vertrokken, ten bezoeke bij Prins en Prinses Frederik der Nederlanden. Ook is II. K. H. Prinses Marianne der Ne derlanden derwaarts vertrokken. Het huwelijk van Prins Friedrieh Karl met de Prinses Maria Anna van Anhalt Dessau zal den 29sten Nov. worden voltrokken. De Graaf von Goltz zal, naar men verwacht, tot Pruissisch Gezant te Athene worden benoemd, in plaats van den Heer von Thile. Ofschoon het eenige dagen geleden uitgevaardigd bevel des Konings, dat de speelbank te Aken, van 1° October af gesloten moest blijven, door het best gezinde en beschaafdste gedeelte der ingezetenen als eene ware weldaad werd aangemerkt, heeft nogtans de Burgemeester dier stad kunnen goedvin den persoonlijk pogingen te Berlijn aan te wenden om verandering in dit be sluit te weeg te brengen. En die pogingen schijnen, lot veler leedwezen, maar al te zeer met het door hem gewenscht gevolg bekroond te zijnnaar dien eergisteren per telegraaf hevel ontvangen is de speelbank voorloopig tot bet einde des jaars geopend te laten. Te Memel is de cholera uitgebrokendoch niet hevig. FRA1ÏKFOBT. 4 October. De Koning van Wurtemberg heeft voor eenige dagen zijn 74stcn geboortedag gevierd. Te dier gelegenheid werd de componist Meijerbeer, die zich thans te Stutgardt bevindt en eenige Duitsche geleerden met het Kommandeurkruis van de Kroonorde begiftigd. Een makelaar te Mainz had van een Hollandsch huis in last ontvangen, om aldaar eene aanzienlijke partij granen voor zijne rekening te koopen, tot welke einde hem wissels ten bedrage van 5,000 fl. werden toegezonden. Na dit geld ingekasseerd te hebben, heeft hij zich daarmede heimelijk naar Amerika hegeven. Uit MainzMannheim alsmede van den ganschen Boven-Rijn, werd zeer over den lagen waterstand geklaagd, door welken de scheepvaart buitenge meen werd belemmerd. Sedert 40 dagen heeft het aldaar niet geregend waardoor, vele bronnen en beken geheel waren uitgedroogd en er gebrek was aan drinkwater voor het vee, Met de eerste storting op de groote leening van 500 miilioen, gaat het te AVeeneri en in andere sleden des rijks, volkomen naar wensch. Naar het zich laat aanzien zal zij lang voor de bepaalden termijn afgeloopen zijn. In het Badensche zijn de prijzen der granen op de laatste marktdagen weder zeer gedaald. Handelsbrieven van de Russische grenzen zijn opgevuld met klagten over den volkomen stilstand des handels in Rusland. De faillissementen, die aan vankelijk slechts te Petersburg en Moskou plaats hadden, komen thans in groolen getale, in alle andere koopsteden des rijks voor. Het openbaar krediet is op een schrikbarende wijze gezonken, bijzonder ten gevolge van de ras op elkander volgende uitgiften van papier geld. De agio op het goud, gaat reeds 20 pCt. te boven. OOSTENRIJK. AVEENEN, 3 October. Alhier zijn bcrigten ontvangen van hel oorlogstooneel in de Kriin. Een gedeelte der vloot met troepen en de belegerings-artillerie heeft zich naar Baklava gerigt; den 28sten Sept. was die plaats bcmagtigd en zijn de troepen er ontscheept. Het leger had den 25slen op nieuw slag geleverd, was den 27sten de Balhek overgetrokken en marscheerde naar Sebaslopol, om die stad van de noordzijde aan te lasten. Prins MenchikofF bevond zich te Baktschisarai.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2