De Moniteur behelst een besluit, waarbij vreemde brandewijn bij den invoer wordt toegelaten en het regt op den invoer van onvermengde alcohol •wordt bepaald op 15 francs per hectoliter. Reeds sedert geruimen tijd waren vele verzoeken ingekomen van perso nendie verzochten begunstigd te worden met bet verlof tot het houden van een bureau voor het bewaren van stokken, parapluies enz. aan bet nijver heidspaleis, bij de alhier te houden wereldtentoonstelling. Thans verneemt men, dat de Heer Fould, de Minister van Staat, dit zoo zeer begeerde voor- regt heeft geschonken aan Made. Georges, de beroemde looneelspeelsterwier vele aan de kunst bewezen diensten wier leeftijd en niet zeer ruime omstan digheden haar meer dan iemand anders aan de welwillendheid der Regering aanbevelen. Men berekent, dat dit bureau een voordeel van meer dan 100,000 francs zal opleveren. Maria Christina is naar de badplaats Bagmères de Bigorre vertrokken. Men schrijft uit Evreux van den 19ien dezer, dat de ex-Gouverneur van de Alands-eilandende Generaal Bodisco, Zondag aldaar is aangekomen met zijne vrouw, zijn zoontje en een Adjudant. De Generaal Bodisco was reeds tweemalen in Frankrijk geweest, en wel het eerst als overwinnaar, bij den inval van 1815. De Europesche bevolking in Algerie bedroeg op 31 Maart jl. 137,265 zielenwaaronder 482 Belgen en Nederlanders. Z W ITSEKL A A* 51. Alhier is eene gewigtige gebeurtenis op handen, namelijk de gebeele ver nieuwing van het Bondsbestuur. Op den laatsten Zondag van de aanstaande maand October zullen alom de vertegenwoordigers in den nationalen raad ver kozen worden, en op den eersten Maandag in December komen beide raden, de nationale en de bondsraad, bijeen en verkiezen het uitvoerend bewind, namelijk den bondsraad en het bondsgerigt. De kiesstrijd zal ditmaal zeer levendig zijn. Er zijn reeds verscheidene kiesprogramma's verschenen. In Traversdal in het kanton Neufchatelrigten de pokken groote ver woestingen aan. Alleen in het dorp Fleurier lagen 115 ziek aan de pokken, alle kinderen van 3 tot 14 jaren. Van dezen waren 105 niet ingeënt. Men verwacht, dat de Regering de inenting verpliglend zal maken. S P A AT Jf E. MADRID, 20 September. De Koningin beeft het koninklijk verblijf in bet Prado betrokken, op grond, dat de gezondheid der Prinses van Austurien dit noodzakelijk maakte. Men spreekt alhier bij voortduring nog zeer veel van het plotselinge vertrek van den Heer Soulé. Deze diplomaat blijft aan hevige aanvallen van een gedeelte der Madridsche drukpers bloot staan, en de Regering schijnt de ongunstige vermoedens ten zijnen opzigte maar al te zeer te dulden. Onder- lusschen wilde men alhier zeker weten, dat den 38sten Augustus op de bar ricades 2 Franschen zijn gearresteerd, die geld uitgedeeld hebben, hetwelk zij ten dien einde van den Heer Soulé ontvangen hadden. De partij der Iberische uniedie de aaneenhechting van Spanje en Portugal wilhoudt zich nog niet voor overwonnenen zou vast besloten Lebben, om zoodra de gelegenheid gunstig is, openlijk de zaak van Dom Pedro V te omhelzen. De stad Daroca, in Aragonie, is nagenoeg geheel vernield door eene overstrooming, die door hare ongewoonheid in den geheelen omtrek de grootste ontsteltenis heeft verwekt. Tijdens het weder op den dag des ongeluks ruw was, vertoonde zich plotseling boven de stad eene hoos, die eene kolom wa ter, ter breedte van nagenoeg 100 el, bevatte; dat water borst uit de hoos boven de stad los, en beeft alles vernield en overstroomd. De bewoners had den ter naauwernood den tijd zich op de omliggende hoogten te redden. S A It I) 1IV BE. Het aan den Staat trekken der geestelijke goederen komt weer ter sprake. Het oogmerk der Regering is nietom zich alle bezittingen der kerk toe te eigenen, maar alleen die van eenige kloosters, die geheel nutteloos zijn. Men hoopt, dat bet Hof van Rome deze hervorming zal goedkeuren; te meer daar PiuslXzelf, toen hij den Pauselijken troon beklom, bet voornemen aan den dag legde bet initiatief van een dusdanigen maatregel te nemen. Bij deze gelegenheid wordt medegedeelddat in de Sardinische Stalen 477 kloos ters zijn, als 336 voor mannen en 141 voor vrouwen; bet gezamenlijk per soneel der bewoners is 7360. De wereldlijke geestelijkheid is verdeeld in 7 aartsbisdommen, 35 bisdommen, 12 abdijen, 110 kapittels. Het gezamenlijk aantal der reguliere en wereldlijke geestelijken is 22,000 personen. De Hertogin-Regentes van Parma heeft in hare Staten eene bank opgerigt. PRITISSEA. BERLIJN, 23 September. De Koning beeft eene inzameling van giften in alle Protcstantsche kerken zijns lands bevolen, voor bet stichten van eene kerk- en een schoolgebouw te Konstantinopelten dienste der Prolestantsche Duitschers. Op de telegrafen-linie van Duisburg naar de Nederlandsche grenzen is een tweede draad gespannen. Te Memel is het prijsgemaakte Hollandsche schip Minima voor 300 th. en zijne lading voor 1800 th. verkocht. FRANKFORT. 23 September. Gisteren begon de zevende Evang. kerkdag zijne zittingen. Prof. Stahl en de Heer von Miihler waren niet verschenen. In hunne plaats werden, met den Heer von Betbman Hollweg, de Heeren Hofman en Deichler tot Voorzitters gekozen. De beraadslagingen liepen den eersten dag over het regt gebruik van den Bijbel in kerkschool en buis. De tweede dag was de echtscheiding het voornaamste punt van behandeling. K ERKNIEFWS. DELFSHAVEN, 24 September. Ds. N. Osti te Pullen, heeft bet beroep bij de Herv. gemeente alhier aangenomen. Te Zwolle is beroepen Ds. Poortman, thans te Leerdam; te Zwartsluis, Ds. Guldenarm, te Engwieium. De Koning der Belgen is gisteren te Bieberich aangekomen. Hij ba- geeft zich naar Zwitserland waar hij eenige weken zal verblijven en keert over Weenen naar Brussel terug. De Hertogin van Nassau is in den nacht van beden van een zoon bevallen. In denzelfdeu nacht werd het prachtige paleis van het Ministerie te AViesbaden eene prooi der vlammen. De Bisschop van Limburg is weder voor de regtbank gedaagd, doch heeft, volgens het dagblad van Mainz, geweigerd te verschijnen. Te Neurenberg heeft een aanzienlijk huis, dat voornamelijk in koloniale waren deed, zich insolvent verklaard. Het passief bedraagt ruim 100,000 fl. Te Mainz zijn gisteren ochtend drie stoom bootenmet circa 1000 land verhuizers uit Beijeren en Wurtemburg voorbij gevaren. Reeds sedert eenige dagen is het Reuzengebergte, bij eene vrij strenge koude, met sneeuw bedekt: Ook in andere bergachtige streken is dit reeds het geval en alles duidt aan, dat wij een vroegen en strengen winter te verwachten hebben. OOiTENRIJK. AVEENEN, 23 September. De Regering heeft aan Generaal von Hess bevel doen toekomendat hij bet bezetten van Galatz en Ibraïla door de Turken zal gedoogen, bijaldien O.ner Pacha dit mogt verlangen. Ook wordt de aankomst te Bucharest van den Oostenrijkschen Generaal van Hess gemeld. Volgens olïiciele opgaven telde men alhier in het begin van dit jaar, 9425 huizen en 430,000 inwoners, 98,000 familien uitmakende. Uit Russische bronnen wordt verzekerd, dat de Russen zich niet heb ben verzet tegen de landing der geallieerden op de Krim, omdat de Russische krijgsmagt op dat schiereiland niet sterk genoeg is om met goed gevolg te kunnen weerstand bieden. De Russische troepen in de Krim tellen niet meer dan 38,000 man, behalve de 12.000 man sterke bezetting van Sebastopol. ZWEREN. STOKIIOLM, 21 September. Men meldt van daar, dat eene aaneensluiting van bet Kabinet aan de AVester- sche Mogendheden niet te verwachten was, maar de stemming der bevolking vóór deze aansluiting steeds duidelijker wordt. Tusschen de Noorweegsche Regering en bet Kabinet van Petersburg zijn diplomatieke geschillen gerezen, ter zake van een strook grondgebied, gele gen in de IJszee, en waarop de Noorweegsche Laplanders gedurende den zomer de rendieren laten weiden. De Russische Regering heeft plotseling de uiloe fening van dat regt verboden. De zaak is onderzocht door de Storthing, en naar het schijnt is men lot het resultaat gekomen, dat de handelingen van Rusland niet juist ten doel hadden die onbezette strook grond te verzekeren en af te sluiten, maar dat bier eenig staalkundig oogmerk van groot gewigt merkbaar was. De quarantaine te Stokholm is opgehevenop grond dat ook in die stad de cholera is uitgebarsten. RITSLAN 6>. Men herigt uit Petersburg, dat de gebeele tweede divisie, de tweede artil leriebrigade en hel lmzarenregement der garde, door den Keizer geïnspecteerd en naar het oorlogstooneel in bet zuiden opgerukt zijn. Het bevestigt zich, dat de Regering alle in Polen wonende vreemde lingen, welke den dienstbaren leeftijd hebben bereikt, bij het leger inlijft, tenzij deze op eene olïiciele wijze kunnen aanloonen buitenlanders te zijn. De opbrengst der Russische goud- en zilvermijnen is bij voortduring zeer aanzienlijk. Den ïgdv is een trein van elf wagens, beladen met 17 pud goud (272 Ned. ffi) en 198 pud zilver (2168 Ned. ffi) door Nvni- Novorod gekomen zich naar Petersburg begevende. Terwijl in 1853 van 15 Mei tot 15 Aug. 500,000 flesschen Champagne wijn in Rusland ingevoerd zijn, bedroeg de invoer dit jaar, gedurende het zelfde tijdsverloop, niet meer dan 36,000 flesschen. TCS5KÏB. Te Konstantinopel liep bet gerucht, dat Omer-Pacha zijn ontslag had ingezonden en herwaarts terugkeerde. A'erscheidene zijner vrienden zouden j hem te Boergaz te gemoet reizen. Ernstige geschillen tusschen Omer-Pacha en den Oostenrijkschen Opperbevelhebber zouden daartoe aanleiding hebben gegeven. Alen verzekert, dat op dit oogenblik Engelsehe en Fransche Ingenieurs zich bezig houden met bet afbakenen van eene linie voor een reeds lang ontworpen kanaal tusschen Rassowa en Kustendje langs den bekenden Traja nus wal. De loop van den Donau in de Zwarte Zee zoude meer dan 40 mijlen verkort en de scheepvaart op die rivier geheel aan de Russische con trole onttrokken worden. In een berigt uit Bucharest van den 22sten wordt de tijding bevestigd, dat het expeditie-leger gelukkig ten noorden van Sebastopol is geland, en dat de vijand geen tegenstand had geboden. De tegenwoordigheid der ver bonden legers bad op de Tartaarsche bevolking een diepen indruk gemaakt zij legde bare goede gezindheid voor de expeditie aan den dag. Het materieel der artillerie i8 ontscheept. Het léger rukt met vol vertrouwen op den goe den uitslag, naar Sebastopol op.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3