Bij Kon. bes!, is goedgekeurd de provinciale en huishoudelijke begrooting van Zuidholland voor de dienst van 1855. Dc inkomsten en uitgaven zijn geraamd op een bedrag van 239,133.02, Prins Hendrik der Nederlanden is den 2t9ten dezer te Melz aangeko men, en heeft zich met den eersten spoortrein naar Man helm begeven, Men verneemt, dat het besluit van den gemeenteraad tot het uitschrij ven van eene geldleeningbenoodigd tot het vergrooten van het groot stede lijk badhuis, ook door Gcd. Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd. De vergaderingen van de synodale commissie zijn Vrijdag 11. gesloten. Naar men verneemt, heeft zij de uitgebragte beroepen van Ds. Meyboom, te Amsterdam en van D9. Zaalberg, te's Gravenhage, goedgekeurd. Te Scheveningen zijn Vrijdag 11. 3 haringschuiten aangekomen 1 met 42000, 1 met 23000 en 1 met 15000 stuks haring. Vtvttflf Siatiier tiff Sfaten-iVemeroa/. Zitting van Maandag 25 September. In deze zitting zijn ingekomen de volgende ontwerpen1°. tot afschaffing van het tonnengeld; 2». tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1853; 3°. tot vaststelling der begrooting voor de Landsdrukkerij van 1855; en 4°. tot regeling en beperking van de uitoefening van het regt van vereeni- ging en vergadering. De commissie voor het adres van antwoord op 's Konings aanspraak heeft oen ontwerp ter tafel' gebragt, 't welk dadelijk naar de afdeelingen is verzon den. Na den afloop van het onderzoek daarvan, zal de commissie weder bijeenkomen en haar ontwerp bepaaldelijk vaststellen. In afwachting dat de commissie daarmede gereed zal zijn, is de vergadering tot half 4 nre geschorst. De beraadslaging over dat ontwerp is bepaald op morgen. Het luidt als volgt r Sire Met levendige belangstelling heeft de Tweede Kamer bij de plegtige ope ning dezer zitting, van Uwe Maj. vernomen, dat Zij van alle Mogendheden voortdurend verzekeringen ontvangt van vriendschap en welwillendheid. In het tegenwoordig tijdsgewricht is goede verstandhouding met andere Staten dubbel wenscbelijk. Evenzeer als U. Maj. verlangen wij, bij eene getrouwe naleving der pligten, welke de onzijdigheid ons oplegt, onze regten wederkeerig te zien eerbiedigen. Het verheugde, onsdat U. Maj. zich genoopt gevoelde op nieuw de pligts- belraehling en de krijgstucht onzer zee- en landinagt te roemen. Met U. Maj. wenschen wij, dat de moed en volharding, onlangs door onze dappere strijders op Borneo aan den dag gelegdduurzame gevolgen mogen hebben voor de bevestiging van ons gezag. Hoogst aangenaam was het ons, U. Maj. den toestand der O.-I. bezittingen, aan wier welvaart die des Vaderlands zoo naauw is verhonden, gunstig, den oogst der veldgewassen veelbelovend te hoor'en noemen. Hartelijk wenschen wij, dat in den gezondheidstoestand der bevolking aldaar verbetering kome, en dat geschikte maatregelen daartoe met goed gevolg worden bekroond. Tot maatregelen van wetgeving, welke strekken kunnen ter opbeuring van onze VV.-I. koloniën, zal U. Maj. ons steeds bereid vinden mede te werken. De verblijdende uitzigten op eenen gelukkigen oogst ook hier te lande worden door ons hoog gewaardeerd. Al wat de verbetering der rivieren en van andere waterwegen betreft, wekt voortdurend onze belangstelling. De Kamer stelt op hoogen prijs, dat de aandacht van U. Maj. gevestigd blijft op verdere uitbreiding der middelen van gemeenschap en vervoer. Door aansluiting aan builenlandsche spoorwegen en telegrafische lijnen moeten verkeer en handel nieuwe ontwikkeling verkrijgen. Bij de stoornis door den oorlog in de handelsbetrekkingen van Europa gebragt, moeten wij meer dan ooit de verzekering hoogschatten, dat onze handelscheepvaart en scheepsbouw desniettemin in vrij voldoenden toestand verkeeren. Wij verblijden ons dat de staat der geldmiddelen voortdurend stof tot tevredenheid oplevert. Spaarzaam beheer zal een voornaam middel zijn om dien gunstigen toestand te bestendigen. Vermindering van lasten zal ons dubbel aangenaam wezen wanneer onze medewerking wordt verlangd tot maatregelen, die de eerste levensbehoeften, en daardoor de nijverheid ontheffen. Tot delging van schuld blijft de Kamer bereid het ingetreden spoor te volgen en het verheugt ons van U. Maj. te liooren, dat deze met verininde- ring van lasten hand aan hand zal kunnen gaan. Sire, eene natie heeft liooger goed dan stoffelijke welvaart: in Nederland werden onderwijs, wetenschap en kunst steeds onder de edelste bezittingen geteld. Volgaarne zullen wij met U. Maj. medewerken tot bevordering van een zoo gevvigtig volksbelang. Elke gepaste gelegenheid om van onze be langstelling in wetenschappelijke inriglingen te doen blijken, zal ons daarom welkom zijn. Het ontwerp van wet op het lager en middelbaar onderwijs, door U. Maj. toegezegd, verdient eene voorname plaats onder de voorstellen, wier behande ling ons verbeidt. Wij verwachten, dat eene voordragt lot regeling van het liooger onderwijs spoedig zal volgen. Gestadig mede te werken, Sire, tot verbetering van het onvolkomene in onzen toestand, beschouwt de Kamer als een eersten pligt. Met U. Maj. erkent zij dankbaar de menigvuldige zegeningenwelke aan liet Vaderland worden geschonken. De spreuk der vaderen, waaraan U. Maj. woorden ons op nieuw deden gedenken, blijve onze leus. Het gemeen overleg van Rege ring en Vertegenwoordiging zal dan onder den zegen des Allerhoogsten strek ken tot bevestiging van het heil des Vaderlands. In de zitting van heden Dingsdag, is bovenstaand antwoord na afstemming van twee amendementen door de Heeren van Lvnden en Klontonveranderd met algemeene stemmen aangenomen. AMSTERDAM25 September. Bij HH. Regenten van het burgerweeshuis is wederom ingekomen de aan zienlijke gift van 1000, welke door H. M. de Koningin-weduwe jaarlijks aan dat gesticht geschonken wordt. De nachtdienst der sloomhooten van hier op Kampen zal voor het laatst geschieden vice versa op 28 dezer, en daarna voor dit jaar gestaakt worden. UTRECHT25 September. LI. Vrijdag is het vierde Taal- en Letterkundig Congres, alhier geëindigd. De Voorzitter opende deze laatste zitting met een verhandeling over liet denkbeelddat men zich van den rijkdom eener taalinzonderheid van ons Tiederlandschte maken heeft. Prof. de Vries deed verslag omtrent de hoogte, waarop bet woordenboek in gevorderd en gaf gegronde uitzigten, dat op de wijze, waarop deze reuzen arbeid werd voortgezet, en al duurde het uit den aard der zaak vele jaren een degelijk woordenboek ware te verwachten. De Heer Mr. I. da Costa hield daarna een dichterlijke rede over de poezij in verband met ivetenscliap en moraliteit. De Heer Wap sprak over Bilder- dijks nagedachtenis en het daarvan levendig bewaren onder onsen de fleer N. Beets besloot het met een heerlijk gedicht voor over de waarde en de bestemming der taal. Er is bepaald, dat het volgende Congres over twee jaren te Antwerpen zal gehouden worden. Tot leden van de permanente Commissie, welke inlusschen de belangen der Nederl. Taal- en Letterkunde behartigen en het volgende Congres voorbereiden zal, zijn verkozen de Heeren Mr. II. J. Koenen, Mr. J. van Lennep, Mr. J. T. Bodel Nyenhuis, Dr. M. de Vries, Mr. L. B. Hora Siccama en MF. O. van Rees voor Noord-Nederland, en de HH. Prof. J. David te LeuvenBaron de St. Genois te GentJ. M. Daut- zenberg te BrusselDr. J. Nolet de Blauwere van Steeland te BrusselM. van der Voort te Brussel en Mertens te Antwerpen voor de Vlaamsche provinciën. Op de 269te Tentoonstelling van het Genootschap van Landbouw, enz. alhierzijn aan den Heer R. C. Affourtit bloemist, 2 groote zilveren medailles, en 2 gewone dito toegewezen voor ingezondene planten en bloemen. ROERMOND, 23 September. In den vroegen morgen van gisteren heeft in de gemeente Vlodrop een verschrikkelijke brand gewoed, waarbij diie huizen met stallen en schuren, zoo als ook de geheele inboedel en voorraad van graaneene prooi der vlammen zijn geworden. Tot overmaat dier ramp zijn twee irienschenlevens daarbij te betreuren. Een meisje van 26 jaren is geheel verkoold onder de puinhoopen gevonden, terwijl het lijk van eene pas gehuwde vrouw in een bakoven, waarin zij waarschijnlijk door het instorten van het huis, gevlugt was, nog in zijn geheel aanwezig is bevonden. Bovendien werden nog een grijsaard, eene vrouw en een jongetje zwaar gewond. De justitie doet onderzoek. (PI. Rott. Cour.) BUT TKXL A M DSCÏÏEM1ERift TEN BELGIË. BRUSSEL, 24 September. Z. K. II. de Groothertog van Saksen-Weimar, is niet, gelijk gemeld was, naar de Nederlanden, maar naar Duitschlarid teruggekeerd. Z. K. H. is Woensdag te Bonn aangekomenalwaar zijne gemalin den volgenden dag insgelijks aankwam. Beide hebben daarop, per stoomboot, de reis naar Coblenz vervolgd. De Septemberfeesten zijn gisteren begonnen. De plegtigheden van dezen dag zijn als alle jaren gevierd. Het collegie der Jezuitente Brugelette gesloten, is naar Poitiers, in Frankrijk, overgebragt. ENGELAND. LONDEN24 September. In de twee laatste dagen zijn zoo vele schepen voor de stad aangeko men, dat de dok-arbeiders, ofschoon langer dan gewoonlijk werkzaam zijnde, de goederen niet tijdig genoeg kunnen lossen, weshalve per telegraaf uit ver scheiden zeeplaatsen extra-arbeiders zijn ontboden. Men heeft uitgerekend dat op dit tijdstip 700 a 800 schepen meer alhier zijn aangekomendan gedurende hetzelfde tijdvak van verleden jaar. Te Windsor worden er vertrekken, voor 10 jaren door Keizer Nicolaas betrokken, in gereedheid gebragt voor Keizer Napoleon, die naar men zegt, tegen kersmis in Engeland verwacht wordt. Sir Moses en Lady Montefiore bezochten eergisteren de Joodsche krijgsge vangenen van Bomarsund op de gevangen-schepenzij schonken aan ieder hunner 5 en buitendien aan icderen Jood 5/- en aan iederen Jodin 10/-, tot bestrijding der kosten voor ophanden zijnde feestdagen. De Engelsche autoriteiten hebben afzonderlijke kajuiten voor het loofhuttenfeest in ge reedheid laten brengen. Ook de twee zendelingen Hahn en Cox hebben de gevangen-schepen bezocht en eental bijbels uitgedeeld. Men maakt de op merking, dat de Russen de zorg voor hun geestelijk welzijn dankbaar erkennen. De Times zegt, dat de operatien der Britsche zeemagt in de Oostzee voor dit jaar geëindigd schijnen te zijn, en dat zij de regtmatige verwachtin gen van het publiek grootelijks hebben teleurgesteld. Te Liverpool is eene inschrijving geopend tot oprigling van een gedenk- teeken voor den grooten Engelschen wijsgeer Sir J. Newton, die in de na bijheid dier stad geboren is en aldaar zijne eerste opvoeding heeft genoten. Te Portsmouth zijn 3 metalen stukken geschut en 13 kisten met ge weren aangebragt, welke te Bomarsund zijn buit gemaakt. Een groot aantal inwoners van Zuid-Wales zijn naar het land van Utah of Deseret, de nederzetting van Mormonen (eene godsdienst-secte) in Noord- Amerika, vertrokken, en anderen maken zich gereed om hen te volgen. Ve len van hen hadden in Engeland een goed bestaanmiddel. Het zijn meestal kleine pachters, fabriekarbeiders, mijnwerkers enz.: maar er zijn ook onder die landverhuizers lieden van hooger stand. FK lIt R KIJR. PARIJS, 24 September. De Keizerin zal de maand October op het kasteel van Compiègne door brengen. Men zegt, dat Prins Albert in de maand October te Cherbourg zal ko men om met den Keizer de vloot der Oostzee in oogenschouw te nemen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2