LEYDSCHE COURANT. N\ 11 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt WOEJNSDAG, 27 SEPTEMBER. uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke noinmers worden tegen 10 Centen afgegeven. B»MENLAADSCIIE BEBIGTEN. LEY DEN 26 September. Vele parlikulierc personen geven van lijd tol tijd bewijzen van bunne be langstelling óf in de wetenschap, óf in de uitbreiding der verzamelingen van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie, door liet aanbieden van geschenken aan die instelling, gewoonlijk bestaande in een min of meer fraai, in een min of meer zeldzaam voorwerp, op de jagt of toevalligerwijs verkregen, of bij den eigenaar in bok of kooi gestorven. Zulke geschenken worden bij bet Museum steeds dankbaar aangenomen, geboekt en eenmaal 'sjaars erlangt de Regering daarvan rnededeeling. Nu er. dan gebeurt het ookdat zich bet geschenk niet tot een enkel voorwerp bepaalt, maar uit eene verzameling van Naturaliën bestaat, waardoor dan dikwerf eene leemte in onze volgreeksen aangevuld, of wel een gedeelte aanmerkelijk verrijkt wordt. Van zulke, schaars voorkomende geschenken plegen wij meer openlijk en algemeen mel ding te maken, en wij bevinden ons daartoe 1 hans weder eens in de gelegen heid door de belanglooze mildheid van den Heer A. Malberstadtaan wien bet Museurn eene kostbare verzameling eijeren van Vogels en Amphibiën te dan ken beeft, uit Suriname afkomstig en voorwerpen bevattende, welke niet alleen hier ontbraken, doch waarop ook weinig uitzigt was zeldzaam en moeijelijk te verzamelen als sommige zijn dat wij ze ligtelijk zouden er langen. Wij maken van dit belangrijke geschenk langs dezen weg melding, om aan den Heer Halberstadt openlijk bewijs te geven van onze erkentelijk heid en, mogt bet zijn, ook om tot bescheiden aandrang te dienen lot navolging bij anderen. (Ingez. door de Directie van 's Rijks Museum van Nat. Hist.) Naar men verneemt, hebben 92 jongelieden zich aangemeld, om toege laten te worden tot bet examen van adelborsten bij de marine, ten einde dadelijk aan boord geplaatst en daar verder voor de zeedienst opgeleid te wor den 11 zijn om ligchaams-gebreken afgekeurd, en 11 andere zijn niet opge komen. De namen der 24 jongelieden, welke, na voldoend examen, als adelborsten geplaatst zijn, zijn dezer dagen bekend gemaakt. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de muntbiljet ten van ƒ1000 en van ƒ500, uitgegeven krachlens de wet van 17 September 1849, met den laatslen December aanst. zijn verjaard; dat die muntbiljet ten daarna geene waarde hoegenaamd voor den houder hebben en alleen tot everrgemelden dag bij de Nederl. Bank worden aangenomen. Te Dordrecht is Donderdag 11. de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landb. geopend, onder voorzitting van den Heer Jhr. Mp. Gevers van Endegeest, zij werd door ruim 100 leden bijgewoond. In bet volgende jaar zal de algem. verg. te Hoorn gehouden worden. De gemeenter. te Schiedam heeft tot bestrijding der kosten, veroorzaakt ten gevolge van de dezer dagen plaats gehad hebbende onrustige bewegingen en wanordelijkheden, en welke geraamd zijn op 10,000, besloten van bet len name dier gemeente, op het grootboek der 2j pCt. rentende nat. werk. •schuld, ingeschreven kapitaal, eene som van 17,000, te doen afschrijven en te gelde maken. Te Delfshaven is de broodzetting afgeschaft, doch de bepalingen op bet gewigt gebleven. Volgens berigt van den Officier van Justitie te Middelburg, is op den 22slcn Aug. jl. van Edam aan bet adres van de Wed. P. S. D. te Middelburg verzonden een brief, inhoudende een Nederl. bankbiljet, N". 512, 5 Jan. 1854, ad 60. Deze brief is niet aan het adres bezorgd. De voorn. Officier ver zoekt nasporing en, voor het geval dat dit bankbiljet mogt worden aangeboden, aanhouding en berigt. Het kofschip de Jonge Albert is den 23stcn door Kapitein van der Zee te llarlingen aangebragt. Men zegt, dat bij roemt over de vriendelijke be handeling, in Engeland ondervonden, bij de teruggave van dit vaartuig. De spoorweglinie in de rigting van Antwerpen naar Rotlerdam tot aan Oudenbosch, zal den lstcn October aanstaande voor het publiek geopend zijn ■en in geregelde dienst worden gebragt. In de verdere dienst van Oudenbosch naar den Moerdijkzal worden voorzien door middel ecner diligence. Naar men verneemt, zal de Rijks-telegraaf tusschen Groningen en Zwolle den 1st™ October in werking komen. Binnen kort zal de telegraaf lot aan Assen en Groningen in werking komen. Naar beide plaatsen zijn onlangs ambtenaren vertrokken. De aanleg van eene brug over de Maas, ten behoeve van den spoorweg van Hasselt, langs Maastricht, naar Aken, is den 23sten aanbesteed voor ƒ274,800. De brug moet voor Julij 1856 worden opgeleverd. In de afgeloopen week heeft in het gehucht Overboek, gemeente Hoens- broek in Limburg, een felle brand gewoed, welke 5 huizen en eene schuur met granen, een prooi der vlammen heeft doen worden. De schade is, zegt men p. m. 30.000. Ook zoude niets tegen brandschade zijn verzekerd. Uit de rede van den Minister van Financienbij de indiening der bc- grooting voor 1855, bij de Tweede-Kamer, blijkt onder anderen het volgende: Het voordeelige slot van 1853 kan voorloopig gesteld worden op ƒ5,550,158, terwijl van de voordeelige saldo's van 1851 en 1852 ook nog onbeschikt voorbanden zijn de sommen van ƒ83,113 en ƒ256,260. De middelen hebben in het vorige jaar boven de raming opgebragt 3,031,203. De opbrengst van de eerste acht maanden van hel loopende jaar is ook zeer voldoende, zoodat ook dit jaar, nog op een niet onaanzienlijk batig slot mag gerekend worden. De Minister beeft herinnerd, dat tot schuld-delging, sedert 1850 lot op dit tijdstip, is besteed eene som van ƒ23,567,256. De schuld, die, zoowel door aankoop, als door aflossing, waaronder 8 millioenen van de leening voor het Haarlemmermeer, met deze sorn is vernietigd, bad eene rente van ƒ1,26,668, terwijl ook nog door andere omstandigheden eene som van 61,425 aan renten wordt bespaard, zoodat de totale sorn, welke thans aan renten minder wordt uitgegeven dan in 1850, bet cijfer van ƒ1,088,093 bereikt. Z. Exc. beeft aangemerkt, dat de Regering het roekeloos zou achten, zoo lang de vrede niet hersteld is, te diep ingrijpende vermindering van belasting te voeren; maar dat zij eene vermindering, gelijkstaande met de som, die thans aan rente is bespaard, voorstelt door de afschaffing der opcenten van den accijns op het gemaal en op het collectief zegel van dien accijns, en van de tonnegelden der zeeschepen. Vermits echter deze afschaffing een verlies van 13 tonnen gouds zou na zich slepen, en de Regering het raadzaam acht, voorloopig slechts één millioen te verminderen, stelt zij tevens voor, den accijns op het binnen- en buitenlandsch gedistilleerd met 12 opcenten te ver meerderen waarmede dit doel zou worden bereikt. De begrooting der uilgaven is ƒ277,990 minder dan de gebeele som in 1854, niettegenstaande de meeste redenen, die tot verhooging leidden, nog niet hebben opgehouden te bestaan. Het totaal der middelen voor 1855 is, niettegenstaande de weglating der opcenten op de hoofdsom en van het collectief zegel van den accijns op het geinaal, en van de tonnegelden der zeeschepen, geraamd op 72,386,595 sluitende met een vermoedelijk voordeelig saldo van ƒ267,704. Door den Minister zijn verder nog verschillende inededeelingen gedaan waaruit o. a. blijkt, dat bet aantal brieven in 1853, weder 1 millioen meer dan in 1852 beeft bedragen. 's GRAVENI1AGE 26 September. Z. M. heeft Mr. J. S. Lolsy, Burgemeester der gemeente Dordrecht, benoemd tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft zijnen Opper-Kamerheer H. W. Baron van Aylva van Pal- landt vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van Grootkruis van de Christus-orde, hem door 7,. M. den Koning-Regent van Portugal' geschonken. Z. M. heeft lot lid der commissie van administratie over de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Gouda, benoemd den lieer Mr. J. G. Kist, Kantonregter aldaar. Z. M. beeft aan den Luit.-Kolonel J. E. A. Baron van Voorst tot Voorst, provincialen Adjudant in Noordholland, op verzoek een pensioen toegekend van ƒ1,500, met den rang van Kolonel. Naar men verneemtzal Z. M. zich eerstdaags naar de door hem on langs aangekochte goederen in den omtrek der stad Arnhem begeven. Z. M. de Koning beeft weder eene som van ƒ200 geschonken voor den verderen opbouw van bet R. K. Oudeliedenhuis alhier. Aan de commissie van de Eerste Kamer, welke met het aanbieden van bet adres van antwoord aarr den Koning belast is geweest, heeft Z. M. geantwoord: «Mijne Heeren, ik verzoek u, aan de Eerste Kamer mijnen dank over te bren gen voor baar adres van antwoord. Ik waardeer hoog haar voortdurend stre ven om, met de Regering, de belangen en het welzijn des Vaderlands te bevorderen. Ik blijf op hare trouwe medewerking rekenen."

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1