•an te kweeken, zal onder den Goddelijken bijstand leiden tot heil des dierbaren vaderlands. Dat adres zal den Koning worden aangeboden door eene Commissie, be staande nit den Voorzitter en de Heercn Martens van Sevenhoven, van Goltsteiri i van Oldenallcr, van Andringa de Kempenaer, van der Ouderineulcn, Bosch j Van Drakestein en Paspoort van Grijpskerke. De Commissie belast met bet opstellen van het adres, wordt voor de door baar vol brag te taak bedankt. j De vergadering wordtdoor den Voorzitter, tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer der Staten-fieneraal. Zitting van Vrijdag 22 September. In deze zitting wordt gelezen 'tKon. besluit der benoeming van den Heer Boreel van Hogelanden tot Voorzitter. De tijdelijke Voorzitter, de Heer Anemaet, draagt hierop zijne betrekking, met ecne toespraak aan de verga- j ring, op dien Heer over. De Voorzitter heeft daarna de Kamer op gepaste en hartelijke wijze toegesproken. Zijn ingekomen twee Kon. boodschappen, ten geleide van even zoovele wets ontwerpen en memorien van toelichting, als: 1°. op het lager- en middelbaar onderwijs; en 2°. tot regeling der ministeriele verantwoordelijkheid. Zitting van Zaturdag 23 September. In deze zitting heeft de Minister van Financiën, ter inleiding op de in te dienen begrooling eene zeer uitvoerige rede gehouden. Na afloop wordt den Min. dank betuigd en besloten dit stuk te doen drukken. De zitting wordt opgeheven. ZEIST, 20 September. De op gisteren bevolen manoeuvres in 't vuur door de verschillende wapen corpsenzijn door aanhoudenden regen niet uitgevoerd. De Bevelhebber der kamperende divisie heeft aan de troepen de volgende dagorder uitgevaardigd Het doel onzer vereeniging is vervuld. Met een waar genoegen zag ik den ijver in 'sKonings dienst, die alle wapencorpsen dezer tijdelijk vercenigde divisie zoo gunstig onderscheidde. De volbragte oefeningende voorbeeldige krijgstucht en goede orde verwier ven ons 's Konings hooge goedkeuringzoo als onderscheidene dagorders getuigenop Z. M. bijzonder verlangen aan de divisie uitgevaardigd. Ontvangt dan ook mijnen dank voor uw aller medewerking, lot het ver krijgen dezer gunstige uitkomsten onzer vereeniging, en tevens mijnen opreg- ten wenscbdat het u alien voortdurend wel moge gaan. 's HERTOGENBOSCH. 20 September. Het bonwen van een lokaal ten dienste van het Stedelijk Gymnasium en van het Prov. Gen. van Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant, binnen deze stad, is heden onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad, door Bur gemeester en Wethouders aanbesteeden aangenomen door den fleer Cornells van Mierlo, aannemer alhier, voor eene som van ƒ13,900. Ingevolge aanschrijving van het depart, van Oorlog zullen de 2 eskadrons Limburger jagers onder het bevel van den Luit-Kol. J. C. Fundter, wederom te Tilburg in garnizoen komenwaar ook het dépot dier eskadrons zal wor den geplaatst. BUITElVLA]VDSCIIË~BEftlGTËIV. ENGELAND. LONDEN, 23 September. De vreeselijke plaag, welke gedurende de laatste drie weken schrik en droefenis onder de inwoners van de hoofdstad verspreidde, is aan het afnemen, nadat 8000 slagtoffers, waaronder uit eiken rang der maatschappij van den Pair tot den arbeider, zijn gevallen. De geneeskundige faculteit stemt daarin overeen, dat hoewel de sterfte niet zoo groot is als 1832, het getal echter dat van 1849 overtreft, en de kwaadaardigheid der ziekte ruim zoo erg is als in eerstgenoemd jaar. De tnsschenruimte van 5 jaren in plaats van 17 jaren is insgelijks eene gewigtige omstandigheid. Het getal der aan cholera overledenen bedroeg in de vorige week 1531, tegen 2050 in de voorlaatste. Het departement van oorlog heeft den 22sten dezer officieel kennis ge geven van de landing der expeditie-troepen op den 14deD bij Eupatoria, op de Krim. Volgens de Times worden de volgende oorlogschepen te Portsmouth uit gerust, of zijn gereed om te vertrekkenzeilschepen S'. VinceDl van 101 stukken Powerful 84 st.stoomschepen: Colossus 81, Dauntless 33, Curasao 31 en nog 16 van 24 tot 4 stukken. De Royal Frederick van 116 stukken zal in schroefstoomschip worden veranderd. Een aantal van 108 vrouwen en 118 kinderen, behoorende tot het 68sle regement, thans op het oorlogstooneel in het Oosten, is te Chatam aangekomenomdat zij den troepen slechts tot last verstrekten. Uit eene opgaaf nopens de ontvangst van bet glazen paleis bij Syden ham, gedurende de eerste 3 maanden, blijkt, dat er na aftrek van onkosten, eene som van 70,000 is overgeschoten. Men verneemt met de Asia, dat de stoomboot Timour den 28steD Aug. bij Jefferson, in de Vereenigde Staten, in de lucht is gesprongen, op het oogenblik, dat zij eenige passagiers te Edward's Yard ontscheepte. Zes lijken heeft men op de kust gevonden, terwijl men veronderstelt, dat 16 andere personen mede zijn omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS19 September. De Keizer en de Keizerin zullen na een verblijf alhier van eenige dagen naar Boulogne vertrekkenen van daar op het eiland Whigt een bezoek brengen aan de Koningin van Engeland. De Prins Joseph Bonaparte is alhier aangekomen en onverwijld ontvan gen door den Keizer, die hem zeer hartelijk heeft verwelkomd. Deze Prins is een zoon van Prinses Zenaide, dochter van Koning Joseph. Men wil dat, niettegenstaande de Moniteur den terugkeer van Gene raal Espinasse naar de Levant heeft aangekondigd, deze Hoofdofficier, die thans den Keizer naar Bordeaux heeft vergezeld, te Parijs zal blijven, en eerst dan naar de Levant vertrekkenwanneer Sebastopol genomen zal zijn. Aan de effectenbeurs is van Overheidswege bekend gemaakt, volgens depêche van den Ooslenrijksche Gezant te Konslanlinopelde ontscheping bij Eupatoria. De cholera kan men alhier als geheel geweken beschouwen. SPANJE. MADRID, 16 September. Bij voortduring worden alhier geruchten verspreid van nieuwe woelingen; bier en daar scholen kwalijkgezinden bijeen; doch de bevolking van deze stad toont zich bereid elke nieuwe poging tot rustvertoring moedig en met geweld te keeren. De toestand der provinciën is bij voortduring bedenkelijk. De Generaal Garrigo, die zich bij de omwenteling gunstig heeft onder scheiden en van zijn reis naar Portugalwerwaarts bij de Koningin-Moeder begeleid heeft, teruggekeerd is, is bestemd voor eene gewigtige militaire be trekking in de hoofdstad. ITALIË, ROME, 13 September. Er is den 9del> eene voorloopige schikking tusschen den H. Stoel en de Ba- densche Regering tot stand gekomen, welke, zoo men hoopt, aan de tus schen die Regering en de Roomsche Geestelijkheid in het Grool-flertogdom ontstane botsingen een eind zal maken, en waarvan het berigt zegt, dat zij de beide partijen Ie vreden stelt op eene wijze, die zoowel aan de bekwaam heid der Badensche onderhandelaars als aan de gematigdheid van den Pause lijken Stoel tot eer verstrekt. De Sardinische Regering zal waarschijnlijk eerlangen wel zonder raad pleging van den Pauselijken Stoelaan de Wetgevende Kamers maatregelen voorstellen tot eene hervorming der kerk, zoo als door de liberale partij in Piemont sinds lang noodig wordt geachten wel vooreerst bepaaldelijk de opheffing van zekere kloosterorden met loeëigening harer goederen aan den Staat ter bevordering van godsdienstige en kerkelijke doeleinden. PRUISSEN. BERLIJN, 23 September. Prins Albert van Pruissen (zoon van Prins Albert en van Prinses Marianne der Nederlanden) zal in het voorjaar 1855 aan de universiteit te Bonn, zijne studiën gaan voortzetten. Den 14dcn werd alhier het nieuwe Katholijke ziekenhuis ingewijd, door den Proost Pelldratn, als vertegenwoordigende den Vorst Aartsbisschop van Breslau. De Heer Pelldram had gedurende de plegtige dienslverrigting aan zijne beide zijden twee Protestantsche geestelijken in hun kerkelijk gewaad, de Ileeren Schulz en Damer. Er worden thans voorbereidende maatregelen getroffen, om ter zake van de post- en telegrafische gemeenschap tusschen Pruissen en Groot-Brit- lannië een verdrag lot stand te brengen. Het Katholiek Congres, dat te Keulen werd verboden, zal te Mainz worden gehouden. Uit Memel wordt van den 16dcn berigt, dat op dringende aanvrage van Kapt. Heathcote, Commandant van de Engelsche oorlogskorvet the Archer, de lading kaas, jenever en tabak, welke het Iloliandsche handelsschip Minima te Amsterdam bad ingenomeneerstdaags in genoemde Pruissische haven openbaar zal worden verkocht ten voordeele van de Engelsche kruisers. Uit Dantzig wordt gemeld van den 22sten: de Bulldog is gisteren al hier ter reede geankerd. Den 19de" bevond zich de Engelsche vloot te Lcdsund; de Fransche vloot had dat station verlaten. FRANKFORT. 20 September. Morgen komen de leden van den Evangelischen kerkdag alhier feestelijk bijeen, en Vrijdag 22 dezer worden de werkzaamheden van die vergadering met eene godsdienstoefening in de Kalharina-kerk geopend. Door de Protestanten in VVurtemberg is aan het Ministerie van Eerc- dienst een verzoek ingediend, om bij de groole concessië'ndie aan de R. K. geestelijkheid zijn geschied, ook te worden ontheven van het toezigt van den Staat. ZWEDEN. STOKHOLM, 13 September. De Regering vraagt eene vermeerdering van het in Februarij dezes jaars door de vertegenwoordiging des lands bewilligde krediet van 2J millioen rijksdaalders banko, tot handhaving der onzijdigheid. In de Oostzee bevinden zich nog slechts 3 of 4 Fransche zeil-oorlogsche- pen, nadat de 4 fregatten, weder naar Frankrijk koers zettende, den 15den Helsingör hadden verlaten. De bodems, dieer blijven, zijn schroefsloomschepen, die nog wel 3 weken of eene maand die wateren kunnen bevaren. Op de Aland-eilanden zag men den 14den niet één Fransch of Engelsch schip meer. RUS LAN Uit Petersburg meldt een brief van den 13den dezer, dat de Keizer ijverig in de weer is, om de misbruiken, waaraan hoogc ambtenaren zich schuldig inaken, te straffen. Er zouden twee ukasen uitgevaardigd worden, een be treffende den Hoofdkassier der Keizerlijke leeningsbankN. Mollner, de tweede betreffende den Boekhouder van het militair hospitaal van Cherson, Miskolo- witsh. Beide hebben zich aan ongeoorloofde handelingen schuldig gemaakt. Van den 14den wordt gemeld, dat de geheele tweede divisie der garde, de tweede brigade van de artillerie der garde, en het regement huzaren van de garde van daar naar Warschau vertrokken zijnmet al den toestel voor een veldtogt en voor een kampement. Men verneemt, dat de Regering thans bijzonder veel zorg draagt, om al de vestingen in het binnenland in behoorlijken slaat van verdediging te bren gen, en dat aanzienlijke hoeveelheden proviand derwaarts worden gezonden, genoegzaam om in de behoeften der bezetting voor een jaar te voorzien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2