LEYDSCHE COURANT 1834. MAANDAG, 25 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke no miners worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij «leze Courant behoort Bijblad IV0. 25. Bf.X.XEM.A.MiSCflE BE BIG TEN. LEYDEN 23 September. Heden morgen is op baren terugkeer uitbel kamp, de afdeeling Grenadiers doorgetrokken om in den omtrek te overnachten. Later kwam de afdeeling Jagers aan die door de Officieren van bet garnisoen en de muziek zijn in gehaald eri in de stad ingekwartierd. Door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn den 10''c" te Dordrecht de prijzen toegekend, voor Leydsthe boteraan G. Vreeburg te Lisse, aan A. J. AVijsman alhier, en aan G. en A. H. Spruit te N. AVad- dinxveen voor Rijnl. komijnde kaas aan G. Vreeburg en P. Scholten te Lisse. Twee jaren geleden gaf de Boekbandelaar Zitman alhier, een Prospectus van een groole Christelijke Zendingskaart met eene Handleidingte be werken door J. A. Groen A.J.z.thans Godsdienst-Onderwijzer te Arnhem. Dit werk is nu voltooid. De kaart beslaat nit 8 bladen, Ier aanwijzing der ver schillende Godsdiensten in kleuren afgezet; zij is voor 't oogmerk naauwkeurig bewerkt, en allezins geschikt voor aanschouwelijk onderwijs; terwijl de Hand leiding in een boekdeel van 470 bladzijden, een volledig overzigt aanbiedt van den uitwendigen toestand der Christelijke kerk en haar Zendingwerk. In de voorrede geeft de S. de bronnen op, waarvan hij zich bediende. Mij heeft, blijkens de uitvoerigheid des werks, geene moeite ontzien, om dat overzigt zoo volledig mogelijk te maken; zoodat zijn arbeid voorzeker de goedkenring verdient van ieder, die met belangstelling de uitbreiding des Christendoms over de gansche aarde gadeslaat. Zie de Advert. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 17 Sept. 88 volwassenen, 21 kinderen te zamen 109. 18 96 w 24 x> 120. 19 114 31 145. 20 112 32 u 144. 21 110 34 144. 22 118 36 154. 23 121 39 160. In de 's Gravenh. Nieuwsb. leest men het volgende: »Ten aanzien van het voorgevallene te Schiedam vernemen wij, dat uit het te dier zake I door de justitie ingesteld onderzoek meer en meer blijkt, dat de oorsprong van het gebeurde gelegen is in predikingen van zekeren van Veenalgemeen j genoemd »de Evangelist," welke eiken AVoensdag avond plaats hebben. Die j' persoon bestrijdt de leeringen en stellingen der R. K. en zijn gehoor is veelal zeer talrijkvele Katholieken van den gegoeden stand wonen mede zijne pre dikatiën bij, en wel, gelijk gebleken moet zijn, alleen met het doel om de rust te verstoren, waartoe door van Veen echter geene aanleiding wordt ge geven daar hij alle stootende uitdrukkingen vermijdt en alleen over zaken geenszins over personen spreekt. Van Veen is, naar men algemeen beweert, een zendeling van de zoogenaamde vrijzinnige partij. Vier jongens bevinden zich in arrest, die in den avond van den 1iea dezer bij eenige bakkers de glazen hebben ingeworpen, alsmede twee, van welke gebleken is, dat zij in het openbaar gezegden hebben geuit tol goedkeuring der gepleegde wanorde lijkheden en ter aanzetting tot wederstand tegen de militaire magt. De in structie duurt voort." Den 20sU'n dezer is te Utrecht liet vierde taal- en letterkundig Congres geopend, met eene aanspraak van den Heer Mr. H. J. Koenen, van Amsterdam. Meer dan 100 personen, onder welke ook verscheidene Belgische letterkundi gen namen als leden deel aan deze zitting. Er zijn onderscheidene boekwer ken ingezonden, waaronder door Z. M. den Koning een compleet exemplaar van Bilderdjk's werken; 2°. door den Koning van Denemarken, een Deensch woordenboek. AVerd besloten, de inzenders te bedanken, bijzonder Z. M. onzen Koning, wiens geschenk in meer dan een opzigt hoogst te waarderen is, niet alleen om de doorluchtige hand, waarvan bet afkomstig is, maar ook om de innerlijke waarde voor een congres, bijeengekomen tot bevordering onzer moedertaal. De Rolt. C. deelt een merkwaardig geval mede van een 4-jarig paard, <lat ontvlugt te Nieuwerherk aan den IJsscl, in het 10 ure verder gelegene Benschopover slagboomcn en over een voetgangersbruggelje beenin 5 uren zijn voormalige stal aldaar had wedergevonden. Uit Ileemse (in Overijssel) wordt gemeld, dat aan de armen der Herv. gemeente door wijlen de Heer J. Vinke, te Amsterdam, de som van ƒ2,000 is gelegateerd. De troepen, welke aan de manoeuvres in het kamp bij Rijen hebben deel genomen, zijn AVoensdag II. naar hunne garnizoens plaatsen vertrokken. Ook de Gcneraal-Majoor Kommandant der lslc brigade ruiterij, Baron van Heerdl, heeft zich dien dag naar 's Ilage begeven. Het vrijgegeven schip, de Jonge Albert, Kapitein J. A. van der Zee, is den 21slcI1 van Londen te Texel binnengekomen. De Köln. Zeit. meldt, dat het Hollandsche schip, Nooit Gedacht, gela den met 2000 centenaars rogge met bestemming naar Neuss, in den namid dag van 16 dezer, op het bij Heerdt onder hel water gebouwde paalwerk een lek bekwam, waardoor de bodem in weinig oogenblikken zonk. De lading, op slechts eene geringe hoeveelheid na geheel doornat, was bij de Dussel- dorfsche maatschappij verzekerd; het schip echter niet. 's GRAVENHAGE 23 September. Z. M. heeft aan Mr. E. A. Berckmans de AA'eert, secretaris van zijn Kabinet, vergunning verleend tot. het aannemen der onderscheidingsteekenen van Ridder van de Portugeesche orde der Ontvangenis. Z. AI. heeft den lsten Luitenant B. H. Buixcma, van hel 5de reg. inf., een pensioen verleend van 660. Z. AI. heeft tot Burgemeester van Zierikzee benoemd AIr. B. C. Cau, thans lid van de Reglbank aldaar. II. AI. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander zijn jl. Maandag te Stuttgart aangekomen. Mierste Kamer der Staten-fieneraat. Zitting van Vrijdag 22 September. Is ingekomen eene missive van den Alinistcr van Binnenl. Zaken houdende mededeeling van een Kon. besluit van gisteren, waarbij de Heer AA'. BoreeL van Hogelanden benoemd wordt tot Voorzitter van de Tweede Kamer, ge durende het tegenwoordig zittingjaar. Aan de orde van den dag zijn de algemecne beraadslagingen over het ont- werp-adres in antwoord op de Troonrede, dat na eenige wijziging wordt aan genomen en aldus luidt: Sire! De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft bij de opening dezer zitting met belangstelling vernomen, dat Uwe Alajesleit voortdurend van alle AIo- gendheden de verzekering van vriendschap en welwillendheid ontvangt. Bij de verwikkelingen in ons werelddeel ontstaan, zal, gelijk wij vertrouwen, het beginsel van strenge onzijdigheid, door Uwe Regering in het belang des vaderlands aangenomen, en met stipie vervulling van onze verpligtingen toe gepast, de aanspraak op wederkeerige eerbiediging onzer regten door alle Staten doen erkennen. Aangenaam is het ons te vernemen, dat zee- en landmagt zich door ijve- rige pligtsbelrachting en krijgstucht onderscheidt en daarvan nog onlangs op Borneo de schitterende bewijzen gaf. Wij verheugen ons in de ontvangen mededeeling omtrent den gunstigen toesland der koloniën en het uilzigl op een veelbelovenden oogst. Mogt do gezondheid der bevolking van die schoonc bezittingen onder Hoogcr zegen door gepaste maatregelen worden verbeterddan zal ook daarin ruime stof van dankbaarheid voor ons gelegen zijn. Het vooruilzigt op eene ruime opbrengst van de meeste veldvruchten wordt door ons inet Uwe Alajesleit zeer gewaardeerd. Aloge onbelemmerde handel en toevoer weldra tot eene duurzame vermindering der prijzen van de eerste levensbehoeften medewerken. De verbetering onzer middelen van verkeer en gemeenschap, zoowel te water als te land, wekt onze belangstelling in hooge mate. A'oor handel en nijverheid is elke vooruitgang op dit gebied eene weldaad te noemen, vooral ook wanneer door uitbreiding van het binnenlandsche spoorwegnet eene naauwere aansluiting aan builenlandsche wegen mag worden tot stand gebragt. Zoo immer, dan mogen wij ons thans verheugen van Uwe Alajesleit te vernemen dat, niettegenstaande ontstane belemmeringen in de betrekkingen der volken onderling, de Nederlandsche handel, scheepvaart en scheepsbouw in vrij voldoenden toestand verkeeren. Op het voortduren van den gunstigen staat der geldmiddelen van het Rijk, waarvan de Kamer de mededeeling ontving, stelt zij hoogen prijs. Gaarne zal zij aan Uwe Regering hare medewerking verleenen, om op be hoedzame wijze lol eene vermindering van lasten over te gaan. Alet te meer gerustheid zal zij die voordragl in overweging nemen, wanneer onafgebroken schulddelging daarmede kan vereenigd blijven. Wij zien niet verlangen de aanbieding te gemoet van wets-ontwerpen op bet onderwijs. AA'elenschap en kunst blijven ons steeds groote belangstelling inboezemen. Onze toesland moge niet volkomen zijn, de natie, Sire! waardeert ten hoogste de zegeningendie zij geiiiet. Eendragt en wederzijtlsch vertrouwen

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1