KORT VERSLAG ZITTINGEN VAN DEN GEMEENTERAAD YAN LEYDEN. liehoorende bij de Leydsche Courant van 22 September d854iP. dd4>). BIJBLAD It0. 34. DER -o-O-O-O-O ©C-C-OO-o— Zitting van 19 September. Tegenwoordig de IIII. Lezwijn, Stoffels, le Poole, Sikkel Groos, Leembruggen, Ysselsteyn, de Bieuk, Bucaille, deMoen, Luzac, van der Boon Mesch, Huvser, van Outeren, Lisman, Gevers, Cock, Krantz, Siegenbeek, van der Hoeven en de Voorzitter. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester legt over: Een voordrngt van Burgemeester en Wethouders tot het ver- leenen van toelage aan den Plaatselijken Adjudant. Gesteld in handen van de Commissie van Finantie om te die nen van berigt en raad. Op voorstel van den Burgemeester wordt met algemeene stem men besloten n". 3 le behandelen vóór de onder n°. 1 en 2 aan de orde gestelde stukken en brengt alzoo in behandeling: Vier verzoeken om vrijstelling van betaling van het Minerval aan het Stedelijke Gymnasium, als: 1°. Van Vrouwe P. Sterrenburg, weduwe Ds. S. Prijn, voor haren zoon Arnoldus Theodorus. 2°. Van Vrouwe S. Druaert, weduwe Dr. J. P. Sominer, voor haren zoon Willem Hendrik. 3°. Van Ds. A. Houtkamp, voor zijnen zoon Meindert Adrianus. 4°. Van W. Yerkouw, voor zijnen zoon Anthonie. En gelet op de overgelegde rapporten van Burgemeester en Wethouders en Curatoren van het Stedelijk Gymnasium, is met algemeene stemmen besloten bovenstaande verzoeken voor één jaar in te willigen. Hierna wordt door het lid Leembruggen voorgesteld ook aan de verdere stukken de prioriteit te geven boven n°. 1 en 2, daar ook met deze, zijns inziens, meerdere haast is. Wordt na deliberatie met 12 tegen 8 stemmen besloten met de behandeling van n°. 1 voort te gaan. Vóór het voorstel van het lid Leembruggen hebben gestemd de HII. le Poole, Leembruggen, Ysselsteyn, Bucaille, de Moen, Luzac, vau Outeren en Gevers. Tot de behandeling van n°. 1 overgaande, zijnde de Verorde ning regelende de dienst van de Stads-Geneesheeren te Leyden, wordt, nadat omtrent den titel geene aanmerkingen zijn gemaakt, tot de behandeling der verschillende artt. besloten. En worden vervolgens met kleine wijzigingen aangenomen: art. 1 met 18 tegen 2 stemmen, zijnde die van de leden Leem bruggen en Bucaille; art. 2 met algemeene stemmen, en art. 3 met 18 tegen 1 stemmen, zijnde die van het lid Leembruggen. Is voorts met 12 tegen 5 stemmen, die van de I1H. Lezwijn, Ysselsteyn, Bucaille, Luzac en van Outeren, nadat de IIH. Gevers en le Poole zich verwijderd hadden, besloten, de verdere behan deling in eene vergadering, heden avond ten 7 ure te houden, voort te zetten. Avondzitting van 19 September. Tegenwoordig de HH. van der Boon Mesch, Huyser, Lisman, Stoffels, de Breuk, de Moen, Leembruggen, van der Hoeven, Siegenbeek, Sikkel Groos, Lezwijn, Luzac, Gevers en de Voorzitter. De notulen van de vorige vergadering zijn gelezen en goed gekeurd. De Burgemeester brengt in behandeling de verdere voortzetting van de Verordening regelende de dienst van de Stads-Genees heeren, en wel te beginnen met art. 4, welk art. met algemeene stemmen wordt aangenomen, even als de artt. 5, 6, 8 12, en 1419, waaronder met geringe wijziging, mede worden aange nomen art. 7 met 12 tegen 1 stemmen, zijnde die van het lid Leembruggen; art. 11 met 10 legen 3 stemmen, die van de leden van der Hoeven, Luzac en Gevers, en art. 13 met 11 legen 1 stemmen, die van het lid Leembruggen. Bij de behandeling van art. 7 verlaat het lid Lezwijn de ver gadering. De Verordening alsnu in haar geheel in omvraag gebragt zijnde, wordt deze met 12 tegen 1 stemmen, zijnde die van het lid Leembruggen, aangenomen en alzoo vastgesteld, luidende als volgt Art. 1. De Stads-Geneesheeren zijn verpligt met de meeste naauwgezelheid hunne geneeskundige diensten te bewijzen aan de bedeelden van de verschillende gezindheden en aan alle on vermogende personen, die, op aanbeveling van de Ileeren der Gebuurten aan de Armverzorgers de vergunning van deze hebben verkregen tot het bekomen van kostelooze geneeskundige hulp. Art. 2. Tot dat einde ontvangen de Stads-Geneesheeren eiken morgen vóór negen ure, ten hunnen huize of in een geschikt lokaal in hun kwartier alle personen in het voorgaande artikel bedoeld. Het is verboden hen bij die gelegenheid in de opene lucht le laten vertoeven. Art. 3. De geneeskundige voorschriften worden met inkt en duidelijk leesbaar op een gestempeld briefje, afgegeven door de Armverzorgers, of in spoed eischende gevallen op een door de Ilee ren der Gebuurte afgegeven briefje, geschreven en onderleekend. Het is verboden te verwijzen naar voorschriften die ouder zijn dan drie dagen, (iteratiën.) Art. 4. Tot de bedeelden worden zij gerekenddie van het Armbestuur eener Godsdienstige gezindheid, waartoe zij behooren, hetzij gedurende een geheel jaar, hetzij gedurende een gedeelte daarvan, ondersteuning ontvangen. De Stads-Geneesheer is ge- regtigd van eiken bedeelde, die geneeskundige hulp verlangt, de vertooning van het armhordje te eischen. Als dit bij de eerste aanvrage niet voorhanden is, wordt daarom aan den be deelde geen raad of voorschrift geweigerd. Art. 5. Tot de onvermogenden worden die ingezetenen gere kend," die geene becleeling van de Armverzorgers hunner ge meente ontvangen en zich voor eigene rekening geene genees-, heel- of verloskundige hulp kunnen verschaffen. Zij verzoeken, ter verkrijging van zoodanige kostelooze hulp, een bewijs van onvermogen van den Heer der Gebuurte, waarin zij woonachtig zijn, welk bewijs door den Armverzorger van het wijk wordt ver wisseld met een gestempeld briefje, waarop het geneesmiddel door den Stads-Geneesheer wordt voorgeschreven. (Zie art. 42 en 43 van de Verordening op de vcrdceling der Gemeente in wijken en gebuurten en op het bestuur van deze.) Art. 6. Wanneer een zieke arme zich buiten staat gevoelt om, of bij het begin der ziekte of later, zich in persoon le be geven naar de woning of het lokaalwaar de Stads-Geneesheer

Leydse Courant | 1854 | | pagina 5