ITALIË. ROME, 15 September. In de afkondiging van den Kardinaal-Vicaris, betreffende den feestdag van Maria-geboorle op 8 dezer, komt voor, dat men aan de bescherming der H. Maagd den goeden oogst van dit jaar niet alleenmaar ook de ontdekking van aanslagen tegen de openbare rust verschuldigd is. Alhier en te Ancona zijn wederom verscheidene personen om staatkun dige redenen in hechtenis genomen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 18 September. In de begrooting voor 1855 zijn op uitdrukkelijk verlangen des Keizers in verscheidene takken van bestuur bezuinigingen gebragt. Onder anderen zijn alle uitgaven voor kostbare bouw ondernemingen ter zijde gesteld en alleen de dringend noodzakelijke voorgedragen. Het Ooslenrijksche leger bevatte tot dusverre 5 regementen artillerie een Keizerlijk besluit heeft dit getal op 12 gebragt. Volgens eene officiële kennisgeving van den Minister van Financiën van den 15den dezer, bedraagt de geheele som der inschrijvingen op de nieuwe leening 508,738,477 fl. Het regement Sigismnnd, een van die, welke in Bucharest zijn bin nengerukt, is een Ilaliaansch regement. Dit zijn de eerste Italiaansche troe pen, welke sedert de tijden van den ondergang van het AVestersch Romeinscbe Keizerrijkhet nog heden door nakomelingen van Romeinsche kolonisten be woonde oude Dacië betreden hebben. Eergisteren is van bier het laatste transport van artillerie en amunitie naar Krakau vertrokken, om bij de wapening van deze vesting, welke eerlang eene buitengewone belangrijkheid zal hebbente dienen. Ook de verschan singen aan den Dniester, vooral bij Zaleschtschykiworden als zeer groolscn voorgesteld. Naar Czernowitz, alwaar tegenwoordig 32,000 man bijeen zijn, vertrekken morgen en overmorgen weder nieuwe troepen. De Turksche Gezant bij het Oostenrijksche Hof heeft aan Arorst Stirbey den hatticheriff der Porte overhandigd, waarbij hij, op grond van den hatti- cheriff van 16 Junij 1849, houdende zijne benoeming tot Hospodar van AVal- lachijc, wordt uitgenoodigd die betrekking weder te aanvaarden. Alen verneemt uit Lombardvedat de in beslag genomen goederen der uitgewekenen ten behoeve der Oostenrijksche leening, op een vierde hunner waarde zijn geschat gewordenen dat, bijaldien het bedrag daarvan de ver- eischte som niet opleverde, zoo veel meer van die goederen moest worden ver kocht, tot dat die som was bereikt. RUSLA1V In verband met de nieuwe ligting, is door den Keizer bepaald, dat elk grondeigenaar voor de uitrusting dier ligting eene geldsom betalen zal van nagenoeg ƒ20 per recruut. De berigten uit het binnenste van Rusland luiden zeer ongunstig. De voorraad van granen uit de zuidelijke gouvernementen ligt opgehoopt, zonder afzet en de vrienden van den vrede rekenen op de handels verlegenheid van den Gzaar. De Moniteur de Varmée geeft eene omstandige opgave van de sterkte van bet Russische leger in Europa. Het Noorderleger telt 89,191 man, het leger van bet centrum 144,816, bel observatieleger van Kamienetz 48,328, bet Donauleger 161,760, het reserveleger bij Kiew 62 200, bet leger in de Krim 58,000; te zamen 571,295 man. A'erdeelt men deze magt, dan heeft men 430,000 man infanterie, 69,410 man ruiterij, 35,393 man artillerie, 4,500 man mineurs en sapeurs, 12,000 man kozakken en 20,000 man marinesoldaten. Te AVarschau is den 14dcn eene lange lijst van personen openbaar ge maakt die de wijk naar het buitenland hebben genomen. Allen worden op- geëischt naar hun land terng te keeren, op straffen van verbeurdverklaring van al hunne bezittingen. Het blijkt, dat het een verdichtsel is, dat Generaal Krusenstern zou ge dreigd hebben, dat Odessa als de vijand overwon, inden brand zou worden ge stoken. Ruslands staatkunde zou dit niet te voren openbaar makenmaar bovendien voert niet de genoemde Generaal maar Generaal Annenkow het bevel te Odessawaar ook nog onlangs orde is gekomen om een hospitaal voor 3000 man gereed te maken. TURK YE. Uit Konslantinopel is van den 4dcn dezer geschreven, dat de Porte, alsmede het Franscbe en Engelsche Gezantschap aldaar, in den laatsten tijd vele ver zoekschriften uit AValIachije ontvangen hebben waarin op de benoeming van een nieuwen Hospodar aangedrongen werdop grond dat Stir-Bey het bewind gebrekkig, willekeurig en in Russisch-gezinden geest gevoerd had. Caradja zal met als Turksch Minister naar Holland vertrekken. Enge land en Frankrijk hebben de Porte voorgehouden, dat dit gezantschap eene onnutte uitgave zou zijn in de tegenwoordige geldelijke ongelegenheid, waarin Turkye zich bevindt. De Porte heeft een bevel gegeven, waarbij aan den Pacha van Jeruza lem gelast wordt, om kosteloos het noodige terrein tot het bouwen van de Latijnsche kerk Beit-Djala af te staan. De Porte heeft aan verscheiden handelsvaartuigen, die onder Grieksche vlag naar de Zwarte Zee wilden varen, dezer dagen de scheepspapieren gewei gerd. AFaarschijnlijk zullen van nu af de Turksche havens weder voor de Grieksche schepen gesloten zijn, omdat het Atheensche Kabinet zonder te antwoorden den termijn heeft laten voorbijgaanbinnen welken de Porte de door Grieksche vrijscharen op haar grondgebied in vollen vrede aangerigte schade vergoed, of althans de verpligting tot vergoeding erkend wilde zien. Behalve de stoombootcn van de eskaders, bestemd om het nieuws van de expeditie over te brengen, waren nog drie geregelde diensten gereed, om eene verbinding te openen tusschen de kusten van de Krim en Konstanlino- peleene van deze diensten is georganiseerd met de paketbooten van de Franscbe Alessageries Impériales, de andere met de Paketbooten van de Oost. Lloyd, en de derde met de Turksche sloombooten. De Russen hebben bij het verlaten van Ibraïla al den voorraad van graan, die of aan de stad of aan bijzondere personen toebehoorde, geplunderd. A'ooral hebben de Oostenrijksche bandelaren daarbij geleden. Tengevolge van dezen roof, is de stad zelve aan plundering over gegeven. Uit Bucharest schrijft men, dat den 3den dezer eene Oostenrijksche af- deeling binnen kwam, ten geleide van eenige Intendanten en verder militair beheer. Den volgenden dag kwam nog veel legertrein binnen en den 5d(B trokken de AVallacbijsche troepen, de Oostenrijkschente zamen eene magt van 11a 12,000 man uitmakende, uit de stad te gemoet. Daarna is Oiner- Pacha met zijn Staf, mede de Oostenrijksche troepen te gemoet gegaan, en is door den Generaal Coronini ontvangen. Omer-Pacha heeft aan de AVallachijsche militie 8 buitgemaakte Russi sche kanonnen geschonken, als vergoeding voor die, welke de Russen mede genomen hebben. A'orst Gortschakoff verlaat den 16den Jassy. De ontruiming van AIol- davië is geheel volbragt. De Oostenrijksche troepen rukken langs onderschei dene wegen het Arorstendom binnen. Reeds zouden de vereenigde violen, volgens eene tijding den 19deo te AA'eenen ontvangen, Odessa beschieten en hetzelve op 3 punten in brand staan; doch dit berigt schijnt van alle grond ontbloot. De divisie der vloot, waarvoor men er beducht was, schijnt tegen Anapa te zullen bandelen. Uit Smyrna wordt gemelddat de Chaptalaldaar den 23sten Augustus aangekomen7 zeeroovers aan boord hadwaarvan 4 door de bemanning van het schip bij het eiland Leros zijn gevangen genomenna een wanhopig gevecht, waarbij 2 man van de Chaptal gekwetst werden. De 3 anderen zijn den bevelhebber overgeleverd door den Caimakan van Samos. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt van den 8stCB gemelddat de cholera in den Piraeus geheel heeft opgehouden. De maatregelen tot wering der besmetting zijn in getrokken. Van het Fransche legercorps zullen 2000 man in Athene geka zerneerd worden. Een Engelsch blad deelt een berigt mede uit het dorp Canstanidteza dd. 1 September, volgens hetwelk de Heer Henri Lewes, Vice-Consul van Engeland te Negropont, en zijne vrouw in hunne woning aldaar, vermoord zijn geworden. De Heer Lewes heeft hevigen tegenstand geboden en een der moordenaars gewond, doch hij hezweek ten laatste onder de slagen der booswichten. Hierna hebben de misdadigers al het kostbare vaatwerk mede genomen. De Heer AVyse, Engelsch Gezant te Athene, heeft onmiddelijk een onder zoek dienaangaande bevolenen de Heeren AlerlenA'ice-Consul te Athene en Locock, geattacheerd aan het gezantschap aldaar, hebben zich met de Griek sche autoriteiten naar de plaats begeven, waar de misdaad gepleegd is. Het blad voegt er bij, dat dit feit een nieuw bewijs is, hoe weinig de persoonlijke vrijheid in Griekenland bestaat, zijnde het thans tijd, dat Enge land en Frankrijk gezamenlijk maatregelen nemen, 'ten einde zulk een onge- lukkigen staat van zaken eene verandering onderga. 00§T-INDIE. BATAVIA, 22 Jul ij. Den 8sten dezer is alhier ter reede aangekomen het Russische koopvaardij schip Onni, Gezagvoerder R. Albrecht, komende van Alelbourne. Terwijl de Gezagvoerder zich naar den wal begeven had, werd het vaartuig door de alhier ter reede liggende Engelsche oorlogschepen, prijs verklaard, doch spoe dig daarna weder vrij gegeven. Naar wij vernemen, zijn in den vroegen ochtend van heden 3 Britsche oorlogsbodems van hier vertrokkenkoers stel lende om de AVest. AVij vernemen, dat de Heer J. des Amorie van der Hoeven, die een voetreis van hier naar Samarang heeft ondernomen, na 16 dagen marsch ge zond en wel op laatstgenoemde plaats is aangekomenna intusschen ook nog even de Ponorogo tot op den top beklommen te hebben. Een randseltje met een weinig,verschooning was alles, wat die Heer bij zich droeg, en wij rnogen wel zeggen, dat zijne enderneming onder ons Europeanen, tot die zeldzaam heden behoort, die wel verdienen aangeteekend te worden. Java-Bode CHINA. Volgens de Singapore Free Presshouden de Chinesche opstandelin gen Shanghae bij voortduring bezet. Sir John Bowring aldaar aangekomen trachtte tusschen de Keizerlijke autoriteiten en die der opstandelingen eene schikking lot stand te brengen. De eersten hebben daarin toegestemdzoo de laatsten de stad wilden ontruimen. Hun verbanningsoord zou dan For mosa zijn. Zij namen echter hierin geen genoegen, maar stelden voor, dat zoo zij onder waarborg van Bowring zich konden vervoegen bij hunne parlij- genooten te Nanking, zij Shanghae zouden verlaten. Hierin wilden de Kei zerlijken niet treden, zoodat de schikking niet tot stand kwam. Ook blijkt uit de jongste berigten uit de Peking Gazettedat Lintsing (in Shantung) in handen der opstandelingen is gevallen. Hetzelfde lot heb ben onderscheidene plaatsen in Pi-tchi-li ondergaan. De helft der provinciën van het rijk is thans verloren gegaanen de gemeenschap tusschen Peking

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3