handelsvertier en de algemeene welvaart bij bet welgelukken dezer onderne ming verwacht mogen worden. Ten einde de deelneming in deze onderne ming van zoo geheel provinciaal belang algemeen mogelijk te maken, zijn de aandeelen op niet booger dan ƒ100 bepaald. VLISSINGEN, 19 September. Door een marinier, die voor eenige dagen uit het Nieuwediep was aan gekomen is alhier de cholera aangebragt aan boord van het fregat de Ruyler, waarvan zij bereids eenige slagloffers beeft gemaakt. Dadelijk zijn door de marine-autoriteiten zeer goede voorzieningen genomen; bet opgelegde fregat de Prins van Oranje wordt tot zickenschip ingerigtde helft der be manning gaat op bet wachtschip over, de mariniers betrokken eene afzonderlijke kaserne en het état-mayor is zoo veel mogelijk met verlof heen gezonden. Tot op dit oogenblik is echter het getal dooden, hoe erg het zich in den beginne ook liet aanzien, van 26 zieken niet grooler dan 4 man, waarvan de meeste gezegd kunnen worden een ongeregeld levensgedrag te hebben geleid. In Neuzen is de cholera ook uitgebarsten en daarom de kermis uitgesteld. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 19 September. Z. M. is in diep incognito vertrokken, om in Zwitserland en Oostenrijk eene reis te doen en wel tot aan bet meer van Como. Z. M. wordt alleen door eenen Ordonnans-Officier en door cenen Geneesheer vergezeld, en zal ongeveer eene maand uitblijven. I'Ohservateur meldt, dat de Koning alleen ver trokken is, om een bezoek te brengen aan zijne oudste zuster, die zich in Zwitserland bevindt, en den 23slen dezer haar 73stc jaar zal hebben bereikt. Z. M, zal in persoon de zitting der Wetgevende Kamers openen. De Groothertog van Saksen-Weimarwordt op zijne terugreis naar Duitschland heden alhier verwacht. Bij de weigering van de staatkundige mannen, waarop de kroon een beroep bad gedaan, om de taak op zich te nemen van de zamenstelling van een nieuw Kabinet, hebben de leden van het tegenwoordige Kabinet er in toegestemd om hun ontslag in te trekken en het tijdstip te verhaastenwaarop zij aan de vertegenwoordiging alle noodzakelijk erkende verklaringen zullen geven. Dien tengevolge zullen de Kamers tegen half October bijeengeroepen worden en waarschijnlijk den 17Jcn vergaderen. ENGELAND. LONDEN, 18 September. De Regering heeft aan den Aartsbisschop van Canterbury opgedragen, een formulier van dankzegging voor den gezegenden oogst op te stellen, hetwelk dienen zal op Zondag 1 October e. k. De jeugdige Prins van Wallis zal waarschijnlijk spoedig bij de Koninkl. marine in dienst tredenen wel als Luitenant aan boord van het schip Royal Albert. Eene nieuwe stoombootdienst zal zeer spoedig tusschen Harwich en Ant werpen in dienst treden. Onderscheidene bladen deelen de benoeming mede van den Heer Murray, oud Consul-Generaal in Egypte en thans Gezant in Berntot Gezant in Perzie. Men uit daarbij de hoop, dat het dezen diplomaat moge gelukken, een even- wigt op te leveren aan den invloed van Rusland te Teheran; maar, zoo de jongste berigten waarheid behelzen, zou de breuk tusschen Perzie en Turkye reeds plaats gehad hebben, zoodat de Heer Murray bij den Shach te laat zoude komen. In Ierland is een spoorwagentreinwaarmede 600 Protestanten zich van Enniskillen naar Derby begavendoor eene moedwillige belemmering van steenen op de spoorstavenomgeworpen. De machinist en eenige passagiers zijn om het leven gekomen. Te New-York is thans een nieuwe schouwburg in aanbouw, die wel de grootste in de Vereenigde Staten zijn zal. De zaal moet ruim 4500 toe- schonwers en het orebest 100 muziekanten kunnen bevattenen bovendien worden achter de eerste rij loges de kofïijkamers zoodanig ingerigtdat men van daar op het tooneel zal kunnen zien. Maar het merkwaardigste van alles is welligtdat het geheele gebouw in marmer wordt opgetrokken. FRANHRIJH. PARIJS19 September. De Keizer heeft twee aalmoezeniers van de vloot benoemd tot Ridders van het Legioen van Eeren zulks ter belooning van hun allezins lofwaardig gedrag in de Oostzee, ter gelegenheid van de heerschende ziekte. Het zijn de Heeren Caron en Martin, de eerste hoofd-aaluioezenier van het eskader, en de tweede aalmoezenier op de Jemmapes. De Keizer is heden naar Bordeaux vertrokken, om de Keizerin van daar herwaarts te geleiden. Maria Christina, Koningin-Moeder van Spanje, is op Fransch grondge bied aangekomen. De stoomboot Newtonwaarop zij zich bevindtis de Gironde opgevaren. De Moniteur behelst een artikelwaarin wordt betoogddat Frankrijk tegenwoordig de vruchten oogst van de standvastige staatkunde door den Kei zer ingevoerd, en dat in weerwil van duurte der levensmiddelen, ziekte en oorlog, de nationale bedrijvigheid niet verminderd, het openbaar vertrouwen niet geschokt is. Vervolgens wordt met bijzondere zelfvoldoening gewezen op het verbond met Engeland en op de veelbeteekenende omstandigheiddat Keizer Napoleon III in het kamp van Boulogne door Koning Leopold, Koning Pedro V en Prins Albert is bezocht geworden. De Presse berigt, dat de graanprijzen alhier weder stijgen, niettegen staande den goeden uitslag van den graanoogst, en geeft als oorzaak daarvan mede op, dat speculanten groote partijen tarwe en rogge opkoopen voor de bereiding van alcohol, dien men in Frankrijk, na de herhaalde mislukking van den wijnoogst, ook reeds uit beetwortels begonnen is te vervaardigen. Te Rijssel, Turcoing en in de omstreken is door de policie bij vele per sonen huiszoeking gedaan, ten gevolge der ontdekking van een moordtuig, waarover in ons vorig nommer een berigt is medegedeeld. Den I5dcn heeft te Lyon een verschrikkelijke brand gewoed: eene wat- tenfabriek, een cemenlmagazijneen steenkolenpakhuisverscheidene groote loodsen, 35 fluweel- en passement-weefgetouwen zijn eene prooi der vlammen en meer dan 40 huisgezinnen broodeloos geworden. De Heer Fiambourg, Maire van Cimmentry, beeft aan die stad 200,000 fr. geschonken tot oprigting van een hospitaalten behoeve van zieke werklieden. 'L W IT§ERLANB. Ter gelegenheid van de verkiezingen voor den Zwitsersche nationalen Bondsraad, heerscht, bijzonder in het kanton Neufchalel, eene huitengemeenc heweging. De democratische partij vleit zich de bovenhand over de roijalisten te erlangen, en dezen eens en voor altijd, van allen invloed op de leiding der staatsaangelegenhcden te berooven. De telegraaf door het Lucerner meer is gelukkig gelegd. De af stand van den eenen tot den anderen oever van het Vierwaldstadter meer, onder hetwelk zich deze linie uitstrekt, bedraagt 7000 voet, terwijl de diepte, tot welke de draad nedergelaten is, van 200 tot 300 voet bedraagt. Deze draad is ruim 10.000 voet lang. SPANJE. MADRID, 16 September. Bij Kon. decreet wordt besloten tot de ophefling van het monnikkenkloostcr van den H. Jeronimo, gevestigd in het klooster van St. Laurent, en wel op grond, dat die vestiging onwettig was. Men beschouwt dit als het voor teeken van eene geheele wijzigingen in de geestelijke instellingen en kloosters. Met geeft eene groote bezuiniging; de geestelijken hadden eene jaarrente van 125,000 francs. De Esperanza verzekert, dat de meeste wereldlijke geestelijken zich zullen verzetten tegen de laatste circulaire der Regering, betreffende de geestelijkheid. De civile lijst van Koningin Isabelle en die van Montpensier zal zeer verminderd worden. Naar men verzekert, heeft de benoeming van den lieer Rascon tot Gezant in België, aldaar zulk eene ongunstigen indruk gemaakt, dat de Regering die benoeming weder heeft ingetrokken. 42 Leden van de nationale garde van Malagadie zich weder in dienst van den Staat hadden begeven, hebben ten behoeve van de schatkist afstand gedaan van de premie van 750 realen, welke hun toekwam. De Epoca die dit mededeelt, voegt er den wensch bij, dat dit blijk van onbaatzuch tigheid vele navolgers moge vinden. Wat de staatkundige gesteldheid des Lands betreft, verheugt men zich in de dagelijks meer blijkende volkomene overeenstemming tusschen Esparlero en O'Donnell. Espartero's populariteit was niet weinig verminderddoor de, op zijne aanneming van het cere-voorzitterschap der club de Unie, gevolgde ontbinding dier club, en derhalve acht de Minister-President het noodig, zich te vereenigen met de gevoelens van zijnen ambtgenoot en nieuwen vriend O'Donnell. Men verneemt, dat verscheidene Generaals en andere Officieren bevel hebben bekomen om de hoofdstad te verlaten en hun verblijf builen Oud en Nieuw-Caslilie en Navarra te vestigen. Onder dezen noemt men ook den Commandant Pita, Aide-de-Camp van Generaal Prim, en den Commandant der ruiterij Rosell. Het manifest der liberale vereeniging in eene vergadering bij den Mar kies de Duero, verkondigt o. a. bet volgende als beginselen. De bepaalde en plegtige erkenning der Julijbeweging, lot stand gebragt door bet volk en het leger alsmede de Souvereiniteit der aanstaande constituerende vergadering. De constilulionneele troon van Isabella II, als wettige instelling en ontzien door de revolutie. Het bestaan van eene nationale militie en van een staand leger, tot verdediging des lands en tot een schild van de vrijheid en onafhankelijkheid des vaderlands. De staatkundige centralisatie, welke is de nationale eenheid, en de administrative decentralisatie, welke is het leven des volks en de vruchtbare bodem der traditionnele vrijheden des lands. De noodzakelijkheid van eene zedelijke, strenge wet op de bevorderingen in alle takken van staatsdienst, als het eenige middel, om de ontbinding onzer maatschappij te beletten en onze revolutie te doen eerbiedigen. Vrijheid van drukpers, vrijheid van de tribune, onafzetbaarheid van de magistratuur, ministerieele verantwoordelijkheid voor het voorledene, zoowel als voor het tegenwoordige en voor het vervolg. Individueele veiligheid, onschendbaar heid van domicilie, als de eerste verovering van een vrij volk, dat waardig is het te zijn. En als practisch en eerlijk middel om de verwezenlijking van al deze waarborgenzonder geweldige schokken te verwervenhet stel len van Candidaten, waartoe, zonder eenig onderscheid als dat van den ta lent, zedelijkheid en sympathie des volks, zal kunnen behooren ieder, die de oude vrijzinnige partijen aankleeft en die de Julijbeweging eerlijk erkent. De nationale militie te Barcelona telt, volgens de jongste organisatie, 14,000 man, op eene bevolking van 160,000 zielen. De Bevelhebbers der militie van 1843 hebben zich tot de Regering gewend, met verzoek, in het belang der openbare rust en veiligheid, om alleen aan de hoofden van huis gezinnen en aan de personendie bij nieuwe woelingen wat te verliezen zou den lebben, wapens af te geven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2