LEYDSCHE COURANT.Af YRIJDAG, 22 SEPTEMBER. N0. lik Dó Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maanday komt uit Zaturdag Avond Xr De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad Sf», M. BINNENLANDSCHE BEIS If. TEN. LEYDEN 21 September. De Middelb. Courant meldt, dat liet Z. M. den Koning heeft behaagd het verzoek van den Inslituteur T. J. Gersen, te Middelburg, in te willigen, oin aan Z. K. H. den Prins van Oranje een geschiedkundig werk in manu script te mogen aanbieden, nadat door een van hooger hand ingesteld onder zoek, de inhoud daarvan allezins geschikt was bevonden om te strekken tot leering en onderrigt van Z. K. II., die genoemd manuscript op zijnen jongsten verjaardag welwillend heeft gelieven aan te nemen en dezer dagen den schrijver op de meest vleijcnde wijze van zijne erkentelijkheid heeft doen blijken. Te Schiedam is den 17den dezer in den ouderdom van bijna 85 jaren, overleden de Heer Gerrit Verboon, broeder der Orde van den Nederl. Leeuw, gedurende 63 jaren Hoofdonderwijzer van de stads tusschen- en armenscho len aldaar. De gemeenteraad van Beverwijk heeft besloten aldaar cene veemarkt te honden, des Zaturdags voor de eerste of groote najaars-koemarkt te Alkmaar. De Synagoge der Israëlieten is in de afgeloopene week te Leerdam in gewijd. De Heer van RonkelCand. in de Letteren aan de Iloogeschool te Groningen, hield daarbij eene zeer gepaste en kernachtige redevoering. Dezer dagen zijn te OJoorn in Drenthe, onderscheiden oude munten gevonden. Eene koperen munt, ter grootte van een gulden, met hel jaar merk 1591, ongetwijfeld geslagen ter herinnering van de inneming van Breda. Aan de eene zijde vindt men tot randschrift: Pax. Patel, tnsidiis.. (door list (of bij verrassing) verkrijgt men den vrede). In het midden: de aftec- kening van de bestorming eener vesting. Aan de keerzijde luidt hel rand schrift: Tuta. Salus. Bello. (door den oorlog eene zekere (öf veilige) welvaart). In het midden is de afbeelding van het turfschip, waaruit onverwachts de manschappen, met speren voorzien, te voorschijn komen. Op eehe ziheren munt, ter grootte van een 25-centstukjestaat het jaarmerk 1633, daar boven: Transisolania (Overijssel). Op de keerzijde: eene afbeelding van een bundel pijlen (bet wapen der 7 provinciën). Op eene gouden munt, mede ter grootte van een gulden, leest men: SebastianusBex: Portug: j- (SebastianusKoning van Portugal). Aan de andere zijde is een geïllustreerd kruis, met het randschrift: In: Hoe: Signo: Vinces («door dit teeken zult gij overwinnen!") Deze verschillende munten werden op onderscheiden plaat sen gevonden. Ook werd nog een versteende zee-egel gevonden, en een ander klein rond voorwerp van steenmet cene ronde opening in het midden, het welk men niet kent. 's GRAVENIIAGE 21 September. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw Mr. J. H. W. SwellengrehelOfficier van Justitie bij de Arr.-Reglbank te Rotterdam. - Z. M. heeft, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen A. Slote- maker, als Notaris te Molenaarsgraaf, en M. Wigman, Notaris te Utrecht; en N. A. C. Slolemaker benoemd tot Notaris op eerstgenoemde plaats, Z. M. heeft den Luit-Gen.Adjudant in huilengewone dienst; J. F. Graaf Dü Mónceau, op pensioen gesteld en hét, volgens de wet van 28 Aug. 1851, bepaald op ƒ3,000 'sjaars. Z. M. heeft benoemd, bij het wapen der infanterie, tot Kolonel, den Lilit.-Kol. j. C. Anemaet, Kommandant van het 2de regement infanterie. Men verneémt, dat het ontwerp van wet nopens de Ministeriele verant woordelijkheid gereed is, en eerstdaags aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden, en dal hel ontwerp van wel, nópens het regt van verceniging, Tecds bij den Piaad van State aanhangig is. De Heer Forstner van Dambenoy, Minister van Oorlog, heeft voor 4 weken de residentie verlatenom in Duitschland de baden te gebruiken. De Heer Rochussen, ond-Gouv.-Geueraal is heden naar Londen vertrok ken doch zal spoedig terugkeeren. Heden vergadert in het paleis van wijlen Z. M. Willem II hét Hoofd bestuur van het Metalen kruis; de Luit.-Generaal Nepveu bekleedt het voor zitterschap. Maar men Verneemt is bij het Ministerie van Koloniën het berigt ont vangen, dat eerlang uit Nederl. Indie 57 kisten zullen aankomen met voor werpen voor de Kon. Nederl. Tentoonstelling van Landbouw te Arnhem. Een groot gedeelte dezer voorwerpen is mede bestemd, om later naar de Parijsche Tentoonstelling gezonden te worden. Maandag en Dingsdag II. zijn nog 2 haringschuiten te Scheveningen aangekomen, de eerste met 22,000 en de ander met 28,000 stuks haringen. JECt'ste BCanier tiet' Stati'n-fncnet'ii,i{. Zitting van Woensdag 20 September. In deze zitting is medegedeeld, dat benoemd zijn door de afdeelingen lot Voorzitters de RH. van Sasse van Ysselt, van Aylva van Pallandt, Borski en Blankenheym; tot Ondervoorzitters, de MM. van Nispen van Pannerden, van der Lek de Clcrcij, van Andringa de Kempenaer en d'Ablaing van Giessen- burg en tot leden voor het antwoord op de troonrede, de HH. Martens van Sevcnhoven, van Goltstein van Oldenaller, van Andringa de Kempenaer en van der Oudermeulen. TTtveetle BCantet' tier Staten-fZeneraal. Zitting van Woensdag 20 September. In deze zitting hebben de Commissien rapport uitgebragt, omtrent de ge loofsbrieven der nieuw verkozen leden. Na het uitbrengen van die rapporten zijn als leden toegelaten de HH. Reinders, Zylker, van der VeenBieruma Oosling, Huguenin, Ter Bruggen Hugenhollz, van Zuylcn van Nyevelt, da Man, Dullert, Mackay, van Nispen van Sevenaer, de Kempenaer, van Rap- pard, Kien, van Akerlaken, Rochussen, Heemskerk, van FranckBosscha, Baud, Tacts van AmerongenHoffman, Hoynck van Papendrecht, AVintgens, Delprat, Sander, Slicher van Domburg, Anemaet, Meeussen, Jespers, Mey- linfc. van AArintershovendè Lom de Berg en Luyben. - Op de lijst der drie Candidaten tot het voorzitterschap zijn gebragtde HH. 1°. Boreél van Ilogelanden, die bij cene eerste stemming 37 stemmen van de 61 stemmende leden bekwam; 2°. Gevers van Endegéest, die bij de derde stemming 32 stemmen op zich verecnigde tegen den Heer Strcns, die er 22 ontvingen 3°. Luybendie bij de tweede stemming 33 van de 61 stemmen erlangde. Die lijst zal aan den Koning worden aangeboden door eene Commissiebe staande uit de Ileeren Slicher van Domburg, Mackay, Bols, Hoynck van Pa pendrecht, de Man, Scbimmclpcnninck van der Oye, Bosscha en Jespers. ROTTERDAM, 18 September. Naar men verneemt, zal het Slation van den Rhijnspoorweg worden ge maakt aan het einde van den Haringvliet tot aan de sloot, welke het stads- tiinmerbuis van de werf scheidt, en welke sloot zou gedempt worden. Men verhaalt er tevens bij, dat een weg achler den Haringvliet om, zoude ge maakt worden, dienende tevens tot geregelde aanlegplaatsen van stoombooten, waaraan groote behoefte bestaat. Zooals men weetzal door een hulpstatiou in de eerste behoefte worden voorzien bij de in werking brenging dezer lijn. AAISTERDAM, 20 September. In de gisteren alhier gehouden wolveilingen werden van de 487 balen Por- tugalsche wol 216 h. geveild en opgeh., als: R 135 a 165, F 120 a 135, S 115 a 120 en A 130 a 140 c.de overige niet geveild. De 24 b. vette Spaansche zijn verkocht van 46 a 67 c. A'an de 174 b. gewassche Barbarij- sclie wol zijn verkocht 93 b. van 45 a 92 c.de overige opgeh. De 26 b. vette Barbarijsche zijn opgeh. a 48 c. De 10 b. Curagaoschc zijn verkocht van 28 a 50 c. De 117 b. beschadigde Russische wol zijn verkocht van 48 a 98 c. Wij vernemen, dat in de zaak van J. II. Kenrper 39 getuigen door het Openbaar Ministerie zijn gedagvaard. Handelsbl DEVENTER, 19 September. De manoeuvres van de ruiterij op de Gietelosche heide zijn gisteren geëindigd. De esCadrons van het lste reg. dragonders gaan morgen op marsch naar hun garnizoen, Maastricht. De laatste dag was noodlottig voor een der manschap pen van dat regement; te gelijk met verscheidene zijner kameraden van het paard stortende, bezeerde hij zich zoo ernstig, dat men zijn leven niet buiten gevaar acht. GRONINGEN, 18 September. Eenigé vermogende ingezetenen in deze provincie hebben zich vcreenigd met het doel bm eene stoomboot-dienst tusschen deze stad en Londen tot stand te brengen. Groot zijn ongetwijfeld de voordeelen, welke er voor liet

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1