LEYDSCHE COURANT.^ VRIJDAG, 15 SEPTEMBER. BIXXËSLAXDSCHE BEBIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. ">5 i De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN 14 September. De paardenmarkt Dingsdag 11. te Valkenburg gehouden, werd begunstigd i door liet schoone weder, en door een groot aantal bezoekers uit de omstreken i bijgewoond. Er waren buitengewoon veel paarden ter inarkt aangebragt, 1 waaronder zich vele goede en schoone bevonden. Er werden over het alge- g ineen hooge prijzen besteed. Als eene bijzonderheid wordt uit Uoelofs-Arendsveen gemelddat er I onlangs in den tijd van 3 weken voor eene som van ƒ27,000 aan augurkjes I naar Engeland verzonden is. Om de bestaande rust te meer Ie verzekeren, is eergisteren op de rivier I voor Schiedam eene kanonneerboot aangekomen. Het was nog niet zeker, of 1 dit vaartuig door de korvet Cycloop zou gevolgd worden, welke in dat geval I insgelijks voor de stad zal post vatten. De kanonneerboot heeft echter giste- J ren ten 2 ure des namiddags, de haven weder verlaten, na de ervaring te 1 hebben opgedaan, dat de breedte der sluizen toelaat, wanneer dit noodig is, I haar tot binnen in de stad te doen komen. De Prov. Drentsche Cour. houdt het volgende in In wel onderrigte j kringen te 's Hage wordt verzekerd dat bij den aanvang der Staten-Generaal eene voordragt door het Ministerie zal aangekondigd worden om den druk der belastingen eenigermate te verminderen. Het is eene waarheid, dat dergelijke geruchten ook in de residentie in omloop zijn. Bij het detachement van hel 4de bataillon G"10 regiment infanterie, van de ligting van 1852, sterk 80 manschappen, die aan den Helder gereed ston- den om met onbepaald verlof naar hunne haarstedc te vertrekken, zijn er 24 bevonden aan oogziekte te lijden en, in stede van met verlof te gaan, oninid- dclijk in het hospitaal opgenomen, zoodat het aantal lijders aan die ziekte thans 113 beloopt. Aan den Heer AY. C. de AA'it, Burgerlijk Ingenieur te Amsterdam, is vergunning verleend voor eene sehroefslooinhootdienst van Harlingen over de j Zuiderzee naar Zwolle, heen en terug, tol vervoer van reizigers en goederen, met uitsluiting van vee. Er is, schrijft men uit Lcyinuiden, over het geheel geen gewas, dat in den Haarlemmermeer-polder heter gelukt is, dan de haver. Men heeft voor beelden, dat er 100 mudden gewonnen zijn van 1 bunder, terwijl de ge wone opbrengst van 1 bunder niet meer dan GO mudden bedraagt. Die haver is ook van zeer goede kwaliteit; zij weegt wel eens 108/2 ffi per mud, dat mede zeer ongewoon is. In de vorige week zijn te Enkhuizen binnengekomen de twee laatste haringbuizen. De aangebragte haring van het eerste vaartuig bedraagt 102 ton en 29 ton vischen vari het laatste 118 ton en 17 Ion visch. Betrekke lijk is deze vangst voordeelig, aangezien beide vaartuigen een cijfer opleveren, dat, slechts op 36 ton na, gelijk staat met dat der 4 vorige buizen. Door den lagen waterstand van den Rijn, nemen thans vele stoombooten cn andere schepen hunnen weg over de AA'aal. Daardoor is de scheepvaart thans te Nijmegen zeer levendig. AA'ij vernemendat de Burgemeester en AVethondcrs van Middelburg ter kennis hebben gebragtdat hel gebruiken van oesters, onlangs in eene, nabij die stad gelegene gemeente, hoogst nadccüge gevolgen voor de gezond heid heeft gehad. Te A'lissingen heeft de Raad eenparig besloten, om de Roodebrug, die hier in der lijd eene hoofd-gemeensehap was, te vervangen door eene dubbele ijzeren draaibrug, waarvan de kosten op ƒ60 a 70,000 zullen te staan komen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Kampen heeft zich tot de hooge Regering gewend, met.verzoek orn die stad in de telegraafliniewelke door de p>ov. Overijssel zal worden aangelegdte verbinden. Uit llellendooinin Overijssel wordt gemeld: Onbegrijpelijk wordt er van jaar tot jaar in den woeslen grond gewerkt. Dit is het meest zigtbaar in deze gemeente. Het geheele Nijverdal is reeds een uitgebreid en in korte jaren geheel nieuw aangelegd dorp. De noordelijke velden vinden hunne ontginners in de landbouwers zeiven. De bevolking is sedert 30 jaren met de helft toegenomen, en daarmede houdt de ontginning van den woeslen bo dem gelijken tred. De Zw. Cour. meldt, dat de Raad der gemeente Stad Ommen zich be reid beeft verklaardoin het proces legen de Maatschappij van Weldadigheid-^ over het niet voldoen aan hare verpligting tot het graven van een kanaal van daar naar de Dedemsvaart te beëindigen tegen voldoening door die Maat schappij van eene som van ƒ9,000, welke zal worden besleed voor den aan leg van eenen kunstweg van daar naar de genoemde vaart langs de kolonie Oinmerschans. Deze weg, in verhand met den kunstweg naar Goor, zal on getwijfeld het belang dier stad en der omstreken zeer bevorderen. Bij gelegenheid van de algemeene vergadering der Maatschappij van Landbouw, enz., in het Arrond. Breda, welke te Bergen-op-Zoom zal gehou den worden, van den lGJcn lot den 19Jen dezer a. s., zal de derde tentoon stelling van voortbrengselen van land- en tuinbouw en veeteelt plaats heb ben. Onderscheidene prijzen zijn uitgeloofd, waaronder een door Z. M. den Koning, drie door Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, en een door Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. In de IV. It. C. leest mendat den 12'Iel1 te 's Hertogenbosch de ver koop, volgens besluit van den Raad, heeit plaats gehad van een aantal on roerende goederen, toebeboorende aan de Godshuizen aldaar. De weinige op brengst was de oorzaak van die handeling. Zij zijn verkocht voor ƒ66,205 en waren geschat op ƒ60,000. 's GPiAVENIIAGE 14 September. Dingsdag 11. is 11. M. de Koningin op hare reis naar AA'urlernberg te Dusseldorf aan wal geslapt, om de tentoonstelling te bezigtingen. Na ook eenige oogenblikkcn in het Breidenbacher hotel te hebben vertoefd werd de togt vervolgd. De Erf-Groot-IIertog van Saksen-AA'eimar-Eisenachzoon van H. K. H. Prinses Sophia, heeft, na een verblijf van 2 maanden, liet stedelijk badhuis te Scheveningen verlaten en zich naar het kasteel van Soestdijk hegeven. De Staats-Cour. behelst het programma voor de opening van de ver gadering der Siaten-Gencraal op Maandag 18 Sept. waarbij de gebruikelijke plegtigheden zijn omschreven. Z. SI. de Koning zal ten cén ure van het palcis naar de vergaderplaats afrijden en zal na de opening van de Staten- Ger.eraalnaar het Kamp van Zeist lerugkeeren. De Minister van Binnen], Zaken heeft ter kennis gebragt, dat alhier,' en in de voorriaam.-te gemeenten des Rijks, is verkrijgbaar gesteld het werk: Overzigt van het Nederl. Rijks- archiefuitgegeven op last van den Minister van Binnenl. Zaken. Uit de hadplaats Schlangenhadzijn met een vrij talrijk gevolg op Bel- levue alhier aangekomen de Graaf cn de Gravin Bruce, afstammelingen van den voormaligen Koning van Schotland. AAISTERDAM, 12 September. Juist op den 23stsn verjaardag van het Sletalen Kruis, 12 dezer, hield de Amsterd. afdeeling hare vergadering. Bij die gelegenheid heeft het bestuur de inschrijvingslijsten voor het monument van 1856 in ontvangst genomen, en alhoewel er vele lijsten nog niet ingeleverd waren, heiiep bet cijfer der bijdragen, waarvoor bier ter stede geteekend werdreeds over de 4000. (A.C.) Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn voor deze stad bevracht 2 schepen. AVij vernemen, dat de behandeling der zaak van J. II. Kamper, voor hel Prov. Gcregishof in Noordholland bepaald is, op Dingsdag 3 October aanst. Bij de werkzaamheden aan het postkantoor heeft eergisteren een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Terwijl een paar arbeiders hoven aan den heitoeslel bezig waren, is deze omgestort, ten gevolge waarvan een der arbei ders het leven verloor en de ander gevaarlijk gekwetst werd. Met hel begin dor volgende maand verwacht men te Nieuwediep de Adelborsten der Marine, die op het wachtschip de Rijn zullen geplaatst wor den. Er is voor behoorlijk logies doelmatig gezorgd, terwijl op 's Rijks werf lokalen voor het onderwijs enz. worden ingerigt. ZEIST, 12 September. Gisteren morgen ten 8 ure rukten de troepen langs den regter vleugel uit het kamp lot het doen eener militaire marsch, welke ging over Soest en Soestdijk. Z. M. stond met Staf-Officieren ter linkerzijde van de Koningin weduwe die zich legen het hek van het paleis aas den straatweg bevond

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1