Alhier is onder dagteekening van den 2de" dezer, het volgende ge schreven: De betaling van de verschenen coupons der Spaansche staatsschuld, ■die vertraagd is, omdat het vorig Ministerie de schatkist ledig achtergelaten heeft, wordt met te meer ongeduld verwacht, daar de vijanden des kabinets het geldgebrek willen doen voorkomen als een gevolg van wantrouwen der groote kapitalisten. Doch de betaling der coupons wacht alleen op de ver vulling der formaliteiten, die vereischt worden voor de uitkeering der 56 j millioen, welke van wege den Madridschen handelsstand aan de Regering aangeboden zijnen zoo deze som niet toereikend mogt zijnzou de handels stand, die het nieuwe bewind van harte toegedaan is, ongetwijfeld een nieuw voorschot aanbieden. Aan den Minister van Binnen!. Zaken is een buitengewoon crediet van 980,000 realen (ƒ98,000) geopend, op de hegrooling van dit jaar, tot dek king der uitgavenveroorzaakt aan het constitutionele ayuntamiento van Ma drid ten gevolge der huilengewone omstandighedenwaarin de hoofdstad verkeerde. Men verneemt met genoegen, dat, dank zij den ijver van den Snaan- sehen Gezant te Washington, de zaak van den Black Warrior bepaaldelijk is geregeldzoodat men thans geene onderneming van de Ver. Staten tegen het eiland Cuba te vreezen heeft. Generaal Serrano, alhier ontboden, is aldaar aangekomen. Vele aan zienlijke personen hebben hem te Aranjuez opgewacht. De gewigtige rol door hem gespeeld, en zijne steeds getoonde gehechtheid aan Isabella II geven een gewigtige beteekenis aan zijne terugkomst. De consultatieve Junta alhier heeft reeds gevolg gegeven aan haar be sluit; dit ligchaam is geheel ontbonden. Te Salamanca is de rust hersteld. Het gerucht, dat de cholera nog al hevig in de hoofdstad woedt, schijnt zich niet te bevestigen, en den 2den dezer hield men zich aldaar bijna met niets anders bezigdan met maaltijden en andere feestelijkheden ter eere der omwenteling. ITALIË, ROME, 8 September. Eerlang zal de leening, van welke men in den laatsten tijd gesproken heeft, uitgeschreven worden. Het zal echter naar men zegt, eene gedwon- gene leening zijn en eene som van 3 millioen scudi bedragen. De cholera, welke te Palermo bijna 400 offers per dag eischte in het midden der vorige maand, is thans sterk aan het afnemen. Ook overal elders op het vasteland van Italië spoedt deze ziekte ten einde. Den 30sten Aug. waren alhier slechts 28 gevallen voorgekomen. Modena en Toscane waren nog niet van de ziekte verlaten, maar zij was er onbeduidend. Turyn wordt minder geteisterd door de ziekte dan Genua. PKITISSEN. BERLIJN, 9 September. Bij Kon. besluit is de zamenstelling bevolen eener commissie tot opsporing en onderhoud van gedenkteekenen. De Minister van Eeredienst is lot Voor zitter der commissie benoemd. Wilhelm Schwarz maakt in het North. Woch. bekend, dat zijne vrouw voorspoedig van tweelingen bevallen is, nu voor de vierde maal. Het hofgerigt te Manheim heeft dezer dagen een Katholiek Geestelijke tot 3 4 4 maanden vestingstraf veroordeeld wegens het in gevaar brengen der openbare rust en ordedoor verspreiding van vlugschriften en bet mis bruiken van zijn ambt. Twee Engelsche schepen met 1800 Fransche soldaten aan boord, ko mende van de Alands eilandenzijn den 7den Kopenhagen gepasseerd, Tien anderen vaartuigen waren in het gezigt. FRAIiKFORT. 9 September. De Voorzitter van den Bondsdag, den Heer von Prokesch-Ostenis terug- gekeerd. Men verneemt, dat de Bondsdag eerst den 14dcD zijne zittingen zal hervatten. Het gerncht wordt bevestigd, dat op aanzoek van den Hertog van Co- burg Golha, thans onderhandelingen tusschen de Groothertogelijke en de Her togelijke Saksische Regeringen worden gevoerdmet bet doelom zich te verstaan over de gemeenschappelijke ondersteuning van alle stappen en voor stellen, welke eene bepaalde aansluiting van den Duitschen Bond aan Oos tenrijk, voor eene met bet belang van Duitschland overeenkomende oplossing van de Oostersche verwikkelingen, zouden kunnen bewerken. Bij de Regering van het Koningrijk Saksen en van het Hertogdom Nassau heerscht dezelfde gezindheid. In het naburige stadje Woldenberg is aan de post gestolen een paket, bevattende 7 Russische 4 pCt. certificaten bij Stieglitzieder groot 500 zil veren roebels 1842serie 131nos. 6533/58033 tot 6539/58039 uitgeloot en betaalbaar den lsten Augustus van dit jaar. Te Dresden zijn de Rijksstenden opgeroepen tot eene buitengewone zit ting, die den 5den October zal worden geopend. De nieuwe spoorweg van Wurzburg naar Assciiaffenburgzal den lsten October voor het publiek geopend worden. Beijeren zal alsdan in zijne gansche lengte per spoorweg bereden kunnen worden. Te Mainz beeft zich eene maatschappij gevormd met bet doel, om al daar eene vaste steenen brug over den Rijn te bouwenvan welke de kosten op 2 millioen guld. begroot worden. De tentoonstelling te Munchen is 4 weken verlengd, en zal dus eerst op het einde van October gesloten worden. OOITENRÏJH. AVEENEN, 9 September. Rusland beeft op de 4 door de westersche Mogendheden gestelde voorwaar den een uitvoerig antwoord aan Oostenrijk doen toekomen. Na vooraf op de ontruiming der Vorstendommen als een blijk van toegeef lijkheid te hebben gewezen, verklaart Rusland verder in de volgende bewoor dingen, dat zij do 4 voorgestelde hoofdpunten niet kan aannemen. »IIet Ooslemijksche Kabinet doet ons heden, als de uilslag zijner onderhan delingen met de hoven van Parijs en Londen, nieuwe grondslagen tot vredes voorwaarden toekomen, wat den vorm betreft, ontworpen op eene wijze het allerminst geschikt, om met eere door ons te kunnen worden aangenomen, en ten aanzien van wier meening wij ons niet mogen vergissen, omdat, volgens de bekentenis der Fransche Regering, zoo als die openbaar is geworden door de officiële afkondiging van baar antwoord aan het hof van AVeenen, hetgeen men verstaat onder belang van het Enropeesch evenwigt beteekent: 1°. ver nietiging van onze vroegere tractaten2°. vernietiging der maritieme etablisse menten, die, bij gemis van alle tegenwigt, gezegd worden eene bestendige bedreiging op te leveren tegen het Ottomanische rijk; en 3°. beperking van het Russische gezag in de Zwarte Zee." Vervolgens betoogt Ruslanddat bet op die voorwaarden niet kan onderban delen. «AAfij gelooven, dus eindigt het stuk, op ons tegenwoordig standpunt, te hebben volgemeten de maat van concessiëndie bestaanbaar zijn met onze eer, en aangezien onze opregt vredelievende bedoelingen geen ingang hebben gevonden, blijft ons niets over, dan volhardend den weg onzer tegenstanders zeiven te volgen, dat is, om even als zij doen, aan de wisselvalligheden van den oorlog de verdere zorg over te laten om de bepaalde grondslagen dei- onderhandelingen vast te stellen. Ons tot de verdedigende wijze van oorlog voeren bepalende, zullen wij in deze houding afwachten, dat billijke openingen ons in staat stellen onze wenschen voor het herstel des vredesovereen te brengen met onze waardigheid en onze staalkundige belangen; terwijl wij zul len vermijden om van onzen kant, zonder bestaande noodzakelijkheid, lot eene vermeerdering van verwikkelingen aanleiding te gevenmaar tevens be slotenom standvastiglijk ons grondgebied te verdedigen tegen de aanvallen van buiten, van welken kant die ook mogen komen. De Regering heeft eene circulaire aan de Gezanten doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat de weigering van Rusland op de bekende voor stellen geenszins door Oostenrijk als een casus belli beschouwd wordt. Naar men verneemtzullen van wege de Regering verscheidene Genees- hecren gezonden wordennaar de plaatsenwaar de cholera heerschtom het karakter dezer ziekte te bestuderen. De Oostenrijkers zijn in den morgen van den 6de" Bucharest binnenge rukt, 4000 man onder Coronini, zij werden er door de inwoners op de pleg- tigste wijze ontvangen. De Russen hadden reeds op den lstcn dezer Galatz en Ibraïla ontruimd. De scheepvaart op den Donau is thans geheel vrij. RUSLAIf a. Een brief uit Petersburg meldt, dat eeriige aannemers van de versterkin gen van Bomarsund zijn in hechtenis genomen, omdat in den loop van het beleg was gehleken, dal zij, in plaats van de muren uit graniet te vervaar digen waarvoor zij betaald waren die slechts uit steen hadden gebouwd en ze vervolgens met graniet overtrokken. Uit Odessa, van den 10den September ontvangen berigtengewagen van den schrik en angst in die stad verspreiddoor eene proclamatie van Generaal Krusenstern aan de inwoners gerigt, en waarin, bij eene berinne ring aan den brand van Moskou in 1812, hun wordt bevolen de stad in brand te steken bijaldien de verbondene Mogendheden een aanval op baar mogten ondernemen, de bevolking moest dan zich naar Tiraspol (stad aan den Dniester) begeven. De proclamatie eindigt met deze woorden: »AVee allen, die achterblijven, of die pogingen aanwenden om den brand te blusscben!" TU RKÏE. In een brief uit Konslantinopel leest men, dat in den Krijgsraad, welke gehouden is door de Opperbevelhebbers Sb Arnaud, Raglan, Dundas en Ha- melinalleen de laatstgenoemde zich bepaaldelijk tegen de onderneming in de Krim verklaard heeft, en men voegt er zelfs bij dat de Admiraal Ilamelin uitdrukkelijk verzocht heeft, dat aanteekening geschiedde van zijn tegen de landing uitgebragt advies. Een Fransch schilder heeft een portret van des Sultans oudsten zoon vervaardigd, en bet dezer dagen den Sultan aangeboden. Het beviel Z. M. zoo goed, dat bij zelf verlangde afgeschilderd te worden de Fransche kunstenaar zal den Sultan in vol kostuum en ten voelen uit afbeelden. Dit is eene niet onbelangrijke bijzonderheidin zoover het een volslagen omkeer in de Turksche zeden aanduidt. Er is berigl, dat de Sultan den Emir Beschir-Ahinet heeft benoemd tot Candidaat naar de betrekking van Kaïmakan van den Christelijken Libanon. Uit Konslantinopel wordt van 30 Aug., berigt, dat de expeditie naai de Krim den 2den September zal vertrekken. De choleragevallen werden zeer zeldzaam. Het belegeringsgeschut zou te gelijk met de landingstroepen voor Sebastopol aankomen. De Maarschalk de St. Arnaud had eene proclamatie aan zijne troepen uit gevaardigd, waarin bij zegt: »De A'oorzienigheid roept ons naar de Krim, en wel naar Sebastopoldien zetel der Piussische magt. De verbondene vlo ten, het Engelsche leger, eene uitverkorene Turksche troepen-afdeeling en de keur van het Fransche leger zullen spoedig de 3 vlaggen dier verbonden Mogendheden op de muren van Sebastopol, en onder bet roepen van leve de Keizer! begroeten."

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3