LEYDSGHE COURANT. *834. WOENSDAG13 SEPTEMBER. K. 110. BINKEKLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt rr ",V?f Prijs der Courant is f 13 in het jaar f de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN12 September. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, aan de alhier gevestigdeVcreeniging tot Christelijk Armbezoek, onder den spreuk: «Gij hebt het om niet ont vangen, geeft het om niet," vergunning te verleerien tot het houden eener verloting van vrouwelijke handwerken en verschillende andere voorwerpen, ten voordecle van de door die Vereeniging bezocht wordende arme huisgezinnen. Dr. J. A. C. Oudemans alhier, is benoemd tot lid van hel Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam. Gisteren had de Prijsuitdeeling onder de Kweekelingen van hel Paeda- goginm, voor het onderwijs der Oude Talen, onder het bestuur en mede werking van den AVel-Ed. Zeer Gel. Heer J. J. de Gelder, Phil. Mag. Lit. Hum. Doctorin de Stads-Gchoorzaal plaats. Drie Kweekelingen hielden door hen zeiven opgestelde declamatiën. Van de hoogste klasse: S. P. J. Kros, de Ihjmno Homerico in Bacchum ejusque imitalione Ooidiana. Vervol gens twee Kweekelingen der voorbereidende klasse, die voor geene wetenschap pelijke betrekking waren opgeleid: H, F. C. Gerlings, Sur les guerres civiles d'aprés Montesquieu en K. A. Piouwenhorsi Mulder, Eene vergelijking tusschen Karei II en Gustaaf IVKoningen van Zweden. Daarna werden de Eereprijzen aan de Jongelingen van de verschillende klassen uitgedeeld, namelijk (in rangorde van de klassen-verdeeling voor de Oude Talen): Eerste Klasse. Aan S. P. J. Kros, een prijs voor de Oude Talen en Duitsch, eerste klasse; aan L. Beijerinck een prijs voor de Oude Talen. Tweede Kiasse. Eerste Af deeling. Aan M. G. Benlforl, een prijs voor de Oude Talen aan A. Rutgers, een Getuigschrift voor het Latijnaan W. C. Zuurdeeg, een prijs voor het Engelsch, tweede kl.aan G. 11. Blanken Wz. en J. Koetsereen prijs voor de Oude Talen. Tweede Kiasse. Tweede Afd. Aan F. Hoogenstraateneen prijs voor de Oude Tulen, een prijs voor de Natuurkunde en een prijs voor het Duitsch, eerste kl.: aan M. Buys, een prijs voor de Oude Talen; aan J. J. Eigeman een prijs voor de Oude Talen, een prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, eerste kl. en een Getuigschrift voor het Duitsch, eerste kl.; aan P. A. de Gelder, een prijs voor de Oude Talen, een prijs voor de Wiskunde, tweede kl. en een prijs voor het Engelsch, tweede kl.; aan J. Eigeman, een prijs voor de Oude Talen; aan J. van der Burght, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Fransch, eerste kl.; aan C. A. Granprc Moliere en B. van den Broeck, een prijs voor de Oude Talen; aan H. Hasselmaneen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duitsch, eerste kl.; aan 11. A. de Baas en L. 11. lloulhuyzeneen prijs voor de Oude Talen; aan W. H. van Kelwich, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Oude Geschiedenis, eerste kl. Derde Klasse. Aan H. Kievit, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Engelsch, tweede kl.aan G. 11. Blanken Gz., een prijs voor de Oude Talen; aan A. Brown een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor hel Engelsch, tweede kl.; aan J. J. van der AA'eyde, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Wiskunstderde kl. Vierde Klasse. Eerste Ajd. Aan G. AV. II. de Vricse, een prijs voor de Oude Talen en een Getuigschrift voor het Duitsch, derde kl.; aan J. E. Pcl- tenhurg, een prijs voor de Oude Talen en een Getuigschrift voor het Fransch, tierde k!.; aan AV. II. Ilubrecht, een prijs voor de Oude Talen; aan G. S. Huygens een Getuigschrift voor hel Grieksch. Vierde Klasse. Tweede Afd. Aan A. P. Slicner van Bath, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, tweede kl aan L. Fiegneau een Getuigschrift voor de Oude Talen; aan AV. J. Boele, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor de AA'iskunde vierde kl. A'oorbereidekde Klasse. Eerste Afd. Aan 11. P. C. de Pauw Gerlings, een prijs voor de Vaderl. Geseltiedenis, eerste kl.aan K. A. Rouwenhorst Mulder, een prijs voor de Duilsche en een prijs voor de Engelsche Taal, eerste kl.; aan G. Japikse, een prijs voorde Engelsche Grainm. en een prijs voor dc Oude Geschiedenis, tweede kl.aan H. F. C. Gerlings, een prijs voor de Fransche Gramm., een prijs voor de Wiskunde, eerste kl., een prijs voor de Oude Geschiedenis, tweede kl. en de prijs voor het Teekenen. Tweede Afd. Aan AV. Temminck, een prijs voor de Duitsche Gramm. en een Getuigschrift voor het Fransch, derde kl.aan A. J. C. Domis, een prijs voor dc Cijferkunst, Derde Afd. Aan W. Hopman, een prijs voor de Fransche Gramm., aan A. Boele en J. J. Boele, een prijs voor de Cijferkunst en voor het Practiscb Cijferen. Na den afloop van dit alles bedankte de kweekeling AL G. Benlfort, mede uit naam zijner medemakkers, de toehoorders, in eene korte door hemzelvea opgestelde toespraak, voor hunne vereerende tegenwoordigheid. Men verneemt, dat tot leden der commissie voor hel afnemen van examen der surnumerairen van de registratie en domeinen, door den Minister van Financien zijn benoemd, de Heeren J. J. C. EschauzierHoofd-Inspec. der reg. en dom. bij het Dep. van Financien te 's Gravenhage, als President, AV. J. van Boneval FaureC. van 't Sant en Mr. C. G. van SandickInspect, der reg. en dom. te Groningen Utreeht en Nijmegenbenevens L. R. van Ouwenaller, Ontvanger der reg. en dom. te I.eyden als leden, die daartoe in het laatst dezer maand te Amsterdam zullen vergaderen. (II.) De Minister van Oorlog brengt ter kennis, dat op Maandag den jjjden September aanstaande, door de Plaatselijke of Garnizoens-Koinman- danten tot de aanbesteding der leverantie van fourrageszal worden over gegaan ten behoeve van de corpsen te paardwelke van den Ist n Novem ber aanstaande tot en met den 31slen October 1855 in de nagemelde plaatsen garnizoen zullen houdente welen te Haarlem's GravenhageLeyden Amersfoort, Utrecht, Deventer, Groningen, Leeuwarden, Breda, A'enlo, Maastricht en Zutphen. De voorwaarden waarop die aanbesteding zal wor den gedaan, zullen van den lÖden dezer in de bureaux van de hiervoren genoemde militaire autoriteiten ter lezing liggen. In zake de rapporten ter voorkoming van de vermindering van Pre- dikants-trakteinentenen Ier aanbeveling van de toga als een passend ambts gewaad heeft de Synode besloten, wat het eerste betreft, eene aanschrijving te dier zake aan de kerkeraden en de kerkelijke besturen te doen uitgaan, en, wat de laatste aangaat, een' brief van aanbeveling aan Predikanten en kerkeraden toe te zenden. L'trCour.) Heden worden de zittingen van de Synode gesloten. Morgen zal dc Sy nodale Commissie hare werkzaamheden aanvangenonder bijwoning van den A'oorzilter der Synode, Ds. Molhuizen, van Deventer, waarin behandeld zullen worden de gedane beroepen van Ds. Meybooin en Ds. Zaalberg. De Amst. Cour. maakt het publiek oplettend op het eten van garna len. A'an verschillende kanten is medegedeeld, dat hieruit een hevig bord kan ontstaanen dat zelfs te Amsterdam dezer dagen twee rnenschen daar aan bezweken zijn. In een der gestichten van liefdadigheid zijn 9 personen in behandeling, ten gevolge van het eten van garnalen. In de maanden Augustus en September zijn de garnalen door eene soort van slib omgeven, eene geelkleurige massa, door de visschers daal genoemd, die steeds zeer schadelijk voor de gezondheid is. Uit Schiedam vernemen wij, dat Zaturdag 11. met de laatsten trein 3 der gevatte belhamels naar Rotterdam vervoerd zijn. De Zondag is zeer rustig voorhij gegaan. De rijdende artillerie slaat thans onder bevel van Kapitein von Peslelen de Luitenants (looft en Taets van Amerongen. De werkzaamheden van den Rijnspoorweg op Rotterdam, van de zijde van Utrecht op Oudewater vorderen met spoed. Dagelijks komen de treinen tot aanvoer van grond, zand en verdere benoodigdheden tot ruim een kwar tier uur gaans voorbij het station Oudewater. Naar het zich laat aanzien zullen deze' wel in a 8 weken tot Gouda kunnen loopenin welk gedeelte de baan en bruggen grootendeeis reeds voltooid zijn. Stoowp Te Dragten, in Friesland, is in de afgeloopen week eene vrouw beval len van 3 welgeschapene kinderen, 2 zoontjes en 1 dochtertje. Moeder en kinderen waren welvarende. Volgens de Pr. Gr. Cour. is voor de geldleening van ƒ50,000, ter verdere voltooijing van de stedelijke gas fabriek, te Groningen, opengesteld voor 2 dagen, op den eersten dag dadelijk ingeschreven voor eene som vaa ƒ183,000, waarop dc inschrijving is gesloten. 's GRAA'ENHAGE 12 September. Z. M. heeft den Heer J. C. Baud, Oud-Minister van Koloniën, benoemd tot Minister van Staat. Z. M. heeft goedgevonden aan A. van Loon Bootsman op 's lands korvet Pallas, toe te kennen de zilveren medaille, als blijk van HD. tevre denheid over eene door hem op den 17<IeD Julij jl. te Curasao met levensge vaar volbragte redding. H. M. de Koningin is gisteren namiddag ten 3| are, vergezeld tan dort

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1