De druivenziekte heeft in de provinciën Valencia en Katalonië zoo veel verwoestingen aangerigtdat men den oogst als verloren beschouwt. Ook hebben de aardappelen zeer veel geleden. De vruchtbooinen zijn niet ge spaard gebleven. De Regering van Portugal, in welk land Koningin Maria Christina be reids is aangekomen, heeft de vereisclite maatregelen genomen, om de mo gelijke demagogische demonstration tegen te gaan, waartoe de komst der Koningin-Moeder van Spanje in Portugal zou kunnen aanleiding geven. KAPEhS. Hel plotselinge verbod, om hier ter beurze den koers der Russische leening te noteren, heeft algemecric bevreemding gewekt. De Russische zaakgelastigde toont zich zeer gevoelig, dat hij niet vooraf van dit besluit was verwittigd, Eene zeer levendige woordenwisseling tusschcn hein en den Minister van Bui ten!. Zaken Caraffa, is een gevolg daarvan geweest. Na het mondelinge on derhoud heeft hij eene nota ingediend, waarin hij dreigt zijne paspoorten te vragenbijaldien bet antwoord der Napelsche Regering hem niet voldoende mogt toeschijnen. Van 28 op 29 Augustus werden te Rome 25 personen door de cholera aangetast en 12 stierven; er bevonden zich nog 116 personen in behandeling. In geheel Toscane waren den 28stcn Augustus 64 cholera gevallen voorgeko men, 42 overleden; er bevonden zich nog 357 personen in behandeling. Te Palermo woedt de cholera op eene vreeselijke wijze. Eene langs van Palermo vertrokken stoomboot had 300 personeu, tot de eerste fainilien dier stad behoorende aan boord, welke zich naar Messina wilden begeven; j maar de autoriteiten dier stad weigerden hen op te nemen, hetwelk ook in andere havens geschiedde, zoodat de gemelde stoomboot genoodzaakt was zijne passagiers te Triest aan land te zetten. PRVISiElV. BERLIJN, 6 September. Men verneemt, dat de Koning, na met de Koningin den 13den van Put bus in de hoofdstad te zijn teruggekomen, Silezic zal bezoeken, welk gewest dezer dagen zoo zwaar door overstrooming is geteisterd geworden. Vooraf echter zullen de herfstinanoeuvres der garde door den Koning worden bijgewoond. Het gemeente-bestuur van Keulen heeft onlangs het houden der alge- meene vergadering van de Katholieke verecnigingen aldaar verboden. Van dit verbod zijn de betrokken vcreenigingen in hooger beroep gekomen, doch het is door de Regering gehandhaafd. Maarschalk Baraguay d'Hilliers is aan boord van den Fulton te Dantzig aangekomen, en keert naar Frankrijk terug. Den 4den had hij de vloot hij Ledsund verlaten. Voorloopig wordt in de Oostzee niets meer ondernomen. Men verneemt uit Ledsund van den 5dcn dezerdat de Fransche troepen naar Frankrijk zijn teruggekeerd, terwijl de Engelsche schepen Cumberland en Belle Isle naar Engeland gestevend zijn. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 September. Heden is, in een onder voorzitting van den Keizer gehouden Kabinets raad, besloten, dat Oostenrijk in de vet werping der voorgestelde voorwaarden tot nieuwe vrcdes-onderhandeling geen casus belli behoort te zien. De Oos- tenrijksche Regering zal voortgaan met de ondersteuning der vier punten hij het hof van Petersburg, en blijven aandringen op de door de Westersche j mogendheden geëischle waarborgen, terwijl zij inmiddels den uitslag der ex peditie tegen de Krim, bepaaldelijk tegen Sebastopolzal afwachten. Voor bet oogenblik bevindt Oostenrijk er zich zeer wel bijlot dusverre eene strikte onzijdigheid te hebben in acht genomen. In het antwoordwaarbij Rusland de jongste voorstellen der westersche Mogendheden verwerpt, wordt gezegd, dat Keizer Nikolaasdoor de aanne ming der grondslagen van het Weener protokolvan 9 April getoond had hoezeer hij wenschte den vrede te bewaren en de Duitsche Mogendheden te gemoet te komen. Verder zou daarin worden gewezen op het aan de Russi sche troepen gegeven bevel om over de Pruth terug te trekkenen van daar eiken aanval, van welke zijde ook uitgaande, af te weren. Graaf Nesselrode zou doen opmerken, dat Oostenrijk juist het oogenblik, waarin de Caar zoo vele blijken zijner grootmoedigheid en verzoenende gezindheid gaf, heeft waargenomen, om met de zeemogenheden een verbond aan te gaan, hetwelk 4 vredes-voorwaarden voor Oostenrijk verpliglend maakt, welke nimmer door Rusland kunnen worden aangenomen. De dépêche beoordeelt de 4 punten niet; zij bepaalt zich bij de verklaring, dat deze met de eer van Rusland onvereenigbaar zijn. Het gerucht wint veld, dat Oostenrijk nog dit jaar een werkzaam deel aan den oorlog zoude nemen. Naar men verzekert, staat eerstdaags eene nieuwe ligting van 80.000 man in Oostenrijk voor de deur. Aan de Mara- visch-Silezische grenzen zoude een Oostenrijksch legerkorps bijeengetrokken worden. De Graaf Coronini is den lsten September door den Rothenthurmerpas naar Bucharest vertrokken. De Baron v. Bach vertrok dienzelfden dag van Lemberg naar Czernowitz. De Kardinaal Vorsl-Primaat van Hongarije zal eerlang naar Rome ver trekken, om de conferentie van Bisschoppen aldaar bij te wonen. Z WEDEN. STOKIIOLM6 Seplember. Den 30slcn Augustus zijn 28 Engelsche en Fransche schepen met lan dingstroepen aan boord, Abo genaderd om het aan te vallen, maar het was zulk onstuimig weder geworden, dat de Bevelhebbers, uit vreeze voor de rot sen, na eenig schulgevaarle met de afdeeling Russische kanoneerbootenhun plan hebben moeten opgeven. Abo is de hoofdstad van Finland met 12,000 inwonersbezit eene Hoogeschool met eene boekerij van 20,000 banden verscheidene fabrieken en bloeijenden handel. De kust is met een lallooze menigte gevaarlijke klippen bezet. Toen de tijding van de bemagliging van Bomarsund te Helsingborg be kend was, hebben de aanzienlijkste ingezetenen dier stad zich vereenigd aan een banket, alwaar de volgende toasten werden uitgebragl: 1°. Aan de over winnaars van Bomarsund Wij hopen dat die vesting een vast punt worde ter be veiliging van Zweden! 2°. Aan de Franschen en Engelschen, voor Bomar sund gesneuveld en gekwetst! 3°. Aan de nagedachtenis van Karei XII! Moge men nog eens eenige zijner groote wapenfeiten tegen onzen erfvijand her nieuwen 's Avonds hielden de jongelieden te Helsingborg een oplogt met fakkellicht, onder het zingen van vaderlandsche liederen, begeleid door mili taire muziek. Van hier wordt van den 5den dezer gemeld dat de Engelsch-Franschc troepen den lstcn Seplember de slooping der vestingwerken van Bomarsund aangevangen hebben, en bevestigd dat de Russen zelve Gustafswarn, het voornaamste fort van Kaap Hango, hebben doen in de lucht springen. Den 2dcn heeft men een der forten van Bomarsund in de lucht doen sprin gen. Verscheiden mijlen ver in zee kon de brand gezien worden. Hel laatst aangelegde fort heeft 2 dagen en 2 nachten lang gebrand. Al de Fransche troepen zullen weder naar Frankrijk worden ingescheept. Zaturdag jl. lag te midden der Engelsche vloot te Ledsund een Russisch oorlogsschip onder parlementairs-vlag ten anker. Den 205teD Augustus ging een groot Russisch stoomschip van Helsingfors in zee, den steven rigtende naar Kronstadt; doch zich door een Engelschen kruiser vervolgd ziende, is het weder te Helsing fors binnengeloopen. Twee andere Engelsche kruisers hebben eene verkenning tot nabij Kronstadt gedaan. De Russen te Helsingfors en Kronstad roerden zich niet. Sedert het eskader van 8 linieschepen, 3 sloomfregattcn en 4 kleine stoomschepen nabij Nargen gekomen is, zijn de aldaar liggende Russische troe pen veel versterkt; hunne sterkte kan thans wel op 40,000 man geschat worden. Eeriige dageri geleden zijn zij door Keizer Nikolaas in oogenschouw genomen. Men kan hun kampement op het strand van verscheiden mijlen afstands zien; en zij worden dagelijks in onderscheiden militaire manoeuvres geoefend. RÏJSLAN D. Ten gevolge van den gedurigen aanwas van de Russische legers, doet zich meer en meer het gebrek aan Officieren gevoelen. Vóór den tegen woordigen oorlog was het uiterst moeilijkom cenigcn graad bij het leger te bekomen daar die uitsluitend voor den adel werden bestemd. De Keizer heeft dezer dagen, bij een Ukase, de zonen der geestelijkheid van de Grieksche Ar menische en Luthersche kerken gemagtigd, om zich hij de militaire commis- sien hunner provincie aan te melden. Na afgelegd examen zullen zij den graad van Officier kunnen bekomen. Keizer Nikolaas en Grootvorst Konstantijn hebben weder tweemaal Kron stadt bezocht en er de vestingwerken in oogenschouw genomen. Naar luid van tijdingen uit Petersburg, heeft de beslissende houding, door de Regering aangenomen, den invloed dor Oud-Russische partij hcrle- vendigd, die zich krachtiger toont dan immer. De Russische Inv. van 1 Sept. bevat het berigt der overgave van Bo marsund op 16 Aug., en besluit dat berigt met de woorden: «Door de voor beeldige, 8 dagen lang voortgezette verdediging van een klein en niet voltooid fort tegen 58 schepen der vereenigde vloten en 10,000 man landtroepen heeft de bezetting van Aland zelfs de vijanden verbaasd doen staan, en heldhaftig den roem der Russische wapenen gehandhaafd." De vesting Bomarsund wordt door het Russische blad eene versterkte kazerne" genoemd. TURKTE. KONSTANT1NOPEL 31 Augustus. De Sultan heeft, als bijzonder gunstbewijs, aan Saïd-Pacha den titel van Grootvizier verleend. De Hertog van Cambridge en Prins Napoleon zijn van hier naar Varna vertrokken, om de Expeditie naar de Krim mede te maken. Tot deze expe ditie zijn bereids zeer veel troepen ingescheept. Al de krijgslieden der land en zeeiriagt zijn met den besten geest bezield en leggen veel geestdrift aan den dag. De expeditie-troepen zijn zamengesteld uit 25,000 Engelschen, 26,000 Franschen en 20,000 Turken. Dr. Albert- CohenVoorzitter van de Israëlitisch Consistorie Ie Parijs is den 21stcn Augustus door Sultan Adbul-Medjid ten gchoore ontvangen, die hem verzekerd heeft, dat zijne Joodsche onderdanen in alles met de Christenen zouden worden gelijk gesteld. Voorts heeft hij de oprigting van eene Israëliti sche school te Jerusalem goedgekeurden toegestaan dat het getal Joodsche kweekelingen aan de militaire school van Kumbar-Chanab tot 40 zou gebragt worden, uit welke er twee ter voltooijing hunner studiën, naar Parijs of eenige andere hoofdstad zouden worden gezonden. Dr. Cohen is denzelfden dag ook door Saïd-Pacha ontvangendie bem des gelijks al de verlangde vergunningen, ten behoeve der Joden in Egypte, heeft toegestaan. Zeven Grieksche zeeroovers in de wateren van Smyrna gevangen geno men, zijn in deze haven voor de masten der kruisers die ze hadden opgebragt, te pronk gesteld; zij zijn niet gehangen, men beeft hen lijfsgenade geschonken. Men berigt uit Konstantin pel, dat Schamyl aan hel Turksche leger in Azië eene versterking va t 80,000 man zal leveren.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3