De Koninkl. Bibliotheek heeft dezer dagen ten vervolge ontvangen het Gdi en 7Je deel der pracht-uitgave van de werken van Frederik den Groote, waarvan een exemj laar d^or i. M. den Koning van Prnissen aan die inrig- ting ten geschenke vereerd wordt. LI. Dirigsdag avond is door het bestuur der vereeniging tot verbetering van den werkenden en dienstbaren stand eene algemeene vergadering gehou den bij welke gelegenheid aan een aantal personen medailles en getuigschriften uitgereikt zijn, als bewijzen van langdurige en trouwe dienst. Onder de aldus vereerden bevond zich een, wegens 34 jaren tronwe dienst, een wegens 33, een wegens 26, en zoo afdalende; de kortste tijd was 15 jaren. Ingevolge art. 95 der Grondwetzal de gewone vergadering der Staten- Generaalzitting-jaar 18541855, op Maandag den 18den dezer, alhier worden geopend. De beide Kamers der Staten-Generaal zullen alsdan zamengesteld zijn uit de volgende Heeren EERSTE KAMER. Jar. v. aftred. IS'oordbrabant. 1859 Jhr. Mr. M. A.J.v.d.BekenPasteel. 1856 Jhr. L. J. B. vanSasse van Ysselt. 1862 Mr. N. F. C. J. Sassen. 1856 II. P. van den Dries. 1862 F. J. T. de Bruyn. Gelderland. 1859 Jhr. Mr. C. E. J. F. van Nispen van Pannerden. 1862 Jhr. II. W. Baron van Aylva van Pallandf. 1856 E. W. van Dam van Isselt. 1859 Jhr. Mr. C. tl. Baron vanRhemen van Rhi m uishuizen. 1862 Jhr.M.II.R.W.Baronv.Goltstein. Zuidholland. 1856 D. Blankenheym. 1856 O. B. 't Hooft van Benthuizen. 1862 Mr. J. A. Phil ipse. 1862 A. van Ryckevorscl IIz. 1856 Mr. A. Boxman. 1859 Mr. J. S. Lotsy. 1859 A. van Weel Dz. noordholland. 1856 H. van Beeck Vollenhoven. 1859 A. F. Insinger. 1859 F. van dcr Oudermeulen. 1862 D. Borski. 1856 J. C. van VVessem. 1862 Jhp. Mr. F. L. H. J. Bosch van Drakestein. Jar. v. afired. Zeeland. 1859 Jhr. Mr. M. C. Paspoort van Grypskcrke. 1862 Mr. C. van der Lek de Clercq. Utrecht. 1859 Jhr.Mp.J.C.Martensv.Sevenhoven. 1856 Jh<\ J. D. C. C. W. d'Ablaing van Giessenburg. Friesland. 1862 Jhr. G. R. G. van Swinderen. 1859 Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga. 1856 Jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer. Overijssel. 1862 Mr. W. II. Cost Jordens. 1856 Jhr. Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk. 1859 Jhr. J. D. C. Baron van Heeckeren van Wassenaer. Groningen. 1862 J. de Sitter. 1859 Mr. J. J. Cremers. Drenthe. 1856 Mr. W. J. Tonckens. Limburg. 1856 L. F. II. Beeren broek. 1862 Jhr. L. L. G. M. de VillersdePité. 1859 P. Regout. Tweede Kamer in het volgnommer. BUITENLAiVDSCUE BERlGTEi\. BELGIË. BRUSSEL, 7 September. De Koning van Portugal en de Hertog van Oporto zijn eergisteren morgen van hunne reis naar Boulogne te Ostende teruggekeerd en gisteren naar Por tugal met de Mindello vertrokken. De Belgische bank heeft besloten Fransche goudstukken in betaling aan te nemen; de stukken van 20 fr. berekend a 19.95 fr.en die van 10 fr. a 9.97 fr. De kleinhandel zal door dien maatregel niet weinig worden gebaat. Van hier wordt geschreven: Het is bijna beslist, dat het Ministerie aan het bewind blijft. Men verzekert, dat de Koning eergisteren kennis heeft gekregen, dat de Ministers toestemmen in het iutrekken van hun verzoek oin ontslag. De tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid is eergisteren alhier geopend. ENCELAN». LONDEN, 6 September. De Regering heeft besloten de haven van Falmouth aanzienlijk te verster ken, om dit gewiglig punt tegen een mogelijken aanval te kunnen beveiligen. De bouw der noodige vestingwerken is reeds aanbesteed. De onlangs door het Parlement gemaakte wet, houdende bepalingen tot verbetering van jeugdige misdadigers, is thans in werking gebragt. Haar beginsel is, dal de Slaat bevoegd is om de plaats van misdadige of achte- looze ouders in te nemen in de zorg voor hunne kinderen jeugdige misda digers in een niet tot straf, maar tot verbetering ingerigt gesticht te plaat sen en de kosten hunner verpleging in hetzelve, zoo veel mogelijk, op de ouders te verhalen. Mr. Matthew Hall heeft eene leemte in de Engelsche litteratuur aange vuld, door de uitgave van een werk over de Engelsche Koninginnen vóór de Normar.dische verovering. Het prijsgeinaakte Hollandsch schip de jonge Albert is, zonder proce dure, ontslagen. Dingsrlag jl. zijn te Sheerness van Bomarsund de eerste Russische krijgs gevangenen aangekomen, namelijk het stoomschip Hannibal mei 323 Piussi- sche krijgsgevangenen en het stoomfregat Termagant met 199 gevangene soldaten en 3 Officieren, de laatsten vergezeld van hunne vrouwen. De Officieren ontvangen van den Czaar gedurende hunne krijgsgevangenschap geen traclement. Ook staat hij hun niet toe ontslagen te worden op hun woord van eer, van niet weder tegen de verbondene mogendheden te zullen dienen. De Times herinnert bij deze gelegenheid dat de Engelsche gevangenschap in den laatstvorigen oorlogte regt of te onregtin gansch Europa verfoeid werd en vermaant dringend om thans de krijgsgevangenen menschlievend te be handelen ook omdat zij alsdanin Rusland teruggekeerd zijnde, aan het Russische volk hetere denkbeelden van Engeland kunnen gevendan onder hetzelve van overheidswege verspreid of levendig gehouden worden. Ook wijst de Times op de menschlievende behandeling, die de gevangen beman ning van het Engelsche oorlogsschip de Tiger onlangs te Odessa ondervon den heeft. Volgens onderscheiden berigten zijn dan ook aanstalten gemaakt om de Russische krijgsgevangenen goed te kunnen verplegen. De graanoogst in Ierland is zoo overvloedig, dat er gebrek aan handen is oin hem binnen te halen en tot hoogen prijs werkvolk van elders wordt ontboden. FRANHRIJK. PARIJS7 September. De telegraafdraden tusschen Biarritz en Parijs en tusschen Parijs en Boulogne zijn met elkander in verbinding gesteld, zoodat de Keizer, die zich op het noordelijkste en de Keizerin, die zich op het zuidelijkste punt des rijks bevindt, zich met elkander kunnen onderhouden als bewoonden zij de Tuileriën of Saint-CIoud. Maarschalk de Saint-Arnaud heeft aan den Minister van Oorlog een brief geschreven, waarin hij opkomt tegen hel verwijt van werkeloo.-heidin Frank rijk en elders aan het Fransche leger in de Levant gedaan. Hij betoogt, dat hij niet anders kon handelen, dan hij gehandeld heeft, om de vier vol gende redenen: 1°. het ongenoegzaam aantal troepen onder zijne bevelen ge plaatst; 2°. den onvoldoenden bijstand, dien hij van Turkye ontving; 3°. den min gunstigen geest der bevolking van de landen, welke hij doortrok of, waarin hij verblijf inoest houden, met name Bulgarye, en 4°. de ziekten van allerlei aard, die zijn leger hebben bezocht. In het J. de Havre leest men, dat de stoomboot met den Generaal Bodisco, den Russischen Kommandant van de vesting Bomarsund, en zijne 2 Adjudanten aan boord, in die haven was aangekomen. De Generaal was ook vergezeld van zijne vrouw, een zoontje van 4 a 5 jaren en een dienstbode. Dezer dagen werd te Parijs een reusachtige pompoen (poliron), voor 62 fr. verkocht, welke den omvang van een gewoon kabrioletwiel had, bijna 10 voet groot en 400 zwaar was. Een persoon had zich 3 maanden daarvan kunnen voeden en hij had 60 ft' suiker opgeleverd. Hij was ge groeid in het dal der Loire, hetwelk ook in Junij zulke reusachtige artichok- ken leverde. Van het dorpje Saint-Laurent du Port (dep. Isère), heeft in de vorige week een vreeselijke brand 140 huizen vernield er zijn er slechts 7 of 8 overgebleven. Te Tarf l'Abbaye, in het Bourgondische, speelde onlangs een kind in de hooischuur met lucifers. De hierdoor veroorzaakte brand vernielde 16 huizen en beroofde 21 huisgezinnen van huisvesting. Dezer dagen is te Cette zekere P. Broultonel in den ouderdom van 114 jaren overleden. Hij had den slag van Savannah en den Amerikaanschen vrij heidsoorlog bijgewoond, werd hierbij gekwetst, en keerde in 1778 naar Frankrijk terug, alwaar hij een pensioen ontving, hetwelk hij derhalve gedurende 76ja ren heeft genoten. De Gas. des Hópitaux deelt mede, dat 101 Geneesheeren bij het leger, gekozen uit alle graden, naar het leger iri het Oosten vertrokken zijn. Onder hen bevinden zich almede verscheidene Piofessoren van het hospitaal Val-de-Grêce. De Fransche vloot en de Fransche krijgstmagt van de Oostzee worden legen den 10dcn October te Cherbourg en Brest verwacht, om daar te over winteren. SPANJE. MADRID, 4 September. De Minister van Financien Collado. heeft afstand gedaan van zijn tracle ment, ten behoeve der kleeding van diegenen uit de burgerwacht, welke daartoe onvermogend zijn; 't geen natuurlijk een zeer goeden indruk maakt. De Generaal O'Donnell, Minister van oorlog, heeft aan de militaire overheden een circulaire doen toekomen, waarin hij zegt, dat zij bij de ver kiezingen, die geheel vrij moeten zijn, hoegenaamd niet mogen interveniëren. De Regering maakt van de kracht, die het door de gebeurtenissen der laatste dagen bekomen heeft, gebruik om den oproergeest, die hetzelve tracht mede te slepenin toom te houden. De Maarschalken Espartero en O'Donnell grijpen elke gelegenheid aan om te verklaren, dat het hun vaste besluit is, aan de stichters van regeringloosheid weerstand te bieden. Bij gelegenheid van de verjaring der revolutie van 1840 heeft de ge- heele gewapende burgerij aan Espartero hare gelukwcnschen gebragt; bij het beantwoorden harer wenschen, wees hij inzonderheid op de geheele eenstem migheid onder al de leden van het ministerie. O'Donnell nam vervolgens het woord eri zeide: «Niemand kan mij verwijten, dat ik immer mijn woord gebroken heb. Welnu, ik verklaar, dat wij de vrijheden van het volk van ganscher harte voorslaan; wij zullen geene enkele schrede achterwaarts doen, maar evenmin zullen wij otis voorwaarts laten drijven en verder gaan dan voor 's lands welzijn dienstig is; want zwakheid des bewinds leidt lot rege ringloosheid en deze draagt het despolismus in baren schoot." Dit gezegde is uitbundig toegejuicht. Men verzekert, dat de lieden, die bij de onlusten alhier op 28 Aug., in hechtenis genomen zijnniet voor den gewonen regtermaar voor den krijgsraad zullen worden te regt gesteld.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2