LEYDSCHE w COURANT. J i iSU. N°. 109. MAANDAG, 11 SEPTEMBER. BINXEXLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdug Arond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven N LEYDKN 9 September. Nadat te Schiedam reeds sedert eenige dagenonder velschillende voor wendsels. des avonds zamenscholingen hadden plaats gegrepen, welke dan met schreeuwen en zingen eindigden, heeft zulks zich eergisteren avond in meer ernstige mate herhaald, wanneer men, na al zingende de straten te zijn doorgetrokkenhij een aantal broodbakkers de glazen heeft ingeworpen, onder het gproep dat het brood te duur was. RottCour.) Latere heriglen melden, dat Vrijdag morgen ecne afdceling soldalen uit Rotterdam en een twintigtal artilleristen te paard van hier is ingekomen, die weder een ongeworien toeloop verwekten en niet zonder inspanning zich door cene menigte een weg konden hanen doch dat echter des avonds de rust niet verder gestoord en de nacht rustig is gebleven. Heden is echter nog een vijftigtal artilleristen te paard derwaarts vertrokken. Ook in andere landen hehhen dergelijke ongeregeldheden plaats gehad. Ons volk was tot hiertoe wijeer. 't Is jammer, dal, het volk van Schiedam hierop nu een droevige uitzondering maakt. Die daar glazen ingooiden, heb ben zeker niet bedacht, dat de tijdingen van een overvloedigen oogst eerst komen; dat later als het graan gedorscht is, en ter markt komt, de prijs pas merkelijk kan gaan dalen dat de oorlog die daling ook zeer kan belem merendat de bakkers evenwel eerst goedkooper brood kunnen geven, als zij goedkooper graan konpen, en dat het inslaan van glazen, al liet men door 't gansche land er r.iet een heel, alleen voordeelig voor de glazenmakers zou zijn, zonder de prijs van 't brood een halve cent te doen dalen; maar dat gepleegd geweld in bittere teleurstelling cri onleerende straf op de hoofden der schuldigen neerkomt, en menigeen, die zich onberaden laat medeslepen, te laat berouwt. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer Stad geheven, gedurende de maanden Augustus 1853 en 1854. O 1853. opcenten 8,238.50 J I eigen mitld. - 348.60) 1854. 8,018.54) 240.47 opcenten 1,392.75 s eigen midd. - 306.34 8,585.11 8,259.01 Wijn opcenten c e'gcu midd. - S U) 1,608.04 1,757.15 1,314.82) 267.65 1,699.09 1.582.47) 1,078.35 708.50 p-" ?3 opcenten 48.59 J .2 eigeri midd. - 101.61 "9 1 d O ca l 3,365.19) 150.20 ƒ14,877.95 1,659.245 - 1,800.95 3,460.19) 77.65 72.14 149.79 ƒ14,159.97 Minder over 1854 ƒ717.98. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 3 Sept. 101 volwassenen, 34 kinderen, te zamen 135. 4 5 6 7 8 9 106 120 119 119 121 119 31 36 33 33 34 34 137. 156. 152. 152. 155. 153. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haar lemmer-meer, verwittigt, dat op Maandag den 25stm dezer, des middags ten 12 ure, aan het locaal van het Ministerie van Binnenl. Zaken, zal worden overgegaan tot de aanbesteding in het openhaar, bij inschrijving, van: het uitbaggeren en wegruimen van de ondiepten in de ringvaart van den Haar lemmermeer-polder; in 4 percelen. De voorwaarden liggen ter lezing aan liet locaal v in liet Ministerie van Binnenl. Zaken Ie 'e Gravcnhage. Inlich tingen ziji te bekomen bij den Ingenieur N. T. Micliaclis, te Haarlem. Men meldt uit Ticl, de Heer D1". P. H. Tydeman vierde Zóndag 11. den 30ste verjaring van zijn rectoraat bij de Latijnscbe scholen alhier. Vele zijner oud-leerlingen en leerlingen hadden zich vercenigd om den gcachlen leermees ter een blijk van hunne hoogachting te geven. De Heer J. A. van Krieken, Predikant te Rijswijk, hood hem namens zijne medeleerlingen een sierlijk ge schenk in zilver aan, en het stedelijk muziekkorps bragt den feestvierende eene serenade met fakkellicht. De Prov. Ov. Cour. meldt, dat de Heer C. Theunissen aan de Herv. gemeente te Meppol twee fraai bewerkte zilveren schotels voor de bediening van liet II. Avondmaalals blijk van dankbaarheid voor zijne bijna 50-jarige echt vereenigingdie hij nogtans w egens liet overlijden zijner echtgenoote niet heeft kunnen vieren, geschonken heeft. Te Broek, onder Akkerwoude, gemeente Dantumadeel, wordt cene nieuwe school opgerigt, in welke het onderwijs kostcdoos, voor rekening van het rijk en de provincie, zal worden gegeven. De armoedige bevolking is niet in staat schoolgeld te betalen, en de gemeente is mede in geen bloeijen- den toestand. De Gemeenteraad van Tholen heeft beslotendat de kermis in de loo- pende maand Seplemher van dit jaar aldaar geen plaats zal hebben. De bestraling van den weg van Tilburg, naar de Belgische grenzen in de rigting van Turnhout, wordt inet kracht voortgezet en is reeds zoo ver gevorderd, dat er slechts 25 a 30 minuten gaans ter bestrating over zijn. Uit Zevenbergen in Noordbrabant wordt gemeld, dat aldaar den 2dcn de zer een valscli stuk van 2.50 ontvangen is, belgeen zoo naauwkeurig was nagemaaktdat liet ter naaiiwcrnood van de echte kon worden onderscheiden. Alleen de kleur was iets blaauwer. Cliristopb von Schmid, de beroemde schrijver voor de jeugd, wiens kinderwerkjes ook in grooten getale in het Nederduilsch zijn overgehragt, en met vrucht gebruikt worden, is den dezer in zijn 87ste levensjaar te Augslmrg overleden. Hij was geboren te Dinkclshühl 15 Augustus 1768, werd iu 1791 tot Priester gewijd en in 1824 Domkapitularis. Op zijn 80<len verjaardag in 1847 werd eene medaille ter zijner eere geslagen met het gepaste opschrift voor den edelen man: Over kinderen te waken, is Engelen werk. liet schip Jacob van Cleef, Kapt. Rozema, van den Donau naar Fal mouth, Ie Konstanlinopcl opgebragt, was, volgens berigt van daar, ontslagen, nadat Kapt. Rozeina eene quittantie bad moeten afgeven, waarbij bij ver klaarde, zoo wel voor bet schip als voor de lading niets te vorderen te hebben, voor liet oponthoud te Konstantinopel. Nadat Kapt. Rozema zijne papieren bad terug ontvangen, bad bij oniriiddeiijk bij de Nederl. legatie geprotesteerd, voor alle schaden wegens oponthoud van 23 dagen, verklarende daarbij de quittantie of de charge door hein afgegeven, van onwaarde, als daartoe ge drongen eu buitendien gehandeld hebbende zonder voorkennis of magtiging der eigenaars van schip en lading. 's GBAVENH AGE 9 September. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en aceijn- sen te AVarffum c. a., den Heer C. de Jong, thans te Balluin te Ballum en Nes op Ameland, den Heer AV. F. van Nouhuys; te Ternaard c. a., den lieer J. van Zandbergen Buwalda, thans te Terschelling, en te Kantensc. a. den Heer AI. H. F. Picliot du PI essis, thans Surnumerair te Groningen. Bij Koninklijk besluit is de gemeente Dieren afgescheiden van de ont vangst der directe belastingen en accijn«en te Rlieden c. a.en zijn benoemd tot ontvangers: te Rlieden, A'elp en Rozendaal, hoofdplaats Velp, de Heer J. C. Temminck, thans te Anloo c. a.te Dieren, de Heer II. Bruins Jp. thans te Oude Pekel-A. 11. AI. de Koningin zal aanstaande Alaandag middag met den gewonen spoortrein uit de residentie naar Botterdam vertrekken, en zich aldaar aan boord van de gereedliggende stoombootbegevenom de reis naar Stuttgardt vool't te zetten. 11. M. zal vermoedelijk 6 weken aldaar verblijven. De Heer de Belmont, Minister-Resident van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hij het Nederl. Hof, is van Parijs in de residentie teruggekeerd. Z. Exc. de Heer Staatsraad-Commissaris des Konings dezer provincie, is gisteren avond van zijne inspectiereis door een deel der provinciein de residentie teruggekeerd. j Naar men verneemt zal aanstaande Maandag de sluiting plaats hebben van de vergaderingen der Algemeetic Synode gedurehde het loopende jaar.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1