oerwaarden aan te nemenop deszelfs opregtheid niet zouden kunnen staat maken; en wij zouden alzoo jegens hetzelve steeds eene dubbele staatkunde, eene van openlijke hoffelijkheid en eene van bedekte achterdocht, hehbcn moeten volgen; terwijl onze vijand thans openlijk uitkomt voor hetgeen hij is. Oostenrijk zal nu waarsehijnlijk genezen zijn van die valsche hoop, waardoor zijne handelingen tot nog toe verlamd zijnen indien het zich niet aan groote gevaren wagen wil, moet het medewerken tot spoedige inkorting dier magt, welke zekerlijk niet minder tegen Oostenrijk, nu het zich onaf hankelijk en niet dankbaar genoeg betoont, zal worden aangewend, dan tegen de Westersehe mogendheden. Eene andere Duitsche mogendheid bleef nog in eene bemiddelende hou ding maar Keizer Nikolaas heeft zich om zijn eenigen bondgenoot zoo wei nig bekreund dat deze in die houding nu niet langer zal kunnen volharden. De jongste verklaring van Rusland strekt alzoo grootelijks, om de stelling der andere mogendheden jegens Pruissen eenvoudiger te maken. De Westersche mogendheden hebben al de wendingen der Russische staat kunde beantwoord met voort te gaan op den ingeslagen weg, zonder stil stand of afwijking." Uit een officieel verslag blijkt, dat de inkomsten der schatkist gedurende het jaar, geëindigd 5 Julij 1854, hebben bedragen 54,439,231 en de uit gaven 53,380,552 balig saldo 1,058,678 Onder de ontvangsten komen de tolregten voor een bedrag van 20^ mill, voor, de accijnsen voor 15 mill., het zegel voor 7 mill., de belasting op de eigendommen voor 6,402.406 de posterijen voor 1,232,000 De voornaamste uitgaven beslaan in: De openbare schuld voor 27,783,663 de civiele lijst 400,035 de diplomatie 148,176 de administratie der justitie 1,131,276 het leger 6,705,882 de marine 8,484,469 de artillerie en de genie 3.395,890 de oorlog in Kafïerland 230,000 De mond van de Tyne is door de Admiraliteit gekozen als de geschiktste plaats voor het aanleggen eener steeds toegankelijke noodhaven voor de sche pen welke op dat gedeelte der Engelsche kust door storm beloopen worden. De eerste steen van dit reusachtige werk is den 15dcn Junij jl. gelegd. Het plan is, aan den mond der rivier twee groote dammen of breekwaters aan te leggen, van eiken oever in zee opschietende. Aan het uiteinde van eiken dam zal een vuurtoren worden gebouwd, om aan de zeevarenden den weg te wijzen. Men hoopt, dat het geheele plan in 6 jaren tijds en voor 600,000 zal kunnen worden uitgevoerd. Hoe groot ook de kosten zijnde aanleg eener noodhaven nabij New castle is eene weldaad voor de zeevarenden in den winter. Men heeft bere kend, dat er sedert een jaar aan den mond van de Tyne, op eene kuststreek van slechts 35 mijlenomstreeks 200 schipbreuken hebben plaats gehad waarbij 110 schepen geheel verloren gegaan zijn. De cholera heeft thans vele wijken van Londen, die tot dusverre be vrijd waren, aangetast. Ofschoon het weder onovertreffelijk schoon is, blijft de hitte sterker, dan men wenscht. De Portugesche stoomboot, die den 2den dezer te Southampton aan kwam, heeft de verwachte drie dochters en twee zonen van Maria Christina aangebragt. De bemanning van het Bremer schip Hindoo, Kapt Klockgeter, had te New-York eene boot met 4 menschelijke geraamten aangebragt, welke in zee was opgevischt; men had niets aangaande de ongelukkigeu kunnen vernemen. ERANHRIJK. PARIJS5 September. De Keizer heeft een dagorder tot het leger uitgevaardigd, waarin hij zijne tevredenheid betuigt, en tevens te kennen geeft, dat hij het opperbevel zal op zich nemen. De dagorder eindigt met de woorden: De ervarene Bevel hebbers aan uw hoofd geplaatst en uwe gehechtheid aan mij, zullen mij het opperbevel gemakkelijk maken. Gij zult mijn vertrouwen waardig zijn, en gereed om aan de roepstem van het vaderland gehoor te geven. Het Hólel, dat de Keizer te Boulogne met een deel van zijn militair hnis bewoontis voor den tijd van 6 weken voor 24000 francs gehuurd. Daarenboven worden er op 's Keizers kosten uitgestrekte stallen bijgebouwd, die na zijn vertrek aan den eigenaar zullen verblijven. Honderd zeilmakers zijn van Havre te Parijs opgeëischt om 6000 tenten voor het leger van het Oosten te vervaardigen. Duizend werklieden op 6 werkplaatsen verdeeldzetten onafgebroken den aanbouw voort van de lijn van huizen in de straat Rivolivan de straat l'Echelle tot die van Poulies. Bij beschikking van den Minister van Financien van den 2dcn dezer, worden de inschrijvers tot de leening van 250 mill, toegelaten tot de storting bij wijze van vooruitbetaling, met een disconlo van 4 pCt. 'sjaars, van al de nog niet vervallen termijnen dier leening. De toerustingen der Fransche krijgsmagt zijn indrukwekkendnaar gezegd wordt, zijn er 100,000 man vereenigd in de onderscheiden legerkam pen, langs de kust tusschen Boulogne en St. Omer opgeslagen, welke ver moedelijk door de troepen bezet gehouden zullen worden, lot dat het volgend voorjaar hen in staat stelt deel te nemen aan de krijgsoperalienwelke alsdan welligt in het noorden van Europa zullen ondernomen worden. Men verzekertdat het plan tot eene nieuwe leening gereed gemaakt wordt, en dat Frankrijk nog voor het aanstaande jaar over een leger van 800,000 man te beschikken zal hebben. Dagelijks trekken detachementen Polen door de stad Lyon, die zich naar het Oosten begeven, om als vrijwilligers den oorlog mede te maken. De stoompaketboot la Caire, den lst«n dezer van Marseille naar Konstan- tinopel vertrokken, heeft aan boord ongeveer 280 passagiers, waaronder 22 zusters van liefde, die hare zorgen aan het leger van het Oosten gaan wijden. SPANJE. MADRID, 3 September. Men verneemtdat de nationale garde eene deputatie zal benoemen zaamgesleld uit een lid van elke compagnie, ten einde hare gehechtheid aan de Regering te betuigen met de belofte, dat zij steeds en in alle omstan digheden op hare krachtige hulp zal kunnen rekenen, wanneer de Regering getrouw blijft aan haar vrijzinnig programma, aan haar programma van orde en wijzen vooruitgang. Er zal eene nieuwe partij gevormd worden onder den naam van Isa- bellinos. Gelijk de naam het reeds aanduidt, zullen hare aanhangers zich wijden aan de zaak van Isabella. De woorden van O'Donnel den 28sten Aug. tot de volksmassa gerigt, waren: «Volk van Madrid, nationale garde, hebt gij vertrouwen in hem, die gedurende 7 jaren zijn degen, den degen van Lucena, aan de verdediging van Isabella heeft gewijd?" Onophoudelijke vivats weêrgalmden door de lucht. Belangrijk zijn ook de woorden door Espartero denzelfden dag gesproken in den Ministerraad, wiens vergadering toen door de voornaamste Bevelhebbers der militie werd bijgewoond. Hij zeide: »De degen van Luchana en die van Lucena vormen te zamen slechts één degen; onze beide harten smelten ineen, en altijd zullen wij in gemeenschappelijk overleg arbeiden, om hetzelfde doel te bereiken: den voorspoed van Spanje!" In het rapport der Ministers aan de Koninginnaar aanleiding waarvan deze besloten heeft tot de opheffing van alle staatkundige vereenigingen in Spanje, wordt de aandacht der Vorstin gevestigd op het zwaarwigtige der omstandigheden, dat die maatregel gebiedend vordert; voorts wordt zijdelings het denkbeeld gehuldigd van de instelling dier vereenigingen, doch zij wor den door de Ministers beschuldigd, dat zij zeer gemakkelijk de werktuigen van verraderlijke kuiperijen kunnen worden. De Regering keurt in beginsel het regt van vereeniging niet af, dat eerlang door de Cortes zal worden be handeld, en zij bepaalt zich alleenlijk tot het verbod, dat regt uit te oefenen, omdat het de Regering in een neteligen toestand kan brengen. Het Kabinet voegt er bij, dat de burgers kunnen petitionneren en dat het geoorloofd is, door middel van de drukpers, zijne gedachten en wenschen openbaa-i te maken. Tijdingen uit Bayonne, melden dat de Generaal Dulce te Madrid is te ruggekeerd; de cholera te Barcelona aan het woeden is en dal men verwacht, dat de aanslaande verkiezingen moeijelijkheden zullen opleveren ook zou de Koningin-Moeder Maria Christina door eene hersenaandoening aangetast zijn. ITALIË, ROME, 1 September. De Minister van Financien heeft verklaarddat het hem onmogelijk is in de loopende uitgaven door de voorhanden middelen te voorzien. Van nieuw papiergeld wil de Paus niet weten daar de laatste leening van 5 mill, scudi 12 j mill.) voornamelijk was geschied met het doelom het voorhanden papier geld in te trekken. Het opleggen van nieuwe belastingen isbij de tegenwoor dig zoo ongunstige stemming der bevolking, hoogst gevaarlijk. Derhalve is de Regering in onderhandeling getreden met Prins Torlonia. Onlangs is berigt, dat diens pacht van het zout- en tabaks-monopolie in het volgende jaar ein digt, en dat de Regering voornemens is de zeer voordeelige regie daarvan op zich te nemen. Dit schijnt evenwel niet zoo gemakkelijk te kunnen worden volbragt, want thans heeft dc Regering den Heer Torlonia een voorschot van een millioen scudi gevraagd, of liever moeten vragen, met de belofte hem ook voortaan de beide monopoliën te laten behouden, hoezeer dan ook de voorwaarden der verpachting eenige veranderingen zullen ondergaan. Waar schijnlijk zal Torlonia op die belofte toegeven. De cholera nam alhier in de jongst verloopen twee dagen aanmerkelijk toe; zij is ook thans in het Ghetto (jodenwijk) uitgebroken. Men verzekert, dat de onderhandelingen, die alhier plaats hebben, be treffende het herstel van de Maltezer Orde te Jeruzalem, op het punt zijn van ten einde te loopen en dat deze Orde eerlang officieel zoude hersteld worden. FRANKFORT. 5 September. De inspectie der bondsvesting Ulm, waartoe de Pruisische Luitenant-Gene raal van Reitzenstein en de Nederlandsche Luitenant-Kolonel van Panhuys door de militaire Bondscommissie waren aangewezen is geëindigd. Men verneemt, dat door de Bondsvergadering wederom aanzienlijke sommen zijn toegestaan voor den verderen bouw der vesting Rastatt. De groothandel op onze herfslmis is geëindigd en heeft goede uitkomsten opgeleverd. Ook voor den handel in leder en wol koestert men goede ver wachtingen. De kleinhandel is zeer levendig. Uit Memel schrijft men, dat den lsten dezer te Russisch-Grottingen een felle brand heeft gewoed, waarbij de huizen rondom de markt, het tolkantoor en eene groote menigte koopwarentol uitvoer naar Pruissen bestemdzijn verbrand. Ten gevolge van het geringe bezoek der tentoonstelling te Munchen, heeft men besloten tot eene vermindering van het personeel der opzieners; 500 dezer personen zijn bedankt. De Koning van Beijeren heeft besloten om voor zijnen leermeesterden beroemden v. Schelling, een graftecken op te rigten.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2