LEYDSCHE COURANT. isn. N°. 108. VRIJDAG8 SEPTEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nornrners worden tegen 10 Centen afgegeven. BmTEXLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN 7 September. De begrooting voor deze gemeente voor 1855 is ontworpen als volgt: ƒ326,013.505 aan inkomsten en ƒ325.472.30 aan uitgaven; sluitende dus mei een batig slot van 541.20,.. Onder de inkomsten is begrepen bet batig slot der vorige rekening 23,754.32 5, 'tw elk echter in de twee laatstvoor- I gaande jaren voor nog hoogere sommen in rekening kwam. Onder de uitgaven staan de artikelen van kosten voor bel armwezen, sub sidien en bijdragen van onderscheidene daarmede in verband staande instel lingen, waaronder ook al wat de verzorging van behoeftige zieken betreft, te zamen genomen voor een bedrag van ƒ106,522. De begrooting van 's Gravenliage voor hetzelfde jaar beloopt 747,282.11 aan inkomsten en ƒ747,206.84 aan uitgaven. Het waarschijnlijk batig saldo bedraagt alzoo 75.27. Onder de ontvangsten is begrepen bet batig saldo der laatst vastgestelde rekening ƒ10.552.725- Voor kosten van het armwezen enz., komt voor een bedrag van ƒ249,311. De begrooting voor de gemeente Amsterdam van de stedelijke inkomsten en uitgaven voor hetzelfde jaar bedraagt ƒ3,346,541.41. Als kosten voor hel armwezen, en subsidien aan daarmede in verband staande instellingen komt eene som voor van ƒ532,578.50. Wij vernemen dat Dr. J. van Vloten benoemd is tot Hoogleeraar in de Nederlandsebe Taal- en Letterkunde en de Vaderlandsclie Geschiedenis aan het Athenaeum te Deventer. De Synodale commissie zal in den loop dezer maand eene zitting hou den, ten einde te beslissen in zake der beioepingen van Dr. Meyboom te Am sterdam, en Dr. Zaalberg te 's Hage. Zoo zal dus hoogstwaarschijnlijk aan de langdurige vacatures nog vóór den winter een einde kunnen worden gemaakt. In de Synode maakt thans bet beginsel van verkiezing der Predikanten door de lidmaten een punt van ernstige overweging uit. ArnhCl De algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk, heeft, met betrekking tot de adressen, bij haar ingekomen ter zake de onlworpene nieuwe bijbelverta ling, verklaard, dat zij, door hare bemoeijing, in deze niets beoogt dan de gemeente, zonder hetgeen naar gezag zweemt, van zoodanig eene bijbelverta ling te voorzien, als welke zij verwacht, dat zich door bare eigene voortreffe lijkheid. voor huiselijk en kerkelijk gebruik, hoven elke andere, zal aanbevelen. liet plan bestaat geenszins om de ontworpen nieuwe bijbelvertaling in de plaats van de Statenvertaling aan de gemeente op te dringenof met gezag in de kerk in te voeren. In de dezer dagen te Middelburg gehoudene 39sle vergadering van de afgevaardigden der Walsche kerken zijn de afgedrukte exemplaren van den nieuwen bundel gezangen ter tafel gebragtzoodat de invoering bij de ge meente weldra zal kunnen plaats hebben. Uit Venhuizen in Noordholl. wordt gemeld: Verschrikkelijk is de ziekte, welke alhier onder de varkens gewoed heeft, hoewel die kwaal thans geluk kig voor goed geweken is. Opmerkelijk is het, dat de aldus genoemde irloed varkens, welke gedurende den tijd van zes weken met het bloed en den afval van koeijen en schapen gevoed werdenvan deze zoo geduchte ramp zijn verschoond gebleven. 's GRAVENHAGE, 7 September. Z. M. heeft den Heer Chs F. Pahud, Minister van Koloniën, benoemd lot Ridder Grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot Directeur van het Postkantoor te Alphen (Zuidbolland), de Heer J. W. P. Kluit, Griflier bij het Kanlongercgt aldaar en Surnumerair bij de posterijen. Naar men verneemt zal Z. M. aanstaanden Zondag uit het kamp van Zeist een bezoek in de residentie komen brengen. Het vertrek uit de residentie van H. M. de Koningin naar Stuttgard is bepaald op aanstaanden Maandag morgen. H. D. H. de Groot-Hertogin van Saxen-Weimar-Eisenach henevens hare dochter, zijn heden morgen ten 10) ure met den gewonen spoortrein uit de Residentie naar Amsterdam vertrokkenom van daar een bezoek te Zaandam te brengen. H. K. H. zal zich vervolgens naar II. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk begeven, alwaar II. K. II. eenige dagen zal verblijven. Z. K. II. Prins Hendrik vergezelde zijne zuster derwaarts. Bij den Minister van Finanlien is door tusschenkomst van een R.-K. Pastoor, ter voldoening van aan 's Rijks schatkist verschuldigde gelden, ont vangen eene Russische coupon groot 50. Men verzekert, dat dc vlottende schuld der Maatschappij van Weldadig heid eerlang gekapitaliseerd zal worden, en dat eene negotiatie van nagenoeg 8 tonnen gouds, tegen uitgifte van schuldbrieven, zal worden geopend, onder garantie, zoo voor kapitaal als renten van Z. K. II. Prins Frcderik der Nederlanden, welke Vorst daardoor een nieuw bewijs zijner, reeds zoo dikwijls gehlekene, zucht tot edelmoedige ondersteuning van nuttige instellingen geven zou. Naar men verneemt worden de beide bataillons van het regement Grenadiers en Jagers, den 17den dezer, uit het kamp van Zeist in de resi dentie terug verwacht. Naar men verneemt zou er een request ter mede-onderleekening en ver zending aan Ileeren Gedep. Staten van Zuidholland in omloop zijn, destrek king hebbende, oin niet goed te keuren het besluit van den Gemeenteraad, nopens de geldleening van ƒ112,000, voor het aanbouwen van vleugels aan het badhuis. De gronden daartegen zouden O. a. zijn, dat de stedelijke kas nu reeds te kort komt en bezwaard zou worden met eene verhooging van ƒ5000 'sjaars, en zulke eene uitgave niet gedoogt, te meer omdat, volgens de beschouwingen van den Wethouder Gevers Deynoot, o. a. ook eene belas ting op de boter zou moeten worden gelegd, die noodzakelijk werd geoor deeld om de tekorten te dekken. ZEIST, 4 September. Heden morgen ten 8 ure heeft Z. M. de bataljons infanterie, in groole tenue gekleed, in oogenschouw genomen. Daarna werden dadelijk groote ma noeuvres verrigt, waarbij Z. M. opvolgend en met de grootste naauwleltend- heicl de bewegingen naging en menigmaal zijne goedkeuring luide te kennen gaf. Na eenige malen te zijn zamengetrokken, van directie veranderd, ge- dcployeerd en weder in kolonne zamengetrokken, volgde eene rust, waarbij alle Officieren bij den Koning werden geroepen. Z. M. prees den goeden gang en de geoefendheid en betuigde daarvoor zijnen dank. De troepen hadden zich middelerwijl aan dc rust overgegeven, terwijl de fraaije muziek van het reg. grenadiers en jagers zich hooren liet. Vervolgens werd voor Z. M. ge defileerd, dat mede 's Konings tevredenheid mogt verwerven. HUITËIVLAIMDSCME IIEUIGTEX. E3 2ï Sj 3» 5 K. BRUSSEL, 5 September. Uit Oslende verneemt men, dat de Koning van Portugal en de Hertog van Oporte, met bun geheele gevolg gisteren naar Boulogne zijn vertrokken, om de manoeuvres in het kamp bij te wonen. Men denktdat zij overmor gen te Ostende terug zullen zijn, en zich onmiddellijk zullen inschepen op de Mindello, die den S^" des avonds is aangekomen. De verkoop van het museum van oude wapens van den Heer Ilenri I.eroy heeft opgebragt eene som van 70,000 frs. Een oud Grieksch schild werd voor 1600 fr., een oud zadel van gebeeldhouwd palmhout voor 1300 fr. verkocht, enz. ENCiELAlVn. LONDEN5 September. Uit Portsmouth is gemeld dat Prins Albert zich Maandag 11. naar Bou logne heeft scheep begevenom aldaar het voorgenomen bezoek aan Keizer Napoleon Ie brengen. Ilij is heden aldaar aangekomen en door den Keizer zeiven ontvangen. Het is niet ongepastzegt de Timesdat het eigen oordwaar eene halve eeuw geleden door den eersten Napoleon zoo dreigende aanstalten tegen Engeland gemaakt werden thans hel eerste bezoek ontvangt van de verbon den Souvereinen vertegenwoordigd door twee leden van het Vorstelijk huis der Coburgs, Prins Albert cn den Koning der Belgen. In het ministeriele Londensehe blad de Globe leest men: aWij zijn in staat gesteld om te beriglendat de door de vereenigde mogenheden aan gewezen grondslagen van vredesonderhandelingen definitief door Rusland afge- j wezen zijn. Deze stellige en uitdrukkelijke weigering is voor Engeland en Frankrijk eene wenschelijke omstandigheid, veeleer dan eene verrassing, en j voor Oostenrijk eene heilzame les. Hier te lande is men tot de vaste over- tuiging gekomen, dat wij, ook wanneer Rusland zeggen mogt de vredes-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1