alhier verzekerd werd, een te kort van 707.000,000 (ruim ƒ88,000,000) realen aanwijzen. De Minister van Financien heeft eene circulaire gerigt tot de Gouver neurs der provinciën, om hen aan te manen, de inkomsten en belastingen ïn wettigen vorm te reorganiseren, opdat de inning geregeld geschiede. Hij zcot daarin toe, dat de Regering die belastingen, waartegen zich sommige provinciën verklaard hebben, zal veranderen, doch toont hun aan, hoe onge raden het zon zijn, om bezuinigingen in te voeren zonder het oog te houden op het evenwigt tusschen inkomsten en uitgaven. De Regering heeft eene bijzondere Commissie voor de spoorwegen inge steld, voornamelijk ten einde tegen de misbruiken bij het verleenen van ver gunningen te waken waaraan het vorig bestuur zich moet hebben schuldig gemaakt. Aan het hoofd dier Commissie staat de Luitenant-Generaal Infante. Dit is een zware slag voor de geldelijke belangen der Koningin-Moeder, die onder den naam van haren echtgenoot, den Hertog van Rianzares, tot nog toe schier bet monopolie van de openbare werken in Spanje had. De Regering zal ook de uitkeering schorsen van het weduwegeld hetwelk zij, schoon niet langer weduwe zijnde, nog uit de Spaansche schatkist trekt, en al hare bezittingen onder beslag leggen tot aan de beslissing der Cortes. Dit is het plan der Regering, althans volgens de loopende geruchten, ten aanzien eener netelige zaakwaarin zij óf den eisch der volksmenigte weêr- staan moet, óf voor eene nabijzijnae toekomst aan zich zelve overgroote moeije- lijkheden en aan het Koningschap zware krenkingen berokkenen zal. Er heeft heden alhier een opstand plaats gehad, veroorzaakt door het vertrek van Koningin Maria Christina. De troepen en de militie hebben de opgeworpene versperringen weggenomenen de beweging is bedwongen. De Junta van Algesiras had eigenmaglig de invoerregten verlaagd. Dit heeft, gelijk thans gemeld wordt, ten gevolge gehad, dat al de maga zijnen van Engelsche fabriekwaren te Gibraltar geledigd zijn, terwijl er an ders wel 2 jaren tijds noodig zouden zijn geweest, om al die goederen in Spanje binnen te sluiken. Saragossa en geheel Arragonië bevinden zich in een jammerlijken toe stand. De gemoederen zijn er aan het gisten en de bevolking slaat tot bui tensporigheden over. Te Seville heerscht de cholera in hevigen graaden de staatkundige toestand verbetert volstrekt niet. Aan alle Officieren in de Overzecsche bezittingenwier dienst daar niet dringend gevorderd wordt, is bevel gezonden om naar Spanje terug te keeren. I TA LIE, ROME, 28 Augustus. Een der voornaamste dagbladen van Turyn, de Parlnmentoberigt dat de Ridder Okoneff, tweede Secretaris van het Russische Gezantschap alhier, te Turyn aangekomen is met depêches uit Petersburg betrekkelijk de zaak der gewijde oorden in Palestina; waaruit zou moeten worden opgemaakt, dat Rusland nog regtstreeks met bel Romeinsche hof onderhandelt over een der punten van het Oostersche geschil. Alhier is de cholera bij de groote hitte heviger gewordende versla genheid deed vele Geneesheeren uit de stad wijkenen de volksmenigte mor ren. Ten einde het publiek gerust te stellenheeft de Paus den 22sten vergezeld van twee Prelaten, het cholera hospitaal bezocht, de aanstalten tot verpleging en genezing in oogenschouw genomen, de lijders woorden van troost en godsdienstige bemoediging toegesproken, en eenen stervende met het laatste sacrament bediend. Het officiële dagblad van Rome geeft in zijn nommer van 23 dezer een berigt van dit bezoek, en zegt, dat het diepen indruk op de gemoederen heeft gemaakt. PRUISSE1V. BERLIJN', 31 Augustus. De Heer von Benkendorff wordt heden van Stettin hier verwacht en zal onmiddelijk naar Puttbus vertrekken, om den Koning verslag te doen. Hij is overbrenger van het Russische antwoord, dat in een verzoenenden geest maar ontwijkend is, en waar in eene nadere verklaring verzocht wordt, be treflende den aard en den omvang van de gevraagde waarborgen. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en hunne dochter Prinses Maria, zouden Berlijn weder verlaten, om zich naar hun slot Muskau te begeven en daar eenigen tijd te verblijven. Uit Ledsund zijn te Dantzig van gisteren lijdingen ontvangen, volgens welke de Russen Hangö volkomen verwoest hebben. De Generaal Baraguay heeft eene verkenning gedaan bij Ilelsingforsdaar de doorgang bij Abo slecht bevaarbaar is, zal het waarschijnlijk niet worden aangetast. Uit Stellin wordt gemeld, dat door de ontploffing van den ketel eener stoommachine, de drukkerij van de Norddeutsche Zeitung bijna geheel is vernield, zoodat zij niet kan verschijnen; 6 personen zijn hierdoor gedood en 9 min of meer gewond. Van het 49 personen sterke drukkerij-personeel dat nog niet geheel tegenwoordig was, bevinden zich slechts 2 personen onder de dooden. OOSTENRIJK. WEENEN, 29 Augustus. De Koning van Portugal heeft den 27sten deze stad verlaten, en zich naar Walterskirche begevenom een bezoek af te leggen bij de Prinses van Ko- burg, zijne grootmoeder. De Russische Legatie-Secretaris te Wcenen, Graaf Slroganoff, is tot die zelfde betrekking te Rome benoemd. De Russische Archimandriet Porphyrios van Jeruzalem bevindt zich se dert eenige dagen te Weer.en. Eergisteren heeft hij de dienst verrigt in de Russische-Grieksche kapel, alwaar hij een predicatie hield, die van een zeer verzoenenden geest getuigde. Het bevestigt zich, dat Rusland slechts drie punten aanneemt van de voorstellen der Westersche Mogendhedenen zich het uitsluitend protectoraat over de Grieksche kerk voorbehoudt. Voor de nieuwe leening was reeds gisteren voor 470,000,000 fl. geteekend. Men verwacht, dat tegen het einde dezer maand voor het maximum, 500 millioen, zal geteekend zijn. De Baron v. Hess heeft bij den intogt der Oostenrijksche troepen in de Donauvorstendommen eene proclamatie uitgevaardigd, waarin onder anderen gezegd wordt, dat dit binnenrukken geschiedt ten gevolge van eene overeen komst met de Porteom de vorstendommen van de rampen des oorlogs te bevrijden en de zegeningen des vredes te brengen; al de door de Verhevene Porte toegestane privilegiën zullen in volle kracht blijvenmaar elke poging tot verstoring van orde en rust gestrengelijk gestraft worden; al de autori teiten in de vorstendommen zullen in alle zaken te gehoorzamen hebben aan de bevelen van den bevelhebber der troepen in de vorstendommen, Graaf Coronini of van de door hem aangestelde beambten. Prins GortchakofF heeft den 25sten te Berlad, in Moldavië, zijn hoofd kwartier gevestigd. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 29 Augustus. De Hoogleeraren Clausen, Larsen en Biering hebben hun mandaat als leden van het Landslhing nedergelegd. Madvig heeft thans, op zijn verzoek, ont slag als lid van den Rijksraad bekomen. Heden hield de Raad van State eene geheime zitting op het slot Christiansborg. Te Christiania, in Noorwegen is op dit oogenblik eene tentoonstelling van nijverheid geopend, de eerste welke in Noorwegen heeft plaats gehad. Het aantal ingezondene artikelen bedraagt 823, waarvan 150 in gesneden houtwerk en andere fantasie-voorwerpenwelke door landlieden vervaardigd zijn, en in zeker opzigt kunnen wedijveren met de soortgelijke voorwerpen, welke zoo kunstig vervaardigd worden door de bewoners van het Schwarzwald. RUSLAND. Den 4/16(,eD Augustus zijn te Petersburg aangekomen de krijgsgevan genen Osman-Pacha, Vice-Admiraal der Turksche vloot, de Turksche Zee- Kapileins Osson-Bey en Ali Bey, en de Vlaggejonker HalieEffendi. Te Archangel heeft men volgens brieven van 16 Augustus de volgende bekendmaking van de Bevelhebbers van het voor die haven verschenen ver- eenigd smaldeel ontvangen. »In den naam der Regeringen van Engeland en Frankrijk enz. »De havens in de Witte zee, met name Archangel en Onega, benevens alle andere havens, reeden, kreeken en baaijen in de Witte zee, van kaap Swialoi Nos tot kaap Kaninworden van heden af (12 Aug.) in staat van blokkade verklaard. Ten gerieve der thans op die plaatsen aanwezige neu trale schepen is intusschen een termijn van 14 dagen, te rekenen van den ontvang der tegenwoordige kennisgeving, toegestaan, opdat zij hunne ladingen innemen en de haven verlaten kunnen. Alle later vertrekkende schepen zullen worden weggenomen. »Hct verkeer der boeren van Finmarken met de Witte zee zal daarentegen geene stoornis ondergaan." De termijn van 14 dagen is ruim genoeg gesteld, om aan alle aanwezige schepen tijd tot Iaden en vertrekken te gevenhet getal der nog verwacht wordende schependie afgewezen zouden wordenis zeer gering en zal waar schijnlijk niet meer dan 5 zal bedragen. Sedert de opening der scheepvaart in dit jaar tot 16 Augustus waren 599 schepen aangekomen, en daarvan reeds 560 weder vertrokken. De Russen hebben, volgens een Turkseh berigt bij Hadië Velikci eene overwinning behaald. De strijdende troepen trokken zich daarna van weers zijden terug. De Turken lieten 4000 dooden en gekwetsten op het slagveld ach ter. De toegang tot Archangel is door het fort Nadjovin bij Linolie met 80 kanonnen en door de batterijen van Polombol verdedigd; het vaarwater is zoo eng dat slechts één schip tegelijk deze vestingwerken kan naderen. Stroo mingen stormen en nevelen maken deze zee tot eene zeer onaangename verblijfplaats. TURKTE. De Turksche Regering heeft geweigerd eene verlenging toe te staan voor de vrije Grieksche scheepvaart, tenzij de Grieksche Regering in beginsel den eisch lot schadeloostelling erkende. Deze heeft zich daarentegen in eene nota het regt toegekend om harerzijds eene schadevergoeding te eiscben van 100 millioen piasters, (ruim 10,000,000). Het besluit, om de Fransche troepen die in den Piraeus door de cholera veel te lijden hebbennaar Athene te verplaatsen, heeft onder de bewoners dier stad groote verslagenheid veroorzaakt. Het contingent, dat de Bey van Tunis tot hulp der Porte naar Turkye heeft gezondenis in de baai van Beikos aangekomen. Ook zijn aldaar eenige Britsche schepen binnengeloopenmet compagniën jagers van het Engelsche leger aan boord. Volgens een berigt uit Konstantinopel van den 21 Aug. is de togt naar de Krim, op nieuw uitgesteld. Volgens een later officieel berigt, zouden de verbondenen tot het stellige besluit zijn gekomenom de militaire operalien naar de Krim door te zettende expeditie zou op den 2<Ien September den togt derwaarts aannemen en de Maarschalk de Saint-Arnaud zelf het bevel over de troepen, de expeditie uitmakende, voeren. Uit nadere bijzonderheden betreffende den brand te Varna, schijnt tc blijken, dat de Grieken inderdaad de moedwillige bewerkers dier ramp zijn

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3