bleven kind van Prikwinkel, oud 4 jaren, is sedert 10 Augustus jl. hersteld, en bij haren vader terug; de meid bevindt zich nog in het Binnen-Gastliuis. Ken meent, dat de zaak ten vroegste behandeld kan worden op het eind dezer of in het begin der volgende maand. AmstC.) Gisteren had alhier plaats de aanbesteding voor de werken van den Rijnspoorweg tusschen den Schielandschen Zeedijk en het Boerengat nabij Rotterdam. Er waren 9 inschrijvers, de minste inschrijver was P. van Lim- burghte Rotterdam, voor eene soin van ƒ77,190, wien het werk gegund is, met aanschrijving om onmiddellijk aan te vangen. LOCI1EM 28 Augustus. Heden nacht heeft er bij den logementhouder Meijerinck alhier, een aller verschrikkelijkst ongeluk plaats gehad. Men had namelijk Zaturdag jl. de onvoorzigtigheid begaanbij het graven van eenen kelder den daarop rusten den inuur te stutten; deze en vervolgens de zolder stortten hedennacht plotseling in. Op het hooren van den val snelde men, vervuld met vrees over het lot der jonge kinderen, naar het looneel der verwoesting, en helaas! die vrees loste zich in niet te beschrijven wanhoop op. Een kind van 6 jaren werd levenloos onder de puinhoopen weggehaald, een tweede iets ouder (van 10 a 12 jaren) henevens het derde van 14 a 15 jaren, zwaar gekneusd in de borst en in den nek, zoodat men ook op het behoud van het leven dezer beiden niet zeer veel hoop koestert. (fJbl.) BL1TE.\L\\DSCI1E BKiUGTEN. uelgik:. BRUSSEL31 Augustus. Morgen ten 2 ure vertrekt de Koning naar Ostende, om zich overmorgen aan boord te hegeven van eene der rijks stoom-paketbootendie den Vorst naar Calais zal ombrengen, alwaar de Keizer der Franschen zich zal bevin den. De Koning zal te Calais overnachten, en naar men verzekert Zondag avond te Ostende terugkomen. E1VGELAS10. LONDEN31 Augustus. De Aartsbisschop van Canterbury heeft besloten, om onder medewerking van zijnen ambtgenoot te Yorkeen geestelijk regtsgeding aan te vangen te gen de Aiiglikaanschc Dekens, Wilberforce en Denison op grond van hunne Roomschgczindheid. De bladen berigtendat een Engelsch koopvaardijschip gehuurd en naar Calais gezonden is, om van daar Fransche troepen naar de Oostzee over te brengen. Dit vaartuig heette Iluguemont, maar men heeft het, uit be leefdheid jegens Frankrijkthans den naam van Baraguey d'Hilliers gegeven. Van wege het Hoofdbestuur der Brilsche landrnagt is bekend gemaakt, dat eene nieuwe uniform voor de infanterie vastgesteld is, en binnen 's lands met het jaar 1856, bij de overige met het jaar 1857 zal ingevoerd worden. YVij zullen nu, naar men hopen mag, zegt de Timesniets laten bestaan van het verkeerde, hetwelk uit gehechtheid aan hel oude gebruik maar al te lang behouden is; wij zullen nu onze soldaten van het hoofd tot de voeten in zulk eene kleedij steken als voor hun bedrijf het best geschikt is. Het is echter te bejammeren, dat deze verandering voor die troepen, voor welke zij het meest noodig is, namelijk die buiten 's lands dienst doen, eerst over nagenoeg 2 jaren zal ingevoerd worden. In allen gevalle is zij een geluk voor het leger; en zij, die de bemoeijing van burgerlijke personen met mili taire zaken niet kunnen dulden, zullen voortaan, naar wij hopen, in gedach tenis houden dat deze gelijk andere algemeen erkende verbeteringen aanvan kelijk bewerkt is door eenen aandrang, die niet uit het leger zelf voortkwam." Ook wordt alhier met genoegen opgemerkt, dat de bededag, die den 16dc" Julij jl. in Britsch-lndië gehouden is, om voorspoed voor de Britsche wapenen af te srneeken, door de inlnndsche bevolking vrij algemeen gevierd is; de zachtheid en billijkheid van het Britsche bestuur en de aanstaande verdwijning van het oude bijgeloof zijn daarin, naar het oordeel dier bladen, duidelijk zigtbaar. Toegenegenheid jegens Engeland zoo wordt gemeld, eene duistere voorstelling van Rusland als eene geduchte en zelfs Indie be dreigende magt, vrees ook voor stremming in de handelszaken, noopten de inlandsche bevolking, om in groolen getale aan de viering van den bede- en boetedag deel te nemen. Zij staakte de dagelijksche bezigheden in veel groolere mate, dan ooit gezien was op hare eigen godsdienstige feestdagen, op welke de arbeid, naar een onder haar heerschend begrip, allen zegen mist. De Mohammedanen schijnen in hunne aanstalten voor deze gelegenheid wat flaauwer geweest te zijn maar ook door hen werd de zaak van Turkye en van Engeland niet geheel vergeten. Aan de Parsee's komt de eer toe van in dezen onder de inlandsche stammen den eersten stap gedaan te hebben, waar toe de onder hen in zwang zijnde gebruiken gereede aanleiding gaven. Ook zijn in de meeste Roomsch-Katholieke kerken gebeden voor Engelands zaak opgezonden. De Singapore Free Press gewaagt nog steeds van de aanvallen der zeeroovers in de Indische wateren, die thans echter hunne operatien meer ten zuiden van Laboan uitgestrekt hebben. Bij het afzenden der laatste berigten zijn zij er in geslaagd om 3 praauwenmet goederen van Singapore geladen, en eene van Sarawak met rijst te nemen. Ook hebben zij verscheidene man nen, vrouwen en kinderen, die zich met de visscherij in de kleine rivieren ten noorden van Tanjong Sirik bezig hielden, gevangen genomen. Zoodra dit te Sarawak bekend was gewordenwerden oorlogsboolen in gereedheid ge- bragtom de zeeroovers te vervolgen en aan te vallen. Zij moeten hel echter veilig geoordeeld hebben van daar te vertrekken, althans waren zij op die hoogte niet meer te vinden. Men verneemt uit Bombay, dat een observatie korps van 20,000 man vereenigd zal worden aan de noord-westelijke grenzenonder bevel van Lord Mei vil!. De staatkunde van Lord Dalhousie is alleen verdedigend, en het bijeentrekken van die slrijdmagl diende alleen om Dost Mahomed in het oog te houden. Op de grenzen van Pegu was het rustig. De jongste berigten uit China doen vermoeden, dat de Russische vloot den 6den Julij ten noorden van Hong-Kong is teruggetrokken. De Russen trachten het daarheen te brengendat eenige Chinesche havens op de noord kust voor hunnen handel worden opengesteld. In het binnenland van China blijven de opstandelingen voordeelen behalen; zij hebben zich meester gemaakt van Toong-Koon, doch aarzelden, in de eerste dagen van Julij, naar Canton op te rukken. 40,000 opstandelingen waren uit Nankin naar de noordelijke provinciën uitgetrokken. In de nabijheid van Shanghae had den 21sten Junij een gevecht plaats tus schen de Keizerlijken en de opstandelingen. Bij die gelegenheid werden door eerstgenoemden eenige scholen gelost op de Engelsche bezitting. Admiraal Stirling, die zich juist aldaar bevond, heeft om voldoening voor die beleedi- ging gevraagd, en het valt. niet te betwijfelen of deze zal gegeven worden. Sir John Bowring bleef te Shanghae om er de lang besprokene quaestie van een te sluiten bandels-lraclaat met Engeland af te handelen. FRAN HKUR. PARIJS31 Augustus. De Keizer heeft Generaal NielOpperbevelhebber der genie bij het expeditie- leger in de Oostzee, eene helooning toegekend voor de verovering van Bomar- sund, door hem tot Groot-Officier van het Legioen van Eer, en den Admi raal Parseval-Deschènes, die in de Oostzee het bevel voert over de Fransche vloot, tot Grootkruis van het Legioen van Eer, te benoemen. Laatstgenoemde was sedert 24 September 1844 Grootofficier en telt 49 jaren werkelijke dienst, waarvan 32 ter zee. De Keizer, heeft toen hij te Irun, grensstadje van Spanje, den Bevel hebber van het garnizoen zijne tevredenheid betuigde over het onderrigt en de goede houding der troepen aldaar in bezetting, gevraagd, hoe sterk die bezet ling was, en de Bevelhebber het cijfer van honderd hebbende opgegeven, over handigde de Keizer hem honderd vijffrancsstukkenom ze onder hen uit te dee- len; vervolgens drukte de Keizer ieder dier manschappen de hand, en noodigde hen uit ter hijwoning van het bal, dat hij den 25slen te Biarritz gaf. De Koningin Maria Christina heeft hare vrijheid aan de Fransche Regering te danken. Keizer Napoleon namelijk moet daarover een eigenhandigen brief aan de Spaansche Regering gezonden hebben. De Hertog de Tréviso, lid van den Senaat, zal 2 mill, ten koste leggen aan den herbouw van het oude kasteel van Sceanx zoo als hel bestond ten tijde van den Hertog van Penthièvre. Genoemd kasteel is een der vorstelijke verblijven, alwaar Lodewijk Filips en zijne zuster, Mod. Adelaide, hunne op voeding genoten. Horace Vernet wasblijkens berigt uit Konstantinopel van 20 dezer van Varna aldaar terug gekomenen maakte zieh gereed naar Frankrijk terug te keeren. Te Marseille is de gezondheidstoestand reeds zoo verbeterddat de hulp- bureaux van liefdadigheid gesloten zijn. ZWITSERLAND. Men verzekert, dat de Zwitsersche overheid een komplot is op het spoor gekomendoor agenten van Mazzir.i op de Tessinosche grenzen gesmeed. Eenige personen zijn in hechtenis genomenen in het Kanton Graauwbunderland heeft men wapenen en buskruid verborgen gevonden. De policio van Tessino legt den grootsten ijver aan den dagom de pogingen der vreemde propa ganda te verijdelen, die tot niets anders dan tot nadeel van Zwitserland kunnen strekken. Te Genève zijnop bevel van den Bondsraad niet slechts eenige Fran sche, maar ook vele Duitsche uitgewekenen het land uitgewezen. Zij zul len naar men zegtin Spanje eene schuilplaats zoeken en te Genua inge scheept worden. SPANJE. MADRID, 29 Augustus. De Luit.-Gen. Don Juan van Halen, Graaf de Percamps, is benoemd tot Voorzitter van het Hooggeregtshof van Oorlog en Marine, ter vervanging van Don Ramon de Meer, Graaf de Gra. Het batailjon jagers van Tarragona is ontbonden, en het batailjon jagers van Afrika N°. 2 zal voortaan den naam dragen van «batailjon van Madrid." Tot de nieuw benoemde Gezanten om Spanje bij de vreemde hoven te vertegenwoordigen, behooren nog de Heer Gabriël Garcia Tasara, te Parma en Florence; de Heer Diego Coelloy Quesada, te Kopenhagen, en de Heer Eduardo Sancho, thans te Brussel, te Rio Janeiro. De club de Unie, waarvan Esparlero het eere-voorzitterschap had aan genomen, is op last der Regering gesloten. De Heer Sagasti heeft bepaalddat alleen de kiesbevoegden en geene anderen de kiesvergaderingen mogen bijwonen. De ultra-republikeinen vin den daarin eene beperking van het regt van vereeniging. De Minister van Marine, Don Allende Salazar, heeft al de beschikkingen door de Juntaas genomen in zaken de marine betreffende, nietig verklaard, welke maatregel door de meeste Spanjaarden te regt wordt toegejuicht. Er was onlangs eene Staatscommissie benoemdom onderzoek te doen naar den staat, waarin het tegenwoordige Bewind bij zijn optreden de schat kist gevonden had. Het rapport dezer commissie is in de Gaceta de Madrid van den 27sten dezer openbaar gemaakt; het zou, gelijk den 24sten dezer

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2