LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 4 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond /"V' 0 m N 1 i' Do Prijs der Courant is ƒ13 het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIXXEXLANDSCÏIE BERÏGTEX. LEYDEN2 September. Z. M. beeft benoemd bij de dienstdoende schutterij alhiertot lslcn Luit. A. Nanning Hubrecht, thans 2dCD Luit. en tot 2den Luit. Mr. P. van Bemme- len tlians scliutter. Het getal opgenomenen in het werkbuis gedurende de afgeloopen weck is geweest als volgt: 27 Aug. 102 volwassenen, 32 kinderen, te zamen 134. 28 116 i) 38 154. 29 126 40 166. 30 126 39 165. 31 125 36 161. 1 Sept. 127 38 165. 2 123 38 161. In bet naburig Valkenburg is 11. Maandag in den kelder van een Heeren buis, waarin eenige herstellingen werden gedaan, onder den vloer een aarden potje gevonden, met 8 gouden munten. Het potje gebroken zijnde, is door de werklieden onder het puin geworpen. Zes dier munten hebben nagenoeg de grootte van een Rijksdaalder, doch zijn veel dunner, 2 zijn kleiner. Alle zijn uit de 16dc eeuw. Twee van bet Graafschap Zutphen, een met bet omschrift: mon. aurea düc. geidriae. com. zutpbaniae, en aan de keerzijde: nisi. quia. dns. irat. in. nobis, forte. DEGiUTis. De ander: moneta. nova. au. duc. gelriae. com. z. en aan de keerzijde: transfer! et CONSTITUIT. regna. deus. Twee van de Staten van Overijssel, beide met de omschriften: mone. nov. aure. ordin. transisselaniae. En nisi tu domine nos servaveris frustra 83. Nog een Ovcrijsselsche munt met de volgende omschriftenpb. d. g. bispaniar. rex. a. o. transisi. en aan de keerzijde: concordia res parvae crescünt. Een van Koningin Elisabeth met onduidelijk omschrift. Een van Keizer Karei V, met de omschriften: caro. d. g. rom. imp. hisp. rex. dus burg. en da midi virtut. ctra bostes tuos. 1543. Een van Koning Sebastiaan van Portugal, met de spreuk: in. boc. signo. vinces. De innerlijke waarde bedraagt gczamentlijk ruim ƒ60. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Ornloopende Bankbiljetten ƒ95,768,630.00. Saldo's van Bekeningen-Courant f 10,843,035.59j. Munt en Murrlmaleriaal 98,157,850.01 j. De 8ste algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zal den 21sten dezer te Dordrecht gehouden worden. Het Weekhl- v. h. Regt behelst een statistiek van de bevolking der gevangenissen in Nederland over 1852. Uit bet tienjarig overzigt blijkt o. a., dat het getal gevangenen en bij ge volg waarschijnlijk dat der misdaden en wanbedrijven sedert hel jaar 1840 aanhoudend is afgenomen. Men schrijft dit toe, eensdeels aan meerdere wel vaart, welke zich algemeen heeft geopenbaard, en ook aan de tucht onder de veroordeelde gevangenen en hunne zedelijke verbetering. Het getal ge vangenen, bij afwisseling gedurende elk jaar aanwezig geweest, beliep in 1843 ongeveer 19,000, in 1846 bij de 23,000, in bet buitengewone jaar 1847 ruiin 24,500, in 1848 20,500, in 1849 omstreeks 18,000, en in 1852 16,000. Van de Dedemsvaarl wordt gemeld De scheepvaart is dit jaar bijzonder levendig; reeds ineer dan 5,000 schepen zijner geladen, het vooruitzigt beslaat dat er 9,000 en dus meer dan andere jaren zullen afvaren. Er is dan ook zeker meer turf gemaakt. Het verbruik in de fabrieken, steenbakkerijen vooral, is bijna verdubbeld. Met het Overijssclsch Kanaal gaat het bijzonder gunstig; bet gedeelte van Loozen naar Bergcnlheim is onderhanden; wekelijks worden er zoo onge veer 1000 ellen ler.gte gegraven, door de 600 arbeiders, die in onderscheidene ploegen aan bet werk zijn, zoodat de belangrijke veenen van Bergcnlheim zeer spoedig aan de snede zullen komen. Uit Staphorst, in Overijssel, wordt gemeld, dat aldaar de muizen in de schuren, waarin de boekweit geborgen wordt, en ook op de velden groote ver woestingen aanrigten, zoodat men niet weet, hoe het graan tegen dat onge dierte te beveiligen. Ook de gemeenten Tiuinerwold en Koekange zijn met die plaag bezocht. Tc Zwolle is door den Raad het besluit genomen tot den aanbouw van een kazerne voor 600 man waartoe de Bagijncn-weide voorloopig is aangewezen. Uit bet graafschap Bentheim wordt gemelddat men zich voortdurend bezig houdt met het aanleggen van onderscheidene kunstwegen, zoo zijn in aanleg de weg van Almelo over Tubbergen en die van Hardenberg, beiden op Ulsenterwijl een andere van Neuenhaus over Witmarsum naar Lingen in overweging is, alle 3 met oogmerk om Holland met Hanover in kortere verbinding te brengen. In het dorp Made, bij Breda, heefl op den 28slen Aug. wederom ecne noodlottige uitwerking van sterken drank plaats gehad. C. S. in een be schonken toestand uit eene herberg komende, werd door P. v. B. aangevallen, die hem met een stok of knuppel zoodanige slagen heeft loegebragtdat bij bewusteloos is neergezegen, en er alle reden bestaat, om voor bet behoud van zijn leven te vreezen. Te 's Hertogenbosch is aanbesteed de begrinding en bestrating van den weg van Eindhoven naar Weert, voor zoo ver de provincie Noordbrabant zich uitstrekt voor ƒ99,600. Wijlen de Heer Adrianus van der Heiden, gewoond hebbende te Brussel en aldaar den 10 Augustus jl. overleden, geboren te 's Hertogenboschbeeft zijn niet onaanzienlijk vermogen, bij testament, gepasseerd voor den Heer W. P. Hubert, Notaris, op den 11 Mei 1853, aan bet departement 's Ilerto- genbosch der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen gemaaktwelk departe ment volgens den wil des testateurs daarover zal moeten beschikken tot opvoeding en opleiding der jeugd te 's Herlogcnbosch. De erflater, die een aantal nichten en neven achterlaat, zegt in zijn testament, dat bet aantal zijner verre bloedverwanten zoo groot is, dat indien hij ten hunne behoeve over zijne nalatenschap bad beschikt, ieders aandeel gering zou zijn geweest, en hij daarom eene beschikking heeft genomenw aarbij zijn vermogen op den duur voor zijne geboortestad nuttig zou wezen. 's GRAVKNHAGE 2 September. Z. M. heefl benoemd tot Substituut-Officier bij de Arr. Regtbank te Win schoten, Mr. W. J. Feiththans Substituut-Griffier bij die Regtbank. Z. M. heeft benoemd bij het 5lle regement infanterie tot lsten Luitenant den 2den Luitenant II. Pilger, van het corps. LI. Donderdag heeft Z. M. zich des morgens naar de naburige heide vlakte bij Voorst begeven ten einde de manoeuvres van de aldaar gekanlon- ncerde regementen dragonders bij te wonen. Z. K. II. Prins Hendrik is gisteren avond ten 6? ure, uit Weimar iu de residentie teruggekeerd. Zijn verblijf alhier zal evenwel niet van langen duur zijn, daar Z. K. II. zich spoedig naar Luxemburg zal begeven. H. K. H. Mevrouw de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach zal zich, naar men verneemt, aanst. Dingsdag naar Amsterdam begeven en na van daar een uitstapje naar Zaandam gemaakt te hebben, naar Soestdijk vertrek ken, waar zij eenige dagen zal vertoeven, om vervolgens naar Weimar terug te keeren. In hötel de Oude Doelen hebben de leden der Synode, ter eere van den Minister voor de Zaken der Hervormde Eeredienst, een prachtig en rijk souper gegevenwaarop ook andere voorname personen tegenwoordig waren. Maandag aanst., des middags ten 2 ure, zal de gewone vergadering der Staten-Generaalzittingjaar 1853 1854, door den Minister van Binnenl. Za ken, in naam des Konings, worden gesloten. ROTTERDAM 1 September. In de zitting van den Gemeenteraad alhier zijn, bij eene bevolking van 92,745 zielen, de inkomsten voor 1855, beraamd op 1,165,773.14 en de uitgaven op ƒ1,144,685.59. Het fraaijs clipperschip Eliza Mallory, Kapt. J. E. Williams, bestemd naar New-York met ruim 300 landverhuizers, waarvan 190 Nederlanders, grootendeels Zeeuwen, is den 3Isten Aug. van deze stad vertrokken. AMSTEPiDAM, 1 September. Dc instructie van J. II. Kamper is, naar wij vernemen, a'geloopen. De Regtbank, in raadkamer, heeft hem gisteren gerenvoijeerd ten criminele. Nog zijn de volgende bijzonderheden gemeld, dat de beklaagde, die nu 21 jaren oud is, reeds op zijn 16de jaar in Hanover tot eene korte gevange nisstraf wegens diefstal veroordeeld werd dat zijne bij den Heer Regter-Com- missaris afgelegde bekentenis plaats had, nadat het leugenachtige van zijne vroegere opgaven en bel onhoudbare daarvan was bewezen, en dat hij eerst na die bekentenis door ecnen geestelijke is toegesproken. Het eenig o verge-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1