helft van het Koninklijk inkomen. Op verlangen der Koningin zal eene com missie worden benoemd, om te onderzoeken, welke bezuinigingen hier zijn aan te brengen. Van hier wordt van Maandag 11. de benoeming gemeld van de Heercn ■de la Torre Ayllon en Gonzales Bravo tot Gezanten te Rome en Weenen. O'Donnell heeft besloten tot de ontbinding en afschaffing van het korps der garde van de Koninginen tot de reorganisatie van het korps hellebar- diers. De uitgifte van bet dagblad la Voz de las Baricadas is door de milicie verhinderd. De Regering heeft eene circulaire openbaar gemaakt, waarin aan eiken soldaat eene premie van 750 realen 90) toegezegd wordtdie aanspraak hebbende op ontslag, zich op nieuw voor den tijd van 1 jaar tot de dienst verbindt. Er is reeds een besluit genomen tot verdrijving der jesuiten uit Valla- dolid en Burgos. De Juntaas voor de veiligheid en wapening in de provinciën zijn ontbonden. De slooping der burgermaatschappij, leest men in de Jimes, is er door de bedorvenheid der vroegere Regeringen aangevangenmaar zij wordt niet minder krachtig voortgezet door de flaauwhartigheid van het tegenwoordige Ministerie en deszelfs ondergeschiktheid aan de revolutionaire drijvers; zoo er eenige tegenkanting tegen die drijvers is, dan openbaart zij zich alleen in oneenigheden onder de Bewindslieden zelve. Meer en meer blijkt het, dat de vereeniging van partijen, waardoor het kabinet is gevormd, niet kan blijven bestaan. Er is geene magt om aan de buitensporige eischen der volksleiders liet hoofd te bieden; zij is althans niet bij Espartero; hij vindt het gemak kelijker te regeren met behulp van inwilligingen, zelfs wanneer deze de grootste moeijelijkheden voor de toekomst medebrengen. Volgens bet dagblad El Tribuno zal de handelsstand der hoofdstad eerstdaags eene bijeenkomst houden, ten einde de maatregelen te beramen, om aan de Regering alle mogelijke hulp te verleenen tot het voortdurend bewaren der openbare rust. Te Bayonne, het vereenigingspunt van de meeste Spaansche uitgewekenen, bevinden zich thans 12 Oud-Ministers, het geheele personeel van het huis der Koningin-Moeder, en voorts eer. 30-tal Staatsambtenaren van den hoogsten rang. Onder de voornaamste Spaansche Edelendie voorloopig te Bayonne een toe- vlugt hebben gezocht, behooren de Graaf van Reraato, broeder van den Her tog van Rianzares, de Graaf en de Gravin de Sevilla la Nueva. enz. In meergenoemde stad is bevel ontvangen uit Madrid, dat alle Spaansche militai ren die zich te Bayonne bevindenop een afstand van 30 mijlen van de grenzen moeten blijven. Don Jose de la Concha, de nieuwe Kapitein-Generaal van Cuba, is naar zijne bestemming vertrokken. Men zegt, dat de Gezant der Vereenigde Staten thans op nieuw aange boden heeft Cuba te koopen zijn aanbod, boe verleidelijk ook bij den tegen- woordigen staat der Spaansche schatkistmoet bepaald afgewezen zijn. PRUISSEN. BERLIJN, 29 Augustus. In het Kabinet is de vraag gerezenof het niet nuttig ware den uitvoer van vee te verbieden. Een bepaald besluit ten deze is nog niet genomen. Mogt de Regering werkelijk tot dat verbod overgaandan zou die maatregel noodlottige gevolgen hebben voor de proviandering der Oostzee-vloteodie al het benoodigde vleesch uit Pruissen trekken. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden zijn gisteren avond alhier aangekomen. De Koning van Portugal zal aan het Beijersche Hof nog een bezoek afleggen en van daar naar Brussel vertrekken. Van Brussel keert de jonge Vorst over Parijs naar Lissabon terug. Het geruchtdat de Generaal von Benkendorff reeds hier was aangeko men, wordt van eene goed onderrigte zijde tegengesproken. In de haven van Memel hebben 2 Engelsche korvetten post gevat. Al- bier wordt deze verschijning der Britsche oorlogsbodems verschillend beoordeeld. Uit Dantzig is berigt ontvangen, dat de Admiraal Napier naar Kopen hagen vertrokken is, alwaar hij waarschijnlijk nu reeds zal zijn aangekomen. Ook werd verzekerd, dat Generaal Baraguay d'Hilliers aan den Koning van Zweden het aanbod heeft gedaan van 14 millioen francs, gedurende de eerste maand, en 7 millioen gedurende de volgende maanden, als toelage bij de oorlogskosten, ingeval Zweden zich met de Westersche Mogendheden tegen Rusland verbindt. Volgens een Zaturdag jl. met den telegraaf van Dantzig afgezonden berigt, heerschte de cholera te Bomarsund zeer erg; op den 23sten dezer stierven er aan die ziekte 60 Fransche soldaten. Uit Breslau wordt berigt, dat het water begint te vallen. De verwoes tingen door de overstroomingen aangcrigt zijn allerverschrikkelijkst, en ijselijk zijn de bijzonderheden die des betreffende worden medegedeeld. Reeds toont de liefdadigheid zich even onbekrompen als bij vroegere soortgelijke rampen. FRANKFORT. 28 Augustus. De Bondsdag heeftovereenkomstig een door Beijcren gedaan voorsteleen buitengewone toelage verleend ten behoeve van het herstel der vesting Landau. Het daartoe strekkende besluit werd echter niet met algemeene stemmen genomen. De verschillende Commissien der Bondsvergadering hebben bepaalddat de staat der Ooslersche verwikkelingen geen hinderpaal oplevert tot het hou den eener vacanlie van 14 dagen. De agent der Noord-Amerikaansche handels-compagnie te Hamburg heeft uit Petersburg bevel ontvangen alle aan deze maatschappij behoorende sche pen, waaronder ook de Cesarowitsch te verkoopen. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Augustus. De Koning van Portugal is gisteren avond met zijnen broeder, en in gezelschap van den Aartshertog Ferdinand Maxvan Ischl herwaarts terug gekeerd. Het verblijf der Portugesche gasten alhier zal nog eenige dagen duren en vervolgens zullen zij naar Parijs vertrekken. Volgens een leleg. berigt, is den 30sten het antwoord van Rusland op den door Oostenrijk ingezonden jongsten voorslag alhier ontvangen. Vorst Gortchakoff zal met de mededeeling daarvan wachten, tot dat Keizer Frans Jozef van Ischl in zijne hoofdstad zal zijn teruggekomen. Onder de jongste opgaven van inschrijvingen voor de nieuwe leening, merkt men die van Prinses Marianne der Nederlanden op, die, behalve eene vroegere inschrijving van 50,000 fl.ook nog 450,000 11 dus in het geheel voor 500,000 fl. ingeschreven heeft. In de afgeloopen weck zijn de electrieke draden van Weenen naar het schijnt gebroken, zoodat het getal dépêches geringer is dan gewoonlijk; men hoopt, dat de draden hersteld zullen zijn tegen den tijd, dat gunstig nieuws verwacht wordt. Volgens de Lloyd is den 22sten de magliging, verleden jaar aan de fabriekanten in Rusland verleend, om deel te nemen aan de Parijsche ten toonstelling in 1855ingetrokken. Te Brody in Gallicië, is den ÏO"16" dezer de eerste wolmarkt geopend. Er was eene groote menigte koopers, die in drie dagen 2000 a 2500 cente naars fljne schapenwol tot eenen prijs van 110 a 140 gulden opkochten. De markt zou nog tot het einde van de maand duren. Uit Krakau schrijft mendat de werkzaamheden aan den spoorweg in Gallicie weder met kracht begonnen zijn, om de verbinding met Bochnia aan de eene en de voortzetting van Dembica naar Rzessow aan de andere zijde ten spoedigste te voltooijen. Aan de aardewerken arbeiden 10,000 man mili tairen te gelijkcr tijd. KUS li AW©. De Keizer heeft Generaal Vorst Bebutoff, als belooning voor de door hem behaalde overwinning, tot Ridder der Heilige Andreas-orde benoemd. Een berigt uit Odessa van den 15den Augustus, opgenomen in de Oesterr. Corréspgewaagt van eenen strooptogt, die laatstelijk door de bewoners van den Kaukasus onder aanvoering van Schamyl in het Russische gewest Tiflis ondernomen was en aldaar grooten schrik had verwekt. Uit een verslag in het Joum. de St. Petersbourg van den 20sten blijkt, dat in de daad in het midden der vorige maand op onderscheiden punten in den Kau kasus gevochten is. De gevechten, die tusschen den llicn en den 23stm Julij aldaar hebben plaats gegrepenzijn volgens dat verslaggeheel ten voordeele der Russen uitgevallen. De onderneming van Schamyl op de linkerzijde der Lesghische linie, is mislukt, en ter zelfder tijd zijn de bergbewoners op an dere punten van den Kaukasus geslagen. Bij die onderscheiden ontmoetin gen zijn aan de zijde der Russen in het geheel 61 man gesneuveld, en 10 Onderofficieren benevens 71 man gekwetst. De bewegingen waren zoo plotse ling en snel, dat zij niet konden mislukken. Ongerekend de aanmerkelijke verliezen, die door de opstandelingen geleden zijn, is een belangrijk doel be reikt, namelijk, dat nagenoeg 5000 bergbewoners,' die hun huisgezin en woonstede gingen verdedigenzich niet bij de hoofdmagt van Schamyl heb ben kunnen voegen. TURKTE. KONSTANT1NOPEL20 Augustus. Een berigt van hier meldtdat de Hertog van Cambridge ziek is. Zijne ongesteldheid is echter niet zorgwekkend, en alleen een gevolg van de zware vermoeijenissen eener reis naar Varnabij welke gelegenheid hij aan eene brande hitte en de felle zonnestralen blootgesteld is geweest. Uit een brief van een hoog geplaatst persoon in het Fransche leger, blijkt, dat de toestand der troepen verschrikkelijk is. De divisie van Prins Napoleon heeft naar verhouding het minst geleden. Het ontbreekt er aan ge neeskundige hulp. De hospitalen zijn vol en men moet al zeer ziek zijn om daarin opgenomen te worden. De Engelschen tellen zoo mogelijk nog meer zieken; doch zij verbergen hunne verliezen met eene merkwaardige hardnekkigheid. Een brief van een Officier uit Varna van den 8sten dezerte Londen ontvangen wordt door de Times medegedeeld en lnidt aldus: Het spijt mij te moeten zeggen, dat ik u geen bemoedigend nieuws melden kan. Wij bebben tot heden 30 man van het regiment aan de cholera verloren. Eene afdeeling van de Zouaves (de Fransche Afrikaansche troepen) die ongeveer 14 dagen geleden vertrok, kwam heden zoo verminderd in getal terug, dat 2 kleine stoombooten voldoende waren om de overgeblevenen terug te brengen. Volgens hunne eigene opgave verloren zij 3000 man in 10 dagen. Zij waren naar Kustendje aan den mond van den Donau gezonden. De eerste twee dagen bevonden zij zich allen wel; daarna vielen de manschappen plotseling dood, en stierven bij 100-talIen in een of twee uren; zoodat een bataljon van 1200 man 600 dooden achterliet. Zonder twijfel werd dit grootendecls ver oorzaakt door het vergiftigde water, dat zij dronken, daar al de pulten met verslagene Russen en Turken gevuld waren! Zij die terugkwamen, hebben holle wangen en zien er ellendig uit, stervende tevens bij getallen. Zonder overdrijving gesproken begraven de Franschen hunne dooden bij 50-tallen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3