niet zal laten vertrekken. Bijna alle Ministers moeten er voor zijn, alleen Iispartero en de Minister van Marine verzetten zich er met alle magt tegen en wel op grond, dat men daardoor zou toonen tegen het volk le zijn, daar de natie zich bepaaldelijk betreffende dit punt verklaard heeft. De gewezen Minister van Binnenl. Zaken, de Heer Calderon de la Barcaheeft deze stad verlaten, zich naar het buitenland begevende. Het volgende berigt is uit Bayonne van den 23s,en dezer medegedeeld: De legerafdeeling, die laatstelijk in Andalusie stond en zich aldaar reeds dadelijk bij de legen het Gouvernement opgestane Generaals gevoegd heeft, is te Madrid gekomen zij is er met plegtighcid ontvangen door den Maar schalk Espartero en den Generaal O'Donnell in oogenschouw genomenen vervolgens voorbij het balkon van het Koninklijk paleis getrokken. Koningin Isabella verscheen op het balkon, cn ontving van de troepen en van de volks menigte herhaalde blijken van toegenegenheid." In de Espanaeen der Regeringsgezinde Madridsche dagbladen leest men den 20sten dezer: «Gisteren is de prijs onzer staatsschuldbrieven vrij wat gedaald. Toen het tegenwoordige ministerie optrad, herleefde het alge- meene vertrouwen eensklapsde naam van den rijken en achlenswaardigen man die aan het hoofd van 's lands geldwezen geplaatst werdwas alleen reeds genoegzaamom den prijs van alle effecten snel te doen rijzen. Doch sedert is onze 3 pCt. schuld in eenige dagen meer dan 3* ten honderd ge daald deze daling laat zich ligtelijk verklaren uit den toestand der schat kist, en uit de vrees, dat zij aan hare verpligtingen niet zou kunnen vol doen, indien de provinciën des rijksten aanzien der belastingen, de door baar aangenomen onafhankelijkheid volhielden. De schatkist zal onvermijdelijk aan hare verpligtingen moeten te kort komen indien niet onverwijld krach tige maatregelen genomen worden, om de raderen der geldelijke administratie weder in geregelde werking te brengen. Het meerendeel der Madridsche dag bladen stemt op dit punt met ons in, en maakt de Regering gedurig be dacht op de noodzakelijkheid om, eerst en vóór alles, hare zorg te wijden aan hetgeen de administratie en de openbare orde betreft. In de vorige maand Junij heeft de schatkist sleehts 90,375,345 realen ontvangentegen 102,989,998 realen in de maand Junij 1853." ITALIË. ROME, 24 Augustus. Alhier is steeds sprake van de bijeenroeping der Bisschoppen in Novem ber e. k. Het schijnt dat de Paus, niet alle Bisschoppen kunnende uitnoo- digen, althans gewild heeft, dat elke Katholieke natie zoo veel mogelijk ware vertegenwoordigden dat bijgevolg eene bijzondere uitnoodiging is gezonden aan 2 of 3 Prelaten van elke natie, 's Pausen voornemen is aldus genoodigde Prelaten in een der Apostolische paleizen te ontvangenen hun gedurende hnn verblijf te Rome gastvrijheid te verleenen. Een brief uit Turyn meldt, dat de Sardinische Regering 4 oorlogsche pen naar den Archipel zal zenden, met last de zeeroovers te vervolgen, ter wijl de Engelsch-Fransche vloten in de Zwarte zee bezig zijn. Den 16dcn dezer hebben de bevoegde autoriteiten te Genua doen afkon digen dat, naardien het gebleken was, hoe het toenemen der cholera gedu rende de laatst vorige dagen aan de heerschende ongebondenheid onder de lagere volksklasse moet toegeschreven worden, die geheele nachten in de wijnhuizen doorbragt, alle zoodanige huizen voortaan des avonds ten 10 ure moeten worden gesloten. PRUIS SEW. BER.LIJN, 27 Augustus. Het antwoord van Rusland op de laatste Oostenrijksche nota is ontvangen. De voorstellen der Westersche Mogendheden zijn in alle 4 punten door Keizer Nicolaas van de hand gewezen. De Graaf Benckendorff is hier aangekomen cn onverwijld naar Putbus vertrokken. Dezer dagen overleed de laatste Officier, die nog in leven was van al de Officieren, die onder Fredcrik den Grooten hadden gediend: de Majoor van Wangenheimhij bereikte den ouderdom van 91 jaar en 9 maanden. Te Brcslau en omstreken heeft de buitengewoon hooge waterstand over stroomingendoorbraak van dijken, wegrnkken van bruggen ten gevolge gehad. De daardoor aangerigte schade is onnoemelijkzeer veel menschen verkeerden in levensgevaar; hnn toestand is allerjammerlijkst. Een telegr. berigt uit Stockholm van den 2Gstcn dezer meldt het vol gende: In de vergadering van den boerenstand des Rijksdags is het voorstel gedaandes Konings medewerking te verzoeken ten einde te belettendat de Alands-eilanden weder onder de Russische heerschappij komen. De vaar tuigen der Alands-eilanden waren voorloopig onder Fransche vlag. Ook wordt gemeld, dat het zegelregt op de Zweedschc dagbladen tot op de helft ver minderd is. FRANKFORT. 25 Angustus. De Bondsvergadering heeft besloten in de eerstvolgende 2 weken geen zit ting te houden, tenzij de stand der Oostersche verwikkelingen het noodzake lijk maakte. Het dividend voor de aandeelhouders van Bad Homburgis voor het vorige saizoen op 72 pCt. van het nominale kapitaal bepaaldde actiën staan thans drie malen zoo hoog, als de oorspronkelijke waarde. De zedelijke waarde staat zoo verre beneden nuldat men zich behoorde te schamen om er bezitter van te zijn. Eene 100-jarige aloë zal weldra in den Horlus Medicus, te Darmstadt in bloei slaan; deze plant is 85 jaren oud, heeft de hoogte van 18 voet be reikt cn behoort tot eene hier te lande zeldzame soort met wit gestreepte bladeren. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Augustus. Graaf v. Arnim, die eene langdurige, naar men zegt, zeer levendige con ferentie met Graaf v. Buol heeft gehad zal weder naar Berlijn vertrekken de naar Berlijn bestemde Turksche Gezant Kiamil Bey is heden uit Triest alhier aangekomen en in hetzelfde hotel, waarin Prins GortschakolF woont, afgestapt. Het Museum te Praag heeft dezer dagen een merkwaardig geschenk ontvangen, te welen: een Turksche Firman uit de 16de eeuw, welke onge veer 3 ellen lang1 el breed en met goudenblaauwe en roode rijk ver sierde letters is geschreven. De eerste letter alleen neemt meer dan een vierkanten voet ruimte in en is met sierlijke arabesken omgeven. De in houd van dit stuk is eenvoudig de toestemming aan zekeren Heer Wok v. Rozenbergom eene reis in Palestina te mogen doen. RUS I. AN 19. Volgens de Lloyd is er, om perk le stellen aan de verhuizing uit de Krim een Keizerlijk bevel uitgevaardigdwaarbij het aan ieder inboorling verboden wordt, dezelve te verlaten, echter staat het vrij, zich dieper landwaarts in te begeven. Het Journ. de St. Petersb. meldtdat de adel van het Gouvernement Tchernigoff de begeerte heeft te kennen gegevenom in 5 jaren 100,000 zilv. roeb. bijeen te brengenonder de benaming van Kapitaal van Nicolaas waarvan de renten zullen strekken tot onderhond op de militaire scholen, van de kinderen van hendie in den tegenwoordigen oorlogvoor het Ge loof, den Souverein, en liet Vaderland, strijden. Ook heeft de Adel van Eslhland op hare kosten 24 jonge edellieden uitgerustom in de krijgsdienst te treden. In een brief uit Moskou in het J. St. Petersbourg worden de krijgsver- rigtingen der Engelschen in de Bothnische golf en in de Witte Zee, namelijk bet beschieten van het klooster Solowelskyhet wegrooven der klokken uit het klooster Kiyenz.vergeleken met de bloedige tooneelen der Fransche omwenteling in 1783 en met de vernielende togten der Hunnen. Omtrent de sterkte van de Russische krijgsinagt, die in Wallachije was gekantonneerdbevat het J. de Franc bf. de volgende opgave: Er waren van het 3de legercorps (Osten-Sacken) dat thans een ander opperhoofd moet hebben de 8ste en 9de divisie infanterie, ieder sterk 16,000 man, te zamen 32,000 man; 4 batterijen bij elke divisie, dus 8 batterijen, te zamen 3200 man; 2 reg. ulanen eu 2 reg. huzaren, ieder van 1200 man, te zamen 4800 man; de 7de divisie inf. (te Braila) 16,000 man; 4 batterijen van 1600 man; dus totaal voor het 3de legercorps 57,000 man. Vervolgens het 4de leger corps (Dannenberg)delOdc, lldsenl2dc divisie inf., 48,000 man, ruiterij, 3 reg. ulanen en 3 reg. huzaren, te zamen 7200; 12 batterijen, te zamen 4300totaal voor het 4d(> legercorps 60,000 man. Wijders waren er van het 5dc legercorps (Luders) de 14de en 15de divisie inf. 32,000 man, 6 reg. ruiterij 7200 man8 batterijen 3200 mantotaal 42,400 man. Bij elk dier corpsen behooren nog 1 bataillon karabiniers, 1 bataillon pontonniers en 1 bataillon sapeurs, ieder a 1000 man; te zamen 9000 man; voorts 20 reg. kozakken, ieder a 800 man, te zamen 16,000 man; eindelijk 6 reg. dragonders 9000 man; 2 reg. Ural-kozakken i 1000 man, te zamen 2000 man en 48 stukken geschut met 2400 man. Het geheele cijfer der Russsische krijgsmagt was derhalve 198,900 man. TURK NE. KONSTANT1NOPEL16 Augustus. Prins Napoleon, wiens ongesteldheid vroeger berigt is, woonde gisteren al hier het Te Deum bijaldaar gevierd bij gelegenheid van den naamdag des Franschen Keizers. De Prins zou spoedig weder naar zijne divisie vertrekken. Volgens de laatste tijdingen uit Varnazou aldaar eene genoegzame hoeveelheid leeftogt bijeen gebragt zijn om met 80,000 man eene expeditie tegen de Krim te kunnen ondernemen. Die expeditie zou staan onder de onmiddelijke bevelen van de Generaals Canrobert en Brown en van den Ad miraal Boxer. De Maarschalk de St. Arnaud en Lord Raglan zouden met het gros van het leger volgenzoodra de eerst vertrokken troepen eene positie in dc Krim bezet zouden hebben. Uit Bucharest is van den 12d™ Augustus geschrevenDe barrières dezer stad, die op verren afstand van elkander liggen, zijn door de Turksche en Wallachijsche troepen bezet; geheel de overige dienst is aan laatstgenoemden overgelaten. Er bestaat alle reden om hen te vertrouwenwant van alle Wallachijers zijn de Wallachijsche soldaten de meest misnoegden met betrek king tot de Fiussen. Nog in de laatste oogenblikken van het verblijf der Russen alhier, heeft menig voorval hen diep moeten schokken. Zoo hebben de Russen 4 stukken geschut medegenomen van die, welke Sultan Abdul- Medjid in 1848 aan het Wallachijsche leger heeft geschonken op deze wijze wilden zij het door Iskender-Bey bij Slatina veroorzaakte te kort aan kanon nen dekken. De Wallachijscbe artillerie is over deze aanvulling van het Russische artillerie-materieel ten baren koste zeer gebelgd. Eenigen tijd ge leden zijn 25 dier Wallachijsche artilleristendie met de Russen bij Braïla stonden, op eigen gezag uit hun kantonnement vertrokken, en hebben zich naar Bucharest begevenen aldaar voor de Regeringspersonen verschenen verklaarden zij geene overloopers, maar goede eerlijke Wallachijers te zijn. De ontvangst der Turken was inderdaad luisterrijk en niet gedwongen feestelijk; doch het was bij voorkeur het volk, dat tengelloos zijne vreugde aan den dag legde, de Bojaren zijn besluiteloos, de handelstand houdt zich onzijdig. Maar het volk heeft gedurende het verblijf der Russen, door de verschrikkelijke duurte der levensmiddelendoor hooge belastingen veel geleden V en beschouwt de komst der Turken als eene verlossing uit zooveel leod.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3