BUITENLAIVDSCIIE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 28 Augustus. De Emancip. bevat liet volgendeAl de leden van liet Belgisch Kabinet Lebben hun ontslag aan den Koning 11. Vrijdag ingezonden. Z. UI. werd toen te Brusselkomende van Ostende terug gewacht. Dingsdag te voren zijn de HH. Liedts en l'iercot van Ostende teruggekeerdom eenen Ministerraad hij te wonen, in welke de waarschijnlijke aftreding van het Kabinet besproken is. Piercot is toen te Brussel gebleven. Vrijdag morgen heeft de Brouckere Minister van Buitenl. Zaken al zijne amblgenooten tot eene nieuwe Raadsver gadering bijeen geroepen, die in den namiddag gehouden is. De Brouckere heeft er op aangedrongenom onverwijld en gezamenlijk af te treden. Dit voorstel heeft ingang gevondenen dienzelfden avond hebben al de Ministers hun ontslag aan Z. M. ingediend. In de jongste zitting van de klasse Letterkunde van de Kon. Belg. Akademiewerd onlangs gelezen een brief van den Heer F. L. Hoffman waarin hij beriglle, dat, in de bibliotheek der stad Hamburg, een handschrift wordt gevonden van Maerlants werkde Naturen Bloem. De klasse droeg onmiddellijk aan den Heer Quetelet, vasten Secretaris, op, om pogingen in 't werk te stellen ten einde inzage of gebruik van dit handschrift te erlan gen, als zullende van groot nut kunnen zijn voor de Commissie, belast met de uitgave van de meesterstukken der oude Vlaamsche Letterkunde. De klasse der schoone kunsten van de koninklijke akademie heeft liet plan gevormd, om in navolging der beroemde Beijersche Walhalla, in het Park te Brusseldat aanmerkelijk wordt verfraaideene soort van nationaal Panthéon op te riglen, door er namelijk te plaatsen 12 stand- en 50 borst beelden van beroemde mannen en vrouwen, die op het gebied der staatkunde, wetenschappen, letterkunde, schoone kunsten enz. tot den roem van België hebben hijgedragen. De kosten dier 12 standbeelden zijn geraamd op 170.000 fr. Voor de 50 borstbeelden schat men de kosten op 100,000 fr. EKGËLA1ÏD. LONDEN, 27 Augustus. II. M. heeft den Heer John Bell, benoemd tot Consul Generaal in Algerie. Deze benoeming is van hoog gewigt, aangezien zij kan worden beschouwd als eene voor de ccrslemaal door Engeland gedane erkenning aan de inlijving van Algerie bij Frankrijk. De HH. Goldsmid en Horsley Palmer hebben het noodig geacht, wegens het door den Heer Tronvé Chauvel betwiste regt van Turkye om eene lee ning te sluiten, de gelijkluidende copieën mede te deelen van de brieven, door Lord Clarendon en Drouyn de Lhuys geschreven, waarin beide verkla ren, dat de I1II. Black en Durand wetliglijk door den Sultan gemagtigd zijn tot het aangaan ecner leening, dat die leening met hunne voorkennis gesloten is, en dat zij ten volle vertrouwen stellen in het nakomen der ver- bindtenissen door de Turksche Regering. In de Times leest menDe oorlog is uit een finantieel oogpunt voor Engeland voordeelig, door het wagen van Britsch kapitaal in buiten 's lands ondernomen openbare werken te stuiten; en door de bereidwilligheid, waar mede het Engelsche volk den druk van verhoogde belastingen draagt, zullen wij den oorlog kunnen volbonden zonder vermeerdering onzer staatsschuld. Hierbij komt nog eene omstandigheid van zeer gunstigen aard. De jaarlijk- sche uitgave voor onze gevestigde staatsschuld bedraagt thans 27,443,711 doch in weinig meer dan 5 jaren tijds, namelijk vóór den 5<ien Januarij I860, vermindert dat bedrag van zelf tot 24,236,211 immers over zes weken verandert onze 3i pCt. schuld volgens eene vroeger gemaakte over eenkomst, van zelf in 3 pCt. schuld, en zekere jaarlijksche uitkeeringen, lijf renten enz. kunnen na 1859 niet langer gevorderd wordenbuitendien ver valt in 1867 eene jaarlijksche schuld aan de Bank van Engeland, ten be drage van 585,700 Engeland zou alzoo in den loop der eerstvolgende 13 jaren nagenoeg 130,000,000 of 10 millioen jaarlijks, kunnen opne men zonder dat de uitgaven voor de staatsschuld grooter wierdendan thans, liet is dan ook geen wonder, dat onze staatsschuldbrieven niettegenstaande den oorlog zoo hoog in prijs blijven." De Duins zijn in bijzijn van Koningin Victoria en vele andere hoog geplaatste personen proeven genomen met een door den Heer Lancaster uit gevonden kanon, hetwelk thans voor het eerst bij de Engelsche Marine ge bruikt wordt, en wel op eene der voor de dienst in Oostzee gebouwde kanonneerbooten. Het is bevonden dat dit kanon eene bom 5,000 Engelsche yards (een yard is 0.914 Ned. cl) verre werpt: doch de juistheid van het schot liet veel te wenschen over, hetgeen echter deels aan toevallige omstandigheden toegeschreven wordt. De bommenmet dit kanon geschotenwaren 112 En gelsche ffi zwaar (een Eng. ffi is 0,454 Ned. ffi) en met 12 ffi buskruid geladen. De Benbow en Wellington hebben bevel ontvangen onmiddelijk naar Slieerness te stevenenten einde de Russische krijgsgevangenen van de Alands- cilanden, die thans op weg zijn naar Engeland, aan boord te nemen. De Kon. munt heeft het denkbeeld, om eene nieuwe decimale munt te slaan, opgegeven. Er zouden 10 jaren noodig zijn, om het gebruik van dat stelsel in te voeren. In de afgeloopen week heeft in eene steenkolenmijn nabij Wombwell eene verschrikkelijke gasontploffing plaats gehadten gevolge van het neder dalen in de mijn met eene brandende kaars, waardoor 4 arbeiders het leven verloren en 2 ernstig werden gekwetst. Men verneemtdat onder de zeldzaamhedenwelke uit Engelsch-Indië naar de grootc tentoonstelling te Parijs gezonden zullen werdeneen karpet met ivoor behoorthetwelk eane lengte van 20 op eene breedte van 6 En gelsche voeten heeft (een Eng. voet is ruim 3 palmen Ned.), en uit smalle strooken ivoor, op de wijze ecner mat zaamgewevenbestaan zal. De daar voor bepaalde prijs is 300 maar het karpet moet dan ook nagenoeg on- verslijlelijk zijn hoewel het denkelijk wel wat glad zal wezen. Te Brecon zal een standbeeld worden opgerigt voor den Hertog van Wellington. Voor Ierland heeft zich eene nieuwe bron van volkswelvaart geopend te weten in het artikel boter, waarvan thans dagelijks groote boeveelheden over Liverpool of Londen naar Australien worden gezonden. FRAN SIRIJK. PARIJS27 Augustus. Te Saint Cloud wordt alles voor de terugkomst des Keizers in gereed heid gebragt, die, zoo men zegt, binnen 2 a 3 dagen zal aankomen. Deze tijding heeft eene rijzing van sommige fondsen aan de beurs ten gevolge gehad. Tegen den lsten September wordt Z. M. reeds in het leger te Boulogne ver wacht, waar de Koning der Belgen en zijn zoon, de Hertog van Brabant, den 3dcn zullen aankomen. Prins Albert zal niet in het kamp verschijnen, hetgeen waarschijnlijk een onaangenamen indruk maken zal. Generaal l'Etang, door de Regering rnet eene bijzondere zending bij den Opperbevelhebber der Oostenrijksche troepen in de Donau-Vorslendommen be last, is naar Weenen vertrokken. Alhier wordt verzekerd, dat de Regeringen van Engeland en Frankrijk nog geen bepaald besluit hebben genomen ten aanzien van de Aland-eilanden. Men vermoedt echterdat de vestingwerken van Bomarsund niet in stand zullen blijven, en dat, nadat men wat er nog van die werken over is, zal hebben laten springen, de eilanden bij het naderen van den winter zullen worden ontruimd om er des noodig in het voorjaar terug te komenen dan te onderzoeken op welke voorwaarden van bondgenootschap zij aan Zweden zouden kunnen worden teruggegeven. Volgens eene officiële opgave bestond de zeevarende bevolking van Frankrijk op den lsten April jl. uit 160,014 personendat is 17,974 meer dan op 1 April 1851. Daaronder waren 25,777 die niet ter zee voeren noch bij den scheepsbouw werkzaam waren terwijl 49,702 in dienst waren van den Staat: dit laatste cijfer is sedert veel locgenomen, en wordt thans op meer dan 60,000 begroot. De 1000 Russische gevangenendie naar Brest gezonden wordenzijn op de Cleopatra en de Sirene ingescheept. De Generaal Bodisco, zijne familie en Adjudanten, zijn aan boord ge gaan van bet linieschip Tilsit en begeven zich onmiddellijk naar Frankrijk. De Indische landpost is te Marseille aangekomen en brengt berigten mede van Bombay tot 20 Julij. De Koning van Bokhara, bedreigd dooreen leger van 20,000 Perzen, welke zijn land zijn binnengerukt, heeft met Rus land een verbond gesloten. SPANJE. MADRID, 24 Augustus. Espartero heeft het Candidaatschap aangenomen, dat hem door de kies- vereeniging de Unie was aangeboden. Men beschouwt deze handeling van den Minister-President als eene zwakheid hem onwaardig. Genoemde kiesvereeniging de Unie neemt in haar programma, met het oog op de aanstaande verkiezingen, de volgende beginselen aan: algemeen stem- regt; individuele vrijheid van geweten, van drukpers, van vereeniging, van petitionnementvan onderwijsvan arbeidvan associatievrijheden waarnaar de algemeene en bijzondere wetten moeten worden vastgesteld of gewijzigd; eene grondwet, die de openbare magt regelt naar het beginsel der volkssouvereiniteitreorganisatie van den staat, uitgaande van het be ginsel van decentralisatie, dat is te zeggen, aan de provinciën en de gemeen ten haar eigen vrij leven te latenhervorming van het belastingstelsel afschaffing van indirecte belastingen: instelling van een éénige belas ting; achtereenvolgende vermindering van de uitgaven der begrooting; bevestiging van het nationaal krediet en vrijheid der banken; algemeen openbaar onderwijs en kosteloos voor alle graden; regtsbedeelinggegrond op de instelling van den jury, eene voor allen en kosteloos; afschaffing der krijgsopschrijving; hervorming en vermindering van het leger; af schaffing van de doodstraf, als het strafstelsel die afschaffing zal gedoogen algemeene wapening van het volk, welks opperhoofden nooit rijksambtenaren zullen kunnen zijn; verbetering van den toestand der arme klassen. De Vereeniging verlangt buitendiendat de Koningin-Moeder voor de Cor tes worde gebragt, om rekenschap af te leggen der misdaden, waarvan haar de algemeene opinie beschuldigt, alsook, dat zij van hare jaarwedde worde beroofden dat hare goederen voorlooping in beslag worden genomen. Verder wensclit zij ook, dat al de Ministers, die op eene inconstitutionele wijze hebben geregeerddoor de Cortes zullen worden beoordeeld. Men gelooft, dat de Regering binnen kort het middel zal hebben ge vonden om Maria Christina Spanje te doen verlatenin weerwil van Pacheco en zijne bende. Madrid levert nog op verre na geen geruststellend schouwspel op. De straten zijn onbezocht, en men ontmoet er geene andere personen dan de nationale gardes en de mannen van Pacheco. Er waren nog steeds geruchten van eene ministeriele wijziging in om loop. De Maarschalk Narvaez beeft reispassen aangevraagd om zich naar het buitenland te begeven. Brieven nit deze stad, melden dat in den boezem van het Ministerie ernstige verdeeldheid heerscht over de vraagof men Maria Christina al dan

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2