LEYDSCHE cou 1854. WOENSDAG, 30 AUGUSTUS. B1NXEMLANDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, KX5, ','A Do Prijs der Courant is f 12 »'m het jaar; de afzonderlijke nommers roerden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 29 Augustus. Heden morgen ongeveer 10 ure zijn de beide bals. Grenadiers en Jagers, met den Staf, uit de residentie bier aangekomen, om op morgen de marsch voort te zetten. Zij zijn ontvangen door de HH. Officieren met de Muziek corpsen der hier in garnizoen liggende afdeelingen Artillerie en Jagers. Z. K. 11. de Prins van Oranje was van zijnen Gouverneur en Adjudant ver- zeld, in bun midden tegenwoordig. De Staatsraad Commissaris in Zuidholland heeft ter kennis gebragt, dat de jagt op klein wild, in deze provincie, zal geopend zijn, Zaturdag 9 Sept. met zons-opgang. Door wijlen den Heer A. van der Hoop is aan de algemeene armen te Amsterdameene som van ƒ20,000 vermaakt. Volgens de Grondw. zullen in de aanstaande nieuwe zitting der Sta- ten-Generaalvan Regeringswege aan hunne overwegingen worden onderwor pen de voordragten van wet betrekkelijk de ministeriele verantwoordelijkheid en het regt van vereeniging en vergadering. Blijkens een brief van den Heer F. Droinet aan de Utr. Cour. komt de eer der uitvinding van den Velocimètreeen werktuig vooral strekkende om de snelheid (den loop) van alle soorten van vaartuigen aanhoudend en juist aan te wijzen, en waarmede dezer dagen welgelukte proeven genomen zijn aan boord van eenige Fransche en Engelsche jagtcn en stootnboolen toe aan den Heer Overduyn Hoogleeraar te Delft. De Heer Droinet heeft de uilvin ding verbeterd en baar tot zulk een graad van volkomenheid gebragt, dat bij mede-titularis en eigenaar der brevetten en patenten is geworden. Den 5dcn September e. k. zal van Harderwijk vertrekken een detache ment suppletie-troepensterk 130 Onderofficieren en manschappen, om op den 7den daaraanvolgende te Nieuwediep over te gaan aan boord van het schip Doggersbank onder het bevel van den, naar Oost-Indië van verlof terug keerenden, Kapitein der infanterie W. A. Zelle. Medegeleiders zijn de 2deEuit. D. K. 11. van der Hurk en D. de Graaf, alsmede de Officier van Gezondheid der 3d" kl. P. J. 't Hooft. Enkele vreemdelingen, die bereids bet Kamp van Zeist bezochten, heb ben inet belangstelling de werkzaamheden in oogenschouw genomen door het bataillon Minieurs en Sappeurs verrigt. Eene lunette, builen het Kamp opge worpen wordt thans langzamerhand door loopgraven benaderd, terwijl in de gracht van de lunet zelve verscheidene onderaardsche loopgraven zijn vervaar digd. Opmerkelijk is de netheid, waarmede een en ander is afgewerkt. Het is te verwachten, dat de troepen, welke eerlang het Kamp zullen betrek ken voordeel zullen trekken van de door genoemd bataillon daargestclde militaire werken. UC.) Als schrijver van de prijsverhandeling uit het gebied der Grieksche Letterkunde, welke eene eervolle melding waardig gekeurd is, beeft zich bij de Letterkundige Faculteit te Groningen bekend gemaakt, dc fleer J. D. Homan student in de Letteren, aan de tloogeschool aldaar. Uit Zcvenaar wordt berigt: Met de werkzaamheden aan den spoorweg tusschen Arnhem en Oberhausen gaat men ijverig voortvan eerstgenoemde plaats tot Westervoort is de weg zoo goed als gereed. Verleden week zijn de 27 te metselen duikers voltooid, en nu is men bezig het station 10 mi nuten van Duiven verwijderd te houwen. De groote ijzeren brug over den IJssel, een meesterstuk van kunst, nadert hare voltooijing. Van Arnhem naar deze stad en ook verder naar de grenzen van Pruissen werkt men aan den weg met allen ijver, zoodat men de hoop koestert reeds in het begin des volgenden jaars van dezen weg te kunnen gebruik maken. Onze stad krijgt ten gevolge van den spoorweg, eene geheel andere gedaante; verschei dene nieuwe groote gebouwen zijn reeds verrezen, of is men bezig met bou wen. De levendigheid is algemeen. Uit het verslag van het beheer en den staat der Koloniën over 1852, blijkt, dat de bevolking der residentien en afdeelingen van Java, dat jaar bedroeg 17,285 Europeanen en daarmede gelijkgestelden125,407 Chinezen, 28,291 andere vreemde Oosterlingen, 9,762,682 inlanders 9410 lijfeigenen. Dus in het geheel 9,953,075 zielen. Blijkens het vorig verslag, wees de op gave voor het jaar 1851 een cijfer aan van 9,687,346, zoodat, wanneer beide cijfers de juiste sterkte der bevolking aangevenzij in 1852 met 255,729 zielen vermeerderd is. Dc bevolking der buitenbezittingen bestond in 1852 uit 4832 Europeanen, 62,084 Chinezen, p. m. 2,159,095 inlanders, slaven, pandelingen en vreemde Oosterlingen. Dus in het geheel p. m. 2,226,011. Dc sterkte van het Ned. Indisch leger bedroeg op 31 December 1852, 976 Officieren, waaronder die van geneeskundige dienst, en 20,182 Onder officieren en manschappen. Op den 20stel1 dezer is te Ragaz, In Zwitserland, in 79-jarigen ouder dom overleden, F. W. J. von Schelling, vroeger Hoogl. in de Wijsbegeerte te Munchen, en later sedert 1843 te Berlijn. Hij was den 27stcn Jan. 1775 te Leon berg, in Wurtembcrg, geboren. 's GRAVENIIAGE29 Augustus. Z. M. beeft aan M. C. de Crane, Burgemeester van Zierikzeeop zijn verzoek eervol ontslag verleend. Z. M. heeft benoemd tot Regter in de Arrond.-Regtbank te Dordrecht, M'. G. A. de Raadt, Regter-Plaalsvervanger bij die Regtbank. Z. M. heeft benoemd lot Griffier bij het Kantongeregt te LoenenJhr. Mp. J. B. Strick van Linschoten. Z. M. heeft aan de ambtenaren van het O. M. bij de Kantongeregten tot bestrijding hunner kleine onkosten, eene jaarlijkschc toelage verleend, die gerekend zal worden in te gaan met den l»ten September e. k. Z. M. wordt legen aanst. Zondag van het Loo in de residentie verwacht, en zal Maandag ter viering van den verjaardag van Z, K. II. den Prins van van Oranje, alhier verblijven. Naar men verneemt wordt de nieuw benoemde Minister van II. M. de Koningin van Spanje bij het Ned. Hof (de Heer Rafael JabatJ, ter vervanging van Z. Exc.den Heer Bourman, spoedig in de residentie verwacht. Naar men verneemt houdt de Regering zich bezig met het in gereed heid brengen van het ontwerp van wet nopens de organisatie van den Raad van State, waarvan de aanbieding in het aanstaande zittingjaar te gemoet gezien kan worden. (HU.) Burgemeesters en Wethouders hebben bekend gemaakt, dat op Maan dag, den ltitcn September a. s. in de Maliebaan alhier, eene paardenmarkt zal worden gehoudenen dat te dier gelegenheid zal plaats hebben harddra verij met chaisen en ringrijden. Eei'.ete Kamer rfcf Staten-fSeneiraat. Zitting van Maandag 28 Augustus. In deze zitting heeft de Voorzitter kennis gegeven dat door de afdeelingen benoemd zijn: tot Voorzitters, de 1111. van Nispen van Pannerden, Blanken- heym, d'Ahlaing van Giessenburg en Lotsy; tot Ondervoorzitters, de HH. In- singer, van Eysinga, van Aylva van Pallandt en Martens van Sevenhoven. De onderscheidene Commissien van Rapporteurs hebben hare verslagen uit- gebragt.omtrent de volgende wets-ontwerpen1°. tot naturalisatie van P. J. Heyning en 9 anderen2°. tot goedkeuring eener ruiling tusschen het be stuur der domeinen en de gemeente Middelburg; 3°. lot wijziging enz. van hoofdstuk IX B der staatsbegrooting voor 1853; 4°. tot wijziging in het ta rief der reglen van in-, uit- en doorvoer; 5°. lot onteigening van percelen voor de uitbreiding der gemeente Arnhem: 6°. tot verhooging van boofdst. V. der staatsbegrooting voor 1854 (subsidie aan de Maatschappij van Weldadig heid), en 7°. tot vaststelling van het reglement op bet beleid der Regering van Nederl. fndië. De Kamer beeft heslist, dat de beraadslagingen over de zes eerste wets ontwerpen "achtereenvolgens zullen gehouden worden op aanst. Woensdag, den 30sten dezer, en die over het laatste op aanst. Donderdag, den 31stcn; beide dagen aan te vangen des voormiddags ten 11 ure. 's IIEBTOGENBOSCH, 25 Augustus. Even als in Delfzijl en Naardcn wordt dagelijks oorlogsmaleriecl alhier aangevoerd, en op de verschillende forten geplaatst. Men weet, dat het com- initté van defensie, de steden Maastricht, Breda en Bergen op Zoom, als vestingplaatsen opgeheven heeft en slechts als wapenplaatsen beschouwt, ter wijl 's Hertogenbosch Geertruidenberg en Willemstad tot vestingen van den lst«i ranjr zjjn verklaard. Dientengevolge zal later, naar men verzekert, een vuurtoren in het naburige gehucht Deuteren gebouwd worden, veel grooter, dan onlangs in liet naburige gehucht Ootten is gemaakt. Te Rosendaal is door de Nederlandsche ambtenaren een kruiwagen aan- gehaald, komende uit Bejgie en geladen met turf en hout, van vvege gou- den sieraden en juwe'.en tusschen een dubbelen bodetn onder den opperlast j verborgen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1