of- en defensief verbond tusschen de drie Mogendheden tol verwezenlijking der in dezelve vervatte beginselen. Deze beginselen behelzen eene volledige en af doende beslechting van al de hoofdpunten van het groote Oostersche vraagstuk. De medewerking van Ooslenrijk was het gewigtigste vereischle voor het welslagen van de pogingen der heide Westersche Mogendhedenen die mede werking is thans verworven, vooral door het geduld, de lankmoedigheid, de goede trouw en welwillendheid der Westersche Mogendheden. Pruissen is aan deze gewigtige schikking vreemd gebleven. Gelijk uit de nu openbaar ge maakte staatsstukken blijkt, weigerde het deel te nemen aan eene zitting der conferentie, die de Oostenrijksehe Minister van ISuitenl. Zaken voorstelde te houden, om haar mededeeling te doen van Ruslands antwoord op Oostenrijks sommalie, tot verwijdering der Russische troepen van het Turksche grondge bied. Dit staat gelijk met eene verklaring van Pruissendat bet aan de conferentie niet langer wilde deel nemen. Heden is alhier bet Hollandsche schip Jonge Albert, Kapitein van der Zee, welk schip door de Conflict, wegens het verbreken der blokkade van Riga, prijs gemaakt isvan Harlingen gearriveerd. Het zal naar het West-Indische dok worden gebragtom door de admiraliteit veroordeeld te worden. De Britsche Admiraliteit heeft bepaald, dat aan een der groote schepen, thans in aanbouwde naam van la France zal worden gegevenals een blijk van de innige gehechtheid, die tegenwoordig tusschen Engeland en Frankrijk bestaat. Een scheepsbouwmeester te Chester is failliet verklaard latende een te kort van 100,000 waaronder 40,000 voor bout en 18,000 voor ijzer. Te Shcerness worden toebereidselen gemaakt voor de ontvangst der Russen, die bij de bestorming van Bomarsund zijn gevangen genomen. De cholera, leest men in de Timesheeft de troepen grootelijks ont moedigd meer dan in de bekende proclamatie van Keizer Napoleon erkend wordt, en meer dan wij goedvinden omstandiger mede te deelen. Doch men veroorlove ons te zeggen, dat onze krijgsmagt, indien zij nog eenige weken langer in den tcgenwoordigen toestand gelalen wordtmeer nog in moed dan in getalsterkte, verzwakt bevonden zal worden. Dat blad bejammert de vertraging der onderneming tegen Sebastopol. De Globe schrijft die vertra ging niet zoo zeer aan de cholera toe, als wel daaraan, dat de voor eene lan ding benoodigde vaartuigen van geringen diepgangen ander materieelniet tijdig voorhanden waren. FHANRHUK. PARIJS23 Augustus. Bij Keizerlijk decreet is aan de maatschappijvertegenwoordigd door Baron James Rothschildvergunning verleend voor den spoorweg van de Belgische grenzen tot Hautmontdoor liet dal van Flamenne. Den lsteD September zal de gebeele Keizerlijke garde volkomen gekleed, uitgerustgewapend en georganiseerd zijn. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Prefecten van 26 depar tementen eene circulaire gerigt, waarin hij hnn kennis geeft, dat ieder dier departementen eene som van 50,000 fr. zullen ontvangen van de 1,300,000 fr., die uit de ten uitvoerlegging van het testament van Napoleon I voortvloeijen. Die gelden zullen, onder medewerking van de algemeene raden, moeten be steed worden tot het vestigen van blijvende gestichten van liefdadigen aard. Jl. Zondag heeft men eene proef genomen om zich to overtuigen van de hechtheid der bevloering in het Nijverheidspaleis, alwaar in het volgende jaar de wereldtentoonstelling moet worden gehouden. Deze vloeren zijn be last geworden met 500 kilo per vierkante el; vier en twintig uren is die belasting daarop geblevenzonder dat de minste wijking of buiging is be speurd in de ijzeren balken die den vloer zamenstellen. De lastwaaraan de bevloeringen werden onderworpen is vijfvoud van dien, welken zij volgens hare bestemming zullen hebben te dragenen het dubbel van dien welke dient om met bruggen de proef te nemen. Volgens de geneeskundige dagbladendie alhier uitgegeven wordenbe draagt het aantal personendie in Frankrijk sedert Februarij dezes jaars aan de choleraziekte gestorven zijn, reeds niet minder dan 44,000. In eene zeer kleine gemeente van het depart, der Neder-Alpen, Clumcns, zijn plotseling op één dag 10 personen door de cholera aangetast en gestor*en. Dit bragt zulk een ontsteltenis en angst te weeg, dat al de bewoners van het gehucht zich van daar verwijderden, de lijken onbegraven en de overige zieken zonder hulp latende. Bij ieder der laatsten had men, alvorens te ver trekken een kruik met water gezet. Zoodra de Regering van de naburige grootere gemeente kennis kreeg van het gebeurdezijn eenige leden der bur gerlijke en geestelijke overheid naar Cluinens vertrokken, en stelden er orde op het begraven der lijken, die reeds in een staat van ontbinding verkeerden. Niemand der teruggekomen dorpelingen wilde hieraan helpen, zoodat de gendar mes verpligt waren de kuilen te gravenen de Bisschop en de Prefect met eigen handen de lijken begroeven. De choleraziekte is in deze maand te Rome heviger geworden. Deze en andere omstandigheden zouden, volgens hetgeen aan de Indép. Beige ge schreven wordt, de Pauselijke Regering genoopt hebbenom alle directe belas tingen met 1/4 te verhoogen. SPANJE. MADRID, 20 Augustus. Een Koninklijk besluit verbiedt aan de Bisschoppen om, onder welk voor wendsel ook, de vrijheid der drukpers in hunne dioecesen te belemmeren. Een tweede besluit verbiedt de geestelijkheid, onder de gestrengste straffen om de bepaalde grenzen van hunne geestelijke bediening te overschrijden. Bij Kon. besluit wordt bevolen, dat zoo spoedig mogelijk het terrein opgenomen worde voor den spoorweg van Madrid naar Portugal. Koningin Maria Christina wordt nog steeds met den Hertog van Rian- zares op het paleis gevangen gehouden. Hare kinderen hebben Madrid ver laten; drie hunner zijn Bayonne doorgekomen; elk oogenblik wacht men er de anderen. Tol Gouverneur der Bank van Sb Ferdinand is benoemd de Heer Ro man Sanlillan, die deze betrekking vroeger nog eens waarnam; de Heer Dicgo de Mier, zal onder-Directeur der Bank zijn. De Heer Vincente Sancho is tot Voorzitter benoemd der Centrale Commissie, belast om de deelneming aan de wereld-tentoonstelling te Parijs gemakkelijk te maken. In het Diario van den 17<lc" leest mendat aan Generaal O'Donnell op zijn voorstel magliging is verleend in België 10,000 geweren aan te koopen te welken einde reeds een afgevaardigde der Regering naar Brussel is afgezonden. Berigten van den 17den behelzen o. a. het volgende: Catalonie is da schuilplaats geworden van een niet gering aantal politieke uitgewekenen nit alle landen het zijn meerendeels heethoofdige en gevoellooze revolutionairen die niet schromen de ruwste en hevigste hartstogten gaande te makenmet het doel om alle maatschappelijke orde omver te werpen, en op hare puinhoo- pen eene magl te bouwen, van welke zij een zeer slecht gebruik zouden maken. Te Cadix wordt de Junta dagelijks ontbonden, en op nieuw zamengesteld de laak is aldaar zoo inoeijelijk, dat de beste burgers, de meest welgezinde lieden aarzelen het bestuur op zich te nemen, en aftreden, zoodra zij ontwa ren welken tegenstand zij zullen ontmoeten en aan welke hartstogten zij het hoofd moeten bieden. Cadix is het brandpunt alwaar het vuur der omwente ling steeds feller brandten van waar het zich ongetwijfeld eerlang in het rond verbreiden zal. Te Malaga is nu kortelings eene oproerige beweging uitgebroken, wier ware aard en doel hier nog niet bekend zijn; men weet alleen dal, bij het afzen den der jongste berigten, de straten van gewapende volkshoopen wemelden en de burgerwacht onder de wapenen geroepen werd; het oproer scheen de over hand te hebben en weldra meester van de stad te zullen zijn. Te Algesiras gaat het nog geheel anders toedaar is men op den inval ge komen, om het gezag van de algemeene Regering van zich af te werpen; men wil niets minderdan den band verbreken welke de stad en provincie aan het overige van Spanje verbindt, en ze lot een onafhankelijk gewest maken; als eerste gevolg dezer onafhankelijkheid is men overgegaan tot de opheffing der regten op den invoer van Engelsche handelsartikelen, waarmede Andalusie reeds overstroomd wordt, tot nadeel voor de voortbrengselen der Spaansche nijverheid en voor den handel van andere landen. Bij zooveel ongeluk is nog eene verschrikkelijke ramp gekomen: de cholera heeft alle zuidelijke provinciën van Spanje aangetast en woedt er hevig. De bevolking van Cadix, Sevilla, Malaga, Alicante wordt erg gedund, en op spoedige afneming der plaag is nog geen vooruitzigtook zijn er landstreken, alwaar tevens de typhus heerscht. De Junta van Sarragossa heeft het regtstreeks op de Koningin-Moeder ge munt; gisteren heeft de Regering van daar een uitdrukkelijk aanzoek tot ge- regtelijke vervolging dier Vorstin ontvangen, en de moedigsten zelfs durven naauwlijks dat aanzoek als ontijdig en onstaatkundig afwijzen. Allerwege vormen zich clubs, gelijk als te Parijs na de Februarij-omwen- telingdaar worden de handelingen van de Regering onderzocht en goedge keurd of gelaakt; zoo men ze afkeurt, stelt men op slaanden voet een be zwaarschrift, en zendt het door eene deputatie aan den Maarschalk Espartero of zijne amblgenootenmeestal geven de Ministers aan zulke vertoogen toe, en zoo verdwijnen een voor een alle dammen, die den stroom der volkshartstog- ten tegenhouden. Schrik heerscht alom in de omstreken der hoofdstad. Het hehoeft naauwlijks gezegd te worden, dat in zulke omstandigheden alle zaken stilstaan. Geen onderhandeling met kapitalisten is mogelijk; en gisteren reeds hebben particulieren geweigerd aanwijzingen op de schatkist in betaling aan te nemen. Men verwacht talrijke faillissementen. En, in zoo benarde omstan- diglieden twisten de nieuwe Ministers onderling. PRUISSEN. BERLIJN, 23 Augaslus. Er is gemeld, dat de Regeringen van Frankrijk en Engeland haar verlan gen hebben kenbaar gemaakt, dat een gedeelte der vereenigde Oostzee-vloten in Pruissische havens zou overwinteren. Dit wordt tegengesproken. De Pruis- sisclie havens zijn slechts voor ligle vaartuigen toegankelijk, en daar, naar liet schijnt, de haven van Kiel reeds ter beschikking der Westersche Mogend heden is gesteld, zullen zij waarschijnlijk, aan het verblijf barer vloten al daar, de voorkeur geven boven dat in de Pruissische havens, die overigens in den winter niet zelden bevriezen. FRANKFORT. 22 Augustus. Men verneemt dat de algemeene conferentie der gevolraagtigden van de staten van het Tolverbond, dit jaar te Stuttgart te houden, den 15den Sep tember zal geopend worden. Tarief-qnaestien zullen in die vergadering niet worden ter sprake gebragt. Te Stuttgart is de cholera uitgebroken. Ook te Darmstadt hebben zich eenige ziektegevallen van dien aard opgedaan. Aan de militaire overheid te Koblentz is van wege bet Pruissische Mi nisterie van Oorlog gevraagdin hoe korten tijd de vesting aldaar gewapend kan worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Augustus. De Heer Eduard Bachbenoemd tot Keizerlijk Oostenrijkse]) Commissaris in de Vorstendommen, is naar Bucharest vertrokken.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2