maar op liet slot van liet bcrigt wordt gezegd, dat liet den Circassiers ge lukte de familie van den Russischcn Prins Tschawtschawadse, vrouw en 5 kinderen, benevens hare zuster, de weduwe van den Generaal-MajoorPrins Orbelianals gevangenen weg te voeren. De Russische achterhoede en reserve-troepen zijn in zuidelijke rigting opgetrokken. Vorst Paskewitsch zal het opperbevel over het leger in het Zuiden weder aanvaarden. Bijzondere mededeelingen uit Jassy, van den !ïstcn dezer, schilderen den toestand der aftrekkende Russische troepen als hoogst ellendig. Door de on ophoudelijke marschen en contra-marschen bij eene ondragelijke hitte, vooral in de walerlooze en onbewoonde steppen der Dobroedscha, hebben deze troe pen ook door ziekten van allerlei aard verschrikkelijk geleden. De ruiterij en de artillerie heeft het grootste gedeelte harer paarden verloren. Uitgeput, zwak en moedeloos, zijn de soldaten naauwelijks in staat zich met hunne wapenen voort te slepen. Vele regimenten zijn tot bijna op de helft gesmol ten, en hebben hunne meeste Officieren verloren. TURKTE. De Maarschalk de Saint-Arnaud is, nadat zijne gemalin ten Ilove was voorgesteld, en door den Sultan met de kostbaarste geschenken overladen, waaronder een prachtig diadeem met hrillantenwelk geschenk op eene waarde van 30,000 fr. wordt geschat, naar Varna teruggekeerd. Van de Bosnische grenzen is o. a. geschreven: De Turksche Regering heeft een nieuw bewijs gegeven van hare zorg voor de belangen harer Christen onderdanen. Ingevolge bevel van den Sultanwordt thans een staat op- gemaakt van alle gemeenten, die geene kerken hebben, en voor welke het noodig is ze te bouwen. Niet alleen zullen al de kerkelijke gemeenten vrije lijk tot dien bouw kunnen overgaanwaaraan vroeger veel geldelijke opoffe ringen ten behoeve van de schatkist verbonden warenmaar zelfs de Turksche staatskas zal de arme gemeenten met subsidien bijstaan. Te Konstantinopel houdt men de onderneming tegen de Krimen latei- den aanval, te land en ter zee, van Sebastopol voor ontwijfelbaar. Zoo spoedig mogelijk zullen 60,000 man worden ingescheept. Men verneemt, dat Schamyl eene groote overwinning op de Russen heeft behaald [zie onder Rusland] volgens Russische berigten echter nadert Generaal Wrangel na de door hem den Turken bij Bayazid toegebragte neder laag, Erivan. Voorts verneemt mendat Schamyl een aanvallend en verdedigend ver bond tegen Rusland verlangt te sluitenen dat dit ook tusschen de Porie en hem reeds gesloten is. Uit Roetschoek is het volgende geschreven: De 15 Fransche pontonniers, voor eenigen tijd alhier aangekomen hebben sedert eergisteren een aanvang gemaakt met het leggen van eene schipbrug van den regter Donau-oever naar i het eiland Ramadanreeds door twee kleine bruggen met den "Wallachyscheu oever verbonden. Deze groote brug, liggende nabij het middenpunt van de facade der vestingen van het eiland, alwaar de rivier het minst breed is, zal 630 ellen lang zijn. De materialen worden met zeer veel spoed aangevoerd, j zoodat men de brug binnen korten tijd hoopt te voltooijen. Omer-Pacha, die reeds ongeveer 20,000 man op den linkeroever tusschen Slobezie en Gioergewo heeft staan, maakt thans zoo veel mogelijk haast met de buitenverschansingen dezer twee sterke plaatsen, en denkt, zoodra zij zul- I len voltooid zijnhet overige gedeelte van het garnizoen van Roetschoek der- i waarls te doen oprukkendat is nog 25,000 man40,000 man staan tusschen Turtukai en Silistria, en even zoo veel teRasgral, als reserve gereed, om naar Silistria of naar Roetschoek te marscheren. De Oostenrijksche troepen hebben Wallachije nog niet bezet. Galatz wordt door 60,000 man Russen verdedigd. Bij de nalatenschap van den overleden Onder-Koning van Egypte be vinden zich 1200 paarden, waarvan eenigen van het zuiverste Arabische ras, en 600 honden, die uit alle deelen der wereld bijeenverzameld zijn, waarvan eenigen tot buitensporig hooge sommen. ÏEREESIGDE §TATE1V. Van den Senaat is den lsten Augustus de vraag uitgegaan om opheldering wegens de betrekking tusschen de Vereenigde Staten en Spanje, en of de noodzakelijkheid, om te voorzien in mogelijke behoeften, die door eene wij ziging van genoemde betrekkingen zouden kunnen geboren worden, nog be staat. De President Pierce heeft dadelijk die vraag beantwoord; hij bevestigde het wenschelijke van voorzorgsmaatregelen te nemen, ingeval de verandering, welke bedoeld werd (in ronde woordeneene vredebreuk met Spanje) plaats mogt vinden. Hij laakt ten sterkste alle uitrustingen tegen Cuba in de Ver. Staten, en zegt, dat zij als schending der wet tusschen bevriende natiën zul len gestraft worden; doch tevens berigt hij, dat de grieven, welke Amerika, betrekkelijk de zaak met het schip the Black Warrior, te Madrid voordroeg, niet zijn weggenomen, maar dat de Spaansche Regering de Overheden op Cuba geregtvaardigd, en dusdoende hun gedrag tot een gouvernementshandeling gemaakt heeft. Het heeft alzoo den schijnalsof de Regering te Washington wederkeerig de toerustingen der Boekaniers wil doen overgaan in toerustingen van regeringswege, en een voorstel tot het beschikbaar stellen van 10,000,000 doll. (25 millioen) in handen van den President, gedurende de schorsing van het Congres, was, gepaard met de opheffing der onzijdigheidswet jegens Spanjeaan de orde op Woensdag 2 dezer. Het Engelsche Regcrings-orgaan bevat naar aanleiding van het boven staande, een zeer vijandig artikel tegen het Kabinet van Washington, het welk hij beschouwt als te zwak en te weinig in de volksgunst, om zijne krijgszuchtige bedoelingen te bereiken een gevoelen waarin men zich dikwijls vergiste. Het Engelsche schip Boscawen vertrekt intusschen naar San Juan de Nicaragua, lot bescherming, zoo als het heet, van Eritsch eigendom op de kust van Mosquito. Uit Sb John's, in New-Brunswick, meldt een brief, dat de cholera daar vele menschen ten grave sleept. Al het werkvolk had de scheepstim merwerven in den omtrek verlaten en alle andere zaken stonden nagenoeg stil. Het kostte vrij wat moeite om de dooden te doen begraven, uithoofde van schaarschte aan arbeiders. De tijding, dat de Amerikaansche stoomboot Cyane, Greytown had ge bombardeerd heeft te Kingston grooten indruk gemaakt. Men zag met vrees de stappen te gemoet, die de Engelsche Regering tengevolge daarvan zou doen. Omstreeks 100 is voor de slagtoffers bijeengebragt, en daarvoor de noodige voorraad aangeschaft, dien men met de Engelsche brik Espiegle naar de ongel ukkigen heeft gezonden. TAÏVS' '"'BRE RS TTE IV BURGEMEESTER in AVETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de stukken overgelegd door Johannes Hendricus Schmier, Fabrie- kantwonende alhier, tot het plaatsen van een Stoom-Oliemolen en Zeem- touiverij aan de Haven binnen deze Gemeente, ter plaatse waar als nu de Gebouwen N°. 136 A en 136 staan; en Gezien het request van Gijseertüs Casxeelen, Metaalgieter en Gaz-Orna- mentmaker, wonende alhier, tot het plaatsen van een Fournuis ter smelting van Metaal en Koperin zijn Woonhuis in de Janvossensteeg, AA'ijk AH. N°. 1134. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat de stuk ken betrekkelijk eerstgenoemd verzoek ter Secretarie ter visie liggen, en tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Ge meente op Donderdag den 3dcn Augustus aanstaande, des middags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen wordenzich tegen de inwilliging van die verzoeken niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn., Leiden, 17 Augustus 1854. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. De BURGEMEESTER van LEA'DEN doet te welen, dat op heden van den Controleur der Directe Belastingen alhier is ontvangen, een op den 15den dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van het Patent-regt voor het dienstjaar 1854 en 1855, 4de deel, bevattende de AVijken 7 en 8, en dat op heden aan den betrokken Ontvanger is verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 18 Augustus 1854. VAN LIMBURG STIRUM. KERKNIEUWS."" ZAVOLLE, 18 Aug. Alhier is het door de Kerkeraad der Nederd. Ilerv. gem. het volgende drietal gevormd: DD. van Amerom, te Bolsward; de Graaf, te Apeldoornen Brutel de la Rlvière te Monnikendam. ABVERTEMTIEI, GetronwdP. MULLER, AA'eduwnaar van J. J. ZüüRDEEG. en Leiden, 16 Augustus 1854. G. C. BERTRAND, AVeduwe van A. Stthoff. Heden overleed onze hartelijk geliefde Zusteren Behuwd-Znster, Mejufvrouw HELENA van der SPECK, in den ouderdom van ruim 65 jaren, na eene ongesteldheid van eenige weken. J. van der SPECK, Deift, 14 Augustus 1854. Uit aller naam. Voor de veelvuldige bewijzen van deelnemingbetoond bij de bevalling mijner Echtgenoote, betuig ik mijnen dank. Leiden, 19 Augustus 1854. J. J. van AVENSEN. Door deze betuig ik mijnen openlijken dank, voor de talrijke bewijzen van belangstelling en deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefde Echtgenoot, van Vrienden en Bekenden ondervonden. Leiden 19 Augustus 1854. AVed. M. II. BRONSGEEST, Hemelrijk. VERGADERING van AANDEELHOUDERS in de Negociatie lot Opbouw van Arbeiders-Woningendoor de Leydsche Maatschappij van Weldadigheidtot het opnemen der H Tl KE\I V op Donderdag den 24stcn Augustus 1854, des namiddags ten half twéé ure, in de Kerk der Doopsgezinden. M. A. KLUIT, Secretaris. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDENroepen bij deze op alle Personendie geschikt en genegen zijn tot de vervulling der openstaande betrekking van tweeden Onderwijzer, in de Wiskunde hij het Stedelijk Gymnasiumop eene jaarwedde van 600, om zich, met over- legging der vereischte Getuigschriften en van een Verzoekschrift aan den Ge meenteraad op gezegeld papier geschrevenin Persoonof bij vrachtvrije Brievenvóór den eersten September aanstaande aan te melden aan HH. Curatorenbij wie de noodige inlichtingen omtrent deze betrekking te verkrijgen zijn. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leiden, 19 Augustus 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3