Er zijn beriglen ontvangen van Kapt. inglefield, gedagleekcnd eiland Disco dd. 7 Julij, die met liet stoomschip Phoenix eene laatste poging aan wendt, om eenig spoor van Sir John Franklin te ontdekken. Uit hoofde van het vele afgekomen ijs had hij Bafïinsbaai nog niet kunnen hereiken. De bekrachtiging van het verdrag tusschen de Vereenigde Stalen en de Engelsche volkplantingen in Noord-Amerika geeft hier veel genoegennaar dien men daarvan groote vvederzijdsche voordcelen verwacht. De rivier St. Laurence en de kanalen in Canadaworden daardoor voor de Amerikanen en het meer Michigan voor de Canadianen opengesteld. De verschillende Stalen der Unie hebben de uitsluitende jurisdictie over hunne rivieren en kanalen, maar zullen ongetwijfeld Engelsche schepen op denzelfden voet toelaten. De Amerikaansche belasting op visch is afgeschaft en het Engelsche regt op Amerikaansch timmerhout uit den Staal van Maine, dat de rivier van Sl. John afzakt, om naar de Vereenigde Staten vervoerd te worden, opgeheven. Boven dien is een groot aantal andere, tot hiertoe belaste, artikelen vrijgesteld. FRANHRMR. PARIJS17 Augustus. Tusschen den Heer Fould, Minister van Staat, en den Aartsbisschop van Parijs, was een geschil gerezen. Eerstgenoemde weigerde namelijk aan den Aartsbisschop de koorzangers der groote opera, welke deze had gevraagd om dienst te doen bij de mis van 15 Augustus; die koorzangers konden ook bij de feest-voorstelling niet gemist worden, en daarom vond de Heer Fould j zich bezwaard aan het verlangen des geestelijken te voldoen. De Aartsbisschop echter eischte niet alleendat hem de koorzangers wierden afgestaanmaar tevens dat de gratis-voorstellingen in den schouwburg reeds Maandag den 14deQ zouden gegeven wordenomdat anders het volk werd afgehouden van het bezoeken der kerk. De zaak werd aan de beslissing des Keizers overgelaten en deze bepaalde, dal de koorzangers dienst zouden doen bij de mis; doch dat de gratis-tooneelvoorstellingen bepaald zouden blijven op den daartoe door den Minister van Staat vastgestelden dag. De nieuwe wet op het onderwijs zal met 1 Sept. in werking komen. Lord HowdenBritsch Gezant bij het Spaansche Hof, heeft op zijne reis naar Madridte Parijs verscheidene bijeenkomsten gehad met den Heer Drouyn de Lhuys en den Spaanschen vertegenwoordiger aldaar, waarin beslist is gewordendat Frankrijk en Engeland zich tegen elke verandering van dynastie in Spanje zullen verzetten. Uit het Hotel Dieu te Marseille, is sedert den 13dca de cholera geheel verdwenen en men heeft zelfs 8 van de hulp-hospitalen aldaar kunnen op heffen. Daarentegen duurt de ziekte te Toulon en op vele andere plaatsen in het zuiden en Oosten voort, terwijl nagenoeg de helft der aangestaslen sterven. Uit Bayonne schrijft men aan den Moniteurdat aldaar even als te Dieppe, en Biarritz verscheidene werken van openbaar nut zullen tot stand komen, als eene blijvende herinnering aan bet verblijf des Keizers aldaar. Te Plouharm, in het dep. Morbihan, leeft thans eene vrouw, Marie Jegoural genaamd, die 128 jaar oud is, en niettegenstaande zij op baren 119-jarigen onderdom het ongeluk had te vallen en eene rib te breken, nog in bet volle bezit van al hare ligchamelijke en geestvermogens is. Volgens het Algerijnsche dagblad AJclibar gaat onder de Arabieren te Algiers een brief rond uit Tanger, houdende dat de Keizer van Marokko in zijnen divan heeft aangekondigd, dat hij den Sultan, thans in een heiligen oorlog gewikkeld, 30,000,000 piasters (ongeveer 3| millioen gulden) als jaar- lijksche subsidie, benevens 12,000 paarden wil zenden; 9 millioen moeten reeds met een Portugeesch schip afgezonden zijn, en voor het vervoeren der paarden worden de noodige bodems afgehuurd. De jongste brieven uit Zwitserland melden, dat de Alpenwegen bij voortduring van Italiaansche cholera-uitgewekenen wemelen. Zelfs in Bern Zurich, enz. achten zich de vreeselijk beangstigde zuidlanders nog niet veilig en zoeken eene schuilplaats in de booger gelegene bergstreken van Zwitserland. j Te Genua verkeeren sommigen in het denkbeelddat de cholera aan vergiftiging door de Doctoren te wijten is; zulks heeft aldaar tot de treurigste tooneelen aanleiding gegeven, de Doctoren Testino, Bergamini en Pilto, zijn namelijk zoodanig door het volk mishandelddat de eerste ten gevolge daar van overleden is, de tweede stervende was en de derde ernstig ziek lag. SPANJE. MADRID, 15 Augustus. Volgens de meest geloofwaardige berigten is de Regering voornemens het tijdstip der algemcene verkiezingen op den lsten November e. k.en dat der opening van de zitting der Cortes op den 25sten dier maand te bepalen. Bij besluit der Koningin tot zamenroeping eener vergadering van grond wetgevende volksafgevaardigden tegen den 8steD Novemberis mede bepaald dat op elk 35,000-tal inwoners een afgevaardigde (dus ruim 400 voor het gansche land) zullen gekozen worden en dat bij deze verkiezingen de voor schriften der kieswet van het jaar 1837, behoudens geringe wijzigingen, zullen worden gevolgd. Den 8sten heeft de deputatie der vereeniging van de Unie een nieuw adres aan Espartero overhandigd, waarbij o. a. de invoering van het alge- meene stemregt in Spanje wordt gevraagd. Te Barcelona werd de orde door de militaire overheid, schoon met veel moeite, gehandhaafd. Te Tortosa hebben, gelijk.nu eerst door de Ma- dridschc bladen gemeld wordt, den 30sten Julij jl. bloedige onlusten plaats gehad: een muitende volkshoop is in het stadhuis gedrongen, en den Secre taris van het stedelijk bestuur aldaar vindendeheeft hij dien vermoordhet lijk verminkt en langs de stralen naar de rivier gesleurd. Een dagblad van Seville deelt mede, dat de Junta aldaar aan de gees telijken van San Felipi Neri het bevel heeft doen toekomen, om binnen 24 uren het gebouw, dat zij bewonen, te verlaten. Verscheidene Junta's in de provinciën volgen het voorbeeld door Cadix gegeven in het afschaffen der doodstraf wegens staatkundige misdrijven. De inwoners der hoofdstad zullen insgelijks eene petitie bij de Regering indienen, waarin hetzelfde verzoek wordt voorgedragen. Het officiële blad van Havana zegtdat krachtens bevel van den Kapi tein Generaal niet minder dan 1500 Negersdie op onwettige wijze waren ingevoerd, in beslag genomen en vrij verklaard zijn geworden; de Gouver neurs der gemeentenwaar de slaven waren ontscheeptwaren in hunne functien geschorst en eenige andere personen in de gevangenis geworpen. Te Havanna waren nieuwe troepen uit Spanje aangekomen, en alle maat regelen der Regering gaven te kennen dat een inval der Amerikanen werd tegemoet gezien. De Junta's van Valladolid en Burgos hebben tot de uitzetting van de Jezuïten besloten, en door de Junta van Valencia is zelfs bevel gegeven, tot de opheffing der seininariën in de kerspelen. BADEN. KARLSRUHE, 17 Augustus. Van hier wordt onder dagteekening van den 15den dezer aan de Kölnische Zeitung berigt, dat tusschen de Badensche Piegering en het Roomsche Hof eene voorloopige overeenkomst tot stand gekomen en daardoor voor het tegen woordige aan de kerkelijke geschillen een eind gemaakt is. De Aartsbisschop zou zijne laatste verordening betrekkelijk het beheer der kerkelijke goederen, alsmede zijne excommunicatien intrekken, terwijl de Regering voor het overige aan de voornaamste cischen van den Aartsbisschop zou voldoen. ®®S1'EN R 5«£ M. AVEENEN, 17 Augustus. De Koning van Portugal de Hertog van Oporto en gevolg zijn heden al hier aangekomen. Van hier wordt gemeld dat de termijn voor de inschrijving ten be hoeve van de leening verlengd is tot het einde van deze maand. Reeds is voor meer dan het minimum ingeschreven. De Heer de la Torre d'Aillon, Spaansch Gezant bij het Oostenrijksche Hof, is ten gevolge van de in zijn land voorgevallen omwenteling, terugge roepen. Sedert 1852 had hij Spanje alhier vertegenwoordigd. De Breslauer Zeit. berigt uit Ooslenrijksch-Sileziëdat, hoezeer ook verschillende geruchten van vrede in omloop zijn in Moravië en Silezië op nieuw een begin is gemaakt met den sedert drie weken gestaaktcn aankoop van paarden. Prins Paskewitsch is den 14,len te AVarschau aangekomen, waar men geloofde dat hij eerstdaags naar het leger te velde vertrekken zou. BENEMARHEN. KOPENHAGEN, 16 Augustus. De Koning van Denemarken is den 14dcn van zijn uitstapje naar Zweden op zijne bezitting Stodsberg teruggekeerd. Alle Deensche dagbladen, zonder onderscheid van staatkundige kleur, en zelfs de zoogenaamde officiële dagbla den, behelzen min of meer hevige artikelen tegen de nieuwe constitutie en voorspellen haar een korten duur. De denkwijze over deze staatsregeling schijnt in Sleeswijk-Holstein niet beter te wezen. De Hoogleeraar Madvig heeft voor zijne benoeming tot Rijksraad bedankt, en zijn mandaat als Volks vertegenwoordiger in de landsthing nedergelegd. Uit Bomarsund wordt van gisteren gemeld dat de voornaamste toren der vesting den vorigen dag door de Franschenna eenen tegenstand van weinige urengenomen wasen dat de ladders gereed waren voor de bestorming van het fort, op den volgenden dag. Generaal Baraguay d'llilliers heeft in de kerken van Aland, de bevrij ding van dat eiland van de Russen doen afkondigen. Het eiland, waarop Bomarsund ligt is reeds grootendeels in de magt der verbondene Mogendheden. De Admiraal Napier is II. Dingsdag voor Bomarsund aangekomen. De Fransche troepen hebhen bij den aanval op de voorwerken 30 Russen krijgs gevangen gemaakt; G Franschen militairen werden gewond. RUSLAN Te Galacz, alwaar de Russen niet ten onregte een aanval der hulptroe pen uit Dobroelscha en der Turken van den linker Donau-oever vreezen, heeft Generaal Osten-Sacken uit Jassy de volgende proclamatie doen afkondigen Aan de ingezetenen van GalaczOm strategische beweegredenen zal uwe stad vermoedelijk reeds binnen kort door de Keizerlijk-Russische troepen ver laten worden. Gedraagt u rustig, en toont daardoor uwe voortdurende ge hechtheid aan den Keizer. De Keizer is voornemens, ter belooning van uwe trouw, Galacz tot de hoofdstad van AA'allachye te verheffen. Bucharest kan bij den Keizer geene genade meer vinden; voor immer heeft die stad zijne gunst verbeurd. De bewoners van Bucharest gaven blijk van genegenheid voor den vijand en zullen met dezen daarvoor worden gekastijd. Mogt de vijand binnen uwe muren verschijnen, dan verwacht de Keizer, dat gij hem geene vriendschap bewijst. Vinvalide deelt een legerbcrigt mede uit den Kaukasus, waarin gewag gemaakt wordt van een hevig gevecht, dat met de bergbewoners onder de persoonlijke aanvoering van Schamyl op den 2den en 3den Julij in het dorp Schildy (in het gebied van Pelau) geleverd is. De Russen, welke onder het opperbevel van den Prins Tschawtschawadse stondenerkennendat zij in dit gevecht 19 dooden en 85 gewonden gehad hebben (gewoonlijk spreken de Kaukasische bulletins slechts van 1 a 2 dooden); de Circassiers zonden 480 lijken achtergelaten hebben. De volgende dagen gingen vrij rustig voorbij,

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2