in het rijtuig staande, beantwoordde hij den welkoinsgroet met gebaren rcgts en links; telkens breidde hij de armen uit, kruiste ze over zijne borst en drukte de handen op het hart. Het edel en mannelijk uiterlijk van den Generaal, wiens gansche houding geestkracht en regtscbapenhcid ademt, ver hoogde het indrukwekkende van dit tooneel. Ten 8 ure des morgens was de stoet de stad binnengekomenomstreeks 9 ure bereikte Espartero het slotpleinen werd door de Koningin in een der staatsie- vertrekken ontvangenna een half uur met de Koningin gesproken te hebben, keerde hij weder in het rijtuig terug en verscheen Hare Majesteit op het halkon. De menigte begroette haar met den kreet leve de Koningin! leve de constitutionele Koningin! Espartero stemde in met dien kreet, terwijl hij, in het rijtnig staandemet den hoed de Koningin een eerbiedigen groet toe wuifde. Hare Majesteit had een zeer opgeruimd, blijmoedig voorkomen; zij beantwoordde het gejuich door met den zakdoek te wuiven. Verwondering baart het, zegt een ander berigt, dat onder de kreten van leve de constitutie van 1837, leve Esparteroleve O1 Donnellleven alle bevrijders des volksu-eg met de tirannenweg met de camarilla jagt op de dieven! kreten die stellig uit 50 a 60,000 monden weergalm den, waaronder ook zij behoorendie niet tot de hartslogtelijken belmoren, geen enkele kreet gehoord werd van leve de Koningin. Aan de zijde van Espartero bevond zich de Generaal Mjnuisirvan Oosten- rijksclm afkomst, in dienst van het Spaansche leger sedert 1815, dezelfde, die, niettegenstaande hij zulks kon beletten, door zijne stem de veroordeeling besliste van den Generaal Diego Leon, die voor een tiental jaren gefusilleerd is geworden. Gedurende bijna 12 jaren is Espartero niet alleen buiten het bewind ge weest maar heeft hij zich ook geheel en al van staalkundige bemoeijingen onthouden. Gelijktijdig met den Hertog der Overwinning zijn 3000 man ruiterij en infanterie en 4 stukken zwaar geschut alhier aangekomen. De Koningin heeft aan den Generaal San Miguel een brief geschreven, om hem te bedanken voor de haar in de jongste dagen bewezene diensten. In den avond van den 29sten Julij is Generaal O'Dormell, de nieuwe Minister van Oorlogalhier aangekomen. Dadelijk na zijne aankomst en heden hebben Espartero en O'Donnell zich te zamen aan het volk ver toond dat hen met groote vreugde ontving. De Koningin-Moeder, Maria Christina, heeft Madrid nog niet verlaten. Men gelooft dat z heden naar Portugal zal vertrekken. PHUISSHS. BERLIJN, 4 Augustus. Prins Friedrich Karl van Pruissen is van Petersburg teruggekeerd. Hij heeft in 10 dagen de reis heen en weder gedaan. Het onderwerp zijner zending en hare uilkomsten zijn onbekend. Het aantal paarden benoodigd voor de vermeerdering der Pruissische artillerie en kavallerie, is 18,000. Het gerucht eener wapening van Pruissi sche vestingen is voorbarig. Het stoomschip Nagler is gisteren te Stettin aangekomen; het had den 31stcn Julij Stockholm verlaten. Men verwachtte belangrijke voorstellen van den Koning aan den Rijksraad. De Fransche Generaal Baraguay d'Hilliers was den 29stcn aan boord van het fregat Reine llortense te Stockholm aangeko men en door den Koning met bijzondere onderscheiding ontvangen. De Reine Hortense was den 31sten weder vertrokken in eene oostelijke rigtingde Fran sche korvet Brandon is naar de Golf van Finland vertrokken. De Fransche landingstroepen zijn bij de Alands-eilanden aangekomen. Ook is heden het stoomschip Nicolaï te Dantzig aangeland en heeft be rigt, dat de eerste divisie Fransche landingstroepen en de Opperbevelhebber Baraguay d'Hilliers te Ledsund zijn aangekomenwaar de vereenigde vloten den lstcn dezer vei wacht werden. FRANKFORT. 2 Augustus. Gebroeders Rothschild bevinden zich thans te Gastein en honden daar eene financiële conferentie, naar men wil, betreffende de deelneming van dat huis aan de Oostenrijksche leening. Met betrekking tot deze leening, luiden de berigten uit het buitenland gunstig. Naast Parijs staat Amsterdam als de stad, waar de meeste deelneming zich vertoont; dan volgen Londen, Berlijn en Frankfort. Te Parijs moet tot den 25sten Julij voor meer dan 90 millioen fr. zijn ingeschreven. Uit verscheidene oorden van Duilschland verneemt men, dat, gedurende de jongst verloopen heete dagen, verscheidene personen op het vlakke veld door den zonnesteek getroffen, en onmiddelijk overleden zijn. In de laatste dagen heeft zich in de Elve, in den omtrek van Witten berg, eene groote sterfte onder de visschen geopenbaard. De schoonste en grootste alen ziet men in het water en op het strand stervende, en de menigte van doode visch is zoo groot, dat de lucht door het verrotten en de brandende hitte als verpest wordt. De oorzaak van deze sterfte kent inen tot dusver niet. 00§TEWKIJIK. WEENEN, 3 Augustus. Het Oostenrijksche leger telt 6 Veldmaarschalken, den Aartshertog Jan, den Graaf Radetzky, den Baron Wimpfen, den Prins AVindischgraetz, den Graaf Nugent, Vorst Faskiewitch, 24 Veldtuigmeesters in werkelijke dienst en 28 op non-activiteit; 213 Luitenant-Veldmaarschalken, en 272 Generaals. Den 2<,en dezer is alhier de Veldtuigmeester-Generaal Baron van Hess aangekomen. De Russische Prins Pankralieff is uit Petersburg alhier aangekomen met depêches voor Prins Gortschakoff, die de alhier aanwezige Russen bijna dagelijks op prachtige diners onthaalt. De officiële verklaring der Engelsche Regering op de haar medegedeelde voorstellen van Rusland is heden door Graaf Westmoreland ontvangen. Deze verklaring moet luiden dat de Engelsche Regering in deze voorstellen geene aanleiding vindt tot hel aariknoopen van nieuwe onderhandelingen. Aan de Officieren van het Oostenrijksch observatie-corps op de Turksche grenzen is aanzegging gedaan, dat hunne vrouwen zich van hen moeten verwijderen. TUSSYE. Van Konstantinopel wordt van den 24sten Julij gemeld, dat de verbondene troepen te Baltschik zijn ingescheept om naar Anapa te wordenvervoerd. Dat eene schorsing der vijandelijkheden in de Levant op handen is, wil men opmaken uit het stellige berigt, dat Prins Napoleon naar Frankrijk zal terugkeeren. Geheel in strijd met hetgeen vroeger is medegedeeld, dat namelijk Prins Napoleon het Oosten zal verlaten, omdat zijne stelling tegen over den Maarschalk de Saint-Arnaud niet houdbaar is, verneemt men thans, dat de Keizer zijnen neef ontboden heeft, dat diens verblijf in Frankrijk slechts eene maand zal duren en hij, na verloop daarvan, naar de Levant zal terugkeeren. Eene divisie der Fransch-Engelsche vloot, troepen aan boord hebbende onder bevel van de Generaals Canrobert en Brown, heeft Varna verlaten, om de kust der Krim te verkennen. De nederlaag door de Turken bij Kars geleden, en hun toegebragt door den Russischen Generaal Vorst Androkinoff, wordt uit Konstantinopel ten volle bevestigd. De Russen sluiten Kars zeer naauw inen hebben die stad reeds eens berend. Te Bagdad verwachtte men eene afdeeling van het Britsch-Indisch leger. Een brief uit Gallipoli, afkomstig van een Geneesheer, meldt, dat den 20sten Julij zich aldaar 400 militairen in het hospitaal bevonden, welke door de cholera waren aangetast. Vijf Russische schepen zijn nabij Odessa door twee Engelsche stoomsche pen verbrand. Uit Bucharest meldt men van den 30sten JulijDe Russen trekken over Silawa naar Dereschti terug. De Turken vervolgen hen. Omer-Pacha wordt alhier verwacht. Uit Montenegro luiden de heden ontvangen berigten zeer bedenkelijk. Er is onder de bevolking eene splitsing in twee partijen ontstaan; de eenè w ordt aangevoerd door den Vorst Danielodie te beschikken heeft over 26 ka nonnen, welke hem door den R.ussischen agent Kowalewski zijn geschonken; aan het hoofd van de andere staan bloedverwanten van Danielo, welke met Turkije eensgezind zijn. STADS BERIGTEN. BROODZETTING Voor de Gemeente Leyden Ingaande Maandag den 7deD Augustus 1854. Maximum van den prijs der navolgende Broodsoorten: Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandsche pondenop.43 Cents. Een pond vijf oneenopi 21 Het Tarwebroodbeste soortwegende een Nederl. pondop 37 Vijf oneen, op18J. Het Franschbrood van een Nederl. pondop37 Vijf oneen, op18J Het Huisbakwegende een Nederl. pond op 32 Vijf oneenop16 u Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pondop26 Vijf oneenop13 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5lcn September 1846. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders van Leyden Leyden. 3 Augustus 1854. VAN LIMBURG ST1RUM. De Secretaris VAN PUTTKAMMER. In de maand Julij 1854 zijn binnen de Gemeente Leyden overleden 62 personen, als: 9 Mannen, 15 Vrouwen, 19 Zoons en 19 Dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 1. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 81 Kinderenals42 Zoons en 39 Dochters. Gehuwd 17 Paren. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te welen, dat op heden, van den Controleur der Directe Belastingen alhier is ontvangen, een op den 2den dezer maand invorderbaar verklaard Kohier van het Patentregt, over het dienstjaar 1854 en 1855, derde gedeelte, bevallende de AVijken 5 en 6, dat op lieden aan den betrokken Ontvanger is verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 5 Augustus 1854.VAN LIMBURG STIRUM. KERKNIEUWS. DELFSllAVEN, 2 Augustus. Alhier is beroepen bij de llerv. gem. Ds. J. C. Verhoeff, thans te Sluis, MONNIKENDAM, 30 Julij. Heden is alhier met eenparige stemmen door den Breeden Kcrkeraad der Ev. Luth. gem. beroepen de AVel-Eerw. Heer J. A. SchuurmanCandidaat te Utrecht. ZAA'OLLE, 2 Augustus. Bij de Ned. Herv. gemeente is uit het 12-tal het volgend zestal gevormd: DD. Roldanus. te Leerdam; van Ameromte Bols- wardde Graaf, te Apeldoorn; Poortman, te Leerdam; Brutel de la Rivière, te Monnikendam, en Fabius, te Broek in AA'aterland.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3