BUITENLANDSCBE BERIGTEN. nienrs van den Waterstaat van tie 2de klasse tie Adspirant-Ingenieurs, I,. J. dn Celliée Mnller en G. van Diesen. In de laatste dagen der vorige maand is Prinses Marianne der Neder landen, van de badplaats Ischia te Rome aangekomen, van waar zij den 26stcn in goeden welstand naar Silezië is vertrokken om bet overige gedeelte van den zomer op bare goederen aldaar door te brengen. In het hoofdkiesdistrict Eindhoven zal ten gevolge van het overlijden van den Heer J. F. van der Heijde, op Dingsdag den 22sten Augustus aan staande de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer plaats hebben. Ticeede Biamer der Staten-fïenerasil. Vervolg van de Zitting van Donderdag 3 Augustus. Art. 84. sTusschenkomst van de Regering in zaken van Justitie, niet bij dit reglement toegestaanis verbodenis zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op art. 85. »De zaken, ter beslissing van het administratief gezag, blij ven daaraan onderworpen," werden twee amend, voorgesteld, beide zijn ver worpen en art. 85 is onveranderd goedgekeurd. Art. 86 en 87 met 43 legen 12 stemmen aangenomen. De overige artt. van 88 tot en met 103 zijn zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De beden aangevangen beraadslaging over art. 104 zal morgen worden hervat. Zitting van Vrijdag 4 Augustus. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over bet wets-ontwerp tot vaststelling van het reglement op het beleid der Regering van Neder- landsch Indie. Art. 104 is ingevolge eene bedenking van den lieer Thor- becke, van Regeringswege gewijzigd en toen goedgekeurd. De artt. 105, 106 en 107 zijn mede aangenomen. Art. 108, voorschrijvende, dat niemand zich in Nederl. Indie mag vestigen zonder schriftelijke vergunning, met uitzondering van de personen van 'sRijks wege derwaarts gezondenis het onderwerp van langdurige beraadslaging ge weest. Door den Heer van Nispen van Sevenaer werd voorgesteld als 3(ie alinea bij dit artikel te voegen deze bepaling: »Aar> Nederlanders, welke de boven bedoelde vergunning verkregen hebben, kan niet, dan in het geval en op de wijze in art. 48 vermeld, het verblijf in Nederl. Indie worden ontzegd," welke bijvoeging met 51 tegen 6 stemmen werd aangenomen, waarna het aldus veranderde is goedgekeurd. De artt. 109, 110, 111 en 112 worden aangenomen. Op art. 113, over het toezigt der Regering op de drukpers, werden twee amendementen voorgesteld. Een door den Heer Thorhecke en een door don Heer Mackey. Nadat eenige leden deswege hel woord hadden gevoerd wordt de zitting opgeheven lot morgen. Zitting van Zaturdag 5 Augustus. De beraadslagingen worden voortgezet over art. 113 (nopens de drukpers). Nadat de Heer Sloet over bet art. bet woord bad gevoerd, stelde de Heer van Rosse een sub-amendement voor op dat van den Heer Mackay. De Heer de Kcmpenaer vindt het amendement van den Hoer Thorbecke niet aannemelijk, noch minder dat van de HH. Mackay en van Bosse. Nadat nog de HH. Stolte, van Nispen, van Akerlaken, Rochusscn en van Hoëvell bet woord hebben gevoerd, zijn de amendementen van de HH. Mackay en van Bosse aangenomenen dat van den Heer Thorbecke verworpen. Art. 113 wordt daarna met 44 tegen 11 stemmen aangenomen en luidt nu aldus: »Het toezigt der Regering op de drukpers wordt bij algemeene verordening geregeldin overeenstemming met bet beginseldat hel door de drukpers openbaren van gedachten of gevoelens en het toelaten van elders dan in Nederland gedrukte stukken geene andere belemmering mogen onder vinden dan in liet belang der openbare orde gevorderd wordt. In Nederland gedrukte stukken worden onbelemmerd toegelaten, behou dens ieders verantwoordelijkheidvolgens regels bij algemeene verordening vast te stellen." AMSTERDAM, 4 Augustus. Wij vernemen van goederhanddat voor deook bier van lieverlede meer j en meer toenemende, inschrijving voor het monument in 1856 alhier op te riglcn, door Z. M. den Koning eigenhandig ingeschreven is voor de somma van f 1,000. Blijkens de reeds ingekomen opgaven, moet het platteland en het leger, vooral in verhouding, aanzienlijk bijdragen. Van een gerucht, alsof bij minderen bijval te dezer stede, het monument welligt elders zou ge- plaatst worden, is ons met grond voor als nog niets bekend. ArnstC.) MAASTRICHT, 2 Augustus. Gisteren vercenigde zich in de redoute-zaal te dezer stede de broederschap van Notarissen over bet geheele rijk. Van de 444 leden, die dit ligchaam 1 zamenslellenwaren er 44 uit verschillende provinciën te zamen gekomen; onder dezelve merkte men op de HH. Fabius en Bruno Tiedeman van Amster- dam, Mabé van Haarlem, Obreen van Leyden, de Pinto van 'sHagc, Dwars van Utrecht, Serie van Middelburg, Laman Trip van Groningen, enz. In de vergadering zijn verschillende onderwerpen van aanbelang voor het notariaat Ier sprake gekomen en is beslistdat de verecniging in het aanstaande jaar te Assen zal plaats hebben. De broederschap besloot hare bijeenkomst met een feestmaal, hetwelk in het hotel du Eevrier bij den Heer Jos. van Halen gehouden werd en waarbij de meest mogelijke hartelijkheid heerschte. BËLGIE. BRUSSEL, 3 Augustus. De Koning zal den 6derl dezer in persoon de tentoonstelling van schoone kunsten openen. Volgens eene olïiciele opgave heeft de tarwe in de afgeloopen week op de voornaamste markten van Belgie gemiddeld 30 fr. 63 c. het mud gegol den, en de rogge 20 fr. 73 c.dat is, in vergelijking met de middenprijzen der voorafgegane weekeene vermindering op de tarwe van 2 fr. 39 c.en op de rogge van 3 fr. 62 c. ENGELANI». LONDEN, 2 Augustus. De onlangs overleden Hertog van Portlandbeeft bij testament bevo lendat 5,000 (ƒ60,000) zouden uitgedeeld worden onder zijne beJicnden doch dal zijne begrafenis niet meer dan 100 (ƒ1,200) kosten mogt. Het roerende eigendom des Hertogs is aangegeven op ongeveer 900,000f( ƒ11,000,000), waarop 12,000 of ƒ144,000 aan regten betaald zijn. Het onroerend eigen dom, als huizen, landgoederen enz., wordt niet vermeld. De Hertog is een afstammeling van de Bentincks, waaruit het huis van Portland, door Wil lem UI, Stadhouder van Holland, toen hij Engeland bevrijd had, geves tigd werd. Een brief van de vloot in de Oostzee behelst het berigtdat de cholera aan boord der schepen sterk afneemt; de Auslerlilz heeft tot 150 ziektegeval len gehad. Men heeft opgemerktdat alleen de stoomschepen door de plaag zijn bezocht, terwijl de zeilvaartuigen zijn verschoond gebleven. Gedurende de afgeloopen maand zijn 12 Nederl. bodems van Londen naar de havens van Australië vertrokken, en den 31stcn Julij lagen er nog 13 in lading met dezelfde bestemming. De Voorzitter van de centrale spoorweg-maatschappij van Vermont in de Ver. Staten, de Heer Edward Crane, heeft zijn ontslag ingezonden aan het comité van bestuurders, met de bekentenis, dat hij 8000 valsche acties heeft uitgegeven. Dit veroorzaakt een te kort van 800,000 dollars (ƒ2,000,000). FRANHRIJK. PARIJS3 Augustus. Uit het programma, betreffende de feesten van 15 dezer, blijkt o. a., dat men een groolen luchtbol met de namen van Frankrijk, Engeland en Turkye zal doen opstijgen; ten onregte was vroeger gemeld, dat ook Oostenrijk deze eer, om in de lucht vertegenwoordigd te worden, zoude hebben. Voorts zullen nog 300 kleinere luchtbollen opgelaten worden, welke de namen der schepen van de 3 vereenigde vloten zullen dragen. Alhier wordt gezegd, dat Engeland en Frankrijk over den vrede zou- den willen onderhandelen op deze voorwaarden 1°. Dadelijke ontruiming der Vorstendommen; 2°. Gemeenschappelijk beschermingsregt over de Vorstendom- i ir.en door alle Mogendhedenterwijl Oostenrijk de uitvoerende magt zou hebben; 3°. Gemecnschappel ijk beschermingsregt over alle niet Mahomedaansche onderdanen der Porte, ingevolge de beginselen bij het Wecner protokol vast gesteld 4°. Vrije vaart op den Donau en de Zwarte zee en daarstelling van een vrijhaven in die zee; 5°. Schadevergoeding voor oorlogskosten. I Een Genuees, genaamd Augustin Carosio, heefteen eleclro-magnetischen toestel uitgevonden, dien hij eene hydrodynamische zuil noemt, en welke be- i stemd moet zijn om den stoom te vervangen. De Keizer, den ijver van dezen uitvinder willende ondersteunen, heeft op zijne kosten als proef een werktuig volgens dit stelsel doen vervaardigen. Het werktuig van den Heer i Carosio verteert slechts betgeen het door eigene kracht voortbrengt en deze kracht wordt, in tegenstelling van den stoom, niet bepaald door de beperking van den tegenstandook worden er geene kosten vereischt en is er geen ge vaar van brand. De bliksem heeft op den spoorweg van Chalons en Parijs de spoorstaven over eene lengte van 100 Ned. ellen weggeslagen. Te Straatsburg beeft zich de cholera vertoonden neemt er vrij hevig toe. Van 200 aangetasten zijn er reeds 80 overleden. Verscheiden inwoners verlaten reeds de stad uit vrees voor de epidemie. De ziekte schijnt meestal onder de lagere klassen te woeden. Uit Toulon wordt gemeld, dat er dezer dagen stukken belegeringsge schut uit de Fransche arsenalen naar het Oosten ingescheept zijnen dat van daar, in de eerste helft dezer maand, nog drie batterijen met paarden en manschappen naar het Fransche leger in Turkye zullen gezonden worden. iSPANJE. MADRID, 1 Augustus. Het Ministerie is zamengesteld als volgt: Espartero, de Hertog der Overwin ning, Voorzitter van den Ministerraad, zonder bepaald Ministerie. De Gene raal O'DonnelOorlog; Don Jose Alonso, Justitie; Don Francisco Lu jan, Openbare WerkenDon Francisco San te Cruz Binnenl. Zaken; Don Jose- Manuel Mollaro, Financiende Generaal Allende y Salazar, Marine; Don Joaquin PachecoBuitcnl. Zaken. Het voorloopig bewind, met den Generaal San Miguel aan het hoofd, dat te Madrid het hoog gezag uitoefende in afwachting der komst van den Generaal Esparterohad bepaalddat aftredende Ministers geen aanspraak op pensioen hebben, dan wanneer zij die betrekking minstens driejaren lang hebben vervuld en het had den Staadsraad als eene kostbare en nullelooze instelling opgeheven. Verder had bet de drukperswet van 1837 weder in werking gebragt, en den invoer en de verspreiding van buitenlandschedagbla den en drukwerken, onder inachtneming der betrekkelijke verdragsbepalingen, geheel vrijgesteld; Eindelijk had het bevel gegeven, om de leden van het gevallen Ministerie in hechtenis te nemen en in regten te vervolgen en alle, vroeger wegens staatsmisdrijven of vergrijpen tegen de politiedienarenaange klaagde personen van verdere regtsvervolging te ontheffen. Een brief uit Madrid van den 29sten Julij jl.door het Parijsche blad de Siècle medegedeeld, verhaalt, onder anderen, omtrent den intogt van Espartero het volgende: Er was een geweldige aandrang naar zijne staatsiekoets. Eindeloos gejuich, wuivende zakdoeken van de balkons, een bloemenregen uit de vensters begroetten den man des volks. Het was een grootsch en treffend gezigtdie volksschare in geestvervoering. Maar ook een aandoenlijk gezigt voor hem, die bedenkt, hoe ligt die schoone hoop weder te leur gesteld kan worden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2