LEYDSCHE COURANT. im. N\ 91 MAANDAG, 7 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdas Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nomrners worden tegen 10 Centen afgegeven BIXXEXLAXDSGHE BEBÏGTEX. LEYDEN 5 Augustus. Heden is alhier aan den 2Gsten veijaardag van II. K. II. Prinses Louise, Kroon prinses van Zweden en Noorwegen, dochter van llll. KK. 11H. Prins en Prinses Erederik der Nederlanden op de gehruikelijke wijze gedacht. Eergisteren werd alhier de aangekondigde Vergadering der Afdeel. Neder land der Gustaaf-Adolf-Vereeniging gehouden. Deze Vereeniging telt thans hier te lande 1650 leden, verdeeld over 11 plaatselijke afdeclingen. Van de plaatselijke afdeelingen waren tegenwoordig, uit Leyden, het Hoofdbestuur bestaande uit: Dr. L. J. F. JanssenVoorzitterDS.C. Krabbe, Vice-Voorzitter Ds. D. Chantepie de Ia Saussaye, Secretaris: Ds. J. H. Maronier, Vice-Secre- taris; Mr. II. ObreenPenningmeester; Ds. II. T. de Blaauw Vice-Penning- mcester; uit Amsterdam Mr. C. F. GuleherD3. J. E. de VoogtD3. A. A. Stuart Mr. I. da Costa, en Mr. P. H. Testas. uit Rotterdam Ds. J. J. Prins en II. M. A. van Oordt; uit 's Gravenbage: Ds. J. C. J. Sécrctan en S. II. van Hoogstra ten; uit Utrecht: Mr. S. J. van Geuns en Mr. H. Vernède; uit Haarlem: D8. C. Busken Iluet; uit Alkmaar: Ds. M. Cohen Stuart. De Vergadering werd met toespraak *an den Voorzitter en daarop gevolgd gebed van den Vice-Voorzitter ten lOj ure geopend en ten 4 ure door den Secretaris met gebed besloten. Ingevolge de gebleken moeijelijkheid om de statuten der duilsche vereeniging hier te lande volkomen te volgen, zijn op deze vergade ring de grondslagen gelegd ecner zelfstandige nederlandsche Gustaaf-Adolf- Vereeniging, met gelijk doel als de duitschc, en met deze in broederlijk verband. Daar cr zich geen vaderlandsche gemeente bad aangemeld om hulp, zoo zijn de ingezamelde gelden groolendeels toegekend aan de vier duitsche (Feldkirche, Adelriau, Attendorn en Louisendorf) en de twee fransche (Sauveterre in Frankrijk en Weert S'. George in Belgie) die om hulp verzocht hadden. Het is wcnschelijk dat deze nieuw geopende hulpbron meer algemeen bekend wordeopdat ook vaderlandsche gemeenten in nood daarvan mogen gebruik maken waartoe de weg openslaat door zich aan te melden aan het Hoofd bestuur, te Leyden gevestigd. Ten spoedigste zal door het Hoofdbestuur, naar wij vei nemen, hel gedrukt Verslag der werkzaamheden en genomen besluiten aan de plaatselijke afdeclingen toegezonden en algemeen bekend gemaakt worden. Het getal opgeriomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 30 Julii 31 1 Aug. 2 3 4 5 97 volwassenen, 124 130 119 124 131 123 31 40 44 42 38 44 43 kinderen, te zamen 128. 161. 174. 161. 162. 175. 168. Uit bet verslag van bet Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, uitgebragt te Amsterdam 26 Julij 11. is gebleken, dal gratificatiën werden verleend aan 1894 personen. Behalve de verminkten in den strijddie dadelijk opgenomen werden nadat zij hunne aanspraken bewezen hebbenwaren er 729 inilrinendie eene gratifi catie uit hel fonds hebben verzocht, en daarop aanspraak zouden kunnen maken, wanneer de krachten van bet fonds toelieten, allen te ondersteunen, die in bevolen dienst gebrekkig en daardoor hulpbehoevend geworden zijn. Uit de rekening bleek, dat de uitgaven in 1853 hadden bedragen 79,416.07, en de ontvangsten 74,414.091, zoodat er een te kort van 5,001.971 was ontstaan, waarin in dit jaar 1854 door verkoop van een gedeelte van bet kapitaal is voorzien. Omtrent het Invalidenhuis werd medegedeeld, dat in hetzelve verpleegd waren 31 personenen dat tot bestrijding der kosten van dat geslicht hadden gestrekt eene Rijkstoelage van 5000, eene toelage van de stad Leyden ad 600, afgestane gratificatiën en pensioenen, en eene bijdrage uit ons Fonds van 5,239.051, ,e zamen 22,496.66] De jaarlijksche collecte bad opgcbragl 27.382.98} dus 546.43 meer dan in 1852. In Julij zijn op den Hollandschen spoorweg vervoerd 119,110 personen cn is ontvangen 129,927.38]op den Rijnspoorweg vervoerd 60,383 per sonen en ontvangen ƒ95,570.021. Ten onregle is, schrijft bet llhl.door eenige dagbladen gemeld, dat Kamper docr de Engelsche Regering aan de onze is uitgeleverd. Niels is minder waar. Zijne uillevering is integendeel bepaaldelijk geweigerd als eene daad, geheel strijdig met de Engelsche wellen, die geene zoodanige uitlevering gedoogden. Evenwel konden de Engelsche autoriteiten bet niet van zich verkrijgen, ecnen moordenaar ongedeerd en vrij te laten heengaan; zij sloten verstandiglijk de oogen voor eene noodwendig gewordene onwettig heid en lieten bet oogluikend toe, dat de snoodaard Zondag morgen zonder vorm van proces door de Engelsche policie aan boord wierd gebragt van de veestoomboot Earl of Aucklandalwaar hij door de Ilollandscbe policie in erzekerde bewaring genomen cn naar Holland overgehragt werd. Naar men verneemt is bet herstel der beide personen kind en meid die bij den moord aan den Ringdijk zijn gewond geworden, eerlang te ver wachten laatstgenoemde weet zich van de geheele zaak niets te herinneren dan dat zij op bet achterhoofd een geduchten slag heeft ontvangen. De be schuldigde blijft de daad steeds ontkennen. Aan den Helder heeft het volgende ongeluk plaats gehad: Bij het doorbalen van hel schip Doggersbank, Kapitein Kerkhoven, door de groole schutsluis, glipte de tros van de spil met zulk een geweld, dat een der matrozen daardoor een doodelijken slag ontvingterwijl drie anderen hevig gekwest en gekneusd werden. Te Eist, in Overbetuwe, is den 3dcn dezer brand ontstaan in eene dag huurders woning. De man bad zich met zijne vrouw korten lijd te voren, op een half uur afstands, op bel veld begeven. Spoedig was hel gebouw door de vlammen in de asch gelegd, en bij de blusscbing ontdekte men de lijkjes van 3 kinderen van 2 tot 7 jaren oud, welke door de ouders tijdens hun vertrek in de woning waren opgesloten. Uit Coevorden wordt van den lslen dezer bet volgende berigt: Een man en vrouw leefden eenigen tijd aldaar in oneenigbeidheden morgen ging de man naar een smid en sleep op diens slijpsteen, zijne spade. Met de laatste in huis komende sloeg hij naar zijne vrouw, en bragt haar in den arm eene bedenkelijke wonde toe, mogelijk had hij het opzet baar in het hoofd te treffenbij is in verzekerde bewaring genomen. Ook bier is weder de oorzaak in sterken drank te zoeken. Te Vlissingen is den 2den dezer de eerste zelfvanger van baring aange komen, met 35 tonnen volle en 3 tonnen maatjes haring. De berigten, welke deze schipper medebrengt, maken geen verandering in den ongunstigen stand van de haringvisscbcrijde schepen welke hij gepraaid beeft, hadden, weinig haring gevangen. Uit Roermond wordt van den lsten dezer gemeld: In de laatste dagen hebben alhier onderscheidene plotselinge sterfgevallen plaats gehad, meest allen ten gevolge van de overmatige warmte. Zoo werd op den 25sten Julij een arbeider doodgevondendie zich in bet gras te slapen had gelegden op den 28stcn werd een achtingswaardig burger dezer stad, van eene wandeling te huis komende, op den drempel zijner woning door eene beroerte getroften, waaraan hij onmiddellijk overleed. Te flaelen is op den 21steB insgelijks een grijsaard van 73 jaren, en te Venlo op den 28steI1 een boerenarbeider, op den weg, dood nedergestort. Te Curacao heeft zich eene Commissie gevormd, bestaande uit de Hee- ren Mr. P. C. Prince, N. Rojer, C. Conradi, XV. van Uytrecht en C. H. Jonckheer, met het doel om in deze Kolonie bijdragen in te zamelen, voor de oprigting van een gedenkteeken voor bet Metalen Kruis te Amsterdam. 's GRAVENHAGE 5 Augustus. Z. M. beeft benoemd tol Substituut-Griffiers bij de Arrond.-Rcgtbank te Roermond, Mr. E. de Bas, Griffier bij het Kantongeregl te Horst, en hij die te Nijmegen, Mr. M. A. van Roggen, Plaatservangend Kantongeregtcr aldaar; tot Procureur hij de Arr.-Regtbank te PvoermondM1'. C. E. P. J. Strens. Z. M. heeft goedgevondenaan den Hoofdingenieur van den Waterstaat van de lsle klasse, J. A. van Essen, met 1 Augustus dezes jaars, te ver kenen eervol ontslag uit 's Rijks dienst; en tegen 1 October te benoe men: tot Hoofdingenieurs van den AVaterstaat der lstc klasse, die van de j 2de klasse, C. J. Bollen, D. J. Storm Buysing en J. G. van Gendt; de j tweede thans buiten werkelijke dienst; lot Hoofdingenieurs van den Water- I staat der 2dc klasse de Ingenieurs van de l8te klasse Jhr. E. C. B. van Ilap- i pard en C. Bruningstot Ingenieurs van den Waterstaat van de lste klasse, die van de 2de klasse J. de Kruyff, L. van de Kasteele, J. G. W. Fvnje cn ij J. Slrootnian; de tweede en derde, thans buiten werkelijke dienst; tot frige-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1