LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 2 AUGUSTUS. BINXESLANDSCHE BEUIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond /Ai Prijs der Courant is f 18 in het jaar de afzonderlijke notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 1 Augustus. Wij vernemendat Z. K. 11. de Prins van Oranje tegen de helft dezer maand met zijnen Gouverneur, den lieer Luit.-Col. Jlir. E. A. O. de Casem- hroot, buitengewoon Adjudant van Z. ill. den Koning, liet voor Z. K. 11. ten dien einde van wege Z. M. aangekochte huis op liet Rapenburg alhier, zul komen betrekkenten einde zijne voorbereidende studiën tot de Academi sche lessen aan te vangen. De Heer Dr. C. J. Temminck. Directeur van 's Piijks Museum van Nat. Historie alhier, is door den Koning van Portugal benoemd tot Ridder der Kon. en Militaire Orde de la Conception. Volgens bijzondere beriglenII. Zaturdag aan de Slerrewacht alhier ontvangen, heeft de lieer Hind te I.onden, den 22stcn Julij, in het sterre- beeld de Steenbok zijne tiende planeet ontdekt. Uit cene meer naauwkeurige aanduiding van de plaats Waar, en uit eene waarneming, te Rilk den 26slcn •lulij op de nieuwe planeet volhragt, was de rigling barer schijnbare bewe ging af te leiden, en zij werd dan ook Zaturdag avond alhier onmiddellijk gevonden. Hare schijnbare plaats te llu5lm15s M. Tijd was als volgt: 11. O. 315°50'24",6 Afw. Z. 16°40'37",4- De Regie Opkl. neemt thans dagelijks 14'20'' af en de Z. Afw. 2'55'' toe. Indien het vermoeden zich bevestigt, hetgeen bijna ontwijfelbaar is, dat de nieuwe planeet zich lusschen de loopbanen van Mars en Jupiter om de zon beweegt, is zij de dertigste asteroide. Zij heeft het licht eener ster van de tiende grootte en is dus alleen met goede kijkers waar te nemen. De Hoogl. P. O. v. d. ChijsDir. van het Kab. van Munten en Pen ningen alhier, heeft onlangs, volgens berigt in de Gron. Prov. en Sled. Cour de Prov. Groningen met een wetenschappelijk doel bezocht, namelijk, om op te sporen, of zich aldaar nog hem onbekende Munten bevinden, welke opgenomen moeten worden in hel 5dc deel van zijn door Teylers 2dc genoot schap bekroonde werkover de Munten der voorin. Ileeren en Steden van Nederland van de vroegste tijden tot aan de pacificatie van Gentwelk deel handelt over de Munten van FrieslandGroningen en Drenthe. De Hoógleeraar heeft daartoe o. a. de verzameling van den Heer H. J. Wichers te Delfzijl bezocht. Daar het nu én voor de geschiedenis én voor de beoefening der Munt- en Penningkunde van hel hoogste belang is, dat alle in de prov. Friesland, Gro ningen en Drenthe geslagene munten, door opname in dit werkder vergetel heid worden ontruktis het te wenschendat den Hooggeleerden uitgever alle mogelijke mededeelingen geworden van hen, die zoodanige munten in hunne verzamelingen bezitten, of in staat zijn aanwijzing van dezelve, ter bereiking van het voorgestelde doelte geven. De luchtbol van den Heer Lassaigne, die 11. Zaturdag namiddag alhier op-teeg, is na ccnigen tijd op matige hoogte te hebben gezweefd, behouden in de nabijheid van 'l Haagsche Schouw neergekomen. In den avond van den 29>tcl1 Julij is de diligence van van Gend en I.oos, die ten half 12 ure alhier moest aankomen, lusschen Rotterdam en Overschie eenigzins in den grond gezakt, zoodat zij hare reis niet heeft kun nen voortzetten en eerst heden morgen ten elf ure alhier is aangekomen. Morgen zal de Mini-ter vau Koloniën geen gehoor verleenen. Door de Nederlandschc Handel-Maatschappij zijn bevracht de navolgende 13 schepen, als: 6 voor Amsterdam; 1 voor Dordrecht; 5 voor Middelburg en 1 voor Schiedam. Uit Oud-Beijerland(met 3G00 inwoners) wordt als cene bijzonderheid medegedeeld, dat er uit deze gemeente, benevens eenige andere uit dit ei land, van April jl. tot heden, reeds 150 personen naar Amerika vertrokken 7Ij"grootendeels ter verbetering van hun bestaan. De eerste blaauwe pruimen uit het Gehlersche te Piottcrdam aangehragt, zijn aldaar den 29slcn Julij per stoomboot naar Engeland; als ook de eerste ajuin in mudsmanden naar verschillende Scholsche havens verzonden. Z. M. de Koning van Portugal heeft, bij gelegenheid van zijne reis langs den Rijnspoorweg; aan den Heer Ingenieur der exploitatie bij gezegden spoorweg, C. II. Schanze, ten geschenke doen uitreiken twee rijk gezette met brillanten voorziene overhemdknoopjes, als blijk zijner tevredenheid voor de goede zorgendoor dien Heer hij deze reis aan den dag gelegd. De Ned. Entomologische vcreeniging heeft tegen den 12<lcn Aug. te Haarlem hare jaarlijkschc algemeene vergadering uitgeschreven. Een Londensch dagblad deelt omtrent den vermoedelijken dader van den moord aan den Ringdijk het volgende mede: Donderdag is die persoon in het verhoor genomen in Mansion-House, door den alderman Muggeridge. De ge vangene gaf voor Frans de Haas te lieelende Officier van Policie Thain arresteerde hem Woensdag namiddag in een logement in White-Chapel. Hij had zich reeds van eene plaats voorzien op het schip Constellation dat 29 Julij naar New-York zou vertrekken. De policic-ambtenaar Thain herkende hem aan het üdtecken op de linkerhand, terwijl zijn uiterlijk met het over gemaakte signalement overeenstemde. Bij het onderzoek vond men cenig Engelsch geld bij hem. Ook werd hij iu 't bezit gevonden van een pistool, met kruid en lood; op sommige zijner kleederenvond men bloedvlekken, die gedeeltelijk uitgcwasschen waren. De lieer May, Ned. Consul Gen., verzocht uitstel om den gevangene te doen voorkomen daar een Hollandsch policie- officier naar Engeland onderweg was, om den gevangene naar Holland terug te brengen. De alderinan Muggeridge besloot hierop, dat, ofschoon er geen tractaat bestaat lusschen Engeland en Holland, hel een van die gevallen was, welke hem zouden reglvaardigenom den beschuldigde gevangen te houden, tol dat de meening van den Minister er over gekend was. Zaturdag was de Nedcrl. ambtenaar van policie aangekomen met getuigen, hij herkende den beschuldigde, deze werd in Mansion-flouse andermaal ver hoord en zou Zondag naar Rotterdam worden vervoerd. Hij is aldaar aangeko men, gisteren naar Amsterdam vervoerd en in het huis van Arrest geplaatst. Naar wij vernemen, is de jager, die dezer dagen te Leeuwarden, zie Leyd. C. van den 26stc" Julij, bij eene vechtpartij door zijnen makker zoo hevig werd verwond aan de gevolgen daarvan overleden. Uit Hardinxveld verneemt men, dat het met de zalmvangst, welke hier in de Mervvede voor velen een middel van beslaan oplevert, sedert eenigen tijd vrij goed gaat, den 29slcn Julij waren aldaar op den afslag 47 aange voerd, welke voor 40 a 50 cents de 5 Ned. oneen verkocht werden. Uit 's Ilcrtogeribosch wordt gemeld, dat de Prov. Staten van Noord- Brabant op voorstel van het lid der Slaton Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen eene subsidie van ƒ3000 uit de provinciale fondsen toegestaan hebben, in de kosten tot bouwing van de lokalenbestemd tot boekerij en museum voor het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, bo ven de lokalen van het te bouwen Stedelijk Gymnasium. In de Javasche Cour. van 20 Mei is afgekondigd een Kon. besluit van 28 Februarij 11. bekrachtigd, op de uitoefening van kerkelijk opzigt en tucht, voor de Prolestantschc kerk in Ned. Indie. Het eerste hoofdstuk bevat alge meene bepalingen, daarin wordt onder anderen gezegd, dat het hoofddoel dezer collcgien is, om door het houden van een godsdienstig en zedelijk toe- zigt, zoo op de leden der gemeenten, als wel inzonderheid op de kerkelijke ambtenaren en beambten, de handhaving der leer van het Evangelie en der zuiverheid van zeden, zooveel mogelijk te bevorderen, waarhij echter hare leden zich als vaderlijke opziglers, niet als regters, behooren te beschouwen, zoodat ook niemand, de regtspractijk of het beroep van zaakwaarnemer voor cenige rcglbank uitoefenende, als zaakgelastigde voor kerkelijke collegien zal toegelaten worden. Het tweede hoofdstuk handelt van de kerkeraden. Het derde, van het beroep op het kerkbestuur. Hel vierde, van liet kerkbestuur in zake van kerkelijke tucht, welke onmiddellijk voor hetzelve behooren. Hierin wordt o. a. gezegd, dal het loezigt over kerkelijke ambtenaren steeds met meerdere gestrengheid behoort gehouden te w ordendan over leden der gemeenten, en niet slechts zedelijk wangedrag, maar ook wel inzonderheid misdragingen in hunne kerkelijke bedieningen en verwaarloozing der daaraan verbondene pligten, in hen niet onbestraft mogen gelaten worden. Het vijfde, van het kerkbestuur iri kerkelijke geschillen. Het geheel bevat 58 artikelen. 's GRAVENIIAGE. 1 Augustus. Z. M. heeft tot Rector Magnificus bij de Hoogcschool te Groningen voor het Academiejaar 1854 55 benoemd den IToogl. C. Star Nuinan. De lieer Lighlenveltbuitengewoon Gezant bij hof van Frankrijk, be vindt zich thans alhier. Voor het korps mariniers is thans een ander uniform bepaaldwaarbij zij de chacot en sabel van hel infanlerie-modcl hekomen benevens verande ring in vorm cn uitmonstering van de rokken en jassen. Het heeft den Keizer der Franschen behaagd, als blijk van belangstel ling voor de beide prachtwerken Javasche Oudheden cn Oostindische typen

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1