gevolgde onderzoek naar de reden van deze aanranding moet gebleken zijn, dat eenige boeren dezen dwazen aanval tegen den spoorweg hadden gedaan, omdat zij van oordcel waren, dat de spoorweg de cholera overbragt. Men kan bierbij nog voegen, dat de bewoners van bet platteland in bet algemeen zeer ongunslif denken over de spoorwegen en bewerendat de stoom der lacoinotiven de lucht bederft, en in het bijzonder de aardappelziekte veroorzaakt. jn onderscheidene streken van Frankrijk o. a. te Bourdeaux en te Peri- gueux, heeft men den 21stct» Julij eenige vrij hevige schokken van aardbe ving gevoeld. SP1IJE. MADRID, 19 Julij. Koningin Isabella heeft besloten zich andere Raadslieden der Kroon te kiezen, en te dien einde Generaal Esparïcro, Hertog der Overwinning, ontboden, om hem de zamenstelling van een nieuw Kabinet op te dragen deze is op zijne reis herwaarts, Saragossa doorgetrokkenen zou den 22sten alhier zijn aangekomen. De Regering heeft afgekondigd, dat tot aan de bijeenkomst der Cortes, de wet van 1845 voor de drukpers van kracht zal zijn. Het besluit, waarbij de vervroegde betaling van het tweede halfjaar der belastingen bevolen werdis ingetrokken. In den avond van den 17dcn heeft het volk zes hotels geplunderd en vernieldde bankier Salamanca heeft zijn heerlijk schilderijen-kabinet er bij verloren. Het ontbreken, sedert den 19d«n dezer, van eenigerlei tijding, doet vreezen, dat Madrid nog geenszins rustig is. ERSJIÜSE1V. BERLIJN, 23 Julij. De Regering heeft besloten tot den aankoop van de benoodigde paarden ter mobielmaking van het leger. Dienvolgens zullen de ruiterij en de artillerie op voet van oorlog gebragt worden. De Koning van Portugal wordt heden hier verwachtten gevolge daar van is de reis des Konings en der Koningin tot den 26stcn uitgesteld. Uit Kiel wordt geschrevendat de Fransche expeditietroepen naar de Oostzee bestemd, op Seeland in Denemarken zullen blijven, tot dat Bomar- sund zal genomen zijn en de Alands-eilanden bezet kunnen worden. Slechts een klein gedeelte der troepen zou tot de inneming van Bomarsund medewerken. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Julij. Men verzekert, dat de gezamenlijke Keizerlijke familie voor 20 millioen in de nieuwe lccning zal inschrijvenook zouden de voornaamste Bisschoppen van Hongarye. de Primaat aan het hoofd, de Aartsbisschoppen van Olmütz en Praagde Prinsen v. LichtensteinDietrichsteinenz.elk voor 1 millioen de handel-maatschappij alhier voor 30 millioen, ja zelfs de kleine stad Debrcczin voor 1 millioen inschrijven. Naar men meldt heeft de Keizer voor zijn persoon op de nieuwe leening voor 1 millioen fl. geteekend de regerende Vorst v. Liechten-Wratislow voor 2,400,000 11., Vorst Paul Esterhazy voor 2,300,000 fl.Graaf Wratislow voor 500,000 fl.Rothschild en Sina elk voor 5 millioenArnstein en Es- keles voor 3 millioenenz. De Gemeenteraad dezer stad heeft in zijne zitting van 11. Dingsdag be sloten voor 3 millioen aan de nieuwe leening deel te nemen. De Prins Bisschop van Weenen heeft tot de geestelijkheid een herderlij ken brief gerigt, haar daarbij tot deelneming aan de leening aanmanende. RUSLAN I». Den ilden dezer is te Petersburg een Keizerlijk besluit afgekondigd waarhij het regt op den invoer te lande van 107 handelsartikelen gewijzigd, cn veelal aanmerkelijk verlaagd wordt, met het doel, om de stremming van het handelsverkeer ter zee minder drukkend voor de ingezetenen te maken. De Keizer heeft den 14den Julij Kroonstad bezocht, en een gedeelte der Russische vloot heeft de haven dier stad verlatenom eenen verkerinings- togt te ondernemen. De Russische Kolonel OkuncfF is op zijne reis van Petersburg naar Trame door Weenen getrokken. Hij heeft dépêches bij zichdie deels strek ken om cenc overeenkomst te sluiten met den Heiligen Stoel, ter zake van de regeling der Katholijke klooster-aangelegenheden in Rusland, en deels voor liet hof van Rome bevredigende mededeelingen bevatten, ten aanzien der door de Grieksch-Russische kerk in het Oosten ingenomen stelling. Tijdens de aanwezigheid der vloten waren eenige Engelsche schepen het land zoo digi genaderd, dat men te Pelerhof de muziek der Engelsche volks liederen hoorde spelen, en van Oranienburg, dat twee uren van de hoofdstad af ligt, het gros der vloten met ongewapend oog zag liggen. Eene menigte nieuwsgierigen begaf zichzonder door de politie verhinderd te wordenaan boord der sloombootcn op de Newa van waar men de Engelsche en de Fransche schepen, met hunne bemanning, duidelijk kon onderscheiden. Uit Riga gaan de brieven tot 15 dezer. Geen koopvaardijschip durfde het uit- of inloopen meer wagenofschoon men niet zeggen kondat de geregelde blokkade nog was aangevangen. Het vervoer over land was levendig en onbe lemmerd. Dagelijks zag men twee of drie Engelsche stoombooten ver in de Golf kruisen, zonder de haven te naderen, aan wier vestingwerken de Russi sche ingenieurs met kracht door eene menigte werklieden en soldaten doen arbeiden. TÏTRKYE. In een brief den 8slcn dezer te Dewna nabij Varna geschreven, leest men o. a.: Ilct Britsche leger trekt langzaam voorwaarts. Te Varna liggen nog slechts weinig Engelschen, maar de hoofdmagt der Franschen is nog rondom die stad gelegerd. Welke rigting wij ten laatste zullen nemenis een puntwaarover veel en verschillend gesproken wordtmaar men is alge meen van gevoelen, dat deze schoone Engelsch-Franschc krijgsmagt, thans nagenoeg een volledig leger uitmakend, tegen de Krirn diende gerigt te wor den en wij zouden waarschijnlijk minder manschappen in een regelmatigen aanval op Sebaslopol verliezendan wanneer wij trekken door de dorre vlak ten tusschen Dewna en Silistria of Roetschoeck, of in de verpestende uif- dampingen der moerassen langs den Donau liet leger opslaan. Doch naar al hetgeen ik hoor, is een togt onzer troepen naar Sebastopol niet waarschijn lijk. Het ontbreekt aan middelen om zulk eene menigte menschen naar de Krim over te brengen; en de baai van Kaffa, het eenige voor zulk eene expeditie toegankelijke punt, zou blootgesteld zijn aan het vuur van het talrijke leger, hetwelk ongetwijfeld door de Russen zou worden afgezonden, om onze landing te beletten. Voor zoo ver ik kan nagaanis het waar schijnlijk dat er eene voorwaartsche beweging naar Gioergewo zal plaats hebben, zoodat wij de moerassen van den Donau vermijden, en die vesting bezetten zullen. Heden zijn 150 zeelieden en eene compagnie sapeurs, van het Engelsch- Fransche leger, te paard door het kamp gekomen, zich van Varna naar Roetschoeck begevende. Zij zullen bij de laatstgenoemde plaats gebezigd wor den om eene brug over den Donau te houwen. De vereenigde vloten bevonden zich den 10dcn nog te Baltschik. De Kapitein Hyde Parker, Bevelhebber van het schip Firebrand, was bij Sulina gesneuveld. Aangaande Odessa is te Weenen den 24stcn dezer berigt ontvangendat 3 stoomschepen der vereenigde Fransch-Engelschc vloot den lSd6"1 de vesting werken van Odessa hebben gebombardeerd. Uit Bucharest wordt gemeld, dat Generaal Hess, den 19dcn dezer met een gedeelte der onder zijne bevelen staande troepen Wallachye is binnenge rukt op de hoogte van Butscherowa. Den 2den Julij hebben vijf Grieken zich schuldig gemaakt aan eenen aanslag op het leven van een Engclsch Hoofd-ofTicier. Een van hendie geschoten had is opgehangen, de twee andere zijn met de roede gestraft. Het bevestigt zich dat er een hevig gevecht bij Gioergewo heeft plaats gehadwaarbij de Russische Generaal Buturlincn de Iletman der kozakken gekwest werden. In Moldavië, wcrwaarts nog steeds troepen uit Polen en Zuid-Rusland aankomen, zal Generaal Oslen-Sackenin plaats Schebalsky, het opperbevel aanvaarden. 1EREENIGBE STATEN*7. Het faillissement van hel huis Schuylcn te New-York heeft aldaar diepen indruk gemaakt, sedert men tot de ontdekking is gekomen, dat een der hoof den van dat huisdie Voorzitter was van den spoorweg van New-IIaven naar New-Yorkongeveer 2 millioen dollars aan actiën meer had uitgegevendan bij geregtigd was te doen. Het is de sterkste slag, zegt de Commerc. List dien ons openbaar crediet nog ontvangen heeft. Het schijnt, dat Schuylcn dezen stap gedaan heeft, om een te kort te dekken, hetgeen hem echter niet mogt gelukken. Een enkel kapitalist heeft een millioen dollars op valschc stukken geleend. Uit New-York wordt weder een verschrikkelijk spoorweg ongeluk gemeld. In den achtermiddag van 4 Julij was een trein met nagenoeg 2000 men schen in aantogt naar Baltimoretoen hij bij eene bogt in den weg een an deren trein ontmoette. De schok was zoo geweldig, dat de weg overdekt werd met gebroken rijtuigen, terwijl, onder deze en raidden der glocijende kolen uitstroomende stoom en kokend watervele passagiers kermende door elkander geworpen lagen. Toen de baan was opgeruimd bleek het, dat 24 personen het leven verloren, en nagenoeg 100 wonden bekomen hadden; van deze laatste ongelukkigen zullen nog velen bezwijken. De viering der Noord-Amerik. onafhankelijkheid is hier cn daar met groote buitensporigheden vergezeld geweest. Te Dorchester heeft het gemeen ten gevolge der twisten tusschen de Amerikanen en de Iereneene Kathol, kerk in de lucht doen springen; te Bath heeft men de deuren eener zoodanige kerk ingeslagen. Treurig verschijnseldat er nog steeds zoo velen zijndie liever voor hun geloof vechten cn vernielendan er naar leven. Si EKRSilEUWS". Door Z. M. zijn goedgekeurd de volgende beroepen uitgebragt bij de Ilerv. gemeenten: te Eek en Wiel, op J. Anspach, te llattem, op W. P. van Zadel- hoff, te Forth Bath c. a.te Hoevelakenop M. J. Boumaneand.cn bij de Ev. Luth. gem. te Brielle en Hellevoetsluisop C. L. W. WesthofT, propon. De Ondergeteekende roept de liefdadigheid zijner Stadgenooten in voor eenen armen hlindelid zijner vroegere Gemeente te Bleiswijk. Door eenen brand die in de vorige week op dat dorp heeft gewoed, verloor J. Sonsbeek met zijn gezin have en goedhij bevindt zich daardoor in de treurigste omstan digheden. Wie iets wil afzonderenom in de eerste behoeften van den ongelukkige te helpen voorziengelieve het te bezorgen bij den uitgever dezer Courant of bij J. H. MARONIER, Pred. der Rem.-Geref. Gemeente AiSYERTENTIES. De bekende en onbekende Schuldeischers in deonder het voorregt van Boe delbeschrijving, aanvaarde Nalatenschap van wijlen den Heer AR1E VISSER, overleden te Hazerswoudeworden bij deze opgeroepentot bijwoning van het doen der Rekening en Verantwoording in gemelde Nala tenschap op den 4d™ Augustus 1854, des namiddags ten één ure, in het Gemeentehuis te Ilazerswoude, en aldaar, naar gelang van het overschietend bedrag, hunne Schuldvorderingen te ontvangen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3