voortzetting dier beraadslaging is bepaald op aanst. Dingsdag, des morgens ten half 11 ure. Te Rotterdam is tot lid der Prov. Staten van Zuidh., in plaats van den lieer Mr. A. Hoynck van Papendrecht, gekozen Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot. 'S'cveeile Sinmer Staten-fAeneraat. Zitting van Maandag 24 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen over art. 39 voortgezet. Op dat artikel, waarbij de Gouverneur-Generaal aan de kleinste helft der leden van den Raad van Nederlandsch Indie Commissien kan opdragen en deze met zendingen belasten, waren in de zitting van Zaturdag jl. drie amendementen voorgedragen. Na ecne langdurige beraadslaging zijn zij verworpen en is het artikel zelf met 37 tegen 18 stemmen aangenomen. Art. 40opgevende dat de Gouverneur-Generaal omtrent de uitoefening zijner waardigheid verantwoordelijk is aan den Koning, onverminderd het regt tot vervolging bij art. 159 der Grondwet aan de Tweede Kamer toege kend, werd met 37 tegen 13 stemmen goedgekeurd. Art. 41 aanwijzende voor welke ambtsmisdrijven de Gouv.-Gen. zal wor den teregt gesteld heeft aanleiding gegeven tot langdurige woordenwisseling. De verdere behandeling van het artikel, alsmede van de twee volgende, is uitgesteld tol morgen, om de gelegenheid te laten eene redactie te ontwerpen, die aan de vele opgeworpen bezwaren zal kunnen voldoen. Art. 44waarbij het opperbevel van de zeemagt in Nederlandsch Indie aan den Gouverneur-Generaal wordt opgedragen, is zonder hoofdelijke toe stemming goedgekeurd. De behandeling van art. 45omtrent het opperbevel van de landmagt verleend aan den Gouverneur-Generaal zalop morgen ten elf ureworden voortgezet. Zitting van Dingsdag 25 Julij. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over art. 45 en het amendement van den lieer van Hoëvell, van het ontwerp voor de Regering in Ncderl. Indië. Yerschcidene sprekers voeren daarover het woord. Rij het afzenden van dit berigt duurt de zitting nog voort. AMSTERDAM, 24 Julij. Omtrent de gruwelijke misdaad aan de Diemersbrug, 11. Donderdag gepleegd, beslaat er stellig vermoeden op zekeren Johann Heinrich Kamper of Kemper, geboren te Wellendorf, ambtHurg, koningrijk Hanover, die vroeger bij Prik- winkcl diende, tijdens de vermoorde vrouw van dien boer bij dezen als meid in dienst was. Ilij is 22 jaar, was arbeider in den Haarlemmermeer-polder, achter Zwanenburg, van waar bij zich des avonds te voren verwijderde, zeg gende dat hij in de Watergraafsmeer geld moest gaan ontvangen hij is er sedert niet teruggekomen. Men zegt vrij algemeendat bet zijne bedoeling geweest isaan vrouw Prikwinkel het leven te benemenuit wraakomdat zij zijne huwelijks-aanzoeken geweigerd had, toen zij nog dienstbode bij Prik winkel wasen den baas boven den kneebt verkozen had. AVij willenzegt de Amst. Cour.onze lezers niet bekend maken met ver scheidene andere bijzonderheden ons ter oore gekomenen van zoo ijzing- wekkenden aard, dat wij het niet durven wagen ze ter neder te schrijven. Overigens is het van algemcene bekendheid, dat het nog levende kind her haaldelijk den naam van Hein uitsprak waardoor men eenige aanwijzing, hoe flaauw en onbestemd dan ookverkreeg om den misdadiger op het spoor te komen. AVij vernemen, dat bedoeld kind, nog in huis zijnde, toen het uit zijn bewusteloozen toestand ontwaakte, geroepen heeft: Och! laat oome Hein toch niet weerkomenanders slaat bij mij nog eens doodAan moordaanslag op de kinderen werdbij de eerste ontdekking van het menschonteerend feit niet gedacht en eerst ten 10 ure heeft eene der toegeschotene vrouwen, de kinderen willende kleedcnontdektdat ook zij door de moordende hand des booswichts niet waren gespaard. LEEUAVARDEN24 Julij. LI. Zaturdag nacht heeft een dronken schoenmaker zijne vrouw zoo mishan deld dat de poïicie tusschen beiden is gekomen, waarop de schoenmaker in zijne dronkenschap zoo woedend werddat hij een der policie agenten zeer ge vaarlijk in den buik wondde en twee anderen mede belangrijke wonden toebragt. In een herberg zijn twee soldalen handgemeen geworden en is een ernstig in de dij gekwetst. Donderdag 11. is er te Leeuwarden een zwaar onweder losgebarsten. Bij de felste bliksemstralenonmiddelijk gevolgd door hevige donderslagen viel de regen bij stroomen neder. Er kwam vervolgens ook eene hagelbui, waarbij stukken ijs, ter grootte van een duivenei vielen. Het zware weder hield 2J uur aan. A'elc kermistenten zijn zwaar beschadigd. Dezer dagen is te AA'yckelin Friesland, een man van 56 jaren over leden, die, wegens gebrek aan het gezigt, sedert zijne kindschheid, door de Herv. diakonie werd onderhouden doch bij het ontruimen zijner woning, die hem ook door de diakonie was afgestaan, in het bezit bleek te zijn geweest van eene som van ruim ƒ1,400 in nieuwe Nederl. zilveren muntspeciën, welke op den zolder in een kist bewaard werd. AMBT VOLLENHOVEN, 23 Julij. De gemeente trof gisteren ten tweedcnmale binnen bet vierde eener eeuw een gevoelige slag door eenen brand uitgebarsten bij ecnen timmerman in het St. Jans klooster, waardoor in den tijd van 2 uren, 23 zoo groole als kleine gebouwen met den aanzienlijken voorraad van hooi en andere land- bouw-prodaktenmet en benevens het grootste gedeelte der inboedels, een prooi der woedende vlammen zijn geworden. De schade aan gebouwen wordt op 50,000 en die der roerende goederen op 30a 40,000 begrootvan de eerste zal ruim 4/5 gedeelte verzekerd zijn, hoofdzakelijk in de brand- assurantic van de HII. de Jong O.te Amsterdam en André de la Porie, te Arnhem. miITENLAXnSCHE BERIGTEN. ENGIiLAHD, LONDEN, 23 Julij. In de zitting van het Huis der Lords van Vrijdag, verlangde de Graaf van Harrington van de Regering te wetenof het waarheid wasdat de Graaf van AVestmoreland volmagt had bekomen om aan het AVeener hof te verklaren dat de Poolsehe onderdanen van den Czaar niet toegelaten zouden worden in het leger der bondgenooten. Hij kon zulks moeijelijk geloven omdat van de medewerking der Polen in den tegenwoordigen oorlog veel af hing. AVanncer spreker gewaagt van Polen, bedoelt hij niet de Poolsehe onderdanen van Pruissen of Oostenrijk, maar de 13,000,000 Polen, die Rus sische onderdanen, en waarvan 200,000 Russische soldaten zijn. Door de hulp van Polen kon men een voortdurenden vrede verkrijgenen de vrijheid van Europa bewaren. De KrimSebastopol en Kroonstadt mogen genomen en de Russische vloot vernield worden. Dit alles echter zou den strijd niet ten einde brengen. Integendeel zou daarna nog zeer veel te doen overblijven. Hij moet herinneren dat Napoleon Iverslagen en berooid terug is gekomen doordien bij zich niet kon terugtrekken in het land eener dappere natie, zoo als de Polen zijn. Hij geloofde dus dat het in liet belang der bondge nooten was, om aan de 13,000,000 Polen hunne onafhankelijkheid terug te gevenen dit verrigt zijndezon men een voortdurenden vrede verwerven. De Graaf van Aberdeen antwoordde, dat Lord AVestmoreland dit niet in last had. AVat nu de medewerking van Poolsehe onderdanen van den Czaar in het leger der bondgenooten betrof, zoo is dit eene zaak, waaromtrent de Opperbevelhebber der Brilsche slrijdmagt heeft te beslissen. Op eene verkooping van schilderijen, nagelaten door AV. Cave, bragt eene hemelvaart van de H. Maria, door den Spaanschen schilder Murillo ƒ8,700 op, dit stuk was afkomstig uit de Spaansche gallerij van Lodewijk Filipsen Jozef in de magt van zijne broeders door denzelfden schilder ruim ƒ21,000. De actionnarissen van het glazen paleis te Sydenham hebben eene bijeen komst gehouden. Uit het verslag blijktdat de ontvangsten gestegen zijn lot op 3000 wekelijks. De huur van zekere gedeelten van het gebouw heeft bedra gen 30,000 en 50,000 zijn gewonnen op den verkoop van grondendie oor spronkelijk door de maatschappij aangekocht waren. De Directeuren zijn gc- magtigd om ecne lecning te sluiten ten bedrage van 300,000 ter alge- beele voltooijing van het gebouw. Te Huil heeft voor eenige dagenbij het te water brengen van een schip, een ongeluk plaats gehad. Vele personen hadden het dek beklommen, toen het vaartuig van de helling gleed, vielen of drongen de meeste, ten gevolge der vreemde gewaarwording, naar de eene zijde. Dit plotselinge ovcr- wigt deed het schip omslaan en meer dan 400 personen in het water storten 4 moesten hunne onvoorzigtigheid met den dood bekoopen. Uit alle deelen des Rijks ontvangt men de meest verblijdende berigten, aangaande den stand der veldgewassen. Zoo als het zich thans laat aanzien, zal men nimmer een schooner en overvloediger graanoogst hebben gehad. Ook de aardappelen beloven over het algemeen eene ruime opbrengst. Uit Malta wordt berigtdat bet gezantschap van Tunis naar Konstan- tinopel aldaar met de Sinaï is aangekomen. Het brengt aan den Sultan 42 mil- liocn piasters als bijdrage tot de oorlogskosten. Het contingent van 6000 man, die naar Turkye ingescheept zouden wordenis gereedeenige mocijelijkhcdcn hebben alleen zijn vertrek vertraagd. FIUNIiRUR. PARIJS, 20 Julij. Prins Pierre Bonapartedie na den 2de December op Korsika woonde is thans te Parijs teruggekomen, en zal zich, naar men zegt, waarschijnlijk naar het Oosten begeven. De Minister van Oorlog heeft de toewijzing gedaan eener aanbesteding van 1 millioen kilogr. salpeter, ter vervaardiging van buskruid. Men zegt, dat tegenwoordig vijf fr. stukken van een nieuw model aan de munt geslagen worden. Aan de eene zijde bevindt zich het afbeeldsel van Napoleon III, en aan de keerzijde de woordenhet Fransche Keizerrijk. In het midden zijn eene kroon en de Keizerlijke manteleen adelaar met uitgespreide vleugelen, de hand der regtvaardighcid en boven aan een standaard de beeldtenis van Karei de Groole. Het randschrift draagt de woor den God lescherme Frankrijk De Heer Bourée, Fransch gevolmagtigd Minister, met eene zending in de Levant belast, is den 8sten vergezeld van Graaf d'Avril, zijn Legatie- Secretaris, naar Azië vertrokken. Men verneemt, dat de Heer Bourée in last heeft onderzoek te doen naar den toestand van het leger in Azië, en der Fransche Regering daarvan verslag in te zenden. De cholera verlaat langzamerhand Parijs; de sterfgevallen worden zeld zaam. In sommige departementen hcerscht zij echter nog in hevigen graad Marseille vooral wordt gruwzaam door die ziekte geteisterder sterven daar dagelijks meer dan 100 personen. Niet minder dan dertig duizend inwoners hebben de stad verlatenom elders eene schuilplaats tegen de vreeselijke epidemie te zoeken. Op een uitgestrekt pleinnabij het bosch van Boulognezal een nieuwe paardenrenbaan aangelegd worden40,000 personen zullen in de tribunes zitplaatsen erlangen terwijl voor 300,000 anderen staanplaatsen overblijven. Hoe bet met de beschaving op het platte land gesteld isblijkt o. a. uit een voorval, hetwelk dezer dagen op den Straatsburger spoorweg plaats had. In de nabijheid van Commercey werd de trein begroet met onderscheidene geweerschoten, welke gelukkig geenerlei nadeel aanbraglcn. Uit het daarop

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2