LEYDSCHE Col ISAM. 1854. N°. 8 WOENSDAG, 26 JULIJ. mxxm.ppsciïE beiugtei». I De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond i -v- 1 V -;vv .V;:' De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 25 Julij. Eergisteren avond hield de Onderofficiers-Vereeniging van het regiment j rijdende-artillerie op de plaats Eigcnzorg alhier, eene kleine herinnering, ge- I uijd aan de groole inspectie in de afgeloopene weck door den II. E. G. Luite- I nant-Gencraal Steenberghe, niet alleen, dat hun zulks door hunne Chefs, den I Luitenant-Kol. Kommand, van het regiment Singendoncken den Kapt.-Adjud. 1 d'Hamecourt, ten bewijze van tevredenheid, welwillend was toegezegd, ook inogten zij nog liet genoegen hebben, verscheiden UIL Officieren in hun I midden te zien. Ten slotte werd er door den Onder-Adjud. Embrouck eene toast ingesteld op hel welzijn hunner achtbare Chefs, die bijdroegen hun die I herinnering aangenaam te maken, en met eenen dronk aan Koning, Vader- I land en Corps gewijd, werd het feest besloten, bij allen eene aangename I herinnering achterlatende. Ingez Den 21slcn dezer is te Haarlem de 9de jaarl. verg. gehouden der Ver- I ceniging van de Flora van Nederl. en zijne Overzeesche Bezittingen, onder I den honorairen President Mr. L. H. Baze. De volgende vergadering zal alhier I worden gehouden. Verl. donderdag avond heeft te Rotterdam een openlijk examen naar I de vorderingen van de kweekelingen der aldaar gevestigde inrigling voor Doofstommen-onderwijs, volgens de Duitsche leerwijze, plaatsgehad. Negentien kweekelingen, verdeeld in drie klassen, hebben bij die gelegenheid blijken gegeven van hunne meerdere of mindere geoefendheid in het uiten van ver staanbare klanken, en van hunne verstandsontwikkeling. Door vier der meest gevorderden werden een of meer dichtregelen duidelijk opgezegd, en ten slotte hield een hunner een korte toespraak tot dankzegging aan de onder wijzers, bestuurders enz. Dit examen werd door een groot aantal personen met belangstelling bijgewoond. De rekening van het vorig jaar sloot met een klein voordeelig saldo, de inkomsten waren 4302,23, de uitgaven 4278,86. liet aantal leerlingen is 19, dat van leden en donateurs 530. Tot bestuur der is gekozen de Heer Mp. W. F. Gevers Devnoot te 's Hage. Ilier ter slede is correspondent dezer inrigling Dr. F. Dozy. De Minister van Koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. De Synode der Nederl. Ilerv. kerk heeft, naar aanleiding van adressen, gemeend de toga met bef en barret, ten gebruike hij de openbare godsdienst oefening, te moeten aanbevelen, als eene passende en deftige kleeding, en is door haar eene personele commissie benoemd, om te dienen van advies over de wijze van uitvoering dier aanbeveling. In de afgeloopen week is een meisje van 1} jaar te Rotterdam uit het venster van eene der verdiepingen gevallen. Het kind kwam op het hoofdje neder en stierf oogenblikkelijk. Ter aanmaning lot voorzigtigheid bij hel zwemmen en baden vermel den wij kort de volgende ongelukken in de Nieuwsbladen opgegeven: te Rotterdam verdronk een 3dc stuurman, te Druten een boereknëcht oud 23 jaren, die zich zeer verhit zijnde in het water begaf. Diergelijk ongeluk trof twee broeders, een van 26 en een van 21 jaren, te Warffuin. Ook te Schiedam verloor een persoon, die ging zwemmen het leven, doordien hij in de diepte wegzonk, te Arnhem zijn een poldergast en een jongeling v. M. verdronken en te Kaïnpen een jongen, die in den I.Jsscl was gaan baden. Uit Utrecht wordt gemeld: Men verneemt met zekerheid dat Z. M. de Koning zich met een talrijke staf naar bet kamp bij Zeist zal begeven, ten einde aldaar van 5 lot 20 September te verblijven. Reeds heeft men een aanvang gemaakt met de inrigting van al hetgeen voor het kamp benoodigd is, en hebben de aanbestedingen van vivers en fourage, onder gunstiger voorwaarden dan in het vorige jaar, plaats gehad. In de Landb. Cour. leest men, dat de landbouwers te Zuidwendig en Ommclanderwijk in Groningen zich onderling vereenigd hebbenom elk jaarlijks eene hoeveelheid vlas te verhouwen, om daardoor de minvermogende klasse in den winter arbeid te verschaffen. Het aantal koperen noodmunten met het opschrift: urgente necess. Dav. Oct. 1578, te Deventer in eene oude kist gevonden, (zie L. Cour. 19 Julij) bedraagt volgens de Dev. Cour., 12,845 stuks, waaronder 1922 van 4, 2425 van 24244 van 1en 4254 van stuiver. In het laatst der voorgaande week zijn des nachts van eenige onder de Gemeente Zuidland weidende paarden de staartenhij en rondom het staartbeenbijna geheel afgesneden, zonder dat het is mogen gelukken de schuldigen te ontdekken. - Wij vernemen uit Groningen, dat aldaar in de afgeloopen week de stoomoliemolen van den Heer v. d. Veer, met belendende woningen pakhui zen, door brand vernield is. 9000 turven zijn verbrand en voor 5000 gulden aan olie, welke echter verzekerd was. Ten bewijze van de meerdere waarde van het gewas van dit, hoven dat van het vorige jaar, strekke dat op eene gehouden verkooping van de stads Tiendhlokkenonder Nijmegen, Ilatert, Weert, Beuningen en Wychen, welke in 1853 gegolden hebben 2772, die nu hebben opgebragt 4339 dus 1567 meer. De stads Tiendblokken onder Ileunen en Malden, den 18dcn Julij te Malden verkocht, hebben opgebragt ƒ1899, in het vorige jaar ƒ1618. LI. Donderdag is de Holl.-Belg, spoorweg van Rozendaal naar Breda, tot Etten pleglig geopend en voor het publiek opengesteld. Driemaal daags vertrekken thans omnibussen van Breda naar Etten. Het Gem. Best. van Breda doet de noodige stappen bij de spoorwegmaatschappij om de lijn op den Moerdijk niet naar de Roodevaart te laten loopen maar die lijn langs Breda te leggen in plaats van den ontworpen zijtak. Bred. Ct. Uit Mexiko wordt berigt dat Mevr. Sontag (Gravin Rossi), niet aan een aanval van cholera is bezwekenmaar overleden is, als het offer vaneen kort geleden in die stad aangekomen Duilsch Geneesheer, die uit onkunde, haar vergif heeft toegediend. 's GRAVENIIAGE. 25 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente Gorincbem, Jbr. J. Westpalm van Hoorn van Burgh. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van de Geneeskundige dienst bij de landmagt hier te land, tot Officier van Gezondheid der 3de kl., de kweekelingen bij 's Rijks kweekschool voor Militaire GeneeskundigenC. J. van der Burght van LichtenberghF. G. A. Jongkindt ConinckP. J. A. Sluijs; II. A. Kooijker; IJ. W. L. Post; J. W. Schubart; L. J. Hussem en C. II. Schneilher; voor de Oost-Indie, de kweekelingen T. J. Jorritsma; A. E. Neeb; II. J. Alken; W. S. Cramer; A. P. Sodenkamp; J. A. James; L. O. de Visser; J. M. C. E. Le Rutteen P. J. 't Hooften tot Apotheker der 3de kl.voor Oost Indie, de kweekelingen II. Beer, en Hckmeijer. Z. M. de Koning van Portugal heeft aan vele der officianten van Z. M., die gedurende zijn verblijf hier te Lande in zijne dienst geweest zijn, geschen ken doen uitreikenalsook aan de bemanning van het Kon. sloomjagt eene aanzienlijke gift geschonken. Men verneemt, dat Z. M.benevens zijn gevolg, op de meest ondubbelzinnige wijze, hunne bijzondere tevredenheid hebben te kennen gegeven over de zoo bij uitstek goede ontvangst, welke hun hier te Lande was le beurt gevallen. Z. M. roemde hoogclijk Nederland, als een bij uitstek schoon Landdat hem niet uit het geheugen zou gaan. lieden morgen is uit deze residentie naar Petersburg vertrokken de Heer Homouloff, Secretaris der Keizeilijke Russische ambasade hier te lande. Vrijdag zijn in deze residentie binnengekomen detachementen van ver schillende regementen, sterk 150 man, om het reg. grenadiers en jagers voltallig te maken. Men verneemt, dat er reeds 18 woningen zijn aanbesteed door de Com missie: Tot verbetering der woningen voor minvermogenden, en dat dit werk is gegund aan de minste inschrijvers, zijnde de 1111. P. Bodaan, P. Happel en L. C. Pickkaart, voor eene som van ƒ15.447. M"i*ovisicia!e SfaSen va n Zuid ft all and. Zitting van Vrijdag 21 Julij. In deze zitting is beslotenin deze zomervergadering niet over te gaan tot de behandeling der ontwerp-reglemenlen voor het Hoogheemraadschap van den Alblasserwaardmaar aan den Koning de magtiging le vragen voor de Commissie, hare werkzaamheden te mogen voortzetten na liet sluiten dezer vergadering. Vervolgens is in beraadslaging gekomen het voorstel van Gedep. Staten, omtrent de te geven bestemming aan het kapitaal van ƒ35,500, bestemd geweest voor een prov. krankzinnigengesticht, met de verschenen rente. Na zeer langdurige beraadslagingen is besloten, de behandeling dezer zaak te verdagen tot de zomervergadering van het volgende jaar. Eindelijk zijn aangevangen de beraadslagingen over het ontwerp van gewij zigd reglement over het bestuur van het waterschap de Overwaard. De

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1