LEYDSCHE YRIJDAG, 21 JULIJ. BIMENLANDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag karnt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 20 Julij. Z. M. de Koning van Portugal, de Hertog van Oporto, benevens bun gevolg rn 's Konings Officieren hebben gisteren, komende uit de residentie, onze stad met een bezoek vereerd. Tegen één ure kwam Z. UI. met gevolg bier aanen werd door den Burgemeester ontvangen. Z. M. heeft den Academie- tuin, alsook bet Museum van Nat. Historie bezigtigd en ook bier, bij bet bezoeken van den eersten, de duidelijkste blijken van zijne Botanische kennis gegeven. Daarna beeft Z. M. zich naar bet Raadhuis begeven, alwaar hem eenige ververschingen zijn aangeboden. Ten half 4 ure beeft Z. M. deze stad verlaten, zich naar den Leeghwater begevende, en is van daar over het llaagsche Schouw naar de residentie teruggekeerd. Ten bewijze, hoezeer Z. M. onze geëerbiedigde Koning, ware krijgsmans deugd op prijs stelt, slrekke: dat op heden den 19dcn Julij aan den ge wezen opperwachtmeester-vuurweiker Nieuwenhoverivan het regement Rij dende ArtiIlerieuit naam van Z. M.een prachtig gouden cylinder horologie met ketting en sleutel is uitgereikt, ter belooning van de 50 jaren, waarin bij Koning en Vaderland onafgebroken, trouw en eerlijk heeft gediend. Wij vermeenen onzen kunstlievcnden stadgenoolen het belangrijk berigt te moeten mcdcaeelen, dat de HH. Breedé en Valois, Directeuren van den Kon IIoll. Schouwburg, het plan hebben, gedurende de Kermis alhier, zes voorstellingen te geven. Wij bevelen gaarne deze onderneming aan de wel willendheid van het algemeen aan; de bekende loffelijke uitvoering door de leden van dit gezelschap, de keus van stukken, die in verschillende groote steden met den meeslen bijval ten tooneele zijn gevoerd, alsook de verzeke ring der Dirrcleurendat zij in den aanstaanden winter alhier niet zullen herhaald worden, doen eene gegronde hoop voeden, dat het gezelschap in een talrijk publiek eene aanmoediging in zijne onderneming zal vinden. De collecte voor de G9 weduwen en weezen, nagelaten door de beman ningen van de verongelukte schepen Hollands Koning en Vrouw Petronella, beeft alhier opgebragt 274.81 en nog afzonderlijk is ontvangen van S. B. alhier10. Ten behoeve der noodlijdende Israëliten in 't Heilige Land is reeds, door verschillende plaatsen in ons land, bijeengebragt de som van 167,58. De officiële tijding, dal van 1 Sept. a. s. tol 20 daaraanvolgende, een kamp bij Zeist zal worden betrokken, is thans aan de Bevelhebbers en kom- manderende Officieren medegedeeld. De zarnenstclling van hel kamp zal zijn: lste brigade, het 2de bat. van het reg. grenadiers en jagers; het lste, 2dc en 4dc bat. van hel 2de reg. inf. en het lste en 2dc bat. van het 5dc reg. inf. 2de brigade, het 4dc bat. van het reg. grenadiers en jagers, het 3de bat. van hel 5de reg. inf.; het lstc, 2de, 3de en 4de bat. van het 8stc reg. inf. De sterkte der balaillons wordt bepaald, zoo als zij bij den aanvang van den marscli naar het kamp zullen zijn. In plaats van sterken drank, zal des morgens voor het begin der kampoefeningenaan de manschappen koffij met melk worden verstrekt. Bij de korpsen is de aanschrijving ontvangen dat de gehcele ligting van 1851, die zich met groot verlof bevindt, alsook dat gedeelte der ligting van 1852, hetwelk in het afgeloopen jaar slechts 4 maanden onder de wa pens is geweest, tegen den 20slen der volgende maand, bij de korpsen in werkelijken dienst zal terugkomen om de verschillende oefeningen en ma noeuvres in de maand September a. s. bij te wonen. Hel gezamenlijk ge tal der opkomenden zalalleen bij de infanterie ongeveer 7000 man bedragen. Tevens is de last uitgevaardigd, dat vóór die opkomst, de miliciens en plaats vervangers van 1852, die zich thans onder de wapens bevinden, in het ge not van groot verlof moeten worden gesteld. Dat getal zal minder dan de helft der opkomenden bedragen. De Utr. Cour. zegt uit eene zekere bron te vernemen, dat er te 's Hage sprake is van eene verplaatsing van het instructie-bataljon van Kampen naar elders. De Arnli. Cour. berigt, dat in eene der laatste zittingen van de Sy- node het besluit genomen is, dat de Synodale commissie, aan wie de uit spraak isof kan w orden opgedragen ten aanzien van het protest tegen het beroep der Predikanten Meyboom en Zaalberg naar Amsterdam en 's Graven- 'laSe, geene buitengewone vergadering voor die zaak zal houden, maar haar behandelen zal in hare gewone vergadering, die, meenen wij, in October plaats heeft. Als schrijver van liet antwoord op de prijsvraag van de Med. Faculteit aan de Hoogeschool te Groningenhetwelk loffelijke vermelding waardig is gekeurd, heeft zich bekendgemaakt, de Heer A. F. van Wageninge, Med. Cand. te Utrecht. Uit Arnhem wordt het volgende gemeld: Wat de stand der oogst in deze omstreken aangaat, dezelve is buitengewoon gunstig, vooral wat den bouw van rogge, haver en boekweit betreft, alsmede van de aardappelen, die hier en in de omstreken in buitengemeen groote hoeveelheden verbouwd zijn, terwijl er geene de minste sporen van ziekte of bederf tol heden in dezelve zijn waargenomen, en zij bij het uitgraven, zoowel in grootte, als in getal bijzonder veel uitleveren. Ook uit Ilatlem luiden de beriglcn omtrent de aardappelen gunstig. De rooijing van de vroegere is gunstig en ook van de latere, verwacht men cenen ruimen oogst. Men spreekt aldaar van verkoop, op levering in de maand October a. s.a 2 bet mud, de beste soort. Het aantal ingezonden stukken op de tentoonstelling van fabriekwezen en nijverheid te Leeuwarden is 550. Onder deze munt een uurwerk uit, vervaardigd door den lieer Gelder te Bcctgumermolen. Ilct is van een pla netarium voorzien. De bekende geschiedkundige J. T. L. Gieseler is in G3-jarigen ouder dom te Götlingen overleden, en te Berlijn de Heer Borsidie aan het hoofd stond eener inrigting van nijverheid waaraan 2500 personen arbeid vonden. In het vorige jaar had bij een feest gegeven, omdat de 100ste locomotief in zijne fabriek was voltooid. 'sGRAVENHAGE, 20 Julij. Z. M. heeft den Koning van Portugal en diens broeder, den Hertog van Oporto, benoemd tot Groolkruissen van de Orde van den Ned. Leeuw, enden Hertog van Terceira, den Graaf de Mello en den Burggraaf de Seisal, tot Commandeurs dier Orde, en den Burggraaf de Carreira tot Commandeur van de Eikenkroon. Z. M, heeft aan Mr. B. Donker Curlius, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als Regter in de Arr.-Reglb. te Maastricht. Z. M. heeft de verkooping der paarden van Z. K. II. Prins Hendrik den 17dcn Julij op het Loo bijgewoond, en eenige aankoopen gedaan. Lampoon, eene zwarte merrie met haar bruine hengst-veulen heeft opgebragt ƒ1,000, de zwarte hengst Bantan ƒ1,100, de vos hengst Bambo ƒ1,000 en de zwarte hengst Camillus ƒ1,200. Z. M. de Koning van Portugal heeft gisteren morgen ten lOf ure in het hotel Bellevue andientie verleend aan het Corps Diplomatiek en er heeft bij Z. K. II. Prins Hendrik, ter eere van Z. M. en Z. K. H. een groot diner plaats gehaddat ook door HH. KK. HII. Prins en Prinses Fredcrik is bijgewoond. Z. M. de Koning van Portugal en de Hertog van Oporto en gevolg heb ben heden ten 61 ure met den gewonen spoortrein dc residentie verlaten, en zich naar Rotterdam begeven. Z. M. zal heden avond ten elf ure aan boord gaan van het Koninklijk stoomjagtdat hem naar Dusseldorp zal brengen. Gisteren morgen ten 9 ure heeft voor den wal te Schevcningen bet anker geworpen 's Lands stoomschip Amsterdamop welken bodem zich be vindt Z. K. II. de Kroonprins. Dc sloep is met een Officier en eenige Adelborsten aan wal gekomendie zich naar de residentie hebben begeven. V-olgcns een berigt van Zr. Ms. Consul te Marseille, zijn aldaar gedu rende de eerste helft van 1854 reglstreeks uit Nederland aangekomen 7 Ned. schepen, uit vreemde havens 17. Naar Nederland vertrokken 5 Ned. schepen. Doorliet toenemend vervoer van steenkolen schijnt de vaart, onder Neder), vlag, in de Middellandsche Zee zeer toe te nemen; sedert 10 jaren was bet gemiddeld getal der aankomende Nederl. schepen, voor bet gehecle jaar, slechts 26; thans zijn er in dit halfjaar reeds 24 aangekomen. Yolgens berigt van Zr. M». Consul te Dantzigzijn de verzendingen graan naar O O ij d \J SJ Holland en Engeland in den laatsten tijd veel minder geworden, ja zelfs be dragen de verzendingen naar Nederland, in vergelijking inel het vorig jaar, niet het vierde gedeelte; sedert half Mei hebben zij geheel opgehouden en zich meestal op Engeland bepaald. Uit Nederland kwamen aldaar 43 Ned. schepen. 'SUveetle S&ismer tiet' IStaten-Cüenemtil. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 13 Julij. De Heer Rochussen wederlegt in het breede de rede van den Heer van Hoëvell. De lieer van Goltslein heeft bedenkingen tegen het ontwerp betreffende den vorm en hel beginsel, waarvan hel is uitgegaan. Hij helt cr echter toe

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1