Eene proclamatie uitgevaardigd door de opperhoofden der opstandelin genluidt aldus: Burgers van Madrid. Er zijn geene voorstanders van den vooruitganggeene gematigden meer. Wij zijn allen Spanjaards en navol gers van de mannen van den 7llen Julij 1822. Terugkeer naar de Constitutie van 1837, handhaving van de Koningin Isabella II, eeuwige verbanning der "Koningin-Moeder, afzetting van een despoliek ministerie, intrekking van de gedwongene leening door een Kabinet beslotenom onverzadelijkc eerzucht te voldoen; herstel van de vrede in ons land, dat is bet doel, hetwelk wij trachten te bereiken, het koste wat het wille, zoo als wij het zullen toonen op het veld van eer aan de verradersdie wij voor hunne blinde en mis dadige dwaasheid straffen zullen. Den lslcn Julij. Dulce. O'Donnell. Deze proclamatie heeft eenen sterken indruk gemaakt op de bevolking van Madridzij kan wel tot groote verwikkelingen aanleiding geven. Het is ze ker, dat de herinnering aan de constitutie nog niet is uitgedoofd, en het zou niet onmogelijk zijn, dat het volk door de woorden van O'Donnell in bewe ging werd gebragt. IT A Ij SE» De berigten uit het Koningrijk Napels gewagen sedert eenigen tijd van in hechtenisnemingen en krijgskundige maatregelen van voorzorg, welke schijnen aan te duiden, dat de Regering weder grond meent te hebben, om oproerige pogingen te duchten, hetzij tot het vormen van een gemeenebest, hetzij strekkende om het Fransche geslacht Murat weder op den troon te brengen. Hieraan willen sommigen ook de belemmeringen van het verkeer met het i buitenland toeschrijvendie door de Napelsche Regering verordend wordenals noodig zijnde tot wering van besmettende ziekten. De Fransche Mon. bevat hieromtrent het volgende: I »Het is hier thans eene zeldzame uitzondering, dat een schip zonder qua rantaine in eene onzer havens binnenkomt; bijna alle landen, waarmede wij handel drijven, zijn verdacht of besmet verklaard. De buitenlandsche brief wisseling wordt onderworpen aan alle formaliteiten, welke voorgeschreven zijn voor de brieven van landenalwaar de pest heerscht. Te land is het verkeer met het Pauselijk grondgebied nog langs twee wegen vrijdoch ver moedelijk zal eerlang de gansche grcnslinie, tot wering van besmettende ziekten, gesloten en bewaakt worden. Daartoe zijn reeds maatregelen genomen. Men begrijpt niet, welke nariglen en welke bedoelingen de Napelsche Regering genoopt hebbenom zich alzoo van het overige Europa af te zonderen." Men verzekert, dat de Badensche Staatsraad Brünner uit Rome gunstige berigten heeft gezonden, omtrent den staat der onderhandelingen met den II.Stoel. Een voorloopig vergelijk zou op handen zijn, FE1IKFOST. 15 Julij. Men verzekert, dat de Bondsvergadering bij het nemen van haar besluit, betreffende het regt van vereeniging in den Bond, heeft toegegeven aan het verlangen van den Nedcrl. Gezant om te letten op den toestand van Limburg, die eene uitzondering maakt. De bepalingen van de drukperswet voor den Bond, onlangs door dc Bondsvergadering aangenomen, hebben niet alleen betrekking tot de voort- j brcngselen der boekdrukpers, maar op elke andere, door middel van werklui- gen voortgebragtevermenigvuldiging van geschriften of afbeeldingen. De toestemmingtot het uitoefenen van het boek-steen- of plaatdrukkers-be- i roep, noodig, kan, na herhaalde schriftelijke waarschuwing of na gercgtelijke straf, langs administraliven weg ontnomen worden. Een staatkundig dagblad j moet geredigeerd worden door een verantwoordelijken redacteur, in het land woonachtig, en in het genot zijnde der staats-burgcrlijke rcglen. Voor dag bladen moeten borgtogtcn worden gestort van 500 lot 5000 thaler, naar ge lang zij eens of meermalen in de week verschijnen. Aanrandingen van kerk en staat, beleediging van het hoofd eens vreemden staats zullen gestraft wor den. Bij ontstentenis van den schrijver worden drukker, uitgever of ver spreider in hechtenis genomen, enz. Binnen twee jaren zal de wet herzien worden. Naar men verneemt, heeft de alhier overleden juwelier P. F. C. Kroger zijn aanzienlijk vermogen aan liefdadige instellingen ter dezer stede vermaakt; o. a. is aan de Nederl. gemeente eene som van 30,000 fl. geschonken. Op de 1176 mijlen Duitsche spoorwegenwelke op het einde van 1853 in Duitschland en Oostenrijk hereden werden werd de dienst verrigt door 1700 locomoliven van welke 835 buitenslands (325 in Engeland96 in België, 44 in Noord-Amerika17 in Frankrijk) vervaardigd zijn, en 865 in Duitschland, van welke 400 te Berlijn. Heden middag is de Tentoonstelling te Munchen geopend. De Koning en de Koningin van Pruissen worden daar binnen eenige dagen verwacht. Van de Tentoonstelling is een uitvoerige catalogus van 368 bladzijden ver schenen. Deze behelst de namen van 6588 inzenders, van welke zeer velen meerdere voorwerpen hebben ingezonden. Enkel in Beijeren bedraagt het getal der inzenders 2331, uitOostenrijk 1471, uit Pruissen 767, uit Sak sen 462, JVurtcmberg 443, Ilanover 158, enz. Ook uit Luxemburg zijn onderscheidene voorwerpen ingekomen. Onmiddelijk na de opening dier Ten toonstelling zal ook de tentoonstelling van schilderijen van Duitsche kunstenaars voor het publiek geopend worden. Niet alleen ten aanzien van dc talrijkheid, maar nog veel meer met opzigt lot de voortreffelijkheid der ingezondene kunstvoortbrengselen, zal ook deze Tentoonstelling alle vroegere overtreffen. Ten behoeve der talrijke vreemdelingen, die de tentoonstelling zullen be zoeken is door de directie van policie aldaar eenen hoogst nuttigen maatregel genomen. Er zijn namelijk twee bureaux opgerigt, waarvan het eene in het gebouw van den spoorwegen het andere in dat der policie is gevestigden waar de aankomende vreemdelingen informatie kunnen hekomennopens de te huur staande appartementen, alsmede nopens alles, wat voor hen van cenig belang kan zijn, gedurende hun verblijf in deze hoofdstad. In de Kon. instelling voor de glasschilderkunst te Munchcn is thans het grootste schilderwerk op glas voltooid, dat in den jongslen tijd ver vaardigd is. Het schilderstuk bedekt een kerkvenster van 45 voet hoogte bij 14f voet breedte. Het stelt voor, Christus den Apostelen loerende hiddenen is door den Heer Fernster, naar de teekening van Overbeck, gemaaktop last van den Heer Vorwerkkoopman te Hamburgdie het aan de St. Katharina-kerk aldaar ten geschenke geeft. Onderscheidene Engelsche Officieren, welke zich tc Hamburg, Wisba- den en in andere Duitsche hadplaatsen bevinden, hebben van hunne regering bevel ontvangen onverwijld naar Engeland, tot hunne regementen terug te keeren. De orde der geestelijkheid van den Deenschen Rijksdag heeft het voor stel, tot emancipatie der Israëlilen, goedgekeurd. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Julij. De Gezanten van Engeland en Frankrijk hij het Oostenrijksche hof, heb ben dépêches naar Londen en Parijs afgezonden, waarin zij aan hunne Rege ringen berigtendat door Rusland het voorstel is gedaantoe te treden tot het Wecner Protocol van 9 April, om te dienen als grondslag lot vredeonder- handelingen. Men meldt, dat op nieuw proeven zijn genomen met het schietkatoen in tegenwoordigheid des Keizers, welke zeer voldaan hebben; in het bijzonder moet het zeer bruikbaar zijn voor zwaar geschut, zoodat men de vervanging van het buskruid door schietkatoen als waarschijnlijk beschouwt. Naar men zegt, heeft Vorst Gorlschakoff, ten gevolge van de inlich tingen door hem alhier ingewonnen, verlangd, dat men voor het oogenhlik van elk werkdadige handeling zou afzien en verklaard dat hij binnen vijf dagen naar Petersburg zou terugkecrcnom het bepaalde antwoord van Keizer Nikolaas te gaan halen, hetwelk hij binnen 14 dagen tc IVecnen zou brengen. Uit Triëst wordt het faillissement gemeld van het huis Lazarichmet een passief van 450,000 fl. Volgens een geneeskundig dagblad van Weenen is er op den ganschen linkeroever van den Donau van Tchokanest tot Braila geen dorp, waar zich geene ambulance vol zieke en gewonde Russen bevinden. Men kan zich geen denkbeeld maken van de verwarring, die overal heerscht, voornamelijk te KalaraschIschokanest en Hoboscier zijn geene trekdieren genoeg voor den overvoer. Op het einde van April stierven van de 100 lijders aan ver schillende soorten van ziekten 41in de maand Mei 63. Uit Kroonstadt (in Zevenbergen) wordt berigt: De oorlog tusschen Oos tenrijk en Rusland is een feit, of is op het punt van uit te breken. Sedert drie weken komen alhier dagelijks troepen aan. Alle huizen zijn met soldaten opgevuldter naauwernood laat men hun den tijd om uit te rustenzij gaan naar de Wallachijsche grenzen. Een regement Grenadiers is van Gallacie naar Botza vertrokken. TIKHÏE. Alhier is den 2(lcn dezer aangekomende Heer van Zuylen van Nyevelt door de Nederl. Regering belast met de betrekking van Gevolmagtigd Minister bij dc Porte, in plaats van Baron Mollerus, aan wien wegens gezondheid verlof is verleend en die met een der Fransche paketboolen vertrokken is. Mehcmet-Pacha verjaagt de Russen uit Dobroedscha en noodzaakte hen reeds de rivier over te trekken. De Turken bezetten Czemawoda en geheel der linkeroever van den Donau, tusschen Kalafat en Oltenitza. De Turken bezetten nog steeds Giocrgcwo. Het gros van het Rnssische leger bevond zich den ll<len dezer te Trateschti. Den 2d«n dezer werden tc Schumla 2 Russische zendelingen ter dood gebragt, die in last hadden de Grieken in Bulgarije tegen de Turken op tc hitsen. Van de Zwarte zee wordt dc tijding bevestigd dat do vesting Soulina door Engelsche booten in brand is gestoken. Twee kruidmagazijncn zijn ge sprongen. De Russische Bevelhebber is gevangen genomen. De bezetting is verstrooid. 6 koopvaardijschepen zijn, hij die monding van den Donaugenomen. In de omstreken van Smyrna wordt door dc sprinkhanen groote schade aan de gewassen toegebragt. Ruim 85.000 kilo's van die insecten zijn door de boeren bijeengezameld en vernietigd. KAAP BE GOEDE HOOP. Den 10den April 11. is de constitutie van den Oranje-Vrijstaat door den Volksraad te Bloemfontein vastgesteldzie hier eenige der bepalingen De burgers van den Oranje-Vrijstaat zullen bestaan uit al de blanke inwo ners, die in dit land voor ten minste 6 maanden woonachtig zullen geweest zijn. Het hoogste wetgevend gezag berust bij den Volksraad. Daar zal een Staats-President zijn, die door het publiek zal gekozen worden; echter zal de Volksraad een of meer personen tot die keuze aanbevelen. Hij zal voor 5 ja ren aangesteld wordenen bij aftreding weder verkiesbaar zijn. Hij zal het hoofd van het uitvoerend gezag zijn. Er zal een uitvoerende raad zijn be staande uit een Landdrost van de hoofdstad, den Gouvernements-Secrelaris en 3 nictofficiele ledengekozen door den Volksraad om den President met advies en adsistentic tc bedienen. De Landdrost bekleedt dc magt van civilcn commissaris en resident-magistraat. Er zullen 6 Heemraden in elk district

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3