Aan t!c orde is iiet doen der interpellatie door den Heer Thorbeeke. De spreker zegt de nioeijelijkhedeu van neutrale Mogendheden mogen wor den gewetenaan twee voorname redenen1°. aan de onzekerheid van de regten van onzijdigheid; 2°. aan den twijfel, of de neutraliteit, of de aange nomen neutraliteit, meer dan vormelijk is; of zij wel ernstig gemeend is? Hij licht de punten, waaromtrent hij vraagt nader toe. Hij wenseht op nieuw inlichting te hekomen omtrent: 1°. het doel der komst van een Fransch oor logschip op ons gebied. 2°. De gevolgen van den aankoop van schepen van oorlogvoerende Mogendheden door neutralen na het begin der vijandelijkhe den. 3°. Kunnen wij neutraleneigendom van eene der oorlogvoerende Mo gendheden brengen naar landen der andere? 4". Hoe zal men handelen met een aangehouden Ncderl. schip, opgebragt in eene van onze havens. 5°. Is het eene krenking der neutraliteit, zoo de onderdanen of beurzen van eene neutrale Mogendheid deelnemen aan eene leening door eene oorlogvoerende Mogendheid uitgeschreven. 6". Wenseht de spreker te wetenwat waar is van hetgeen onze Gezant te Frankfort heeft te kennen gegeven, dat Luxem burg de handelingen van Oostenrijk en Prnissen billijkt. Het is, zegt spreker, hem te doen om licht, ook in het algemeen belang. De Minister van Bui- tenl. Zaken heeft geantwoord op: 1°. De Favorite is reeds lang vertrokken. Er heeft geene transgressie van onze kant plaats gehadvier vaartuigen zijn wel beschuldigd maar niet overtuigd van schennis van blokkade. 2o. Over dit regtspunt blijft nog verschil beslaan. 3". De St. Cour. heeft hierover de verklaringen van Engeland en Frankrijk hekend gemaakt. 4°. De zaak van de jonge Albert hangt nog. 5°. De Russische Regering heeft eene leening ge sloten met een Bankier en deze heeft zijn eigendom te Amsterdam en elders aangeboden. 6°. Hieromtrent zijn eenige diplomatieke nota's ter griffie gede poneerd. Na repliek van den Heer Thorbeeke, is deze interpellatie gesloten. Vervolgens zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over het wets ontwerp tot vaststelling van het reglement op bet beleid der Regering van Nederl. Indië. Daaraan hebben deelgenomen de Heeren Baud, Stolte, Elout van Soelerwoude en van Bosse. De behandeling van het wets-ontwerp zal op morgen ten elf ure worden voorgezet. Zitting van Dings dag 18 Jul ij. Aan de orde van den dag is de voortzetting der algemeene beraadslagingen over het ontwerp-rcglcment op het beleid der Regering van Ned.-Indië. De Heer van Hoëvcll maakt drie opmerkingen; 1°. over de wijze, waarop het ontwerp tot dus ver in deze Kamer behandeld is; 2°. over de beginse len, waarop het ontwerp gegrond is, en 3°. zijne mecning over het reglement zelf, in verband met de beginselen, die het zegt te huldigen. De Heer Sloet tot Oldhuis zegt, hij deze discussie ontmoedigd te zijn, hij weet, dat zijne rede niets haten zal, en dat de aanneming van het ont werp buiten twijfel is; de Regering, zegt hij, is zeker van hare zegepraal. De zitting duurt voort. ROTTERDAM, 15 Julij. De dag van hedende laatste van het groote Muziekfeestwerd door het schoonste weder begunstigd, ten gevolge waarvan het aantal vreemdelingen in onze stad nog aanzienlijk w-erd vermeerderd. Tegen 12 ure stroomden de feestgenooten naar het muziekgebouw. Toen de uitvoering een aanvang nam was de zaal geheel gevuld en korteren of langeren tijd werd die heden o. a. bijgewoond door 1111. KK. HM. Prinsen Prinses Hendrik, H. K. II. Prinses Fre- derik en hare dochter Prinses Maria, met gevolg; door de Ministers van Groot- Brittanje, Frankrijk, Oostenrijk, Pruissen, Zweden en Noorwegen, den Zaak gelastigden van Ilanover, den Minister van België; de Ministers van Marine en R. K. Eeredienst; den Heer Commissaris des Konings in de prov. Zuidh. den Oud-Minister Lucas en den Voorzitter en vele leden van de Tweede Kamer. Na de uitvoering van den 145sten Psalm, op muziek gebragt door den ver dienstelijken Verhuist, nam de Heer Dr. VioltaPresident van het hoofdbestuur dier Maatschappijvan Amsterdam het woord en bood den Heer A. C. G. Ver meulen eene gouden medaille aan op dezelve prijkt aan de eene zijde het zinnebeeld der Maatschappij met de jaarlallen der oprigting en der tegenwoor dige feestviering (1829 en 1854); op de keerzijde staat: De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst aan haren stichter A. C. G. Vermeulen; het rand schrift is: Feest van het 25-jarig bestaan der Maatschappij. Vervolgens werd de 9de Symphonie van L. van Beethoven ten gehoore ge bragt, en hierna werd terstond tot de 2dc afdeeling overgegaan. Het programma was hiermede ten einde gebragt en reeds maakte men zich tot vertrek gereed, toen de lieer J. F. Hoffmann, Burgemeester dezer gemeente het woord nam, hartelijk dank zeide aan allen, die het hunne tol opluistering van het feest hadden toegebragt, en den Directeur Joh. J. II. Verhulst eenige partituren van voorname meesters, als aandenken aan deze feestviering aanbood. Twee jeugdige meisjes waren inmiddels den Heer Verhulst genaderd, en boden hem in naam van het Rotlcrdamsche Koor, op een groen fluweelen kussen en geplaatst in een krans van lauweren, myrthen en oranje bloesem, een gouden cylinder horologie met ketting en eene zilveren sigarenstander aan, beide voorzien van het volgende opschrift: Groot algemeen muziekfeest te Rot terdam, 13, 14 en 15 Julij 1854. Den Heer Joh. J. H. Verhulst, Ridder der orde -van den Ned. Leeuwhoogachtend aangeboden door de leden van hel Rolterdamsche Koor. Nieuwe fanfares deden zich hoorenwaarna ten slotte door orchest en koren het »Wien Neerlands bloed" werd aangeheven De feestplegligheden werden besloten door een allerschitterendst vuurwerk daarna werden er serenades met fakkellicht gebragt aan den Heer Burge meester, den Heer Verhulst en den Heer Vermeulen. Zoo eindigde dan dit vaderlandsch feest, dat aan de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, aan derzelver bestuurders en leden, aan het comité der feestregelingaan al de medewerkers, aan deze stad en hare bewoners tot roem en eer verstrekt, dat gewis goede vrachten voor de kunst en de kunstbevorderende maatschappij zal dragen, en dat nog lang door hen die het hebben mogen bijwonen, met genoegen herdacht zal worden. Naar men wil, bevindt zich hier eene commissie van wege het stedelijk bestuur van Utrecht, met het oogmerk om het schoone en doelmatige feest gebouw voor die stad aan te koopen. Men weet, dat het Nederlandsche Zan gersfeest in het volgende jaar te Utrecht zal gehouden worden, en dat daartoe nog geen geschikt locaal voorhanden is. Udlb APELDOORN, 16 Julij. Z. M. de Koning van Portugal en Z. K. II. de Hertog van Oporto, zijn heden over den Rijn-spoorweg te Arnhem, met den 2den spoortrein van Am sterdam aangekomen, en hebben van daar de reis naar het Loo voortgezet, alwaar zij ten 4 ure aankwamen, gezeten in hofrijtuigen, die den vorstelij- ken reizigers waren tegemoet gezonden; de vorstelijke personen zijn den 17<lcn 's morgens ten 9 ure weder vertrokken. BÜITEiVLAXDSCHE BER1GTEN. ËNGËLANB. LONDEN, 15 Julij. Betreffende het onderhouddat de Keizer van Frankrijk met de Ko ningin van Engeland zoude hebben, verneemt men thans, dat de Koningin van Engeland zich er toe bepalen zal om in haar vacht ooggetuige te zijn van de inscheping der vertrekkende troepen. In de zitting van het Huis der Lords heeft de Minister Clarendon op eene klagt van den Bisschop van Oxford, over den handel in slavinnen voor de Harems der Turken, op de Cirkassische kust weder gedreven, sedert dat de Russische wachtposten, welke er in de laatste jaren een einde aan hadden ge maakt van daar waren verwijderd, geantwoord, dat de Admiraal Dundas in last had gekregen, om bijSchamyl, die persoonlijk, dien handel afkeurt, en andere hoofden, op het nalaten van dien schadelijken verkoop aan te dringen. In de zitting van het Britsche Lagerhuis van jl. Donderdag is van de zijde der Regering medegedeeld dat de Russische havens der Witte zee met den lstcn Augustus aanstaande in staat van blokkade gesteld zullen worden. Het Ministerie van Finantien heeft last gegevenom eene hoeveelheid boeken, kaarten, enz. door de Ncderl. Regering ten geschenke gezonden aan het genootschap van kunsten vrij van regten toe te laten. Door Graaf Granville is geantwoord, op de beschuldiging, dat hij den Russischen Graaf Pahlen ontvangen en in de club van het AVeslend voorge steld heeftdat Graaf Pahlen zich als ambteloos burger in Engeland ophield. Het Huis heeft in deze opheldering genoegen genomen. FRAK Bi it E«S Ei. PARIJS, 16 Julij. De Moniteur berigt dat Riza-Pacha, de Turkschc Minister van Oorlog en Omer-Pacha, de Opperbevelhebber van het Turksche leger, tot R-idders- Grootkruis van het Legioen van Eer benoemd zijn. De Moniteur behelst een Keizerlijk decreet, waarbij een buitengewoon crediet van 55 millioen geopend wordt aan het Departement van Marine. Bij Keizerlijke decreten zijn benoemd: de Generaal Baraguay d'Hilliers tot Kommandant van het expeditiekorps voor de Oostzee; de divisie-Generaal Schrammlot Kommandant van het eerste legerkorps van het kamp van St. Omer; de divisie-Generaal Niel, tot Kommandant der genie bij bedoeld expeditiekorps en de brigades-Generaals Huguer en Grésy lot Kommandanten der brigades infanterie bij hetzelve. Voorts zijn als Bevelhebbers der infan terie in het kamp van St. Omer benoemd de Generaal Liniers en Géraudon. De Keizer is Vrijdag avond van zijn uitstapje naar Boulogne en Calais, alhier teruggekeerd. Na eene wapenschouwing over de troepen gehouden en de kampementen van Vimereux en van Honvault bezocht te hebben, heeft hij de Engelsche vloot op de rcede in oogenschouw genomen, en zich aan boord van het Admiraalschip begeven van hetwelk de vlag van den commodore Grey woei. De bijeenkomst tusschen den Keizer en de Koningin Victoria zal dus geen plaats hebben. Men denkt, dat de Keizer nu de Keizerin naar het had van Piaritz vergezellen zal. Men verwacht eerstdaags weder meer te vernemen aangaande de zaak Montalembert. De instructie gaat wel langzaam, doch is niet gestaakt, cn zal spoedig afgeloopen zijn. De koffij wordt nu bij onze legers te velde regelmatig gebruikt. Men leest in de Courrier du Havre van den 9den Julij. Een tiental werklieden zijngisteren avond ten 5 urebuiten de poort van Perrey begonnen met het branden van 2,500 kilo's koffijbestemd voor de troepen in het kamp van Boulogne. Deze bezigheid, die den ganschen nacht is voortgezet, was, den anderen morgen ten tien ure, nog niet afgeloopen. De gezamenlijke grond-oppervlakte van de 86 rijks-departementenis door het kadaster bepaald op 52,153.000 hectares, waarvan 2,773,500 onbelast. In het dep. Puy de Döme hebben, door het springen van een locomo tief, 3 mannen en 2 vrouwen het leven verloren. Uit Calais wordt van den 17den gemeld: Het Britsch eskader is naar de Oostzee gestevendverscheidene Fransche schepen liggen op de reedede inscheping der troepen duurt voort. Het Fransche oorlogschip Avcsne, heeft het Russische driemastschip Orione varende onder Toskaansche vlag, prijs gemaakt. SPANJE. MADRID, 12 Julij. De Gaceta bevat eene afkondiging der Koninginwaarbij de Officieren en soldalendie aan den opstand hebben deelgenomenonder belofte van vergiffenis worden aangemaand om tot hunnen pligt terug te keeren.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2