LEYDSCHE COURANTS® \i:i WOENSDAG, 19 JELÏJ. N°. 86. V' BIMEiMLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaterdag Avond. "Hsser De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 18 Julij. Aanstaanden Donderdag, des avonds ten 7 ure, zullen door hel Muziek corps der Stedelijke Schutterij alhier, bij gunstig weder, de volgende mu ziekstukken worden uitgevoerd 1. Grande marche militaire (J. C. Schroder). 2. Ouverture de l'Opéra llaydée ou le Secret (Auber). 3. Grande Valse (Labitzky). 4. Potpourri de l'Opéra le Chalet (Adam). 5. Marche et Choeur de l'Opéra Guillatimc Tell (Rossini). G. Salut a Leide, Pas redouble (G. C. Krulder). Uil het officieel verslag der Tentoonstelling te New-York, in 1853 blijkt, dat aan onze stadgenootende HII. J. II. Hoogenbooin en Zonen, L. J. Krantz en Zoon, J. Zuurdeeg en Zoon, J. C. Zaalberg en Zoon, alsook aan den lieer van Beefting en Comp, te Katwijk, zilveren medailles zijn toegewezen. Wij kunnen melden, dat ook de bewoners van het Invalidenhuis alhier van het hunne hebben bijgedragen tot het gedcnkleeken, op te riglen door de afdeelirigen van het Metalen Kruis. De Minister van Koloniën zal morgen, en die van Marine, zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Zaturdag nacht 11. is te Vlaardingen aangekomen de zesde en laatste jager met slechts 1) ton, welke laatste 300 a 350 ton moest aanbrengen. De zes jagers hebben gezamenlijk aangebragt 254 ton, in plaats van 1000 a 1200 ton, welke bij goede vangst, daarmede werden verwacht. Bij de gehoudene zomervergadering, tot het afleggen van examen van onderwijzers in deze provincie, hebben zich voor den lslcn rang geene candi- daten aangemeld voor den 2(len rang hebben zich 22 aangemeldwaarvan 12 zijn toegelaten; voor vreemde talen 6, toegelaten 4; voor den 3den rang 25, toegelaten 14; en voor den 4Jcn rang 3, die alle zijn toegelaten. Als schoolhoudercssen hebben zich 10 aangemeld, waarvan er 8 zijn toegelaten. D e Arnh. Cour. berigtdat erbinnen kort eene voordragt tot wijziging der wet op de jagt eri visscherij hij den Raad van State zal worden ingediend. De St. Cour. deelt de navolgende kennisgeving inede, van het Foreign office, dd. 12 Julij 1854, voorkomende in the Lond. Gazette: De Lords- Commissarissen der Admiraliteit zijn door den Vice-Admiraal Sir Charles Napier, Bevelhebber van II. M. scheepsrnagt in de Oostzee, verwittigd, dat op en van den 26stcn Junij jl., eene strikte en werkelijke blokkade door de vcreenigde vloten van II. M. en van Z. K. M. deri Keizer der Fransehen is daargesteld van do verschillende havens in de golf van Finland. Dat eene volledige blokkade van Kronsladt en Petersburg is daargesteld door de vereenigde vloten, welke bezijden Kronstad op den 26slen Junij zijn ten anker gekomen. En wordt hierbij verder kennis gegeven, dat al de maatregelen, door het volkenregt en de respective tractalen lusschen II. M. en de verschillende neutrale maglen geoorloofd, zullen worden aangewend en uitgevoerd met opzigt tot alle schepen, die mogten beproeven om de gezegde blokkade te schenden. Naar men verneemt, zal 's Lands fregat Doggersbank, Kapt. Smit van den Broecke, thans te Smyrna, in September e. k. naar een onzer zeehavens terug keeren. Dezer dagen zijn le Deventer de palen voor den elcctrische telegraaf in de rigling van Zutphcn geplaatst. Tot bureau wordt een achter het stadhuis staand gebouw ingerigtdat tol nu toe diende ter bewaring der stedelijke archieven. Bij het opruimen vond men in eene oude kist verschei dene duizende koperen noodmunten van verschillende groottetijdens het beleg in 1578 geslagen waarvan slechts in muntkabinetten exemplaren plaglcn voor te komen. Wij vernemen, dat het plaatsel. bestuur van Zwolle aan de afd. der Ned. Yereeniging tot afschaffing van den sterken drank aldaar, bij het houden der nlgemeene vergadering 100 heeft toegekend. Vergissen wij ons niet, dan is dit het eerste openbaar blijk van belangstellingdoor een gemeente-bestuur, ten opzigte van die vereeniging, aan den dag gelegd. Gemeentestem De harddraverij om eene gouden zweep, door Z. M. uitgeloofd, zal Vrij dag 4 Aug. e. k., te Leeuwarden gehouden worden. De bevolking van de provincie Friesland, bedroeg in December 1853, 257,611 zielen, dat is 3.176 meer dan in 1852, en die van Overijssel 223,427, dat is 3,037 meer dan in genoemd tijdvak. Te Warga, in Friesland, had dezer dagen eene belangrijke plegtigheid plaats. Het gedenkleeken ter herinnering aan den met regt, als opvoedkun- digen, vereerden Nieuwold, in het koor der kerk opgerigt, werd openlijk in gewijd. De redevoering van den Heer P. A. Meeter werd door een gezang van jongelieden afgewisseld, waarna de Predikant der Herv. gemeente, Ds. W. Leuike, den welmeencnden dank der gemeente voor de eer en het genoegen betuigde, haar door de stichting van het gedenktccken te dier plaatse geschonken. Uit Ruurlo vernemen wij het verblijdend berigtIn den omtrek van deze gemeente en in den geheelen achterhoek van Gelderland staat de oogst zeer voordeelig. De rogge, boekweit en de aardappelen, drie hoofdproducten in deze streken, laten niets te wenschen over. Zonder onvoorziene onheilen, mag alhier op een ruimen oogst gerekend worden. De aardappelen vertoonen geen spoor van de zoo gevreesde ziekte, noch aan het lof, noch aan de knol. Insgelijks luiden de berigten van de Dedemsvaart en uit de Langstraat bij zonder gunstig, ook wat de aardappelen betreft. De Bred. Cour. geeft als tereglwijzing op, dat niet het lijk van den bekenden turfschipper Adriaan Jansz. van Bergen gevonden ismaar wel van iemand, die welligt zijn zoon was. Men leest op een zerk, die dezen graf kelder sluit, en in het koor der kerk ligt, de volgende woorden: Ilicr ligt begraven Johan Adriaensen van Bergen, in sijn leven schepen van dezer stadt Breda, stierf den IX Febrnarij anno 1653. Johan Adriaanz. van Bergen was in de jaren 1645 en 1649 schepen van Breda. 'sGRAVENHAGE, 18 Julij. Z. M. heeft aan J. J. A. van Wijlick op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester der gem. Kessel, en benoemd tot Burgemeester der gem. Kethcl c. a. en Nieuwland c. a. B. van Pelt. Z. M. heeft benoemd tot Notarissen te Hoogczand J. Piccardt, en te Maasland, J. C. van der Lelij, Candidaal-Notarissen. Z. M. heeft benoemd bij het 8ste reg. inf. tot Kapitein van de 3de kl. den lstcn Luitenant G. Vissenberg, van het 5dc reg. inf. Het heeft Z. M. behaagdten behoeve der vereeniging tot bevordering van ambachten onder de Israëliten alhier, op nieuw eene bijdrage uit zijne bijzondere fondsen toe te staan. Bij den Minister van Fin. is, door tusschenkomst van een R. K. Priester onder het postmerk Leydeneene aan 's Rijks schatkist verschuldigde som van ƒ301.67 ontvangen. Naar men verneemtzullen de zittingen van de synodale vergadering tot de eerste dagen van Augustus voortduren alsdan zal er een reces van veertien dagen plaats hebbenwaarna de synode hare werkzaamheden zal hervatten. De Staats-Courant bevat den volgenden Slaat van de opbrengst der Middelen, in de zes eerste maanden van 1854, tegenover de opbrengst van de zes eerste maanden van 1853. 1854. Directe belastingen In- en uitgaande regt en, schecpvaart-regten vuur-, ton- en bakengeld Accijnscn Registratie-zegel-snccessicregten enz. Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken Posterijen Loterij Totaal Meerder in 1854 317.672.43J ƒ8,401,605.69 2,348,688.26) 9,840,304.08 5,770,939.66) 113,783.74 740,667.65) 158,153.00 ƒ27,374,142.09) 8,378,268.05) 2,398,881.24 9,916,511.88 5,409.688.71 102,G37.07) 712,473.20 137.959.50 27,056,469.66 H'tveeiie giesmes* eier Stuten-f»t'nCf (lat. Zitting van Maandag 17 Julij. In deze zitting zijn ingekomen 1°. het verslag van den Staat der Kolo niën over 1852; 2°. de rekening der Algem. Lands-Drukkerij over 1852; 3». de rekening van het domeinfonds over 1852; 4». de rekening van het pensioenfonds over 1852; en 5". de rekening over verleende verstrekkingen door het Dep. van Marine over 1851. Zijn gezonden naar Commissien.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1