Zitting van Zaturdag 15 Juiij. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over het voorstel van den lieer Groen van Prinsterer. De Heer van Nispen beantwoordt den Heer van Bosscha en doet uitkomen, dat het betoog van dien spreker, dat de Koning het regt tot hoogere beslis sing niet heeft, door de wet van 180C zelve, niet genoeg gcreglvaardigd wordt. De Heer van Lynden komt op tegen de rede gisteren door den Heer van Bosscha gehoudenwiens verdediging eene betere zaak waardig was. Hij vereenigt zich met hetgeen door den Heer van Nispen daartegen werd ingebragt, en voegt er nog het een en ander, tot nadere verduidelijking bij. Ook zijn betoog loopt vooral over de veel besprokene artikelen der wet van 1806. De Heer Schimmelpenninck van der Oye ziet zich tot zijn leedwezen ver- pligt de redenen te ontwikkelen, waarom hij tegen het voorstel zal stemmen. Hij heeft alleen eerbied voor de gave van den voorsteller. Hij treedt in al de behandelde vraagstukken over scholen enz. niet, maar onderzoekt alleen, of dit voorstel moet worden aangenomen. Hoezeer hij nu daartegen geen grondwettig bezwaar heeft, acht hij het voorstel evenwel ontijdig. Het voor stel kan bovendien geen doel treffen. Het voorstel is eene ontijdige greep in het geheele stelsel. Hij is er daarom tegen. De Heer van Lennep meentdat de discussien tot hiertoe te veel hebben geloopen over de wet van 1806, en dat daarbij te weinig op de toekomst gelet is. Langzamerhand is ook het christelijk element uit het onderwijs verdwenen. Er zijn twee groote kenmerken van onzen tijd hier te lande en elders1°. meer onderzoek in den strijd over godgeleerde onderwerpen en leerstukken, de partijen staan scherper over elkander; en 2°. meerder geest van associatie. Een en ander doet de behoefte ontstaan aan iets anders dan den toestand van 1806. Wil men dat nu bedwingen, tegengaan, dan wordt men onverdraagzaam. Telegrafisch lïerigt van 6 uur 30 min. Art. 1 van het voorstel van den Heer Groen is verworpen met 31 tegen 17 stemmen. Deze heeft daarop zijn voorstel ingetrokken. Maandag inter pellatie van den Heer Thorbecke. ROTTERDAM, 14 Julij. Het Venetiaansche feest, is den 12den dezer gehouden. Honderde vaartui gen van alle soorten en grootte, allen verlicht rnet gekleurde lantaarns, hetzij veel of weinigbewogen zich op den breeden Maasstroom met statigen eenvoud; doch schoon, in den vollen zin des woords,werd dit alles beheerscht door het prachtig met 2000 glazen en ongeveer 800 lantaarns verlichte vier- maslschip Argo, van de Hoeren A. van Hobuken en Zonen. Onderdo overige vaartuigen muntten uit. de Ghineesche yorik. een Chineesche tent, eene ge wone tempel, waarop gestaag door middel van een chassinethet wapen van de Kon. Ned. Jachtclub met verschillende soorten van vuurwerk werd ver licht. Ook de stoomboot Amicitia, begrensde westwaarts, dit schilderachtig tooneel, dat in kleurschakeringen zeer rijk was, en het oog der duizende aanschouwers tot Iaat in den avond bleef boeijen. Tot verlevendiging van het geheelstrekte het afsteken van een menigte klein vuurwerkBengaalsch vuur, enz. De muziek deed zich in den fraai a giorno verlichten muziek tempel op het terrein der Kon. Ned. Jachtclub en op het water hooren. Het gebouw der Maatschappij lot Nut der Zeevaart was mede zeer smaakvol ver licht. Omstreeks elf ure heeft Prins Hendrik der Nederlanden nog een togtje op de Maas gedaan, in de met lampions verlichte giek Rivale, van de roei en zeilvereeniging de Maas, gestuurd door den Heer J. Havelaar. Ten 12 ure is Z. K. II. met rijtuig naar de residentie vertrokken. De zilveren medaille, door Z. M. den Koning uitgeloofd voor den bouw meester van de, sedert de oprigting der Kon. Ned. Yacht-Club, best gebouwde giek in 1854 op den wedstrijd mededingende, is toegewezen aan de Heeren C. Gips en Zonen te Dordrecht. TILBURG, 13 Julij. In het gesticht van onde Vrouwen alhier, is heden het 100stc verjaringsfeest gevierd van Maria Anna Mutsaers, welke op den 13den Julij 1754 te Tdburg is geboren. Haar broeder Antonie Robcrtus Mutsaers, die in 1757 alhier geboren en te Heerenlhals in België woonachtig is en omtrent 3 jaren gele den, de reis van die gemeente naar hier nog te voet aflegde, was door eene ligte ongesteldheid verhinderd, dit verjaringsfeest zijner zuster te komen bijwonen. BU1TÊNLANDSCHE BEK1GTEN. ENGELAND, LONDEN, 12 Julij. In het Hoogerhuis is jl. Maandag op nieuw eene vrij langdurige en levendige beraadslaging gevoerdover de door het Lagerhuis op voorstel van een zijner leden aangenomen wetsbepaling, die het gebruik van honden, als trekdieren geheel verbiedt. Het verbod werd aanbevolen, als geschikt, om de wreedheid bij menschenen de watervrees bij dieren tegen te gaanhet werd bestreden, als onbarmhartig jegens tallooze huisgezinnen, die daardoor hun bestaanmiddel zouden verliezen. Een der bewindslieden sprak er voor, een ander er teger». Ten slotte is de verbodsbepaling met 43 legen 23 stem men aangenomen. Een beursberigt van jl. Dingsdag in de Globe luidt aldusOnze fondsen zijn gisteren wederom gedaald. De voornaamste oorzaken zijn de ver meerderde aanvrage om gereed geld; de weifelende staatkunde van Oostenrijk, welke mogendheidwat zij dan ook op de jongste mededeeling van het Rus sische kabinet moge geantwoord hebben, in allen gevalle-den inlogt harer troepen in de Donau-vorstendommen schijnt te hebben uitgesteld, ten gevalle van Rusland, of de Piuissische regering, wier gedrag hier scherp wordt ge laakt; eindelijk de vrees, dat er eenige nieuwe faillissementen van een groot bedrag op handen zijn. De zaakgelastigdendie door de Porte herwaarts zijn gezonden om eene geldleening voor de Turksche schatkist te sluiten, schijnen nog geen kapita- lll list gevonden te hebben, die gezind is om voor Turkye de verlangde son» bijeen te brengen. Het is daarvoor thans zekerlijk geen gunstig tijdstip, zoo kort nadat groote sommen voor de aandeelen der Oost-Indische spoorwegmaat schappij, en voor de, door den Kanselier der schatkist uitgegeven, nieuwe los renten gestort zijn. Evenwel is het te hopen, dat de Zaakgelastigden der Porte niet onvcrrigter zake zullen moeten vertrekken, daar het vertrouwen der Turken op de Westersche Mogendheden, die zoo veel voor hen doen, aan het wankelen zou gebragt worden, door de weigering van een voorschot." De oorlogstoebereidselen worden met onverflaauwden ijver voortgezet. De stoombooten Termagant en Dasher vertrekken onverwijld van Portsmouth naar Duins. De Lords der Admiraliteit hebben bij Lloyds kennis gegeven dat zij behoefte hebben aan een zeilschip en een stoomschip, om scheepsbe- hoeften naar de Baltische zee over te brengen, aan een schip van 300 ton, om met gelijk doel naar Malta te zenden, en aan twee stoomschepen, om le vensmiddelen naar Malta te vervoeren. Tienduizend zwaarden en tweeduizend vaten met patronen zullen, ten dienste des legers van Omer-Pacha, in eene der Engelsche zeehavens naar Konstanlinopel worden ingescheept. FRAmHBIJK. PARIJS, 13 Julij. Men verneemt uit Calais, dat de Keizer heden, vergezeld van den Generaal Baragtiy-d'Ililliers en een gevolg van 40 personen, aldaar des namiddags ten 4 ure is aangekomen, en met geestdrift door de juichende bevolking werd ontvangen. De Keizer was niet in militaire uniformverleende geen gehoor, en begaf zich dadelijk naar het hotel, alwaar hij verblijf zal houden. Ver scheidene Fransche en Engelsche stoomhooten bevonden zich reeds in die haven. Men verneemt, dat de Koningin van Engeland morgen aldaar zou aankomen. Een berigt uit die zelfde stad, van den llden dezer, deelt mede, dat ten gevolge der schikkingengemaakt lussehen de regeringen van Frankrijk en Engeland, de inscheping der expeditie troepen naar de Oostzee, die van daar van den 14den tot den 17den dezer zou plaats hebben, uitgesteld is tot den 20stcn dezer. De troepen zullen er echter reeds den 12dcn beginnen aan te komen. De Moniteur bevat den tekst der aanspraak, welke Keizer Napoleon gisteren te Boulogne bij het inschepen der manschappen heeft gehouden. De Keizer heeft gezegd dat, vermits Rusland den oorlog heeft gewild, Frankrijk 500,000 zijner zonen heeft gewapendgelijk ook door Engeland belangrijke strijdkrachten zijn op de been gebragt; dat de vereenigde vloten en legers thans de Oostzee en de Zwarte Zee gaan beheerschen. »Op Britsche schepen, dus eindigde de Keizer, zult gij naar het tooneel des oorlogs worden overge- voerd, een feit in de geschiedenis zonder voorbeeld, en waaruit eensdeels het innige bondgenootschap tusschen Frankrijk en Engelanden anderdeels het vaste voornemen om voor geene opoffering terug te treden, volkomen blijken. Gaat, mijne kinderen, het op u lettend Europa vormt openlijk, of in het geheim wenschen voor uwe zegepraal. Het vaderland, trotsch op eenen j worstelstrijd, waarin het slechts den aanvaller bedreigt, vergezelt u met zijne vurigste wenschen, en ik, wien dringende pliglen nog verre verwijderd houden van het tooneel der gebeurtenissen, ik zal de oogen op u blijven vestigen, en weldra, u terugziende, zal ik kunnen zeggen: zij waren de waardige zonen van de overwinnaars bij Austerlitz, Eilau, Friedland, en de Moskowa. Gaat, God neme u in Zijne bescherming. Uit Algerie zijn ongunstige tijdingen ontvangen. Het schijnt dat de Fransche troepen door de onvoorzigtigheid van den Generaal Randon aan een groot gevaar zijn bloot gesteld geweest: men ziet dan ook de terugroeping van den tegenwoordigen Bevelhebber te gemoet. SPANJE. MADRID12 Julij. De opstandelingen trachten onder de leiding van den Generaal O'Donnell, in Andalusie zich te vestigen. Aanvankelijk dacht men, dat zij in de rig- ting van Portugal terugtrokken, om daar eene schuilplaats te zoeken, doch zij zijn in eene andere rigting, naar Alcazar de San Juan, opgerukt. Tot nu toe loopt de weg, welken zij en de hen vervolgende Koninklijke troepen genomen hebben, langs de zuid-oostelijke spoorweg-linie, die uit Madrid naar Aranjuez, Tembleque, Alcazar de San Juan tot aan Almanza, op cenigen afstand van de Middellandsche zee gaat. Den spoorweg zeiven hebben de oproerlingen en na hen de Koninkl. troepen zich te nutte gemaaktdoch op het punt, waar de linie nog in aanleg is, namelijk bij Alcazar de San Juan en Ciudad-Realzullen de ernstige militaire operatien beginnentenzij de oproerlingen zich onderwerpen. De Generaal O'Donnell is zeer ter neder- geslagen over de rust, welke in geheel Spanje hecrscht. Hij heeft zich daarin grootelijks misrekend, want zijn plan was vooral gebouwd op de mede werking van een deel der provinciën. Hij heeft een legerberigt uitgegeven over het gevecht te Vilcavara. In dit stuk blijft hij steeds van zijne ver knochtheid aan de Koningin en de Constitutie getuigen, en geeft aan zijne bende den naam van monarchaal-constitutionele troepen. De geruchten, die alhier in omloop zijn, omtrent het vormen van par tijgangers op eenige plaatsen van Valencia, hebben zich bevestigd. Den Gdcn zijn eenige steden en dorpen in opstand gekomen, daaronder telt men Aleira, Javita en Carlet. Een Kolonel, die op non-activiteit gesteld was, en wiens naam Orozco is, was in laatsgemelde plaats verschenen aan het hoofd eener gewapende bende, had zich alle wapenen doen ter hand stellen en vaardigde vervolgens eene proclamatie uit, waarin hij de bevolking uitnoodigde, zich bij de insurrectie te voegen. Afdeelingen infanterie, ruiterij en de burger wacht zijn den 5den dezer uit Valencia vertrokken, om deze oproerige bewe gingen tegen te gaan.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2