LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 17 JULI}. BMNENLANDSCHE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 15 Julij. Op de vierde Tentoonstelling van de Vereen, tot bevord. van Tuinbouw te Middelburg, zijn aan onzen stadgenoot den Heer J. C'. Rodbard, twee zilveren medailles toegekend. Het getal opgenomenen in het werkbuis gedurende de afgeloopen week veest als volgt 9 Julij 115 volwassenen, 10 11 12 13 14 15 129 142 140 135 138 129 40 kinderen, te zamen 155. 40 46 47 43 48 40 169. 188. 187. 178. 186. 169. Volgens eene opgave, medegedeeld in de St.Cour., zijn in de zes eerste maanden van 1854, den Rijn, langs het kantoor te Eobilhopgevaren2500 schepen, beladen met 25,943,49 centenaars, en afgevaren 2633 met eene lading van 46,913,97 cent. Eergisteren is in de Maas binnengekomen de vijfde haringjager, aan brengende 51 ton. Men leest in de ZeepostLonden 10 Julij. Hel Nederlandsche schip Annechina Jantina, Kapt. S. G. Oostra, van Riga naar Rotterdam, is den gstcn dezer als prijs opgebragt; de Kapitein, de Stuurman en een matroos zijn naar boord van het wachtschip Waterloo gezonden. Kapitein J. L. C. Kolle en meer andere Kapiteins van opgcbragle schepenzijn herwaarts gekomen om een verhoor wegens het schenden der blokkade te ondergaan." De Artih. Ct. bevat het volgende berigt: Tên opzigte der ontsnapping van liet schip van Kapitein van der Zee vernemen wij, dat de Kapitein zelf geheel onschuldig aan de zaak moet geweest zijn. Zijn wij wel onderrigt, dan heeft hij gedurende de gansche reis opgesloten gezeten, terwijl de ont snapping bet gevolg is van de daad des stuurmans, die bet groote kompas had vastgezet, en naar een klein kompas, dat hij in den zak had, zijn koers rigtte. Er moeten drie Hollandsche en vier Engelsche matrozen aan boord zijn geweest, zoo dat de Engelsche de meerderheid zouden gehad hebben, indien niet een der mannen in Engelsche dienst, die lont begon te ruiken aan den stuurman had te kennen gegeven, dat hij een Oost-Fries was, en, wanneer er iels mogt voorvallen, de zijde der Hollanders zou kiezen, zoo als hij dan ook werkelijk deed. Bij Sloten, in Friesland, is in den nacht van den 12den dezer, in het 4Vouds-endten gevolge van bet hooibroeijeneene groote bocrehuizing af gebrand. De schuur was reeds geheel vernield, eer men er met de spuit aan wezig konde zijn. Men zegt, dat door het al te spoedig binnenhalen van bet hooi, in verschillende oorden dezer provincie, meerdere zoodanige onheilen te vreezen zijn. W-ij vernemen, dat de schrijver van het met het accessit bekroonde antwoord op de, door de Geneeskundige Faculteit aan de Hoogeschool te Gro ningen ui [geschrevene prijsvraag, is gebleken te zijn de lieer G. Stinstra, Med. Cand. aldaar. Uit Sledum, bij Groningen, meldt de Pi. R. C. hel volgende. Voor ecni- grn lijd werden alhier op den stal van den landbouwer A. L. B. achtereenvolgens op last van HI1. Ged. Staten dezer prov. vier koeijen verdacht van en be vonden longziek te zijn. Daarop zijn al de overige koeijen ten getale van ruim 30, door den rijksveearts D. van Setten ingeënt, welke inenting tot dus ver naar wensch is uitgevallenen tot lieden heeft men niet de long ziekte bij het ingeente vee waargenomen. Van groot belang is derhalve genoemde kunstbewerking, zoo zij verder bevonden wordt de besmetting der longziekte te kunnen voorkomen. In de Zw. Ct. leest men bet aantal grasmaaijersdat door Hardenberg door trektvermindert jaarlijksdaar ook Nederlanders zich tol dit werk sterk en be kwaam beginnen te achten. Men rekent, dat van de twintig duizend, die de brug overgingen, waar ieder vreemdeling een cent bruggeld moet betalen, hoogstens nog een derde daarvan gebruik maakt. Bij den Raad der Gemeente Zwolle is beslotenhet maken eener kazerne voor 600 man voetvolk met infirmerie enz. Op een stuk grond in Drenthe, toebehoorende aan den Wethouder B. 01- denijens te I'csse, p. m. groot 7 a 8 vierk. roed.zijn onderscheiden rogge- slcngels gevonden, waaraan men lot 30 halmen en korenairen geleld heeft. De airen zijn van buitengewone grootteen daaronder bevinden zich ecnigen die met rijen roggekorrels bezet zijn. Te Meppel heeft een zoon zijnen 74-jarigen vader geslagen en tegen den grond geworpen. Op het angstgeschrei zijn twee politiedienaars het huis binnengegaan en hebben den misdadiger in hechtenis genomen. Het was weder het gevolg van het misbruik van sterken drank. 's GRAVENHAGE, 15 Julij. Z. M. heeft den Heer Mp. P. J Elout van Zoelerwondelid van de Tweede Kamer, adeldom verleend met het praedicaat van Jonkheer. Z. M. heeft aan J. F. Lebens, op zijn verzoek ontslag verleend als Notaris te Beek arrondissement Maastricht. Z. D. 11. de Erfgroothertog van Saven-AVci mar-Eisen ach vergezeld van zijn Gouverneur en gevolg, is Donderdag II. alhier aangekomen. Do 10-jarige Vorst, zoon van den Groothertogen de Groothertogin Prinses Sophia der Nederlanden, heeft zich naar bet groot stedelijk badhuis te Scheveningen. begevenom aldaar de baden te gebruiken. Z. M. de Koning van Portugal en zijn broeder de Hertog van Oporto zijn lieden met een aanzienlijk en talrijk gevolg alliier aangekomen en aan het Ilötel de Bellevue afgestapt, dat zoo uit- als inwendig met smaak was versierd. Oniniddclijk na zijne aankomst werd Z. M. gecomplimenteerd door Z. K. IE Prins Frederik en de burgerlijke en militaire autoriteiten. HU. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik, benevens II. K. II. Prinses Frederik en hare dochter Prinses Maria, zijn heden morgen met den spoor trein van 101 ure uit de residentie naar Rotterdam vertrokken, ter bijwo ning van het Muziekfeest, van waar zij heden namiddag ten 4 ure in de residentie terug verwacht worden. Twee treinen vertrokken op datzelfde uur naar Rotterdam. NV ij vernemen, dat twee van de drie candidaten voor de diplomatie, die Maandag en Dingsdag door de commissie aan het Ministerie van Buitenl. Zaken alhier zijn geëxamineerd, voldoende bewijzen van bekwaamheid hebben gegeven. De aanvoer van aardbeziën te dezer stede sedert ongeveer 3 weken overtreft die van vorige jarenzoo zijn er ruim 42,000 potten enkel uit Boskoop aangebragtbehalve die, welke uit het Westland ter markt ge- bragt zijn. TTtveede BSamer der Sfaten-Gi-esiGraal. Zitting van Vrijdag 14 Julij. In deze zitting heelt de Heer Thorbccke het voorstel gedaan om de werk zaamheden ten twee ure te eindigen, en op morgen geene vergadering te houden. Dit voorstel is met 27 tegen 24 stemmen verworpen. De Heer Thorbccke heeft daarop verlof gevraagdoin aan den Min. van Builcnlandsche Zaken cenige vragen te doen als vervolg op die door hem voorgedragen in de zitting van den lsten Junij jl. Hij wenschte te welen; 1°. of onzijdigen Russisch eigendom naar Britsche havens kunnen overbren gen; 2°. hoedanig het gelegen is met een Ncderlandsch schip, 't welk in eene van de Nederlandsche havens wordt opgebragt, en 3°. welke de houding is van het Bewind der Nederlandenten aanzien van de gedane mededcelin- gen, nopens het tractaat van Oostenrijk met Pruissen, aan het Duïtsch Ver bond, en öolc aan de afzonderlijke Staten. De Kamer heeft de vergunning daartoe met 41 legen 10 stemmen verleenden bepaald, dat de dag lot het honden der interpellatie nader zal worden vastgesteld. Nadat de Commissie voor de verzoekschriften, bij monde van den Heer van Deinse, op eenige verzoekschriften, betrekkelijk het voorstel van den Heer Groen van Prinsterer, ter wijziging van de bestaande verordeningen op de autorisatie voor bijzondere scholenverslagen had uilgebragt, met welker concltisien, strekkende; om die stukken ter griffie neder te leggen, de Ver gadering zich verecnigdc, is de behandeling aangevangen over dat voorstel. De algerncene beraadslagingen zullen op morgen ten elf ure worden voorgezet. Door de Comin. van Rapporteurs zijn de eindverslagen uilgebragt over de wets-ontwerpen1°. tot verhooging van hoofdst. V der Staatsbegr. voor 1854 (stichting van een stoomgemaal ter ontlasting van Rhijnlands boezem op den Ussel); en 2°. tot verhooging van hoofdst. V der Staatsbegr. over 1854, (kolonisatie van hchoeftigen in de Kol. der Maatschappij van Weldadigheid.) De Kamer heeft bepaald, dat de beraadslagingen over die w els-ontwerpen nader zullen vastgesteld worden. Daarna is de zitting opgeheven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1