LEYDSCHE COURANT N°. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt WOEJNSDAG, 12 JULÏJ, De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. RIIVKEXLANDSCHE BERIGTES. LEYDEN 11 Julij. Zaturdag 11. heeft de tweede aangekondigde opstijging van den luchtbol van den lieer Lassaigne plaats gehad, tot genoegen van cene menigte aan- schouwers, die allen verbaasd stonden over de onverschrokkenheid van den Heer Julio, die aan twee ringen hangende, verschillende kunstmatige lig- chaamsoefeningen ten uitvoer bragt. Tegen vier ure was de bol opgestegen en kwam uur later zonder schade in 't Lage Land neder. Ook des avonds, in de schoone en doelmatig ingerigte zaal van het Stations-Kolïijhuis Zomer- zorg, bewees de opkomst van het publiek de belangstelling in de verrigtingen van den Heer Lassaigne en zijne medekunstenaars. Wij vernemen met belangstelling, dat het gezelschap Pliysica te Schie- I dam eene inteekening heeft geopend, ten behoeve van de oprigting van een nieuw sterrekundig observatorium aan de Academie alhier. De Staatsraad Commissaris des Konings in deze provincie heeft ter ken nis van de belanghebbenden gebragt, dat, ingevolge resolutie van Gedep. Staten van 3 Julij 1854 N°. 19, de afzonderlijke jagten op waterwild voor dit jaar, in deze provincie, zullen geopend zijn Maandag den 31s,cn Julij aanst., en dat mitsdien van dat tijdstip, l. de uitoefening der jagtbedrijvenver meld in art. 15, lett. d,fcn li derjagtwet, geoorloofd zal wezen. Het laatst verschenen nommer van het Tijdschift voor Staatshuishoud kunde door Mr B. W. A. E. Sloet tol Oldhuis, bevat in een artikel: de Zwarte en Indische Zee, cene beschouwing der uitsluitende en geheimhoudende rig- ting onzer staatkunde in de Indië, tegen over de vrijgevige van andere mag- tige volken, waardoor de algemeene wereldhandel in onze O.-I. bezittingen, ook tot onze eigene schade belemmerd wordt. Het stuk is, hoe men ook over die rigting denken moge, belangrijk voor ieder, die op den loop der Indische zaken eenigen invloed kan uitoefenen, en wien de welvaart, dier voor ons zoo onschatbare bezitting, ook om des vaderlands wille, ter harte gaat. Volgens berigt van de haringvloot, van 3 Julij, was het dagelijks koud wederen was er geen haring te vangen. Het is daaraan toe te schrij ven dat de 3(lc jager nog niet is aangekomen en waarschijnlijk niet spoedig zal aankomen. Bij Raadsbesluit is tc Alkmaar de keur omtrent de soort, het gewigt en den prijs van het brood, zoo als die tot dusverre aldaar bestaan had, in getrokken, en zijn alzoo alle bppalingen ten aanzien der broodzetting vervallen. Aangaande bet Hollandsch schip, dal door de Engelsche opgenomen, doeb den 30sten Junij te Harlingen binnengeloopen was (zie ons nommer van den 5dcn Julij) meldt het Handelshl.dat de zaak nog niet als afgedaan Ie beschouwen is; dat de Engelsche Regering terstond per telegraaf zoowel schip als lading beeft opgecischl (bet. eerste is lek en moet hersteld worden de lading is reeds gelost) en tevens de overlevering van den Kapitein begeert; dat deze Ie Harlingen in hechtenis genomen, doch later op zijn eerevvoord van de stad niet te zullen verlaten, weder is ontslagen, dat de Engelsche Vice-Consul te Harlingen, den Heer Commissaris des Konings in Friesland dadelijk van de zaak kennis heeft gegeven en dat er nu drukke briefwisseling ir.cl 's IIage van dien kant plaats heeft. De Engelsche Consul J. Annesley, heeft heden in boveng. blad aangekondigd: dat de zaak slechts door de Rege ringen van Groot-Brittanje en de Nederlanden geschikt kan worden. Uil Deventer wordt gemeld, dat aldaar door Jonkvrouwe J. E. Schim- tnelpenninck die vroeger aldaar had gewoond cn nu onlang te Amsterdam is overleden, aan de armen der Gereformeerde Gemeente is vermaakt 3000 aan die der R. Kathol, f 1000 en aan die der Israëlische Gemeente 1000, alles vrij van successie regten. }Vij vernemen, dat in de zitting van den Gemeenteraad van Utrecht II. Donderdag met algemeene stemmen besloten is de kermis niet af te schaf fen, en aan Burgemeester cn Wethouders is opgedragen het maken van eene nieuwe verordening op de jaarmarkt, met inachtneming van de bedenkingen cn aanwijzingen door de commissie ad hoe gegeven. Naar men verneemt, is de staf en het S"1" reg. dragonders aangewezen, om ter bijwoning der oefeningen in het kamp bij Reijen van af 15 Augustus tot 20 September tc Tilburg te verblijven; zullende gedurende dien tijd twee escadrons van dat regement, ter sterkte van p. m. 250 manschappen en paarden, de kazerne en stalling aldaar betrekken en de staf en de twee andere escadrons bij de ingezetenen met huisvesting en voeding worden ingelegerd. De Prov. Staten van Gelderland hebben, behalve onderscheidene an dere belangrijke subsidiën voor wegen, verleend een subsidie van ƒ80,000, voor de verlenging van het Apeldoornsche kanaal naar den IJssel bij Dieren. (Arnh. C.) In het laatste nommer van de Landb. Cour. leest men: dat in den tuin van den Heer N. J. Kiers, te Franekcr, zich een perenboom bevindt, welke niet alleen iri den gewonen bloeitijd gebloeid en vruchten gezet, maar ook in de maand Junij weder gebloeid en vruchten gezet heeft, welke ook gelijk de eerste vruchten zeer gezond zijn en sterk groeijen, terwijl dezelfde boom thans voor de derde maal, in dit jaargetijde, weder bloeit. IVij vernemen, dat door de faculteit der Geneeskunde aan de Ilooge- school tc Groningen, met de gouden medaille is bekroond, een antwoord op de uitgeschrevene prijsvraag over de verrigtingen der milt. Bij bet openen van hel naambriefje is gebleken schrijver te zijn de lieer A. Sasse, Mcd. Candid, te Amsterdam. Er waren bovendien nog 3 andere antwoorden inge komen, waarvan een (hoezeer, naar het schijnt, op zich zelf zeer verdienste lijk) niet in aanmerking kon komen, omdat het niet beantwoordt aan de gedane vraag, terwijl de schrijvers van de beide andere stukken zullen wor den opgeroepen, om zich bekend te maken, daar aan hunne antwoorden het accessit en eene loffelijke melding is toegekend. M'ij vernemendat in de prov. Friesland cn Groningen voor rekening van de Fransche Regering vele paarden opgekocht worden, bestemd om als ruiterijpaarden in den oorlog tegen Rusland te dienen. De kosten van ieder paard op de bestemmingsplaats worden berekend op ƒ600. Een paurdenkoo- per, met een 100-tal op weg naar Toulouse, verzekert, dat die kosten nog hooger zullen klimmen, daar eene te verwachten aanvraag, om paarden voor het Pruissische leger, de koopprijzen van ƒ200, tot het dubbele van die som kan doen klimmen. Men zegt, dat de Pruissische Regering tot den aankoop van cenige duizende paarden voor de dienst bij het leger besloten heeft. Men leest in den Franschcn Moniteur van den 7den dezer: M'ij verne men, dat de twee handcls-socieleitenwelken den stand der prijzen ter beurze van Amsterdam vaststellenuit eigene beweging besloten bebben voorloopig de jongste R-ussische leening op de effecten-lijsten niet meer op te leekenen. M'ij kunnen den geest van billijkheid en goed doorzigt van de openbare meening in Nederland niet dan toejuichen: evenzeer als wij alle regt moeten doen wedervaren aan de welwillendheid der Regering van dat land. Volgens een berigt van Zr. Ms. Consul te Gent, zijn aldaar gedurende het lste halfjaar van 1854 uil vreemde havens aangekomen 6, naar vreemde havens vertrokken 8 Nederl. schepen, cn volgens dat van Zr. Ms. Consul te Lubcck zijn aldaar in dien zelfden tijd aangekomen uit Amsterdam 2, uit vreemde havens 11 Nederl. schepen; naar Nederland vertrok 1 en naar vreemde havens zijn 12 Nederl. schepen vertrokken. 's GRAVENHAGE, 11 Julij. Z. M. beeft den Luitenant-Kolonel t. Rigney, van bet 3dc reg. dragonders, cn den Heer P. de Piaadt, Directeur van het huis van opvoeding en onderwijs Noorthey, benoemd lot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M heeft benoemd tol lid van de floofd-Commissie tot de zaken der Israëlilenden Heer Samuel Mendes da Costa, te Amsterdam. Verder heeft Z. M o. a. benoemd bij het 4de reg. drag., tol Commandant van het corps, den Luitenant Kolonel J. G. VVilbrenninckvan het reg.; tot Majoor, den Ritmeester der lste kl. J. Ringeling, van bet 2dc reg. drag. Z. M. heeft bepaalddal het handgeld voor de rekrutendie zich voor de koloniale dienst verbinden, hetwelk thans voor Nederlanders 40, en voor vreemdelingen 24 bedraagt, voor de eerste tot ƒ60 en voor de laatste tot 40 zal worden verhoogd van welk bedrag den belanghebbenden al da delijk, vóór hunne opzending naar Harderwijk zal kunnen worden uitbetaald. Z. M. de Koning is heden morgen ten vier ure uit deze residentie naar bet I.oo vertrokken. Men verzekert, dat hel verblijf van Z. M. aldaar, tot het einde dezer maand zal duren. Men verneemt, dal Z. M. de Koning van Portugal en zijn broeder de Hertog van Oporto aanstaande Vrijdag in deze residentie worden verwacht. Een talrijk en aanzienlijk gevolg vergezelt den Koning en den Prins. Reeds worden er vertrekken voor de Vorstelijke personen en zijn gevolg in liet Ilótel Bellevue in gereedheid gebragt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1