LEYDSCHE COURANT N°. M 1854. VRIJDAG, 7 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. f^EG] i u De Prijs der Courant is 13 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDENG Julij. Gisteren is de 13Jc verjaardag van EI. K. H, Prinses Maria, tweede dochter van HH. KK. IIII. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, op de gebrui kelijke wijze gevierd. AVij meenen het publiek opmerkzaam te moeten maken, op het plan van den Luchtreiziger, den Heer Lassaigne, om aanstaanden Zaturdag nog maals met zijnen luchtbal alhier op te stijgen. A'elen, die de eerste keer verzuimd hebben dit zeldzaam en belangrijk schouwspel hij te wonen, zul len dus nu nog deze gelegenheid kunnen waarnemen; terwijl thans onder *tgereed maken van den luchtbal, de tijd door voorstellingen van een ge zelschap kunstenaars, aangenaam zal worden gesleten. Toorts zal genoemde Heerdes avonds op Zonierzorgmet anderen cene groote wetenschappelijke voorstelling geven. (Zie de Adv.) Heden is alhier aangekomen, de Heer Sleinschneider uit Berlijn, met het doel om een Catalogus der Hebreeuwsche handschriften, die op de boe kerij der lloogeschool berusten, te vervaardigen. Blijkens eene verbeterde opgave in de Staats-Cour. van heden blijkt, dat het kapitaal in omloop zijnde muntbilletten niet 19 (zie ons vorig noinmer) maar 10 millioen bedraagt. In Junij zijn op den Hollandschen spoorweg vervoerd 106,196 personen en is ontvangen 112,736.77Jop den Rijnspoorweg vervoerd 48,017 per sonen en ontvangen ƒ74,761.25. Als zesde Leeraar aan het Gymnasium te Kampen, is benoemd de lieer A'inke. De Arnh. Cour. berigt, dat het kamp dit jaar door de volgende korpsen zal worden betrokken; het 2de en 4de bat. van het reg. grenadiers en jagers, het lste, 2de en 4de bat. van het lste reg. infanterie, het lst<!, 2de en 3de van het 5dc en het lste tot 4de bat. van het 8stc reg. van dat wapen. Vroeger hebben wij reeds, overeenkomstig het getuigenis van den Hoog leeraar Klencke, gewezen op het nadeel voor de gezondheid van 't gebruik der melk van koeijen, die met spoeling gevoederd worden. Thans vinden wij daarvoor een nieuw bewijs in het feit, dat eenige geneeskundigen in Albany (Staat New-York) aan de AA'elgeving onlangs een adres hebben aangeboden, waarbij zij bescherming vragen tegen het nadeel door dat voedsel veroorzaakt, Volksvriend Met hijzonder genoegen maken wij melding van eene nieuwe uitvinding, op het gebied der genees- en heelkunde in Engeland gedaan, omdat de uit vinder, de Heer R. B. Huygens, een afstammeling is van onzen beroemden landgenoot van dien naam. Het nieuwe weiktuigwaarvan hier sprake is, en waarvoor de lieer Huygens door de Engebche Regering is gepatenteerd, bestaat in een verbeterden toestel om artsenijmiddelen te stampen, fijn te malen en te vermengen, en wordt door hem universal circular stamperand pul verizer genoemd. Het weekblad the Lancet zegt, volstrekt niet te twijfelen, of de toestel zal voortreffelijk aan zijn doel beantwoorden, en rneentalzoo, dat hij aan allen, wier vak tot de artsenijbereiding in betrekking staat, niet ge noeg kan worden aanbevolen. De Engelsche uitgave der Palestina-rcis van den Heer van de Velde, hij de Heeren Blackwood te Edinhurg en Londen het licht ziende en koste ff heeft daar te lande, reeds aanstonds bij de uitgave, een gunstige ontvangst gevonden den eersten dag der uitgave werden er door de uitgevers 400 exemplaren te Londen afgeleverd dat de Heeren Blackwood reeds aan eene tweede uitgave denken. De letterkundige faculteit der lloogeschool te Groningenheeft geen der bij haar ingekomen antwoorden der bekrooning waardig gekeurd; doch de verhandeling uit de Grieksche letterkunde eene eervolle melding toegezegd, in geval de schrijver van dat stuk zijn naam bekend maakt. Door de verschillende provinciale commissien van onderwijs in ons land zijn, in de voorjaarsvergadering, geëxamineerd en toegelaten: 57 onderwijzers van den 2den, 90 van den 3den en 161 van den 4den rang; 3 huisonderwij zers, 93 schoolhouderessen; 19 huisonderwijzeressen. AVanneer wij deze uitkomsten vergelijken met die van de voorjaarsvergade ring in 1853, dan ontdekken wij, dat er in 1854 10 onderwijzers van den -d<" ra"2 tuinder, 17 onderwijzers van den 3dcn rang minder, doch 27 onder wijzers van den 4den rang meer toegelaten zijn. Het getal huisonderwijzers was gelijk, terwijl er nu 17 schoolhouderesscn en 12 huisonderwijzeressen meer zijn toegelatendan in 1853. De geregelde dienst op den Hollandsch-Belgischen spoorweg in den 3J™ dezer geopend. De eerste trein, waarop zich 40 personen bevonden, vertrok van Rozendaal, ten 8 ure 25 minuten, en is tegen 9 uren te Antwerpen aan gekomen. De overtogt geschiedde dus in 35 minuten. Men verneemt, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle eeri uitvoerig adres heeft ingediend aan den Minister van Binnenl. Zakentot ondersteuning van het, door den Ileer Sixma van Heemstra c. s. aan Z. M. den Koning, gerigt verzoek, om vergunning tot den aanleg van een spoorweg van Ilarlingen over Leeuwarden, Heerenveen, Steenwijk, MeppelZwolle, Raai te, NijverdalAlmelo en Oldenzaalnaar de grenzen in de rigting van Rheine. 's GRAVENHAGE, 6 Julij. Z. AL heeft benoemd tot Burgemeester der gemeente ChaamL. A. de Roy. Z. M. heeft aan den lieer L. P. Brocx, eervol ontslag verleend als Ont vanger der directe belastingenenz. te Gramsbergen. Naar men verneemt zal er ter gelegenheid van de feestviering der op- rigting voor 25 jaren van het regiment Grenadiers en Jagers, op morgen des voormiddags ten 11 ure, in het veld der Maliehaan groote inspectie gehouden wordenna afloop daarvan zal aan de manschappen in de kazerne op de voorplaats (AValzijde), van vvegc het stedelijk bestuur, uitdceling geschieden van brood kaas en bier en aan Onderofficieren zal aan tafel ieder eene halve flesch wijn worden uitgereikt, insgelijks van het stedelijk bestuur. Des na middags ten 5 ure zal in den'zaal op het Huis ten Bosch, goedgunstig daartoo door Z. NI. afgestaan, het diner plaats hebbcu, dat door ruim 100 Officieren zal worden bijgewoond. Deze hataillons bij besluit van Z. AI. Koning AA'illem I, den 7den Julij 1329 opgerigten bestemd om inheide residentiën 's Gravenhage en Brussel dienst te doenwaren geheel uit keurtroepen zamengeslcld. Het bevel over de afdeeling Grenadiers was toen opgedragen aan den Kolonel Jhr. Klerck, dat over het lsle bataillon Jagers aan den Luit.-Kolonel Baron van llccrdt tot Eversberg en over het 2de aan den Luit.-Kolonel Jhr. Everts. In October 1343 werden de Grenadiers en Jagers onder hevel van Kolonel Voet tot één regiment vereenigd. Door de goede zorgen van den Heer G. A. van Gamerenopzigter van de Koninklijke kunstmatige vischkweekerij op het Huis ten Bosch, en den daarbij geëmployeerde G. Alunts, zijn thans aldaar eenige bonderde jonge bra sems, alsook duizende rietvorens, aanwezig, terwijl zich in de daartoe ingc- rigte groote bakken eene ontelbare menigte blanke vorens bevindenwelke ongeveer cene lengte van 2 a 3 Ned. duimen hebben, die eerlang in den daarvoor ingerigten groolen vijver zullen worden overgebragt. Het is geble ken dat de genomen proeven der aankweeking van deze vischsoorteneen voldoend resultaat opleveren, waar veel toe bijdraagt de zoo kunstmatige nieuw gebouwde koepelin welken de uitbroeijing der kuit en hom plaats heeft. Ws'oviiicinte Sïsetets vuti Zuid-holland. Zitting van Dingsdag 4 Julij. Heden is de gewone zomer-vergadering geopend. In die vergadering hebben de Ilecren Boellaard en van Tienhoven zitting genomen. De lieer Hoynck van Papendrechl "heeft, tot lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal hanoemd zijnde, zijn ontslag genomen. Door den Voorzitter zijn vele stukken ter tafel gehragt, hetzij goedkeuring op vroeger genomen besluiten, hetzij voorstellen van Gedep. Staten, hetzij andere voordraglen of ontvangen adressen. De meest belangrijke zijn de vol gende: Een voorstel van Gedep. Staten wegens het bijeengebragte kapitaal tot vestiging van een provinciaal krankzinnigengesticht. Dat voorstel strekt, om het kapitaal niet aan te spreken, maar de renten te doen strekken (immers voorloopig) tot ondersteuning van gemeenten in het onderhoud van krankzinnigen. In handen gesteld eener commissie, bestaande uit de Heeren van Limburg Stirum, Knappert, A. F. Bichon van IJsselmonde, Speelman en Nederburgh. De begrooting voor hel Rijksbestuur voor 1855, en enkel I provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1855, die ter overweging aan j de afdeelingen zijn verzonden.Het gewijzigd ontwerp-reglement van orde, is in handen gesteld eener commissie. Het ontwerp-rcglement voor het Hoogheemraadschap van Rijnland is in handen gesteld eener commissie, he-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1